www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Sg Vs Fender Jaguar


Recommended Posts

Salut!...in ultimele luni eram in cautare de o electrica faina :D si am ajuns sa aleg intre Gibson SG Standard si Fender Jaguar...unii imi spun sa aleg SG-ul altii Jaguarul pt ca e versatil si calitate mai buna, cum ca SG-ul e mai mult brandul de el decat ton/versatilitate....as dori sa aflu parerea voastra si daca m-ati sfatui care sa o aleg...mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Am urmãrit odatã un interviu vechi cu frații Young, de la o formație cunoscutã ( ;) ) , în care Angus zicea cã motivul pentru care el a ales SG-ul era datorat doar faptului cã, având un metru ºi jumãtate înãlțime, alte chitãri nu prea putea "cãra" pe scena, cã-i "rupeau spatele"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am urmãrit odatã un interviu vechi cu frații Young, de la o formație cunoscutã ( ;) ) , în care Angus zicea cã motivul pentru care el a ales SG-ul era datorat doar faptului cã, având un metru ºi jumãtate înãlțime, alte chitãri nu prea putea "cãra" pe scena, cã-i "rupeau spatele"...

 

:)) inspirat omu dar tot nu stiu ce sa fac

Link to comment
Share on other sites

n-am prea mare experienta dar am prieteni... daca ai bani, la mana a doua poti sa faci afaceri bune. Eu personal cand aud SG'ul asta , mi-ar placea sa il am http://www.youtube.c...h?v=azCon4I7fWA , si asta e putin..., Zappa tot SG mi-se pare ca avea. :) Succes!

 

L.E. dar jaguaru e mai good lookin' pt mine cel putin.

Edited by neverremind
Link to comment
Share on other sites

Fratele ala de la trupa "bicuriosi redresati" are si manutza micutza asa ca SG-ul este din acela cu gat mai suplu .

 

 

In cea ce priveste pret/calitate si GS si Fender costa ceva daca sunt originale .

 

Daca-ti place forma /aspectul si se potriveste cu ideile tale, cu hainele, cu parul cumperi ca atare ...plus alegi si culoarea adecvata .La mai multe haine -costumatie

ai nevoie de o mare varietate in colorit..deci mai multe chitare .

 

GS cat si LP au o forma clasica de cand s-au proiectat.LP este mai sobru ..SG mai obraznic ..si cam atat.

 

Dintre formele vintage de pe la inceputuri ale chitarelor Fender aceste Jaguar sunt cele mai urate , neergonomice si relativ butucanoase si probabil si cele mai ieftine ptr producator ....dar acum se considera acesasta chitara nereusita ca si un exemplar curios "vintage" ...si "pretios" asa ca se potriveste la o trupa cu muzica si "image" de prin anii '50 pana in '60.rachete , spatiul cosmic , telecaster stratocaster , hot rod si altele ...din care Jaguar cam iese din tipar.

 

Strat este elegant echilibrat etc , Tele arata a chitara de incepatori si muzicanti country (tzaranoi) practic este un "Dove" stilizat si simplificat la maximum , restul de la Fender sunt de nici o culoare ..efectiv urate .

 

In rest conteaza doar tipul dozelor singlecoil ...ce tip ..sau humbucker care tip ca sa ai un anumit sound.

 

 

"Bradndul " bine platit ( OVER) ar trebui sa asigure cumparatorul de calitatea

 

corespunzatoare pretului ...DAR...unde se fabrica nu se stie asa ca ????

Probabil 99% sunt China ,Korea .

 

Daca vrei sa si canti la chitara trebuie sa inveti apoi sa incerci ce ti-se potriveste .

 

Eu te sfatuiesc sa cumperi un Reghin Iris .

 

sau mai bine una second hand la 200 Ron ca sa vezi ce si cum..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Salut!...in ultimele luni eram in cautare de o electrica faina :D si am ajuns sa aleg intre Gibson SG Standard si Fender Jaguar...unii imi spun sa aleg SG-ul altii Jaguarul pt ca e versatil si calitate mai buna, cum ca SG-ul e mai mult brandul de el decat ton/versatilitate....as dori sa aflu parerea voastra si daca m-ati sfatui care sa o aleg...mersi mult

 

Despre Jaguar nu-mi pot da cu parerea, dar despre Gibson iti pot zice ca-i o chitara excelenta. Calitatea instrumentului e remarcabila, tonul excelent, griful comod si mai rapid decat la orice Fender am intalnit, pana acum. E si foarte versatila. Poti sa faci gigi pe ea fara nicio problema, are un sunet excelent pentru blues, iar pentru rock n' roll de genu' AC/DC sau Guns, are de mult o reputatie excelenta. De aproape 2 ani, inca n-am observat sa aiba vreo problema.

Deci, daca te decizi pe Gibson, ia-l fara nicio strangere de inima.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

Despre Jaguar nu-mi pot da cu parerea, dar despre Gibson iti pot zice ca-i o chitara excelenta. Calitatea instrumentului e remarcabila, tonul excelent, griful comod si mai rapid decat la orice Fender am intalnit, pana acum. E si foarte versatila. Poti sa faci gigi pe ea fara nicio problema, are un sunet excelent pentru blues, iar pentru rock n' roll de genu' AC/DC sau Guns, are de mult o reputatie excelenta. De aproape 2 ani, inca n-am observat sa aiba vreo problema.

Deci, daca te decizi pe Gibson, ia-l fara nicio strangere de inima.

 

Cu ce viteza alearga gatul unei chitare ?

 

De unde dracu scoateti ineptiile astea ?

 

" Viteza " poate sa aiba numai chitaristul ...nu gatul .

 

Ideal este ca gatul sa fie dupa mana chitaristului asa ca se fabrica gaturi cu mai multe profile ca sa poata sa alega chitaristul dupa marimea maini/degetelor gatul cel mai adecvat ..plus si radiusul corect ptr el ...

Pe mine de ex ma deranjeaza sa fie gatul prea subtire i-mi vin degetele peste ... "prind in gol" si ar fi bine gatul sa fie mai lung ...dar se pierde tonul.

 

Cat desptre Fender..Gibson sau alte scanduri ...

 

Malmsteen canta la Strat si la orice chitara cu viteza destul de mare si probabil pe orice scandura uscata cu sarme pe ea....Daca-i dai o roata de bicicleta canta si la aia .

Asa ca in acest caz Malmsteen furnizeaza viteza si nu chitara , scaloparea nu este ptr a mari viteza ci pentru a avea priza mai precisa ptr a prinde un ton pe grif ( mai ales sus dupa octava) in cazul vitezelor mari de executie.....

 

Din acest punct de vedere se poate spune ca este oun gat ptr "shred" dar nu ptr a creste viteza ci doar ajuta la formarea sunetului in cazul actiunii joase care ajuta la formarea sunetelor prin reducerea timpului "mort" dintre doua note rapide.

Acest lucru ar fi singurul caracteristic ptr shred .

 

La chitarele de duopa aparitia "sherder"-ilor se folosesc taste inalte ca sa nu schimbe mult in procesul tehnologic la prelucrarea gatului in procesul de fabricare ca sa nu creasca cheltuielile ptr cateva chitare de shred ( caci probabil doar putini vor folosi o chitara numai ptr shred cea ce inseamna inca o faza de lucru care in plu scu randament slab ( cheltuiala )

 

Cu viteza are legatura nu numai setarea ( reglarea) gatului si al actiunii corzilor depinde si de stilul /maniere de cantat la chitara ..

 

Daca vezi ce viteza prind uni pe chitare acustice cu corzi groase si tensionate fcu actiune inalta dai in balbaiala .

 

Nu mai credeti toate ineptiile de pe internet ....este OK reclama ca sa se vanda toate tampeniile la fraieri .

Dar se continui sa raspandesti aceste ineptii chiar pe un forum de chitaristi dand sfaturi incepatorilor ?????????

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Domnu' Karpi, nu va ambalati. Prin "grif rapid" credeam ca se intelege foarte clar ca griful este comod si este mai usor sa canti mai repede pe el. Acuma, daca vreti sa scriem ca la gradinita, se poate rezolva.

Imi imaginez ca ati incercat Gibsonuri si Fendere si ati observat ca intr-un fel se simte gatul unui Strat, si in alt fel gatu' unui Gibson (cel putin SGul despre care vorbim). E, mie, personal, gatu' Gibsonului imi permite sa-mi misc mana cu mai multa usurinta si viteza mai mare, ceea ce nu este, neaparat, un plus, e doar o caracteristica.

Link to comment
Share on other sites

Domnu' Karpi, nu va ambalati. Prin "grif rapid" credeam ca se intelege foarte clar ca griful este comod si este mai usor sa canti mai repede pe el. Acuma, daca vreti sa scriem ca la gradinita, se poate rezolva.

1*Imi imaginez ca ati incercat Gibsonuri si Fendere si ati observat ca intr-un fel se simte gatul unui Strat, si in alt fel gatu' unui Gibson (cel putin SGul despre care vorbim). E, mie, personal, gatu' Gibsonului imi permite sa-mi misc mana cu 2*mai multa usurinta si viteza mai mare, ceea ce nu este, neaparat, un plus, e doar o caracteristica.

 

1*Da, am remarcat asta, dar nu mi se pare deloc ca ar fi cum spui tu.

2*Tu esti mai special :), e bine de stiut.

 

Teoretic, daca esti rapid, canti rapid pe orice, chiar si pe action de 3 mm(pe testate); chitara poate sa fie orice de la ibanez, reghin, squier, gibson, jackson, etc...same crap.

Dar na,eu nu sunt special, sa am nevoie de ,,grif rapid'' lol.

 

Scoateti niste perle fenomenale, si vreti sa fiti luati in serios. La asa idei, asa raspunsuri.

 

Asta se numeste high action(a se da zoom), si omul nu are probleme, nici el nu e special.

 

http://img812.images...0/imgp87412.jpg

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Ady Corutiu

Eu am SG, si sunt perfect multumit :) U choose! blues = fender... clasic rock -> sg/les paul.

 

Eu iti propun SG, are sunetul mai cald decat cel al unui Fender Stratocaster(am testat prin acelasi amp, cu aceleasi setari)... nu stiu despre Jaguar insa..!

 

Dar grifful la SG e impecabil, iar powerchorduri-le sunt super usor de facut:)

 

RE: Apropo, pe un Fender ajungi mai greu de la freturile 16+ (prima data cand am luat SG-ul in mana, credeam ca sunt pe fretul 12 si eram pe 15..) Deci, depinde ce ai vrea sa canti:).. improvizatii/ritm... etc.

Edited by Ady Corutiu
Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

1*Da, am remarcat asta, dar nu mi se pare deloc ca ar fi cum spui tu.

2*Tu esti mai special :), e bine de stiut.

 

Teoretic, daca esti rapid, canti rapid pe orice, chiar si pe action de 3 mm(pe testate); chitara poate sa fie orice de la ibanez, reghin, squier, gibson, jackson, etc...same crap.

Dar na,eu nu sunt special, sa am nevoie de ,,grif rapid'' lol.

 

Scoateti niste perle fenomenale, si vreti sa fiti luati in serios. La asa idei, asa raspunsuri.

 

Sa-nteleg c-ai vrut sa te bagi in seama. Obiectiv atins.

Cum am mai spus, mie, personal, mi se pare ca mana merge mai usor pe Gibson, drept care imi este mai usor sa cant la viteze mai mari. Normal ca daca-ti pui mintea si-ti merge si mana, reusesti sa canti si pe Strat, si pe Tele si pe ce mai vrei tu cu viteza. Io ma refeream la lejeritatea cu care o fac.

Acuma, omu' sa incerce chitarele si-o sa vada daca si el simte diferenta asta. Daca da, o sa-i fie de folos, daca nu, o sa zica "mama, ce bou ii ala". No big deal, in definitiv.

Link to comment
Share on other sites

Sa-nteleg c-ai vrut sa te bagi in seama. Obiectiv atins.

Cum am mai spus, mie, personal, mi se pare ca mana merge mai usor pe Gibson, drept care imi este mai usor sa cant la viteze mai mari. Normal ca daca-ti pui mintea si-ti merge si mana, reusesti sa canti si pe Strat, si pe Tele si pe ce mai vrei tu cu viteza. Io ma refeream la lejeritatea cu care o fac.

Acuma, omu' sa incerce chitarele si-o sa vada daca si el simte diferenta asta. Daca da, o sa-i fie de folos, daca nu, o sa zica "mama, ce bou ii ala". No big deal, in definitiv.

 

Nu vroiam sa ma bag in seama, doar ziceam. Oricum, ii recomand SG-ul :D:rolleyes:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Domnu' Karpi, nu va ambalati. Prin "grif rapid" credeam ca se intelege foarte clar ca griful este comod si este mai usor sa canti mai repede pe el. Acuma, daca vreti sa scriem ca la gradinita, se poate rezolva.

Imi imaginez ca ati incercat Gibsonuri si Fendere si ati observat ca intr-un fel se simte gatul unui Strat, si in alt fel gatu' unui Gibson (cel putin SGul despre care vorbim). E, mie, personal, gatu' Gibsonului imi permite sa-mi misc mana cu mai multa usurinta si viteza mai mare, ceea ce nu este, neaparat, un plus, e doar o caracteristica.

 

"Expresia" de la chitara ptr shred ...la gatul ptr shred a ajuns sa fie utilizata la mai toate scandurile ila descrierea caracteristicilor .

 

Este o "expresie" preluata si folosita voit gresit ptr ametirea cumparatorilor incepatori.

 

Pe ce poti tu sa canti mai comod depinde de marimea mainilor si de maniera de cantat ( produs tonul ) .

 

Am o chitara cu gat foarte subtire "aprox copie LP" ca si a lui Angus Young ..este deranjant ptr mine deoarece "prind in gol" , eu ma descurc cu ea cantand in alta maniera , probabil tie ti-sar potrivi ..dar unele din chitarele mele cu gat U shape te-ar incurca serios ...hehe..

 

Dupa ce o sa inveti sa canti si o sa folosesti diferite instrumente ptr diferite sounduri te vei obisnui si vai stii sa adaptezi maniera de cantat adecvata fiecarui tip de chitara si gen muzical.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:yay:

 

:lol:

 

"M-am râs" maxim ! Ai cuprins esența... Întotdeauna vine câte-un "rãcan" proaspãt, care-ntreabã : "Pe ce parte s-o țin ?"

 

"Then, the Titans are climbing the highest peaks thundhering and storming lightning bolts across the sky ! And the Earth is cracking and the village peoples hiding into the caves" ( scuzați engleza Iliescianã...)

[ citat din "Legendele RGC-ului", ediția revãzutã ºi adãugitã, anul 2047 ]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.