www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Logo Cognek !


Sympthom
 Share

Recommended Posts

... ba da prost sunt (pusesem o dracenie)... dai 5 dolari si iti fac o schita cu ce vrei tu... de rendering sau proiect nici nu vorbesc ca imi ia mult si mi-am iesit si din mana... nu vreau sa dovedesc nimic dar am ramas fara tigari...

 

1 an am lucrat ca grafician la choice magazin (nu din londra ci din ct...)... o intrat in insolventa si nu mai e nimic... faceam reviste si diferite reclame... iar de mic copil desenez si timp de vreo 3-4 ani mancam notiuni de design si practica online la greu...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Deci ai facut un an tehnoredactare la o revista glossy. Si nu ma lua cu "expertii" cu care ai lucrat. Ca, din nefericire, stiu cum merge treaba pe la revistele astea "de cartier". Am fost si eu redactor sef la una. Mai mult de un om care sa-ti faca reclamele si sa-ti aranjeze in pagina n-ai nevoie. Hai doi, sa nu se plictiseasca ala singur :lol: .

Iar ca cerinte profesionale, mai mult de tras 2 dungi in Corel sau Illustrator n-ai nevoie.

 

Noi vorbeam de logo-uri, de branding, de idei, de alte cele. Chestii care se fac greu sa fie bune, iar cand le faci, culegi si roadele de pe urma lor.

 

Asta ar fi culmea, sa-ti dau tie 5 dolari, sa-mi faci ceva ce, cu siguranta, nu-mi va placea. Pe 57 insa, din ce-am vazut in portofoliu, l-as plati. Ba chiar cred ca o sa-l bat in curand la cap cu un proiect.

Link to comment
Share on other sites

 

Asta ar fi culmea, sa-ti dau tie 5 dolari, sa-mi faci ceva ce, cu siguranta, nu-mi va placea. Pe 57 insa, din ce-am vazut in portofoliu, l-as plati. Ba chiar cred ca o sa-l bat in curand la cap cu un proiect.

 

Sincer eu vroiam niste dolari de la tine niste dolari sa-i fac ghem si sa-i indes in gura aia a ta care nu-ti mai tace de tot ma freci la cap... ti-am zis ca nu ma mai ocup, dar de distractie iti trageam un desen colo... cei cu care am colaborat precum si cei care ma cunosc in mod direct stiu ce pot sa fac si ultimu lucru care m-ar incalzi a fi o apreciere de-a ta... Si daca ti-ai ales partenerul te rog cu rescpect si stima sa nu ma mai futi la cap(si asta e valabil pentru toata lumea ca undeva ma doare faptul ca m-am apucat de alte dracenii si am renuntat si ars orice urma a unei chestii care o faceam cu drag si din inima fara sa ma astept la bani... doar opera finalizata imi dadea suficienta satisfactie... totusi spre norocu meu am descoperit muzica)... Multa bafta cu proiectu!

Link to comment
Share on other sites

pai in principiu s-ar aplica aproape peste tot, cel putin in muzica si desen se aplica.

 

Din păcate design-ul nu e nici muzică nici desen. Capisci?

Are mai multe aspecte în comun cu arhitectura, care e și motivul pentru care împart majoritatea curriculumui de liceu: M2, F2, C2 etc. și desen artistic comun față de M3, F3, C3 la arte plastice, muzică și teatru.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Defineste te rog termenul "design" ... :confused:

 

Why would i do that ? Nici macar nu stiu cum sa o fac fara un perete de text.

 

 

nici cu http://en.wikipedia.org/wiki/Engineering_Design

Link to comment
Share on other sites

Defineste te rog termenul "design" ... :confused:

 

Ți-am zis că nu acum e momentul, dar dacă insiști...

Să subliniez întâi diferența dintre design și desen/grafică/pictură/etc.: cele din urmă sunt autotelice. Sunt frumoase pentru a fi frumoase. În design frumosul e subordonat altui scop, are o funcție.

Design-ul (grafic) folosește limbajul vizual (al fotografiei, desenului, picturii etc.) pentru a rezolva probleme de comunicare: nevoia de a identifica un produs cu un producător și setul său de valori (identitate vizuală), nevoia de a contextualiza și ierarhiza un mesaj textual (tipografie, layout), nevoia de a anunța și promova un eveniment (afiș) ș.a.m.d.

Problematica design-ului include, pe lângă absolut toată problematica artelor vizuale, parametrii fiziologici și cognitivi ai utilizatorului (limitele lizibilității și comprehensiunii semnelor), semiotică (ontologia și taxonomia semnelor și a relațiilor dintre ele), particularitățile tehnice ale mijloacelor de producție, implicații sociale și culturale ale aplicațiilor limbajului vizual, implicații comerciale ale strategiilor aplicate și altele.

Pentru discuții pe acest subiect vă invit pe VA, unde există un thread dedicat și inevitabil de pustiu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu zice nimeni sa iti pierzi timpul, bre..

fa o treaba de 5 minute, atat. Adica nu trebuie sa joci tot setul mare pana la 21, iar dupa sa ajungeti la avantaje; doar 2-3 serve de caciula, primul la 5 smile.png

ma indoiesc ca esti intr-atat de ocupat cu profesia ta in Romania incat sa nu ai 5 minute libere. dunno, zic si eu..

 

Ceva nu se intelege bine si 57 pare a fi prea politicos sa puna virgula sub t.

Ai vazut portofoliul "57". Treaba serioasa, profesionista. De ce naiba ar vrea macar sa intre pe acelasi teren cu alde Cognek?

 

Crezi ca merge sa-i zici, nu lui Nadal, lui Hanescu, "hai sa facem doua ghemuri daca esti asa smecher si sigur pe tine? Cinci minute, ce dumnezeu... Nu pierzi nimic, vere, mancati-as".

 

Dude....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce pot spune... haha si hoho ho... ca vine carciunul... raportandu-ne la prezent, va rog sa tot postati cock neck sus si cock neck jos ca sa-mi faceti numele cunoscut si multumesc ca ma ajutati... eu am sa tot cant blues si voi sa va tot certati pe subiecte care de care mai interesante... multam fain fratilor... 10 intelepti se ineaca la o piatra aruncata de un prost... adica cognek! Iar cine vrea lucrari d-ale mele grafice sa dea pm ca nu sunt genu care ma laud... hehe din nou... si asta pe bune... si pireli... pana atunci mai luati un blues ala eu.... http://youtu.be/b03eLDDENJA de asemenea, accept orice provocare la un jam de blues...

Link to comment
Share on other sites

... am baut prea multe beri si am uitat... ca sa zic cat de mult ma intereseaza toata dracenia asta... apai daca bag un texas flood nici primul lick nu se strofoaca sa treaca de toate procariile cotidiene... ca si in design... singuru profi cu care m-am distrat o fost maestrul TUDORAN LIVIU... el o continuat... acu ma distrez cu mosi care au cantat cu SRV si fac melodii tribut mentorilor mei cu care impartasesc tot felu de idei de la cum e vremea pana la muzica iar toata lumea ma intreaba cum de ajung sa vobesc cu ei si sa ma aprecieze... mie imi cad coaiele cand guitar pete imi zice thanks cognek! ... nici dracu din romania nu poa sa-mi reproseze mie ceva ... si nu zic ca sa ma laud... zic ca pasiunea mea pentru orice atinge foarte repede paroxismul si nu unul mi-a zis ca sunt de pe alta planeta... chita ca e in desen... chit ca e in muzica, am destui care ma apreciaza iar eu merg inainte datorita lor si nu-s milionar si nici n-am sa fiu.... cand oi ajunge pe alpine valley si am sa ajung am sa zic doar "god bless stevie".... iar asta are sa-mi hraneasca foamea mea interminabila pe care multi n-au cum s-o inteleaga... merg din feeling in feeling... nu sunt exact.. nu sunt precis dar sunt cum vreau sa fiu... asta este eu... Si daca era Stevie inca in viata sigur ma bagam cu el in vorba si nu trecea mult pana faceam un jam... iar aici... si va rog fratii mei, nu vreau sa ma laud... vreau sa zic ca eu iubesc cea ce fac si cea ce fac iubesc... iubiti si voi fratilor... sa ajungem o tara mare macar prin chitara si foc... n-am ce lauda la mine ca sunt sloppy desi multi ma lauda... eu sunt atat de high fly incat nu stiu... nu ma intereseaza laudele daca poa sa inteleaga cineva... daca cineva ma lauda pentru ceva eu ma simt obligat sa dau tot ce am... dar eu sunt eu si sunt dus cu sorcova tot timpul cand pun mana pe chitara si bautura... poti sa-i zici talent... eu ii zic bulan... nu concep ca altii sa-mi tot zica si sa se planga ca nu pot face chestii ... eu vreau ca toti sa faca si sa fim un mare popor... dar se pare ca nu-i locul meu aici la cum merg lucrurile... la naiba ca noi am scoate o muzica de 1000 de ori mai buna decat ce canta hendrix daca avem suflet frate... nu huliti... nu fiti rai ... hai ca e misto dar cand e de greu sa fim uniti... stau afara la o bere calda deja... zic niste vorbe in vant dar daca doar 1 din 1000 a inteles mesaju eu is multumit si o sa-i cant pana o sa-mi sangereze degetele... pentru ca asta fac pentru o pasiune... indiferent de pret eu o ridic in slavi... si n-am sa uit niciodata nimic... si nimic din ce am fost... din ce sunt si din ce voi fi... poate m-am exprimat gresit mai sus.. e bautura... dar cu lacrimi in ochi va zic tuturor ca va iubesc ca-mi sunteti frati ... moldoveni, ardeleni, banateni, olteni, munteni si ce dracu o-ti mai fi... n-am cum sa-mi nu-mi iubesc aproapele si chit ca inima mea e in chicago pe melodia de mai sus... in inima mea bate sange de roman... sper sa intelegeti tot misto-u si chestiile serioase... sa ne binecuvanteze Domnu!... asta-i relatarea unui om turmentat... multam fain fratilor...si daca incepe cineva cu WTF ii dau cu mahonu peste bot...

Link to comment
Share on other sites

Din păcate design-ul nu e nici muzică nici desen. Capisci?

Are mai multe aspecte în comun cu arhitectura, care e și motivul pentru care împart majoritatea curriculumui de liceu: M2, F2, C2 etc. și desen artistic comun față de M3, F3, C3 la arte plastice, muzică și teatru.

ok, got it

oricum nu iti nega nimeni aptitudinile, era doar interesanta o chestie de genul :)

Link to comment
Share on other sites

Las' că se dă el pă brazdă... Aşa-i la-nceput cu tăţi răcanii din unitate... Face oleacă de gură, vine serjentu', îi trece la frecat buda, iese oleaca de circ, după care se aşează treaba şi răcanu' se linişteşte, intră la instrucţie regulată şi, după termen devine sublocotenent, se lasa la vatră, etc, etc... :P

 

Da' io tot vreau şi aştept, să văd logoul no,2 de la Ironman :)

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.