www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet 2X12


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Buna dimineata si Hristos A Inviat!

 

Cu cateva zile inainte de Pasti m-am apucat de constructia unui cabinet 2x12,in care voi monta doua difuzoare Celestion Rocket 50.

Am sa va prezint in cateva imagini parcursul constructiei.

 

La un atelier de mobila am taiat bucatile de PAL:

post-12729-0-47827900-1334647308_thumb.jpg

Apoi am asamblat cutia:

post-12729-0-97443500-1334647328_thumb.jpgpost-12729-0-42128900-1334647340_thumb.jpg.

Am chituit putin in dreptul holsuruburilor,am rotunjit muchiile si am inceput sa lipesc materialul:

post-12729-0-17906200-1334647099_thumb.jpgpost-12729-0-98007600-1334647109_thumb.jpg.

Si catre final:

post-12729-0-52420300-1334647157_thumb.jpgpost-12729-0-58699000-1334647177_thumb.jpg.

In seara asta va fi gata.Am sa revin cu poze.

 

Numai bine,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

aiurea... albastru mergea mai bine =))

florine, nu folosi suruburi sau cuie la PAL. nuturile din lemn sunt cele mai indicate.

 

Salut Sorin.

Nu am folosit nici suruburi,nici cuie.Am folosit niste holsuruburi mici pentru fixarea stinghiilor interioare.In rest a fost lipit cu aracet.

Link to comment
Share on other sites

Hristos a Inviat!

 

Frumos ce incerci sa faci, esti pasionat, e bine.

Daca nu te superi, o sa-ti dau cateva sfaturi, din experienta mea:

- incearca sa folosesti alt adeziv pentru vinil, nu aracet, si sa-l aplici cat mai uniform pe placa inainte de a aplica vinilul, materialul pe care il folosesti e moale si se va intinde (lua dupa mana) daca nu e lipit uniform, spre deosebire de cele originale, asa-numitul "tolex", care are alta textura, e mai dur, dar se muleaza mult mai bine dupa profilul lemnului etc., dar de aia e si mult mai scump :)

- cand stabilesti unde imbini bucatile de vinil, incearca sa calculezi astfel incat sa cada sub linia coltarelor, de exemplu, si eu am invatat asta mai tarziu, dupa cateva cutii ... nu o sa vada din fata linia de imbinare :)

In rest, e super pentru primul cabinet, o sa faci din ce in ce mai bune pe viitor! Bravo!

Chiar daca e din PAL, o sa sune foarte bine daca nu esti foarte mofturos. :rock:

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

Hristos a Inviat!

 

Frumos ce incerci sa faci, esti pasionat, e bine.

Daca nu te superi, o sa-ti dau cateva sfaturi, din experienta mea:

- incearca sa folosesti alt adeziv pentru vinil, nu aracet, si sa-l aplici cat mai uniform pe placa inainte de a aplica vinilul, materialul pe care il folosesti e moale si se va intinde (lua dupa mana) daca nu e lipit uniform, spre deosebire de cele originale, asa-numitul "tolex", care are alta textura, e mai dur, dar se muleaza mult mai bine dupa profilul lemnului etc., dar de aia e si mult mai scump :)

- cand stabilesti unde imbini bucatile de vinil, incearca sa calculezi astfel incat sa cada sub linia coltarelor, de exemplu, si eu am invatat asta mai tarziu, dupa cateva cutii ... nu o sa vada din fata linia de imbinare :)

In rest, e super pentru primul cabinet, o sa faci din ce in ce mai bune pe viitor! Bravo!

Chiar daca e din PAL, o sa sune foarte bine daca nu esti foarte mofturos. :rock:

 

Adevarat A Inviat.

 

Materialul (vinilul) a fost lipit cu prenadez.Bucatile din PAL si stinghiile de ramfortare au fost lipite cu aracet.

Iar la inbinarea bucatilor de vinil,aveti perfecta dreptate cu linia coltarelor,dar nu m-am gandit pe moment :rcain: .

Oricum nu se prea cunoaste inbinarea.In seara asta va fi gata si am sa vin cu noile poze.

 

Multumesc pentru sfaturi.

 

cat te-a costat toata distractia? ma refer la materiale si eventual scule. a iesit frumusel, ai folosit pal pt ca e mai ieftin sau nu ai gasit alte lemne?

 

Nu am facut un calcul exact,cam 150 ron,fara difuzoare.Mult a costat plasa de aluminiu din fata(cam 50 ron).

Ca scule nu am avut nevoie decat de un pendular(pentru gaurile difuzoarelor si taierea stinghiilor) si o bormasina cu acumulatori(pentru diverse gauri si infiletarea holsuruburilor).

Am folosit PAL pentru ca doar asta am gasit in mare graba.Am vrut sa fie gata pana de Pasti,sa ma innoiesc si eu cu ceva ce imi place :wee:

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Pot spune ca este super.

Dar amplificatorul are doar 5W.

La sfarsitul saptamanii am sa il probez pa un Marshall JCM800 2203.Atunci voi vedea ce poate.

 

Io credeam că un dif bun merge super şi-n 2-3 Waţi... Sunt curios de concluzia ta pe JCM800... Cabinetul tău arată bine dealtfel. Felicitări pentru lucrare...

 

Să-ţi încerci headul, dacă ai ocazia, şi-ntr-un cab cu alte modele de difuzoare...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.