www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eric Clapton's 25Db Mid Boost


Recommended Posts

Daca tot vorbiti atata de pot-uri, imi da cineva o idee ce pot-uri se potrivesc si unde le gasesc (chiar si pe sait-uri gen e-bay) pentru o pedala Boss OD-2? As vrea sa le inlocuiesc, pedala e din 1990 si fashaie si intrerup poturile.

 

http://www.adelectro...f3a35&x=36&y=16

 

poti comanda ce valoare doresti sau un anumit tip

 

sau aici http://www.tme.eu/ro...tiometre&page=1

eu cu aceste firme lucrez,de aici cumpar eu componente....si altii!!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Tehnoelectric are cea mai proasta marfa ... probabil mai proasta de atat nu am vazut pe nicaieri ... lasand deoparte faptul ca iti trimit total gresit comanda sau produse pe care nu le-ai comandat... asa ca eu as fi ceva mai reticient in ceea ce priveste TE.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Vorbesc din experienta mea cu ei pentru unele produse - nu din auzite.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

mie mi-a iesit cat doua monede de 10 bani. si jumatate ;)

merge folosit si ca pedala.

 

Imi place mult ce ti-a iesit acolo, faptul ca ai facut cu smd-uri....dar fara suparare, stiu ca ai experienta per total , dar in smd-uri am si eu putin, daca tot vroiai sa faci smd , puteai macar sa respecti standardele lipiturilor corecte, just sayin... sper ca nu te superi, e doar o observatie de obsedat :lol:

 

toata ideea e ca circuitul sa fie parcurs mai rapid, la smd-uri u defeat that purpose daca pui prea mult cositor si pot sa fie valorile altfel uneori din cauza asta\

(am facut testul asta pe niste placi mai scumpe si sensibile...si dadeau erori din cauza asta :lol:, desi in aplicatia de fata cred ca e infima chestia dar...spun si eu)

 

etc

 

smd-amount-of-solder.jpg

 

solder-smd-devices-800x800.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

oricum, sub lentila aparatului foto apar lucruri pe care nu le poti banui cand le privesti by eyes.

in mod normal, orice lipitura, chiar si in cazul componentelor discrete, trebuie facuta sub lupa.

asa, ca ordin de marime, ledul de pe pedala are 3 mm diam, traseele au 0.2-0.4 mm latime

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

mie mi-a iesit cat doua monede de 10 bani. si jumatate ;)

merge folosit si ca pedala.

 

Sorine ! Ăsta-i boost-ul de care spuneai tu ?

 

Oricum, ca să pricep şi eu, din imagine, că ţigara o pricep [ :P ], te rog luminează-mă : ai acolo o pedală şi la dreapta ei este....? Sau e varianta de pedală şi lânga ea e varianta de montat în chitară ?

Mersi !

 

.

Link to comment
Share on other sites

daaa... e boost-ul de care-ti vorbeam.

este cum ai spus tu - in dreapta e varianta de montat in chitara, in stanga e pedala cu acelasi montaj montat in ea.

mie imi suna f bine in amp, si cu ecc83 in fata, si cu ef86.

oricum pentru asa ceva a fost creat circuitul, sa intri cu chitara direct in amp.

daca vrei iti trimit pedala, vezi cum suna, si daca-ti place facem schimbul ala :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am primit circuitul din poza lui sorin65 , cel din dreapta...l-am bagat de curiozitate in fata supremului care are ceva crunch din el dar se cam buhaie la mutes la gain mare, e mai olschool like modat...

 

tin sa va zic, am facut nenumarate boostere , etc... booster mai bun ca asta inca nu am gasit

 

FACE FIX ce doresc eu!!! Da that extra gain la amp pt GIGIGIGI si tot, el fiind de fapt clean daca il bag pe canalul de clean..dar somehow frecventele care le boosteaza fac totul pe un canal de od

 

Ca dau gainu mic la amp si maxim volumu la boost, sau mare la amp mic la boost, acest circuit dragutel imi modifica structura bassului pe gain inainte de amp astfel incat nu se mai buhaie.

Parca e magic :D Il voi integra probabil in amp, sau pedala .

 

LE: Imi aminteste de SUHR Koko Boost-ul folosit de Govan, cam asta face

 

5.35

 

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.