www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Logo Cognek !


Sympthom
 Share

Recommended Posts

daca nici la o schita de 5 minute nu te bagi eu zic ... nu ca esti las... zic ca nu ai nici o tangenta cu designul... period.

 

 

Eu sunt dispus să vorbim despre design dar trebuie să-mi demonstrezi mai întâi că am cu cine vorbi.

Ce exact aș putea schița în 5 minute? Ai idee ce implică proiectarea unui sistem de identitate sau a unui produs industrial? Nu știu pe cine ar trebui să impresioneze părerea ta. Ai impresie că sentința ta are relevanță în privința a ce am făcut în ultimii 10 ani?

 

@Sympthom: pe la vârsta ta am devenit și eu categoric interesat de limbajul vizual, dar e prea devreme pentru a vorbi despre "stiluri", direcții, obiective și metodologii. E foarte bine dacă ai început deja să exersezi lucrul cu unelte digitale, tehnica nu poate dăuna. Dacă vrei să te dezvolți serios în acest domeniu privește, asimilează și desenează în continuare, orice-ți face plăcere. Și prin clasa a VIII-a putem vorbi despre competențe specifice dacă vrei să urmezi un liceu de artă.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Care era întrebarea, dacă vreau să "câștig experiență"? Nu, merci. Dar asta n-ar trebui să te împiedice pe tine. Și la finalul exercițiului voi avea ce să evaluez.

Eu m-am deschis la critică, putem vorbi despre oricare din lucrările din portofoliu, deși evident unele sunt mai complexe decât altele. Sau poți aștepta până îl actualizez cu proiecte din ultimul an. Ai o obiecție specifică, ești în stare să legi două cuvinte despre un produs de design?

Link to comment
Share on other sites

57, vad ca ai facut facultatea de arte si ca esti de prin iasi.. cunosti pe vreunul pihureac pe acolo?

 

apropo, te cam sustragi de la provocarea lui cognek..nu ii tin partea catusi de putin, sunt mai neutru ca elvetia, dar eu vad ca el vrea un design battle si tu vrei sa discuti filosofie sau silogisme cu el :)

daca kiar te tine te-ai baga la asta sincer, nu cred ca ai pierde, la ce finishuri am vazut ca faci pe chitari si ce idei ai.. dar sa o dai intoarsa cu texte gen "you're not worthy " e cam trist..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa o luam altfel , cu ce nu te alegi ?

 

Adica ce ai de pierdut inafara de timp ? Timp-ul il poti pierde chiar acuma stand pe calculator sau stiu eu... E ca si cum as zice eu ca sunt cel mai bun chitarist , dar nu vreau sa pun un video cum cant eu la chitara ca cica imi pierd timpul ^_^

Link to comment
Share on other sites

... o ultima nota mai adaug ca vad ca se vorbeste aiurea... nu exista nici o ghilimea la schita de 5 minute... pur si simplu vreau sa vad daca exista talentu ala ca de teorie si toceala vad ca pustiu e plin... asta nu ma indoiesc... Oricum, nu cred ca dezbaterea sau daca pierde 5 minute sau nu are cum sa-l influenteze deci se vorbeste degeaba atat... Oricum, toti profesionistii de la care invatam dracenii erau atat de darnici... discutau si aratau orice... si doar trebuiau sa faca si ei bani... dar iti dai seama de inima omului dupa ce apucaturi are...

Link to comment
Share on other sites

... o ultima nota mai adaug ca vad ca se vorbeste aiurea... nu exista nici o ghilimea la schita de 5 minute... pur si simplu vreau sa vad daca exista talentu ala ca de teorie si toceala vad ca pustiu e plin... asta nu ma indoiesc... Oricum, nu cred ca dezbaterea sau daca pierde 5 minute sau nu are cum sa-l influenteze deci se vorbeste degeaba atat... Oricum, toti profesionistii de la care invatam dracenii erau atat de darnici... discutau si aratau orice... si doar trebuiau sa faca si ei bani... dar iti dai seama de inima omului dupa ce apucaturi are...

 

Pai arata-ti ma si tu portofoliul, care, presupun ca e mai bun decat al lui 57, si gata, aia e toata treaba. Ai castigat, iti facem statuie, iti dam diplome, femei si vodca. Pana atunci, ciocul mic.

Link to comment
Share on other sites

E ca si cum as zice eu ca sunt cel mai bun chitarist , dar nu vreau sa pun un video cum cant eu la chitara ca cica imi pierd timpul ^_^

 

Uiți o chestiune esențială: există deja ample demonstrații care ilustrează "cum cânt eu". Mai mult, cel ce neagă aptitudinile mele nu e în stare să explice concret ce nu i se pare în regulă sau să ofere un contraexemplu personal. Deci de ce trebuie să fiu tot eu cel care ține concert gratuit pentru a arăta cu ce mă ocup?

 

Meanwhile, Cognek acuză un teoretician că "e plin de teorie". Numai în România™...

Link to comment
Share on other sites

exact!... Hai sa o lasam moarta ca in loc sa cant blues imi pierd timpul hehe... stai frate calm ca nu am nimic cu tine... sti foarte bine ca eu cand vorbesc, vorbesc mult si prost... Dar aviz amatorilor... portofoliu de design aveam dar pe un calculator care nu-l mai am si pe un forum in care mi s-a sters contu datorita inactivitatii... acu cu logo-u asta mi s-a reaprins filmuletu ala cand desenam, cream, analizam si gandeam (da... incredibil dar a fost o perioada cand si gandeam...) si imi placea atat de mult... imi e dor de acele zile frumoase si multa bafta in continuare la proiectele tale... hai sa incheiem capitolu... n-ai timp sa te joci pe hartie nitel ... nu-i bai, nu moare nimeni... Si nu port pica pe nimeni... doar am super logo-u lu Ironside...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nope.

 

 

Faceți o chetă și plătiți-mi timpul. Cine nu cunoaște metodologia are impresia că e o treabă "de 5 minute". Dacă aș investi într-o astfel de demonstrație cu ce mă aleg?

nu zice nimeni sa iti pierzi timpul, bre..

fa o treaba de 5 minute, atat. Adica nu trebuie sa joci tot setul mare pana la 21, iar dupa sa ajungeti la avantaje; doar 2-3 serve de caciula, primul la 5 smile.png

ma indoiesc ca esti intr-atat de ocupat cu profesia ta in Romania incat sa nu ai 5 minute libere. dunno, zic si eu..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-ai înțeles absolut nimic, așa-i? Să reformulez: nu există absolut nici o problemă de design ce poate fi rezolvată în 5 minute!

O "demonstrație" coerentă implică măcar o zi, două, trei de lucru. Iar proiect propriu-zis se măsoară în săptămâni.

 

Aspectele... a fost scrisă în doi ani, deși evident nu a fost singurul proiect de care m-am ocupat.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai inteles gresit ce voiam sa spun, reciteste, if you may..

Daca ai ascultat rap/hip-hop vreodata si esti familiarizat cu conceptul de vendete din stilul respectiv stii ca exista rivalitati intre artisti, obisnuind sa scrie piese unii despre altii in care sa ii desfiinteze din cuvinte pe adversari. Pe langa asta, exista si "rap battles" care se fac pe moment, si care vizeaza exact calitatile mentionate de mine anterior, si nu o munca sustinuta, concetrata, la rece, pe o perioada mai lunga de timp. Sper ca intelegi acum la ce ma refer.

Edited by Riff Hudson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si conceptul asta se aplica peste tot, asa-i? Un compozitor trebuie sa compuna la minut, un pictor de asemenea, sa deseneze repede, un arhitect sa faca schita in 5 minute, etc.

 

Sunt unele chestii la care merge, altele la care nu.

 

Oricine poate face treaba de mantuiala si la misto, dar multi nu vor sa faca.

 

Eu tot astept sa ne prezinte Cognek ceva facut de el. Oricat de mic. Mi-e imposibil sa cred ca n-a mai ramas nimic din anii munciti ca "grafician". Ca daca ar fi sa-i aduni anii de munca dupa cati spune el ca are si sa-i comparam cu varsta, ne trezim naibii ca munceste de pe la 4 ani... :death:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.