www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hai Sa Ne Dam Cu Parerea


katurev
 Share

Recommended Posts

Bun.. eu fiind pui in d`astea vreau sa aud parerea voastra.

 

Avem 2 bucati de chitare:

 

1. http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-bullet-strat-hss-w-tremolo_p833.html

2. http://www.soundcreation.ro/seturi-pachete-de-chitare-cu-accesorii-cid425_2699/tenson-st-special-sb-id8118.html

 

referindu`ne stric la chitara, sunt diferente mari de performanta intre cele doua, adica... stiu ca acel amplificator e slab, dar .. stiti voi , sa fie acolo si el, ca parca nu are farmec daca nu ai amplificator la chitara electrica, in viitorul apropiat voi incerca sa cumpar si asta http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/vox-amplug-metal-efector-amplugmetal.html , sa pot repeta la casti fara probleme.. dar na, sa fie si amplificatorul acolo.

 

Chiar prefer sa iau acel pachet si pe viitor chestia pentru casti.

Ce parere aveti? E diferenta asa de mare de performanta intre cele doua chitari/chitare , eu nu am mai tinut niciodata in mana o chitara electrica , deci.. asa pentru inceput caut ceva, daca e sa imi placa pe viitor poate mai investesc in asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e vreo "diferenta de performanta" intre cele doua chitare, insa mie imi place mult Squierul din link. Am chitara asta de un an si ceva si nu m-a lasat la greu. Griful mie mi se pare foarte comod, iar cu humbuckerul ala in bridge poti face multe... imi place mult cum suna si ce tonuri poti scoate cu chitara asta...

 

Eu nu sunt neaparat adepta ideii sa iti iei amplificator din prima. Se poate folosi cu succes calculatorul pe post de amplificator la inceput. Eu cel putin asa am facut, mai intai mi-am luat chitara, iar amplificatorul a venit ceva mai tarziu.

 

Eventual asa iti poti da si seama daca vrei sa continui si sa investesti in asta, sau sa o lasi balta...

Edited by mike KidLazy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ma feresc de sh`uri... toata viata m`am ferit.

 

cum am zis si mai sus nu are farmec chitara electrica fara amplificator. Desi, si ce zice mike e bine, iau bulletu` , folosesc calculatorul ( imi e teama de latenta, o sa iau un cablu special, recomandat de dumnezau ) si daca imi place iau un amplificator. Desi mi se pare aiurea sa dau pe un amplificator mai mult decat pe chitara :)). in fine

 

Lasand la o parte asta.. diferente de performanta nu ar fi cine stie ce, nu?

Link to comment
Share on other sites

...iau bulletu` , folosesc calculatorul ( imi e teama de latenta, o sa iau un cablu special, recomandat de dumnezau ) si daca imi place iau un amplificator. Desi mi se pare aiurea sa dau pe un amplificator mai mult decat pe chitara :))

 

De latenta zic eu ca s-ar putea scapa cat de cat cu drivere ASIO ;).

 

Asta cu amplificatorul mai scump decat chitara, crede-ma ca nu e deloc aiurea - uite, cand mi-am luat a doua chitara electrica, un Cort, prima oara vanzatorul a conectat chitara la un Behringer miiiiiiic, vai de capul lui. Am vrut un ton din ala mai suparat, mai cu distoarse, bla-bla, si se auzea infundat, oribil :(. Apoi m-a "bagat in priza" vanzatorul la un animal din ala de amp, si suna ala de rupea :rock: :rock: :rock:. Am ramas ca la dentist ce bine suna ala.

 

M-am intors acasa cu chitara si... am bagat-o in Fender Mustang-ul meu. Suna... si nu prea... pe clean mai e cum mai e, insa pe metale e varza rau... trebuie sa fac multe "artificii" pe calculator ca sa obtin un ton macar apropiat de ce imi doresc.

 

Ma rog, acum depinde masiv si de ce stil vrei tu sa abordezi, ce ti-am spus eu e numai un caz particular. Dar crede-ma ca un amplificator chiar face diferenta, fie ca e vorba de chitare ieftine sau scumpe...

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma feresc de sh`uri... toata viata m`am ferit.

 

cum am zis si mai sus nu are farmec chitara electrica fara amplificator. Desi, si ce zice mike e bine, iau bulletu` , folosesc calculatorul ( imi e teama de latenta, o sa iau un cablu special, recomandat de dumnezau ) si daca imi place iau un amplificator. Desi mi se pare aiurea sa dau pe un amplificator mai mult decat pe chitara :)). in fine

 

Lasand la o parte asta.. diferente de performanta nu ar fi cine stie ce, nu?

 

Eroare pe toata linia. O chitara SH e o afacere mult mai buna decat una noua (bine, sunt si exceptii).

 

In mod normal ar trebui sa dai pe amplifcator mai mult decat pe chitara, nu mai putin - fireste, daca vrei sa canti prin el.

 

Diferente de performanta la chitari sigur nu sunt, ca nu canta singure. Te referi la diferente de calitate. In mod normal n-as evalua ceva ce n-am vazut, insa aici ma risc: sunt 90% sanse ca tensonul ala sa fie mult mai prost decat squierul. Lasand la o parte ca nu are humbucker.

 

Fireste, banii tai, faci cum vrei.

 

Ah, si cablu care sa-ti taie latenta in calculator posibil sa-ti dea doamne-doamne, situatie in care du-te cu el la Patriarhie, Vatican, Princeton, NASA samd. Sau rezolvi problema filozofica a existentei lui Dumnezeu, sau avansezi fizica cu cateva sute de ani cu asa un cablu.

 

:w00t:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ah, si cablu care sa-ti taie latenta in calculator posibil sa-ti dea doamne-doamne, situatie in care du-te cu el la Patriarhie, Vatican, Princeton, NASA samd. Sau rezolvi problema filozofica a existentei lui Dumnezeu, sau avansezi fizica cu cateva sute de ani cu asa un cablu.

 

:w00t:

Probabil se referea la o interfata pe USB, de genul asta:

http://www.amazon.com/Behringer-UCG102-Guitar-to-USB-Interface/dp/B000PAPO9W

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma feresc de sh`uri... toata viata m`am ferit.

 

cum am zis si mai sus nu are farmec chitara electrica fara amplificator. Desi, si ce zice mike e bine, iau bulletu` , folosesc calculatorul ( imi e teama de latenta, o sa iau un cablu special, recomandat de dumnezau ) si daca imi place iau un amplificator. Desi mi se pare aiurea sa dau pe un amplificator mai mult decat pe chitara :)). in fine

 

Lasand la o parte asta.. diferente de performanta nu ar fi cine stie ce, nu?

 

Hehe, cu totii ne ferim de sh in general, dar sa fim seriosi, o chitara cu cat are lemnul mai uscat, cu atat mai buna (in general). Deci, o chitara sh e mai buna decat o chitara noua (in general). Daca vechiul proprietar nu a jucat baseball cu chitara si bile de bowling, nu ar trebui sa ai probleme cu chitara.

 

Cat despre latenta, exista solutii ieftine pentru a scapa de latenta. Mi se pare muult mai bine sa incepi cu asa ceva. Este cea mai ieftina solutie si ai softuri free cu sutele cu care sa te joci. Asa poti sa iti dai seama exact ce vrei, ce iti place. Daca continui sa canti, o sa te mai documentezi si o sa iti dai seama ce iti trebuie exact pentru stilul tau.

 

Am observat intre timp ca deja cineva ti-a sugerat Behringerul. Eu zic ori iti iei o chitara sh bunicica de 1000 de roni si behringerul, ori iti iei direct Squire si Behringer. Sa fim seriosi, pentru cat costa chitara aia noua, este foarte buna :)

 

Toate cele bune :)

Link to comment
Share on other sites

nu are legatura diferenta dintre un calculator vechi şi unul nou si diferenta dintre o chitara veche si una noua...

(nu am nicio chitara la vanzare, sa nu crezi ca...) dar decat squierul ala sau mai ales tensonul ala... de 600 de lei iei ceva absolut decent sh de la oameni ok.

 

parerea mea e ca la banii ăştia mai bine iei ceva second hand de pe forum... o singura data am avut chitara noua ieftină... am dat-o dupa un an...

Link to comment
Share on other sites

Ah, si cablu care sa-ti taie latenta in calculator posibil sa-ti dea doamne-doamne, situatie in care du-te cu el la Patriarhie, Vatican, Princeton, NASA samd. Sau rezolvi problema filozofica a existentei lui Dumnezeu, sau avansezi fizica cu cateva sute de ani cu asa un cablu.

 

 

:lol:

 

Bună asta. La mine se referea. I-am recomandat o interfaţă audio de pe ebay.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

mda.. uite cum o sa fac. O sa iau acel bullet. pe viitor cumpar asta http://www.senia.ro/ucg102-interfata-audio-behringer-16229-3. Boxele.. ma descurc.

 

Chestia ar fi urmatoarea... dificultatea programelor... sarim peste :| .. placa de sunet? am o integrata de 5.1... am nevoie de ceva sofisticat?

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat, eu am cantat o vreme si inregistrez cu un Realtek integrat in placa de baza. In viata mea n.am avut placa de sunet integrata. Deci cred ca se poate foarte bine si cu ce ai tu :).

 

Stai aşa, la tine e oleacă diferită situaţia. Din câte ştiu, tu legi amplificatorul la comp şi înregistrezi semnalul direct procesat. Nu-l procesezi în PC. Aşa n-ai nevoie de nici o interfaţă, vei auzi în timp real, cu latenţă foarte mică. Dacă te apuci şi adaugi simulări de amplificatoare, cabinete, alte efecte din PC, cel puţin la mine, o cam lua razna placa integrată. Aveam latenţă măricică. În orice caz, eu i-am sugerat să ia chitara, să încerce cu soft-uri şi dacă îi place cum se aude dar are latenţă mare, să-şi ia drăcia de pe ebay.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Stai asa, la tine e oleaca diferita situatia. Din cate stiu, tu legi amplificatorul la comp si inregistrezi semnalul direct procesat. Nu-l procesezi in PC. Asa n-ai nevoie de nici o interfata, vei auzi in timp real, cu latenta foarte mica. Daca te apuci si adaugi simulari de amplificatoare, cabinete, alte efecte din PC, cel putin la mine, o cam lua razna placa integrata. Aveam latenta maricica. IŽn orice caz, eu i-am sugerat sa ia chitara, sa incerce cu soft-uri si daca ii place cum se aude dar are latenta mare, sa-si ia dracia de pe ebay.

 

Ai perfecta dreptate ce spui, insa eu de fapt ma refeream mai mult la perioada cand nu aveam amplificator si cantam exclusiv prin Guitar Rig. Fara interfata, fara nimic. Personal, cand m.am amplificat numai cu PC.ul, zgomotul de fond mi.a facut probleme mai mari decat latenta, care era aproape insesizabila. Insa da, daca tot persista problemele de genul, intr.adevar, poate ca o interfata n.ar strica...

 

Oricum, cer scuze pentru exprimarea usor deficitara, nu am mintea chiar 100% limpede la ora asta :D.

 

P.S.: ca fapt divers, Mustangul singur inregistrat prin USB in PC chiar are ceva latenta fara drivere ASIO.

 

Gata cu off.topicul, m.am retras :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Tenson e din placaj, Squier din bucati din lemn, deci dintre alea doua, clar Squier (asta daca n-ai vreun fetish cu chitarele din placaj).

 

O chitara ieftina va suna foarte bine bagata printr-un amplificator bun. Eu sint oarecum impotriva softurilor de chitara. Sint bune atita timp cit nu ai altceva, dar daca iti poti cumpara amplificator (unul mai decent, nu porcaria aia la 200 de lei), fa-o.

Link to comment
Share on other sites

Tenson e din placaj, Squier din bucati din lemn, deci dintre alea doua, clar Squier (asta daca n-ai vreun fetish cu chitarele din placaj).

 

O chitara ieftina va suna foarte bine bagata printr-un amplificator bun. Eu sint oarecum impotriva softurilor de chitara. Sint bune atita timp cit nu ai altceva, dar daca iti poti cumpara amplificator (unul mai decent, nu porcaria aia la 200 de lei), fa-o.

 

Nu-i OK Squier-ul ...are latenza mare ...LOL

 

caj " bucati de lemn subtiri " lipite intre ele

 

Squier ...bucati mai mari de scandurele lipite intre ele ...care produc latentza .....LOLO

Placajul din cauza procesului complicat de productie ar trebui sa fie si precis si este mai scump.doar ca in functie de materialele folosite are proprietati acustice mai proaste sau mai bune ..

 

Am dupa dulap ascunsa lateral o chitara ce are corpul din placaj ,,,pot sa afirm ca acustic este foarte OK .

 

Probleme cu " latentza ..PC-ului "..?.

...Nu mai folositi PC ptr chitara ....este un LUX cam scump daca nu ai bani de aruncat pe fereastra ...

 

Nu dai 600-1000 Euro pe PC si ai vezi cum ai banii sa-ti cumperi chitara , amplif ,si efecte ."decente" .

 

Un incepator NU are nici o problema cu instrumente si scule profesioniste ,,,

NU are nevoie ..pana invata in primii 5--10 ani , poate sa faca senzatie si cu o chitara ieftina , un amplif ieftin ce sa se auda tare ...

 

Daca ajunge profesionist dupa vre-o 10 ani inca nu are nevoie de scule super profesioniste ..

Ptr inregistrarea unui disc odata la doi ani nu are rost sa investesti in scule super profi ...te duci si inchiriezi la un studio pe o luna si ai rezolvat treaba .

 

Live oricum nu o sa sune niciodata "profesionist " deci nu prea are rost investitia ,,o chitara din lemn bun ce nu se indoaie la schimbarii de temperatura si umezeala este cea mai indicata ptr cam oricine...

 

Am vazut cum unii folosesc chitara Parker ce are gatul din material preparat/procesat ce nu reactioneaza la

"intemperii" pana si in ploaie ramane gatul in starea perfecta setata anterior .Alti folosesc gaturi din materiale compozite ,,..

Acestea sunt mai scumpe si merita cumparate numai daca esti profesionist ce mai canti si in ploaie ...sau un milionar care face colectie ...

 

Doua concerte am vazut in ultima vreme sunetul era la nivelul celor mai proaste amplifuri ce se poate imagina ....asa ca ce rost are sa dai banii aiurea ...

 

In rest "haina face pe om " chitara face pe chitarist ...asa la vedere adica doar un "look" . accesoriu de scena ,,,,de costumatie .

 

Problema ar mai fi ca pe spectator nu-l intereseaza ce chitara ce statie ai ..habar nu are ,,,pe unii " muzicieni " ii intereseaza ....Dar! muzicienii aud si daca nu poti sa canti nimic ce ar justifica scule "super pro" si practic ajungi de rasul targului .

 

Singuri pe care poti sa-i impresionezi sunt alti incepatori ce nu au ahabar ce si cum ....nu cred ca asta merita investitii aiurea ..

 

OK cine are multi bani de la babacu ..face ce vrea cu banii si este bine daca se ocupa de muzica ...cei cu bani multi sa sprijine muzica prin sponzorizari ,,,si este bine sa aiba habar despre ce si cum .

 

Incepatorul sa investeasca timp si bani in invatat /exersat . daca se poate in prof de chitara ,,adica educatie ..

 

 

Am vazut si chitare Squier foarte bune !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

o sa iau acel bullet.. toata lumea pe net si alte forumuri zice ca e super ok la banii aia, mai ales ca prima electrica.. merge super si voi canta cu ajutorul calculatorului.

 

neaparat pe viitor sa iau un amplificator...

 

ce inseamna pentru voi un amplificator decent? tot `mnezau mia sugerat niste amplificatoare de 20W de ~400-500 lei.

Link to comment
Share on other sites

`mnezau mia sugerat niste amplificatoare de 20W de ~400-500 lei.

 

Bine a facut. Un amp de studiu nu e necesar sa depaseasca 15-20w, pentru ca nu ai unde folosi nici macar jumatate din acea putere (acum depinde si unde repeti, dar majoritatea avem veicini).

Decent? sa aibe un clean, un overdrive si cu putin noroc paote chiar si un reverb;

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

o sa iau acel bullet.. toata lumea pe net si alte forumuri zice ca e super ok la banii aia, mai ales ca prima electrica.. merge super si voi canta cu ajutorul calculatorului.

 

neaparat pe viitor sa iau un amplificator...

 

ce inseamna pentru voi un amplificator decent? tot `mnezau mia sugerat niste amplificatoare de 20W de ~400-500 lei.

Spune-ne cati bani esti dispus da dai si iti recomandam, asa n-avem ce sa-ti zicem...Oricum, ti-as recomanda un amplificator sa aibe si unele efecte, dar sper sa nu incepi sa te joci cu ele ca nu mai canti nimic dupa:)).E bine sa le ai, se mai gaseste o melodie cu chorus, cu tremolo etc.

Link to comment
Share on other sites

poi ... sa zicem ca acel bullet e rezolvat.. vorbim de amplificator .. vreau ceva cu care sa cant la mine in camera .. atat .. unu care sa se auda bine, nu neaparat tare.. repet.. cand doar in camera pt mine.. probabil o sa stau destul de mult si cu castile.. ma int sa se auda ok, si bineinteles sa ai distors ( sau cum ii zice )

 

zicae un domn aici ca are un fender mustang... ceva de genul are? http://www.muzikia.ro/Amplificatoare/Combouri-Chitara/Amplificator-chitara-electrica-Fender-Mustang-I/ ca sincer chiar imi place

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.