www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau sa acordez chitara mai "jos"...


Guest drackush
 Share

Recommended Posts

Guest drackush

Din MI - LA - RE - SOL - SI - MI vreau sa ajung la SI - MI - LA - FA# - SI

 

Am pus niste corzi de 0.9 dar tot nu am reusit sa ajung acolo am ajuns pana la Do cu un semiton ma sus si oricum sunt foarte slabe corzile.... De ce grosime ar trebui sa fie corzile si unde se gasesc de cumparat?

Link to comment
Share on other sites

de la Mi la Si e cale lunga.Pentru B(sau Si) trebuie sa folosesti niste corzi mai groase decat pentru Mi.

Ai putea sa cauti corzi care sa aiba diametrul .13 -.62 (de la cea mai subtire la cea mai groasa). Cred ca merge si un set Ghs Zakk Wylde dar la asta coarda subtire are doar .10 si e posibil sa fie prea moale cand acordezi in Si.

Cauta la Muzica la etaj si la Guitarissimo (un magazin pe langa liceul Cantemir).

Totusi ce vrei tu sa canti de iti doresti acordajul asta ? Am o vaga bauiala :) ....

Link to comment
Share on other sites

Apropo, alea custom-low ajung la 70 pe mi deci merge garantat. Si se gasesc la muzica.

 

mai precis unde la muzica? nu caut neaparat custom-low, ci doar ceva mai groase decat the usual... ce-i drept, nu-s foarte explorator, da chiar n-am gasit.. si cat costa daca nu e cu suparare? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush
de la Mi la Si e cale lunga.Pentru B(sau Si)  trebuie sa folosesti niste corzi mai groase decat pentru Mi.

Ai putea sa cauti corzi care sa aiba diametrul .13 -.62 (de la cea mai subtire la cea mai groasa). Cred ca merge si un set Ghs Zakk Wylde dar la asta coarda subtire are doar .10 si e posibil sa fie prea moale cand acordezi in Si.

Cauta la Muzica la etaj si la Guitarissimo (un magazin pe langa liceul Cantemir).

Totusi ce vrei tu sa canti de iti doresti acordajul asta ? Am o vaga bauiala :) ....

 

Am compus o piesa in banalul schimb de acorduri mi RE DO SOL ( e D C G) si am observ ca vocea ar suna mai bine daca asi canta vocea cu o cvinta mai jos ( cvinta se spune cand sari 5 note nu?). Bineintes ca si fi putut simplu canta in acordurile b A G D numai ca e o piesa cu ciupeala si suna bine cantata din e. Problema e de fapt vocea mea... nu duce cum asi vrea eu... :)

Link to comment
Share on other sites

Am compus o piesa in banalul schimb de acorduri mi RE DO SOL ( e D C G) si am observ ca vocea ar suna mai bine daca asi canta vocea cu o cvinta mai jos ( cvinta se spune cand sari 5 note nu?). Bineintes ca si fi putut simplu canta in acordurile b A G D numai ca e o piesa cu ciupeala si suna bine cantata din e. Problema e de fapt vocea mea... nu duce cum asi vrea eu... :)

 

:) da, si eu azi am scris un cantec in E G D Z (Z este o noua nota, inventata de mine) ; din pacate am nevoie de un extraterestru sa faca vocea... :)

 

 

 

cosu, n-am auzit de zapada sau de mc music, da data viitoare o sa fiu cu ochii-n 14. merci :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

:lol: :lol: Pentru atâta lucru scosãºi mortu' din groapã ?

 

Te propun la premiul "Arheologul RGC-ist" al deceniului... :D

 

L.E. : Cred c-asta-i cea mai lungã "deshumare" din istoria forumului...:P

 

 

:))

Nu,chiar nu am avut nici cea mai mica intentie de a corecta pe cineva.Scotoceam prin arhiva RGC-ului si am gasit asta :))

Eu nu ma uit la data ultimului post.

 

P.S. A gresii e omeneste,eu "m-asi" simti mult mai bine daca m-ar corecta cineva dupa o greseala de exprimare.

Numa` bine!:D

Link to comment
Share on other sites

:))

Nu,chiar nu am avut nici cea mai mica intentie de a corecta pe cineva.Scotoceam prin arhiva RGC-ului si am gasit asta :))

Eu nu ma uit la data ultimului post.

 

P.S. A gresii e omeneste,eu "m-asi" simti mult mai bine daca m-ar corecta cineva dupa o greseala de exprimare.

Numa` bine!:D

 

Bre, l-ai corectat pe unul care nu a mai dat p-aci din 2007. Crezi ca l-ai ajutat cu ceva? Sau doar ai tinut sa ne arati noua cat de bine le ai matale cu gramatica? :D

 

Last Active:user_off.png Mar 23 2007 04:29 PM
Link to comment
Share on other sites

....chiar imi plac membrii forumului!:))

 

 

În ce sens îţi plac ? Adică suntem bărbaţi bine ? Arătoşi, aşa ?... Sau cum ? În ce sens ?

 

Sau că suntem simpatici ? În ce sens suntem simpatici ? Te amuzăm ? Te simţi bine cu noi sau cum ?...

 

 

 

 

;)

 

:lol:

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.