www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esound Sau Mcmusic ?


Guest ArianeQube
 Share

Recommended Posts

Guest ArianeQube

Salutare, vreau sa-mi iau o electro-acustica, Takamine EG340SC. Din cate vad, la McMusic e reducere:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=326&BrandProductID=1626

 

spre deosebire de eSound

 

http://www.esound.ro/Takamine-EG340SC-Chitara-electro-acustica,p-2967.html

 

Problema cu McMusic e ca au una, on display (aka, la frecat), si nu prea imi surade ideea de a-mi lua o chitara pe care au zdranganit-o toti de vreo 2 ani, poate avea zgarieturi, lovituri, etc, chestii pe care nu le observi neaparat in magazin, chiar la o inspectie mai atenta.

De la eSound n-am mai comandat niciodata, sunt de incredere? Am sanse sa-mi trimita o chitara cu probleme? Voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Regula de baza. De oriunde ti-ai lua chitara, o iei personal pe probate (eventual si cu cineva care s-ar pricepe f bine). Prin curier destule sanse sa primesti o chitara care nu iti va place.

Spor la cumparaturi

 

Asa cum o primesti o poti returna daca nu-ti place... Platesti transportul, care, probabil este mai ieftin decat drumul pana la Bucuresti si timpul pierdut in ziua respectiva.

 

Eu am comandat si de la Mcmusic, si de la Esound, n-am avut probleme nici cu unii, nici cu altii.

Link to comment
Share on other sites

la mcm poti sa ceri sa iti aduca una neatinsa si vine in 3-4 zile.

 

Da ! Vine-n trei zile, nu-i problemã asta, da' neatinsã nu-i bine, cã mai sunt ºi cu probleme... Prefer atinsã bine ºi verificatã, înainte de livrare.

Io am primit un GoldTop V100, comandat online de la Mcmusic, cu mici defecte, vizuale ºi de electronicã ( nu-º' ce stoc de Corea cu probleme, mi-au spus, nu mai rețin detalii ). Deci, se poate întâmpla...

Dar, un mare plus a fost cã au fãcut tot efortul sã remedieze situația.

 

Deci, pãrerea mea, proba-i sfântã ! Numa' sã fii cu cineva care ºtie sã se uite la ea, în cazul în care eºti novice...

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Probabil ca voi merge la MC, si ii voi ruga sa-mi aduca una noua. Am luat un Squier de la GuitarShop, acum vreo 3 ani (era chitara expusa, cum sunt cam toate la ei) si am avut neplacerea sa constat, din pacate cam tarziu, ca dozele erau cam zgariate. Cine stie cati ciumpalaci au incercat sa cante acorduri cu lopata pe el. Nu l-am mai schimbat, ca oricum l-am luat doar ca sa invat pe el, dar la o chitara mai scumpa, conteaza.

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza deloc pt tine ca si cumparator vizavi de scopul pt care ai luat obiectul. doar ca teoretic tu ai dreptul sa primesti ceva scos din tipla si shiny, iar ei ar trebui sa isi dea seama ca pentru a te castiga ca si client in viitor ar trebui sa iti dea un discount sau un bonus pt faptul ca, fiind expusa, s-a testat pe ea, s-a pus praf etc., deci nu e tocmai noua. ar trebui sa aiba chitara de teste si chitara noua nedeschisa. dar asta se intampla doar in tari civilizate unde se stie face comert. sau poate ca ti-ar fi dat, daca ai fi cerut. oricum in aceiasi oala intra toate magazinele de la noi, nu doar GS.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

nu conteaza deloc pt tine ca si cumparator vizavi de scopul pt care ai luat obiectul. doar ca teoretic tu ai dreptul sa primesti ceva scos din tipla si shiny, iar ei ar trebui sa isi dea seama ca pentru a te castiga ca si client in viitor ar trebui sa iti dea un discount sau un bonus pt faptul ca, fiind expusa, s-a testat pe ea, s-a pus praf etc., deci nu e tocmai noua. ar trebui sa aiba chitara de teste si chitara noua nedeschisa. dar asta se intampla doar in tari civilizate unde se stie face comert. sau poate ca ti-ar fi dat, daca ai fi cerut. oricum in aceiasi oala intra toate magazinele de la noi, nu doar GS.

 

De acord cu tine, dar nu prea ai optiuni in Romanica. I-am intrebat pe cei de la GS, si era singura. Din cate am inteles aduc cam 1-2 din fiecare... Ce poti face, sa le comanzi de pe Thomann, cu cateva sute de lei mai mult? Apropos, de la Thomann ai macar garantia ca-ti vin noi, netestate, nezgariate, ne-nimic? Aka, in cutie?

Link to comment
Share on other sites

Au si MC, sa stii. Cel putin am vazut ca vand chitare B-stock.

Eu nu inteleg totusi de unde s-a cultivat ideea asta ca toate magazinele vor sa traga teapa cumparatorilor. Ca sincer, nu am vazut multe cazuri, iar daca am vazut, cumparatorul a preferat sa scrie urat despre magazinul respectiv pe forumuri, insa nu s-a gandit sa le dea si lor un telefon sa le spuna ce problema are. Ei sunt constienti ca tu daca iti cumperi chitara de la ei si esti multumit de achizitie, pe urma o sa-ti mai iei si corzi, pene, husa, poate alta chitara, amplificator, etc.

Eu chitara mi-am luat-o de la Esound si mi-a venit noua, cu tipla pe ea, fara urme ca ar fi fost atinsa de altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Pai cred ca s-a cultivat din talentul romanesc de a face afaceri...cam cum e si cu cazarea la mare/munte, masa la restaurant, etc. Nu te mira cand vezi un hotel foarte scump cum se zgarceste la pret pentru cine stie ce serviciu... Nu am acuzat niciun magazin, doar am intrebat, doar ca nu as vrea sa alerg dupa ei, dupa ce o iau, sa mi-o inlocuiasca pentru ca e zgariata, lovita, etc. PS: La McMusic reducerea de 10% e valabila in limita stocului, cred ca daca o sa comand alta , o sa vina la pretul vechi.

Link to comment
Share on other sites

Stii de ce ai gandirea asta proasta? e simplu . 1. cumperi o chitara pt ca se aude bine, nu pentru ca arata bine. 2. tu nu stii canta calumea la chitara sa faci difereanta de sunet probabil, deci nu ai cum sa-ti iei o chitara pt cum suna, mai degraba pt cum arata.Concluzia e ca atunci cand cauti o chitara, o cauti pe aia de suna mai bine, evident asta depinde mult si de cine canta.

 

Mai exista si alta problema, asta care da nastere chestiilor de genu Stagg e mega firma ,am cantat eu si a rupt la cur toate fenderurile.fail. Cand te duci sa probez la magazin chitare, sa te gandesti si daca sunt setate corect.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Stii de ce ai gandirea asta proasta? e simplu . 1. cumperi o chitara pt ca se aude bine, nu pentru ca arata bine.

 

Wohoo, easy on the hormones big daddy! laugh.gif E o mica diferenta intre aspectul chitarei si integritatea ei fizica.

 

 

 

2. tu nu stii canta calumea la chitara sa faci difereanta de sunet probabil, deci nu ai cum sa-ti iei o chitara pt cum suna, mai degraba pt cum arata.Concluzia e ca atunci cand cauti o chitara, o cauti pe aia de suna mai bine, evident asta depinde mult si de cine canta.

 

Tu nu stii canta calumea ? Parca era "tu nu stii sa canti ca lumea"...dar nah, si-o ia limba romana mai des decat elevele din Jean Monnet. Nu stiu cat de bine stiu eu "canta", am spus mai sus la ce m-am referit prin "cum arata"...

 

 

Mai exista si alta problema, asta care da nastere chestiilor de genu Stagg e mega firma ,am cantat eu si a rupt la cur toate fenderurile.fail. Cand te duci sa probez la magazin chitare, sa te gandesti si daca sunt setate corect.

 

Nu m-am ghidat dupa firma, n-are nicio legatura. Stiu , in mare, cum suna un Strat sau un Ibanez RG, sau un Gibson. E logic sa cauti dupa un anumit tip de chitara, cand vrei un anumit sunet, nu sa cauti dupa ce scrie pe capul chitarei.

 

In alta ordine de idei, daca nu ai nimic constructiv/util de spus...e o idee mai buna sa n-o spui. Multumesc oricum, si pentru acest raspuns.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vad ca esti foarte atent cu detaliile, si sari urgent pe limba romana, am omis un spatiu intre 2 cuvinte, este o greseala catastorafala, la fel cum o sa fie si cu chitara. Tu iti imaginezi ca la magazinele din Romania se vand chitari cu zgarieturi si vopsea sarita? sa fim seriosi nu mai suntem in secolul 19.

 

Am luat un Squier de la GuitarShop, acum vreo 3 ani (era chitara expusa, cum sunt cam toate la ei) si am avut neplacerea sa constat, din pacate cam tarziu, ca dozele erau cam zgariate. Cine stie cati ciumpalaci au incercat sa cante acorduri cu lopata pe el. Nu l-am mai schimbat, ca oricum l-am luat doar ca sa invat pe el, dar la o chitara mai scumpa, conteaza. ""

de abia acuma am citit chestia asta, sa inteleg ca la tine o chitara de 1300 ron e scumpa?fie,,, si ca te-a deranjat ca avea zgarieturi pe doze? ok...am inteles cum sta treaba cu tine, im out nu mai am nimic de adaugat.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Vad ca esti foarte atent cu detaliile, si sari urgent pe limba romana, am omis un spatiu intre 2 cuvinte, este o greseala catastorafala, la fel cum o sa fie si cu chitara. Tu iti imaginezi ca la magazinele din Romania se vand chitari cu zgarieturi si vopsea sarita? sa fim seriosi nu mai suntem in secolul 19.

 

Am luat un Squier de la GuitarShop, acum vreo 3 ani (era chitara expusa, cum sunt cam toate la ei) si am avut neplacerea sa constat, din pacate cam tarziu, ca dozele erau cam zgariate. Cine stie cati ciumpalaci au incercat sa cante acorduri cu lopata pe el. Nu l-am mai schimbat, ca oricum l-am luat doar ca sa invat pe el, dar la o chitara mai scumpa, conteaza. ""

de abia acuma am citit chestia asta, sa inteleg ca la tine o chitara de 1300 ron e scumpa?fie,,, si ca te-a deranjat ca avea zgarieturi pe doze? ok...am inteles cum sta treaba cu tine, im out nu mai am nimic de adaugat.

 

Pe langa faptul ca ai sarit de pe scaun, inainte de a citi ce am scris mai sus :

 

1) Da, poate pentru anumite persoane, o chitara, fie si de 1300 de lei, e suficient de scumpa incat sa si-o doreasca macar intreaga, nelovita, etc. Promit ca data viitoare o sa intreb cum pot sa-mi iau un Music Man JP signature, de 3000 de euro, poate atunci discutam in alti termeni, vad ca te-a jenat pretul...

 

2) M-a deranjat ca avea zgarieturi pentru ca era ceva ce am cumparat din bani proprii. Daca ai fi muncit pentru banii pe care-i dai pe un instrument, fie si de 100 de lei, probabil ca ai fi inteles ca sunt unii care vor sa-l ia nou, daca tot il platesc la pret de nou.

 

3) "ok...am inteles cum sta treaba cu tine" ideea discutiei nu era sa intelegi tu cum sta treaba cu mine...

 

E tragic ca , in Romania, ne comportam in halul asta chiar si pe internet. Am intrat pe multe alte forumuri, si nu m-a luat nimeni cu aere de Steve Vai, ca vezi domne, ce am putut sa intreb, si cum imi permit asa ceva... E chestie de educatie. In fine, le multumesc celor de mai sus pentru raspuns, topicul si-a servit scopul.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stii de ce ai gandirea asta proasta? e simplu . 1. cumperi o chitara pt ca se aude bine, nu pentru ca arata bine. 2. tu nu stii canta calumea la chitara sa faci difereanta de sunet probabil, deci nu ai cum sa-ti iei o chitara pt cum suna, mai degraba pt cum arata.Concluzia e ca atunci cand cauti o chitara, o cauti pe aia de suna mai bine, evident asta depinde mult si de cine canta.

 

De ce e gandirea proasta? Trebuie sa gandim toti ca dumneata? Daca mie mi-a picat pe aspectul unei chitare si nu ma intereseaza neaparat cum suna, care-i problema ta? Fiecare face ce vrea cu banii lui.

Link to comment
Share on other sites

daca ai posibilitatea sa o vezi/probezi este cel mai bine, daca nu, oricand o poti schimba, cu conditia sa o faci repede (max 24 ore).

eu am comandat acum 1 an un RG370DX de la mcm online si avea o zgarietura de 3 cm pe spate, dar fiind prima chitara nu am dat importanta. oricum in rest chitara era noua, cu tiplele pe ea, fara praf sau altele, mirosea a noua. in timp mi-a dovedit ca nu sunt alte probleme cu ea si sunt foarte multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

.... oricand o poti schimba, cu conditia sa o faci repede (max 24 ore).

 

Stai sã-mi iau un pix ºi-o foaie, sa notez ! ... :) Mai ai multe ?

 

De unde le scoateți, bãi fraților ? Hai, sa fie clar, cã ziceai de McMusic ( dar cred ca la toate e cam la fel ) :

Daca primeºti pachetul online de la ei, poți ( ºi s-o faci ! ) sã deschizi coletul la recepția lui, în fațã curierului. Dacã are defecte de la transport îl pui sã facã precizarea în procesul-verbal.

Dacã totul e ok, ajungi acasã ºi are probleme electronice sau alte aspecte "ascunse", ai la dispoziție toata perioada garanției, adicã doi ani sau cât e ( 24 de luni - 17.568 de ore - cca 63 de milioane de secunde ;))

 

Baftã !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.