www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fractal Axefx Ultra - Cine Mai Doreste Cine Mai Pofteste....


barbarossa
 Share

Recommended Posts

http://shop.fractala...tCode=FAS002NOS

 

pt cine e interesat...

 

Previously At $2,199.95

Sale Price: $1,599.95

 

 

Axe-Fx ULTRAs now in stock! Reduced pricing w. full 1-year warranty. No returns. USA/CAN only. While supplies last.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Prefer Kemper Profiler

 

Ce mare şmecherie e profilerul ăla... Din ce-am priceput, din nişte video-uri, face un copy/paste al soundului unui alt amplificator, reproducând fidel ce captează.

 

Îmi şi imaginez, sună telefonu' :

"- Alo ! Petrică ! Petrică ! Bagă-ţi te rog Marshalu' în priză şi trage nişte rifuri la telefon, că se luă curentu' la mine aseară şi pierdui toate preseturile..."

 

:P

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce mare şmecherie e profilerul ăla... Din ce-am priceput, din nişte video-uri, face un copy/paste al soundului unui alt amplificator, reproducând fidel ce captează.

 

Îmi şi imaginez, sună telefonu' :

"- Alo ! Petrică ! Petrică ! Bagă-ţi te rog Marshalu' în priză şi trage nişte rifuri la telefon, că se luă curentu' la mine aseară şi pierdui toate preseturile..."

 

:P

 

 

.

 

Si dupa ce Petrica baga Marshallu in priza vede ca nu merge asa, tre sa cumpere si cabinet = cateva sute de euro. (Mai sunt si lampile de schimbat periodic, alti bani, alta distractie.) Da e meserias, are stack Marshall de 100 W si tocmai se pregateste sa inregistreze ceva in apartament cu volumul la 0,5. In sfarsit, trage ceva si parca nu suna cum trebuie. Ar trebui alt microfon, alt cabinet...sau poate alt amp (!) Da...asta e, Petrica se hotaraste sa-si cumpere Un Mesa Boogie ! Si un Orange, sa fie acolo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si dupa ce Petrica baga Marshallu in priza vede ca nu merge asa, tre sa cumpere si cabinet = cateva sute de euro. (Mai sunt si lampile de schimbat periodic, alti bani, alta distractie.) Da e meserias, are stack Marshall de 100 W si tocmai se pregateste sa inregistreze ceva in apartament cu volumul la 0,5. In sfarsit, trage ceva si parca nu suna cum trebuie. Ar trebui alt microfon, alt cabinet...sau poate alt amp (!) Da...asta e, Petrica se hotaraste sa-si cumpere Un Mesa Boogie ! Si un Orange, sa fie acolo...

 

:)

 

"Petrică ! Petricăăăă ! Dă-i pe Amplitube, Petrică ! "

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Daca smecheria aia de Kemper Profiler chiar isi face treaba, (din ce am vazut pe net este destul de ''potent'') o sa imi cumpar unul.

Daca simuleaza perfect un AC30, un Triaxis, un Soldano si un Bassman/ Deluxe Reverb, eu zic ca isi merita banii.

Mai gasim noi amici cu amplificatoare ''smechere'', dispusi sa ne lase sa le copiem cu profileru', in schimbul unei lazi de bere.

Si ca o mica gluma,o sa copiez cu el toate simularile de amp din fractal, asta smecherie :))))))

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Si ca o mica gluma,o sa copiez cu el toate simularile de amp din fractal, asta smecherie :))))))

 

Ai fi şi mai şmecher să copiezi pe cele din Guitar Rig şi să nu spui la nima'... :)

 

Nu. Ce vroiam sa zic este să arunci un ochi la secunda 9'' din videoul tău şi să numeri câte microfoane sunt acolo... Şi, de asemenea, uită-te şi aici

 

,

mai exact la 3'27" şi zi-mi ce vezi tu acolo [ "Ce avem noi aici?..." ].

 

Aşa că, precum a zis Blackthorn, îl umpli de imagini de pe net şi ai rezolvat problema...

 

PS : E un fel de Guitar Rig de ultim răcnet, căruia-i poţi ataşa cabinet ( şi probabil şi pedale în faţă )... Nu poţi opri progresul, nu ?

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pentru, suna bine, iti mai trebuie doar un power amp si gata. Este scula perfecta pentru inregistrat/cantat/exersat, plus ca aparatul copiaza si pedale. Pretul cerut este unul justificat cred, mai ramane sa il prinzi pe unul cu un Dumble si ai terminat cu smecheria :))))

Link to comment
Share on other sites

... pe Kemper in studio sau in sufrageria unui entuziast.

 

Perfect de acord şi eu !

Câţi din cumpărători vor utiliza constant funcţia de captare, cea care e marea parte a şmecheriei ?

Puteau să facă captări de sample-uri un an de zile, puneau imaginile lor pe DVD şi-l vindeau împreună cu scula, mult mai ieftin, setată doar pe redare şi reglaje.

Pentru protecţie îşi făceau fişierele într-un format special, doar al lor şi era gata treaba...

 

 

PS: Sorry pt oftopice ! De la Fractal ajunsărăm la Kemper... Fractal rulez ! Na ! :)

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a placut Fractalu , cred ca e ideal pt inregistrat in cazul in care esti session player si nu un purist , adica ai de tras azi cu Puya , maine cu Loredana etc, sau daca ai cover band etc . Atunci e perfect dar eu nu l-as folosi pt un proiect unde pun suflet . Suna mult prea steril iar live e imprastiat .

Link to comment
Share on other sites

Asta cu "puristul" e asa o ..........

  1. Pai eu sunt purist si vreau soundul meu de scula super calitativa ajutata cu procesoare pe care in studio o pot realiza sa o pot reda si in concert .Sa sune sai pe scena sa sa sune si in PA .

Steril nu este soundul ci cantatul , orice sound este bun ca sa nu fie steril trebuie integrat atat prin usoare adaptari ale timbrului cat si prin adaugarea efectelor ambientale dupa necesitate plus EQ ptr compenasatia raspunsului sali al scenei , .....

 

Un purist vrea soundul "acela " pe care fara procesari nu-l poti realiza pe scena si nici in PA ..

Tot visez de zeci de ani sa pot canta odata live si sa am catre public tonul de Strat nealterat chiar daca cant pe o scena foarte zgomotoasa pe o statie doar de 200W cu difuri bunicele dar ...si cu un background de metal zgomotos cu un PA de putere mare ...

 

Ca si un exemplu ar fi Pink Floyd dar cu backing mult mai heavy ,

 

Asa ca un procesor calitativ eset foarte util . Un compresor destept , harmoniser , exciter , EQ , ocerdrive ,reverb , delay ...

 

 

Un procesor din acesta relativ ieftin care sa inlocuiasca un rack intreg este ceva OK !!

 

Cat despre "impuls" ...nu ai numai un singur impuls al unui difuzor sau al unui instrument ..i-ti refacae sa zicem reflexii , timbrul boxei/instrumentului si al spatiului unde ai inregistrat ...si gata .

 

Doar ca eu cand cant chiar si doar doua tonuri pe o singura coarda sau doua corzi ..una matisata si una neteda , face "murfing " dupa ceva global?.

 

Daca pot sa selectez o "nisa " din impuls file pot avea alt sound dar nu o sa am soundul si functionarea unor fenomene tranzitorii ale boxei .Sau in cazul instrumentelor maca doua impulsuri sa poti folosi cu limitarea fiecaruia pe aportiunea unde este OK .Un impuls ptr corzile groase si un impuls ptr cele nematisate subtiri ...si macar sa pot seta banda de frecvente ( pitch -ul ) unde sa actioneze fiecare .

Dar daca eu cant mai sus pe ciorzile groase ..procesorul vede ton ma inalt si baga efectr de impuls nematisat ...etc

 

 

Sa luam faza cu imitarea, sintetizarea ,murfing /convolution unui anumit sound de chitara ( gibson , PL, SG , Strat,Tele etc ..)

 

Ca si exemplu ptr cei care nu sunt familiarizati cu sinteza sunetelor ..

Sa luam exemplul PIANului :

 

Iau "impuls" un C1 la pian ..acest impuls nu este OK ptr sintetizarea unui C6 de pian .

 

De ce (ptr cei mai incepatori ) C1 are corzi matisate ca un anumit sunet ,cu anumit raspuns atac , armonice si "batai "( Tartini tones)

 

La fel daca iau un impuls C6 nu va fi bun sa fac convolutie la un ton C1 .

 

Trebuie un algoritm foarte smecher si rapid sa facaasa ceva , unul care ia in considerare foarte multe caracteristici ale unui sound ale instrumentului ,manierei decantat ..etc ...

 

Dar ies sounduri interesanta ..am mai amintit odata intr-un alt topic cu Axe FX

 

Am facut din sunet de chitara acustica ce avea corzi vechi cu sunet fara stralucire sa sune fantasti ...luand impuls un HH ( fuss cinel ) alegand o "fereastra " convenabila al impulsului apoi regland si feedback si adancimea efectului a iesit un sunet bestial ..

 

Reverb poti sa faci SUPER NATURAL !! sunt file gata facute ale diferitelor spatii de cantat sau orice spatiu ..sau poti sa inregistrezi singur ..este destul sa inregistrezi o singura bataie din palme si ai tot reverbul locului .( problema esetsa fie liniste cand inregistrezi asta este mai greu in spatii publice ziua ..dar noaptea merge ...)

.

Cum am aminti iei daca vrei impuls de pian si il folosesti ptr chitara , sau canti AAAAA sau UUU ,,IIII ...vocal faci inpuls si folosesti......si orice subet poti folosi . .

Poti experimenta orice combinatie si vei avea tonuri noi ale tale sau pe care le vrei tu .

 

Tone is in your hand ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Band in a Box REAL TRACKS ,Jammer Pro si alte programe fac in realtime schimbarea stilului dupa algoritmi introdusi ptr diferite stiluri genuri instrumentisti. Ptr sounduri fanteziste ale "chitaristilor" amatori deocamdata nu se ocupa ..Dar ptr redarea unei trupe virtuale ai Midi sounds sau Dinamic waves .. softul face in realtime solouri de sax, de chitara ,slide guitar , contrabas ,bass electric ,,trompeta .pian .si tobe live .Asta ce am auzit la un prieten ...cand am fost sa-l ajut sa schimbe pe soundurile MIDI cu cele reale wave-uri si asta in orice gama ,Bagi progresia armonica sau pui softul sa genereze o progresie intr-un anume stil ..si dai "play " si curge muzica de parca o trupa face jamming ..curg combinatiile de solo etc etc ...Daca nu esti versat,experimentat nu ai auzul dezvoltat obisnuit cu inregistrari ....nu observi ca totul este interpretat "automat digital " de un algoritm.

si cine stie cate mai poate programul dar eu nu am avut tangenta numai atunci vre-o ora doua ..

 

.

Sa faca si soundul nu-i o problema ...

ptr amatori nu merita inca sa faci un sintetizator /resintetizator sau cum se poate numii ...ar fi prea mult de lucru si ar costa foarte mult .si ..cine sa cumpere ?

Cand se mai ieftineste si se mai dezvolta tehnologia o sa aiba lumea in "telefon" si formator universal de ton , cu pitch correction , cu corectii de gen stil ,mana /feeling .....,etc ,

Cum reconoaste un aparat foto, de 250 Ron , fatza unei persoane selectata dintr- un grup de oameni , care o fi problema ..Cate caracteristici /parametri are un sound de gibson cantat de BBKing sau Leslie West .Se introduce algoritmul realizat dupa studiul statistic al likurilor se analizeaza cele cateva mersuri specifice cu panatia in diferite momente de dinamica de interpretare etc etc ...apoi un automat cu un program logic comanda dispozitive ce formeaza sunetul etc etc ...si va suna similar asemanator cu modul de interpretare al respectivului "model".

http://www.hitsquad....mmerProf_win32/

 

Asa ca pui programul sa compuna , mai umpli la optiuni in algoritm apoi dai " compose " de fiecare data cand apesi din nou butonul compune alta melodie ...tu numa alegi ce-ti place .

 

 

Asa ca este rezolvata treaba cu talentul , cu auzul muzical cu istoria muzicii cu studiul muzicii din diferite zone geografice , l amoda sau nu ...etc ...

Alegi band style ...alegi artistul si dai compose ....apoi cu un pic de bun gust alegi ce suna bine ..doar ca nu poti canta live ,,,dar la comanda poti "ompune muzica " numa sa ai comenzi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic de acele doua videouri cu Kemper

 

am auzit primul video , am scus de sub canapea Boss ME30 l-am sters de praful de un deget ...i-am dat tensiune Strat , casti ...suna EXACT toate ce sunete ce le-au scos in vdeouri ,dar 100 % la fel !

Nu vad care-i marea inovatie ce se vrea demonstrata in cele doua videouri ...

sau nu am inteles eu in italiana ...

 

Eu am pus expresion pedal la gain ---compresor ---dist "Blues" aprox 45% dist , ton minim , vol out

60% , reverb .In rest volum de la chitara pe la 50%

pedale "gain" la 20% ..apoi am testat de toate si fara nici o problema suna identic cu soundurie din videouri ,

 

 

st "Blues" , reverb , chorus , delay ..( chorus si delay era doa rsetat nu am folosit la incercari ) cu celelalte efecte suna IDENTIC chiar am ramas surprins.

 

De fapt Fractal FX face multe altele ce suna bestial ,,sunetul de orga mi-a placut pe un video .sau un mp3 ..si altele foarte utileptr a face un BT ultra rapid //pe loc in doua miscari ..

 

Kemper nu stiu ce face nacum am auzit pria data ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dragi forumisti, aseara ce credeti ca am facut?! am scos un kazoo de il gasisem eu acu' vreo 3 ani pe la munte si am inceput sa cant cu el... ce ziceti voi ca am observat ?! Suna exact ca un Mesa Mark V ... bai dar exact ca el ... 100% ca el.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pai si eu ce am zis domle?! Nu am zis ca era din Metall?! Dar avea si alimentare de laptop Dell. Cand eram eu tanar din cand in cand cantam si la dramba, de-abia acum mi-am dat seama ca suna ca Hendrix (probabil ca se tragea de la sursa Dell).

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.