www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Muzica Va Place? De Cat Timp O Ascultati? De Ce?


iuliani81dark
 Share

Recommended Posts

Ma io ascult in general rock clasic, nu-s cu hard rock sau metal, mi se par prea "barbare".

In general ascult The Who, Rolling Stones, Queen , Pink Floyd, AC/DC, dar si Jamiroquai si funk, reggae si jazz.

Muzica asta am inceput s-o ascult in urma cu vreo 2 ani asa cand am descoperit Queen, de atunci nu am mai deschis radioul ( ca de' ascultam numa' comerciale' ,porcarii ce se dadeau la radio...) si de acolo am luat pasiunea pentru bass si liniile de bass.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Păreri au și copiii de la grădiniță. Oamenii mari discută cu argumente.

 

 

Ar fi fost la fel de OK dacă nu știai că e cântată "la instrumente"?

 

 

Massive Attack = sex on a stick! :D

Nici Dead Can Dance nu-s de ignorat.

nici pe mine nu ma incanta genurile de muzica de mai sus, poate datorita faptului ca sunt mai "traditionalist", sa zic asa; elementele electronice si "atmosferice" (zi-le cum vrei) nu prea rezoneaza cu gusturile mele. pe langa asta, inconstient asociez muzica respectiva cu un anumit public (stiti de cine vorbim: minimanelisti, raveri pastilati, d'n'b-isti multicolori, etc); adunand asta cu multitudinea de pseudo-artisti care calaresc un sintetizator si o numesc muzica... intelegi de unde aversiunea fata de genul asta. Jarre insa mai merge, ca si Modern Talking, si muzica electronica "old school" cu care inevitabil am crescut cu totii. ca si maneaua: ca stil de muzica in sine e inofensiv, insa temele abordate si publicul vizat ii fac paguba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Esti la fel de ignorant ca ascultatorii de manele care considera rock-ul doar zgomot. La fel de incuiat, dar plin de autosuficienta. Porti ochelari de cal si te mandresti cu ei. Nu stiu daca ai vreo intentie in directia asta, dar ca artist ai nevoie de o minte deschisa.

 

Zici ca rapul e doar poezie si nu muzica? Inseamna ca inca n-ai avut de-a face cu Shakespeare sau Goethe, sa vezi ca e posibil sa simti muzica intr-un text scris.

 

Una e sa nu iti placa, si alta sa zici ca nu e muzica. Gandeste inainte de a vorbi.

 

Nu o sa te iau cu clasici precum Tupac, dar iti las o piesa care probabil are mai multa arta in ea decat vei avea tu in cap intreaga viata (daca pastrezi atitudinea asta):

 

Edited by Radoo
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu in randul lumii e ok s-o spun pe-aia cu "eu ascult muzica buna"? Asta-i pentru "cunoscatori".

 

Cat pentru restul, ascul blues, tiganesti, hore, sarbe, metale, grindcore, manea, deathcore, jazz, rap, hip-hop, noise, clasice, rock, prog, dance, folk, electronice, dubstep si restul. Nu intru in subgenuri, nu de alta, dar nu stiu care cum e si nici nu prea imi pasa.

 

Apropo de rap. Sunt unii ok prin Romania, dar prin afara sunt o gramada de trupe mult mai interesante decat cei mediatizati intensiv.

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=dd_W_x3nclY

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

nu stiu, incerc

 

Imi place sa cred ca romanii asculta si alte genuri decat muzica de ***** (Rap,House,Manele...etc)

nu fi incult, pal..

nu exista genuri "*******"

exista melodii de *****, formatii de *****, albume de *****. si probabil si cantareti/interpreti/muzicieni/instrumentisti de *******.

 

Orice prost poate sa generalizeze, nu esti mai destepti daca o faci si tu.

 

 

 

edit:acum am vazut ca ai 15 ani.

scuze, kid. :)

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

Tare treaba asta cu perceptia unora despre valoarea muzicii ...

 

Uni spun ca "....este muzica greu de stapanit ..sau greu de executat ..."

 

 

Pe cine dracu intereseaza cat de greu stapaneste cineva muzica ..daca muzicantul poate sa cante este bine daca nu poate mars acasa ..e simplu ,

 

Ascultatorul ,spectatorul ce treaba are cu :"greutatile tehnice sau de identificare :" ale performerului .

 

Canta eset OK

 

Nu canta ..tot OK este dar nu are de ce sa fie ascultat iese din discutie .

 

Cat despre parerile copiilor la varsta de 13-14 ani .? acestia ....inca trebuie sa asculte muzica sub supravegherea parintilor ,

 

Ar trebui puse " buline " la piesele vandute difuzate ,,,ca sa nu-si piarda tineretea cu treburi pe care abea (poate ) o sa le intelega dupa varsta de 50 de ani .

 

Acesta este topicul "Cantatul la chitara "

 

Cu "bulina" si nesupravegheat de parinti intreba userul :

 

"cine ce asculta " si de timp ...si !!!!! De CE ???? hahahahaaha.....tare !!!!

 

Nu aici se intreaba asemenea lucruri ! La "cafeneaua rgc.ro " eventual aici dupa colt ,...cum intri pe rgc.ro [e stanga .

Aici ar trebui sa intrebi chestii deshtepte despre catatul la chitara ..

 

La 14 ani nu ai avut timp sa asculti prea multe ...

 

Esti inca la....... "Mama:"...."Papa "...."Caca"....:"Lampa" si te miri .....iaca asta-i lumea..? sau ce o fi ?.

 

 

Sa asculti numai Beatles toate piesele cate una pe zi sa zicem ca ai nevoi de aprox un an .

Mai asculti Hank Marvin 6 luni ,mai asculti Les Paul 6 luni , Hendrix ,Clapton , Jeff Beck ,Jimi Page, cate 6 luni..si mai sunt 100 de chitaristi . De vocalisti si alti muzicanti reprezentativi identificati cu stiluri , genuri ,ce ar trebui ascultate ,sa nici nu mai amintim .i

 

Apoi tot felul de New Wave , Old School , Hip Hop , D&B ,Flamenco , Salsa, Tango, .Disco ....

 

Si toate acestea deocamdata la auditie "generala " suntem doar la sonoritate , moda , "linie melodica " , si eventual intelegerea unui text simplu ..fara sofsiticari ...

 

Cam in 10 ani poate ai putea sa acumulezi o baza de cunoastere daca stai serios si asculti ,studiezi fara oprire ,si te mai si indruma cineva ....

 

Altfel cum poti compara ,evalua , orice daca pur si simplu nu cunosti ..

 

Deci cam de la 4 ani trebuia sa incepi studiul serios intensiv ca sa ajungi la 14 ani sa ai orice parere .

 

Pana atunci " Cei sapte pitici sunt plecati la lucru in mina " ,Alba ca Zapada este la piata sa faca cumparaturi ....mai e pana la departe .

Edited by karpi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

nu neeaparat..dar sa recunoastem : rapul si manelele nu sunt muzica..

 

Defapt ideea acestui topic este sa treaca fiecare user sa scrie genurile lui muzicale preferate, cateva formatii si ce gaseste in acel gen...nu sa spunem de ce un gen este mai bun ca altul...

ba sunt si alea. Sa faci versuri pe ritm, sa gasesti beaturi sa iti mearga gura extrem de repede, spunand lucruri care au sens si probabil lucruri la care altii nu s-au gandit. iti trebuie inteligenta, inspiratie, talent si voce.

 

la manele iti trebuie un groove si un textier bun, si niscaiva instrumentisti inspirati .si fara voce tot nu faci nimic. deci your argument is invalid.

 

cat despre dubstep..

te provoc sa imi faci tu o melodie dubstep de nebun, asa, ca tot este usor si nu necesita un instrument. daca reusesti, atunci ai castigat respectul meu si retrag tot ce am spus aici despre asta. Dar pana atunci, mai ai ani de zile pana sa ajungi la nivelul lui skrillex(din dubstep) in orice domeniu vrei tu.

 

cat despre prezentarea gen alcoolici anonimi:

 

ma numesc A. A.K. A., am 22 de ani si ascult Guns N Roses(old lineup), Pantera, Rammstein, Metallica, Dragonforce(old lineup), Eminem, Dr.Dre, C.I.A., Florin Salam, Haggard, Skrillex, Sepultura, B.U.G. Mafia(pana in 2002), Steve Vai, Joe Stump, Sonny Boy Wiliamson, Killswitch Engage si Cradle of Filth.

Aa, si Scooter(ca mi-am adus aminte de house).

 

U mad, bro?

avatar_6feb8634e3d0_128.png

Link to comment
Share on other sites

Ba, asta a fost parerea mea, ca acele genuri nu sunt muzica.Puteai sa treci , frumos, sa lasi trupele care iti plac, argumentai de ce si asta era...apropo, gusturile nu se discuta..

Care muieri i-ti plac mai mult ?

...inalte , scunde .rusoaice , africane , asiatice , eschimoase , roscate , blonde ,brune , cu parul negru , picioare lungi cu solduri late sau inguste , picoare scurte solduri late sau scurte ,fesele mari (grase ) sau muschiloase , sani cat lubenita sau cat piersicile , ochi albasti , verzi , caprui , negrii , dinti mici mari lungi etc , cu pistrui far apistrui , creole ,cu pielea alba , "galbena" , "rosie" ,.Care vorbesc mult care tac, cicalitoare sau linistitoare , barfitoare , inteligente sau nu prea ,cantarete cu auz muzical sau fara ,dansatoare ,sahista,arista si de care arta ?, sportive ,grase ,slabe , nu mai trec aici si alte caracteristici importante in reproducerea speciei umane...

 

Si bineinteles ce muzica asculta de cat timp si de ce ?

 

Dupa ce incerci toate variantele spune-ne si noua prefrintele.

 

Ca sa vedem care-s "gusturile " tale nediscutate ..

 

Pana nu le-ai incercat pe toate nu suntem curiosi de parerea ta deoarece nu poti avea o parere credibila ci doar o idee preluata din povestile altora ...

 

Gusturile altora ne sunt de neinteles si nu au logica din aceasta cauza nu se discuta sau nu are rost sa fie discutate dat fiind perceptii total diferite care poate vin si din experiente total diferite .....etc,

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



uite si o piesa de dubstep facuta pe chitara(cauta originalul, e genial)

pana la urma da-l dracu deconservatorism, artistii nu sunt conservatori
daca toata lumea era conservatoare, nici rock&metal nu am mai fi avut, am fi ars-o numai cu harpe, pian, viori si alte cele(fluiere, oboaie si alte instrumente traditionale)

edit: ia uite o varianta si mai faina
Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

cauta pe net, aproape la fiecare melodie mai buna/cunoscuta gasesti jdemii de covere pe chitara, unele cu improvizatii proprii, altele pe octave, altele simple, etc

pana la urma ideile astea nu sunt noi, mie mi se pare ca ceea ce face Buckethead seamana extrem de tare cu subiectul nostru de discutie, numai ca el incorporeaza mai mult shredding si alte tehnici de chitara.

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

ma fratilor, de ce nu ne putem respecta unii pe altii asa cum suntem, fiecare cu gusturile lui, fiecare cu placerile lui...rap-ul si dubstep-ul, chiar si manele? exista pentru ca sunt persoane care asculta. pentru un manelist, rock-ul e satana, nu e muzica, e galagie...asa zic unii pe aici, domne ala nu e muzica, alalalt e o porcarie, etc...mai bine va abtineti de la comentarii de genul asta si va vedeti de treaba. daca suntem chitaristi nu inseamna ca suntem toti rockeri, nu inseamna ca ascultam toti acelasi blues si acelasi rock. m-am saturat sa fiu inconjurat de oameni care nu isi respecta semenii. unii se cred atat de inteligeni ca asculta rock sau ca au invatat sa cante la chitara incat mi-e jena ca sunt in aceeasi barca. ganditi-va de doua ori inainte sa deschideti gura si o sa vedeti ca e mai bine pentru toata lumea, inclusiv pentru voi, cei carcotasi.

Edited by marcel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

e mai interesant sa fim ignoranti si carcotasi, asta face lumea sa se invarta. ce-ar fi ca toti sa se inteleaga, si sa convietuiasca in pace si intelegere pe tema asta? unde ar mai fi concurenta, frustrarea, imboldul de a face ceva mai bun decat cei dinaintea noastra? cu ce s-ar mai ocupa cei ce ii critica pe carcotasi, care, tre sa recunosti, sunt jdemii pe forumul asta?

conflictul aduce progres, cum a fost didtodeauna; exemplu: un neica nimeni isi bate joc de gusturile muzicale ale altuia, apoi ajung la inregistrarile proprii, sa se dea in stamba fiecare. Pac, au motivatie sa scoata ceva mai bun din ei ca sa il faca pe celalalt de cacao. PAC PROGRES!

apoi, aici e internetul, o anarhie organizata, locul unde oricine poate spune orice fara mari consecinte, nu ai cum sa ceri tuturor sa ajunga la un consens. ideea e prea "romantica", intiativa e laudabila, dar nu mai insista, ca e in zadar. no hard feelings :flowers:

Link to comment
Share on other sites

ma fratilor, de ce nu ne putem respecta unii pe altii asa cum suntem, fiecare cu gusturile lui

 

Gusturile au fost respectate. Doar declarațiile axiomatice au fost dezvăluite ca ridicole. De ce? Pentru că e un mod greșit de a gândi.

De unde acest cult al respectului? Ce folos ne aduce el cu adevărat? Când o persoană debitează prostii își pierde dreptul de a fi respectat și luat în serios.

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara,dar rapul(hiphopul) e muzica in tot intelesul cuvantului,chiar daca abordeaza un stil mult mai diferit fata de metal.

 

Am inteles ca nu iti place sa fie mancata romania de rap,manele,dubstep,jamparale

si sunt de acord partial cu asta,dar nu poti insulta gusturile oamenilor.

 

Eu am o vorba:daca le place sa o tina pentru ei :-)

 

Totusi..si eu fac urat cand aud pe strada sau in clasa manele,dar nu le insult preferintele.

Asta e,nu toti ne-am nascut cu gusturi bune,asa ca fi mandru de ale tale \nn/

 

P.S:Un mare La Multi Ani! tuturor Taureanilor nascuti azi!\nnnn/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.