www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scallop Griff


Deenman
 Share

Recommended Posts

Salut, am dat o fuga prin dedeman ca sa cumpar niste chestii si fiind acolo am luat si niste mini scule pt uciderea unui fender strat. Ca un vis de-al meu mai vechi o sa scallopez chitara azi si maine, si chiar de anu nou. O sa pun poze pe parcurs ,sper sa iasa totul bine. Momentan sunt sigur ca ma descurc la pilire/scobire , sper sa nu o dau in bara la aplicarea lacului, daca o dau in bara o sa-l curat jos si o sa-l duc la cineva mai priceput sa-i aplice 2 straturi de lac. Folosesc niste pile ,random , un lac incolor pe baza de apa (sper sa dau 3 straturi) banda de hartie pt protejarea freturilor glasspapir si cafea. Enjoy si sfaturile sunt binevenite. Trollii care vin si spun ca o sa distrug chitara, sa-si vada de lungul nasului, fiecare are preferintele lui (spun asta pentru ca am citit restul topicurilor legate de scallop si am vazut reactiile nu prea placute din partea multora.

post-9712-0-22558100-1325250639_thumb.jpg

post-9712-0-40402100-1325250697_thumb.jpg

post-9712-0-87045500-1325250810_thumb.jpg

post-9712-0-10940100-1325250863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

bafta si spor, incet, incet se face calumea, nu stiu ce sa zic de setul ala de pile, par cam fine pt lemn o sa te apuce pastele, ar fi bine daca ti-ai gasi una rotunda cum le ai si alea mari (ca duritate) si dupa ce iei grosu treptat finisat cu smirghel, cu lacul nu ma pronunt, da n-am incredere in lacurile si vopsele pe baza de apa (am vopsit de 2 ori cu ele), n-au rezistenta meganica (sper sa ma insel si sa fie ok lacul tau)........ cred ca voi aplica si eu aceasi metoda si la strat, dar dupa retastare, ii mai dau o sansa cu dunlop 6000 daca nu-mi place va iesi rumegush :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Scobirea merge greu, am crezut ca maple-ul va fi mai moale. Marginile am sa le finisez inainte de lacuire. Azi si maine pilesc si finisez, iar pe duminica, cel tarziu luni sper sa fie gata.

Am sa revin cu poze pe parcurs. Sfaturile sunt binevenite!

 

E greu sa lucrezi cu artar,fiind mult mai greu de pilit decat palisandru sau altele,

 

dar dupa cum se vede esti pe drumul cel bun,ti-a iesit bine pentru prima tentativa :)

Link to comment
Share on other sites

Merge greu, trebuie sa iau pauze ca -mi invinetesc degetele, nu stiu de ce aveam eu in cap ca maple-u e soft, tocmai de aia se impregneaza cu lac ca ia jegu rapid . Am scobit 14 taste, mai am vreo 7 , o sa iasa totul bine,daca am rabdare fac si finisajele calumea, o scot si cu lacu la capat si aia e, o sa iasa ceva frumos .

 

Ca si idee: toata lumea recomanda sa incerci primu scallop pe o chitara ieftina, gen squier, sau un noname. Daca e sa o dai in bara o dai si pe una ieftina si pe una scumpa, la aia scumpa daca o dai in bara, iti comanzi un griff nou (care nu e scump 400-500 Ron ). Un scallop din ce am vazut pe aici la B. Stanescu costa 150 -200 euro daca bine am inteles , mai sunt si altii care fac si as fi ajuns al 400 Ron lejer. Decizia a fost simpla, imi scalopez gatu, cum vreau eu , is atent la detalii, daca o dau in bara ( gen nu is uniforme gaurile ) comand unu nou cu banii pe care i-as fi dat pe un scallop profesionist. ( asa ma aleg cu 1 griff scallopat, si cu unul nou la acelasi pret.)

Link to comment
Share on other sites

Pai stai ca nu e gata, finisajele dupa. si sa stii ca is cam egale, ca le si masor (nu lucrez fara masuratori ca doar nu-s de ieri ) :) si uimeste-ma la ce te-ar ajuta sa fie la fel de adanci masurate la micron? nu deranjeaza sunetul cu nimic,

 

Primul pas a fost sa iau grosul din lemn, urmeaza sa rotunjesc cu pile mai mici , dupa care sa le finisez marginile , si pe urma ajung la glasspapir de 600-1000. O sa pun poze , si o sa-ti dai cu parerea si al produsul finit.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Prietenul meu taliban, cu cine ai facut tu design/desen tehnic sau ce-ai facut tu acolo? daca la tine , griffu sta drept in poza aia, sa poti trage linii imaginare, atunci tot respectu cred ca ai baut cam multe beri, nu am de gand sa ma razboiesc cu tine , ca nu e timp de d-astea. Comentarii cu referire la drepte si nedrepte cand e final, as zice eu , insa mersi de sesizari.

 

 

Inca ceva, la linia trasa de tine , ia uita-te asa putin la freturi , comparate cu scobiturile, ce zici? am coborat una sus una jos?ti-am zis ca e stramba poza.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Prietenul meu taliban, cu cine ai facut tu design/desen tehnic sau ce-ai facut tu acolo? daca la tine , griffu sta drept in poza aia, sa poti trage linii imaginare, atunci tot respectu cred ca ai baut cam multe beri, nu am de gand sa ma razboiesc cu tine , ca nu e timp de d-astea.

 

Ma desteptule, tu nu te-ai prins de ce am tras linia aia acolo?

Link to comment
Share on other sites

Poate ca era o idee buna sa faci ceea ce a facut Ironside. Sa tragi o dunga pe chitara si sa stii pana unde sa te duci.

 

In orice caz, nu prea arata cum ar trebui sa fie. Mi se pare ca te-ai dus mult prea mult in adancime.

http://www.dccustomguitars.com/images/scalloped_Flame_maple_Neck.jpg

 

Mult succes, sper sa-ti iasa bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti raspuns intepaturilor ti-am mai zis, mersi pentru sesizare , maine dupa ce o sa finisez tot, am sa fac poze speciale pentru tine cu o unitate de masura atasata ,ca sa poti trage linie dupa. Daca grifful nu este pozat din lateral ,perfect perpendicular apare un efect de ti se pare ca zboara toate in poza (daca nu stii despre ce vorbesc, intreaba) Si iti acord aici si o parte de dreptate, gaurile nu sunt perfect adancite deoarece nu m-am apucat de finisari inca, iti ia foarte mult timp sa pilesti manual ( am facut 10 freturi in 5 ore) bineinteles fara finsaje.

Cat despre poza a2a , acolo e facuta cu aparate , ceea ce mie nu o sa-mi iasa niciodata cu pile si cu mana, intelegi tu?

 

 

Adancimea scallopului a fost facuta asa (si nu cred ca e adanca , e medie, uita-te la scallopul lui Razvan daca vrei sa vezi adanc ) cu scopul ca degetele sa nu atinga deloc lemnul atunci cand canti . Un exemplu ar fi chiar fender yjm , observa adancimea scallopului pe primele 2 taste : http://image.rakuten...r2/yjm_ud_1.jpg Gojira , mai exista si scallop tip Ritchie Blackmore , care arata cu totul diferit fata de ce urmaresc acum :http://community.livejournal.com/___hush/6185.html

E si normal sa te sperii cand vezi santurile alea acolo, dar au si ele un scop, nu-s doar de look. Multumesc pentru sesizari, urari si ganduri , sfaturi am sa tin cont de ele si sa postez poze maine , sper sa fac o treaba cat mai buna.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Hei ! Deenman de la Dedeman...

 

Deci, nu te-ai lăsat să n-o faci ! Eşti ambiţios ! Bravo !

 

Arată destul de bine . Cu atenţie la finisaj cred că o să îţi iasă o treaba faină...

 

Baftă !

 

 

PS: Am văzut în postul #1 că "Folosesc niste pile ,random , un lac ....glasspapir si cafea."

Dai cu cafea înainte sau dupa lăcuire ? [ :P ]

 

PS 2: Nu ezita să ceri sfaturi meseriaşilor care au mai făcut asta !

 

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

PS: Am vãzut în postul #1 cã "Folosesc niste pile ,random , un lac ....glasspapir si cafea."

Dai cu cafea înainte sau dupa lãcuire ? [ :P ]

 

PS 2: Nu ezita sã ceri sfaturi meseriaºilor care au mai fãcut asta !

.

 

 

Da, deci, in calitate de meserias care-a mai folosit cafea in timpul activitatilor lutieresti, tin sa te sfatuiesc sa folosesti granulatie mare daca o faci la presa franceza, pentru ca granulatia mica de cafea NU SE VA DEPUNE atunci cand folosesti plonjorul!!!

 

In rest, asimetria e la moda! Estetica uratului will rise again!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Scallop Cutting depth for Malmsteen is generally 3mm. He has gone deeper, but I wouldn't recommend it. If he f's up a strat he has 300 more available. You on the other hand...<br style="font-family: verdana, arial, sans-serif; font-size: 11px; background-color: rgb(249, 249, 249); ">Also check out Alex Van Snivensen. He has a different take. He has every other fret scalloped. Now that is weird, but he's a freak of nature on the guitar.

M-am apucat de finisaje si am stabilit adancimea scobiturilor = 2.8 mm. Poze mai tarziu

Link to comment
Share on other sites

Iar ati dat-o in stiinta, ca deobicei :death:, deenman fa-o in asa fel sa-ti placa tie ca nu sta nici dracu sa-ti masoare "gaurile" in grif, finisezi cu rabdare sa iasa frumos sa nu fie ciobanita suprafatat si gata, mare arta si scobitu in lemn...... iar @ dudu nu se canta mai repede pe nici un grif, se canta mai ok vis-a-vis de "grip" vibrato/bend atat restu sux , acordurile pline sunt mai dificil de facut in conditii de live, cantatul la viteza si el mai dificil, dar merita din cauza controlului asupra corzilor(depinde si de maini), eu am tendinta sa fac vibrato mai agresiv ca miscare si cu stratul cu taste vintage si nescobit scap corzi la greu, iar la bend nu mai zic ca pe Si si Mi imi trebuie ceva curaj sa ma apuc sa intind...

Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit sa fac cat mi-am propus pe azi , dar tot am facut ceva, mai am 5 freturi +finisaje care nu se mai termina, marginile trebuie date cu glasspapir granulatie fina si o sa dispara ciupiturile de la pila ( asta am sa fac dupa ce termin cu pilele). Am pus o banda alba la 2.8mm (inaltime) ,scobiturile sunt deasupra ei , estimez ca au 2.6 mm minim. Punctele ce au ramas de la doturi se vad , dar nu vreau sa intra mai adanc ca sa nu dau de truss rod , dupa ce o sa aplic 3 straturi de lac banuiesc ca nu o sa mai fie vizibile , numa sub lupa. Am testat lacul pe o bucata de lemn, e exact ce cautam , luciu mediu , se usuca in 15-20 minute , nu are miros , si pot baga mana in el si pe urma merge cu apa. Cand executi pilirea trebuie avut mare grija sa nu atingi freturile , tocmai de aceea nu am vrut sa dau cu glasspapir infasurat pe o tija rotunda, pentru a nu afecta freturile.

 

Era sa uit , marginile de langa freturi unde a ramas lac vechi o sa fie date la final jos cu o pila foarte subtire, trebuie avut rabdare, altfel am nevoie si de o retastare. La multi ani cu aceasta ocazie!

post-9712-0-30128600-1325351209_thumb.jpg

post-9712-0-86471100-1325351217_thumb.jpg

post-9712-0-94338400-1325351233_thumb.jpg

post-9712-0-51149100-1325351241_thumb.jpg

post-9712-0-10809900-1325351249_thumb.jpg

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Iar ati dat-o in stiinta, ca deobicei :death:, deenman fa-o in asa fel sa-ti placa tie ca nu sta nici dracu sa-ti masoare "gaurile" in grif, finisezi cu rabdare sa iasa frumos sa nu fie ciobanita suprafatat si gata, mare arta si scobitu in lemn......

 

Nu tata, scobitul in NAS e mare arta, artistule. :yay:

Link to comment
Share on other sites

Poze noi,lucrez la finisaje iar mai tarziu dau cu lacul, mult mai tarziu ca am multe finisaje inca, a iesit mai bine decat ma asteptam, da nu sunt perfect aliniate insa arata mai bine ca in poze, astept sugestii si sfaturi, comentariile sunt utile. Apropo freturile se pot da cu glaspapir granulatie 1000? sau sa nu le ating.

 

 

 

Recapitulez ideea proiectuluiam mers adanc cu scallopul deoarece vroiam sa fie exact ca al lui Yngwie J. M. si el are 3 mm adancime peste TOT ( nu e progresiv , e uniform atentie ). Daca era sa scallopez 1 mm din lemn, mai bine nu ma apucam de treaba. doturile au avut aprox 2 mm grosime si spre final au ramas urme de la ele.nu vreau sa merg mai adanc ca sa nu o dau in bara.La multi ani!

post-9712-0-23934500-1325435551_thumb.jpg

post-9712-0-66889400-1325435636_thumb.jpg

post-9712-0-83063300-1325435644_thumb.jpg

post-9712-0-32327900-1325435652_thumb.jpg

post-9712-0-61162900-1325435668_thumb.jpg

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Am pus corzile vechi sa testez rezultatul (insa maine am sa dau o fuga pana la mcmusic sa iau Elixir-uri 9-46 si sa o fac sa urle)! Mi-a placut proiectu asta, a durat 3 zile ,am pilit la infinit, detaliile sunt bune si il astept pe Ironside sa traga linie si sa comenteze . A trebuit sa am ceva tupeu sa scallopez ca prima chitara Fender Strat , luata dupa multe economii ,dar ce nu face omul pentru pasiune.

 

 

Ca rezultat 3 straturi de lac (pe baza de apa) a inchis putin lemnul , dar nu a ajuns spre culoare initiata, mie imi place mult mai mult asa decat inainte, pentru ca arata mai vintage. comentarii de rautaciosi o sa fie tot timpul ca deh e si normal. Ultima poze e cu before /iar restul is after . Era sa uit , pe freturi ce vedeti acolo nu si imperfectiuni /jeg ii doar lac pentru ca am dat jos banda ce le acoperea sa patrunda bine lacul pe langa freturi , lacul va fi dat jos maine cand schimb corzile cu glasspapir granul .1000 .

post-9712-0-06761000-1325460046_thumb.jpg

post-9712-0-79154100-1325460201_thumb.jpg

post-9712-0-68156600-1325460249_thumb.jpg

post-9712-0-29993900-1325460278_thumb.jpg

post-9712-0-09324200-1325460392_thumb.jpg

post-9712-0-05223000-1325460430_thumb.jpg

post-9712-0-56077100-1325460767_thumb.jpg

Edited by Deenman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imi place , o sa cant mult ! acum cealalta chitara o sa fie neglijata ca n-are scallop :P corzile vechi au ( 1 luna cred , dar sunt vechi ). Contrar zvonurilor , nu am avut nevoie de timp de acomodare , dar la acorduri daca apesi mai tare ,falseaza in draci. Pana la urma scallopul te educa sa canti corect, sa nu apesi pana iti crapa degetele pe taste , asa cum face multa lume. Cel mai mare avantaj e ca am grip mult mult mult mai bun, faci bendurile cu prea multa usurinta, nu iti mai scapa nici o coarda ever.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru munca depusa ...

Sa ai mare atentie la finisaj, lacuit ...

Iti propun sa incerci sa aplici lacul prin pulverizare (eu am folosit lac auto la spray si deocamdata sunt multumit de rezultat - atat estetic cat si din punct de vedere mecanic).

Alt sfat ar fi sa astepti sa se usuce bine lacul inainte sa-l finisezi/polisezi (eu am asteptat cam trei saptamani dupa ultimul strat).

Eu am plicat vreo 7-8 straturi subtiri de lac, in serii de cate doua-trei straturi cu asteptare intre ele si slefuire uda dupa uscare.

Bafta in continuare ... si s-o canti sanatos.

 

P.S. LA MULTI ANI !

Link to comment
Share on other sites

Cool, man-Deenman !

 

Hei ! Vezi, înainte de lacuire, daca nu tre' rezolvatã întîi chestiunea dot-urilor... Sau o laºi fãrã ?

 

Eu ți-aº propune, având în vedere cã nu ai contact cu suprafața grifului, sã te uiți de niºte "inlay"-uri, dintr-acelea ce se pot aplica la suprafațã, dacã tot eºti în faza asta.

 

Make it special !

 

:yay:

 

http://www.hiwtc.com/photo/products/33/02/92/29275.jpg

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.