www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parari Amplificatoare Aprox 200E


AndreiT
 Share

Recommended Posts

Salut!

Am un Line6 Spider III de 30W, si as fi vrut sa il inlocuiesc cu ceva pana in 10 mil.

Recent am cantat pe un VOX VT30, care am inteles ca are o lampa, si costa in jur de 200E. Amplificatorul mi s-a parut mai bun decat Line6-ul meu , pe care am dat 900RON. As fi vrut sa mai aflu cateva opinii in legatura cu diferenta dintre acestea doua si eventual inca cateva opinii despre alte modele de amplificatoare in banii astia. Ce cant eu in general e un classic/hard rock, cu influente de alternative, si metal.

Mersi mult:)

 

 

P.S.

scuze pentru greseala din titlu, am vazut-o prea tarziu:))

Pareri*

Edited by AndreiT
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, daca ai dat deja 900 de lei, ce mai conteaza? Sunt la fel de bune amandoua. Sa nu inventam diferente acolo unde nu sunt audibile. La cata procesare digitala e acolo, lampa aia e strategie de marketing.

 

 

 

ampul in am deja de aprox un an, dar vreau sa-mi iau ceva de scena, adica care sa poata fi preluat si sa sune bine. Asta pana cand o sa am bani sa-mi iau full lampi

Link to comment
Share on other sites

Si un amp de 30w poate fi preluat foarte frumos si folosit ca amp de scena... cat despre diferenta dintre cele 2 ampuri, nu situ ce sa zic, avand i vedere ca ambele sunt Processing Amps...eu as opta pt Vox doar din motiv de gust....am cantat si pe VT30 si pe Spider 3, si sincer, m-a impresionat Vox-ul mult mai mult decat line 6-ul...

 

Acuma, dupa cum am mai spus, e doar o chesitune de gust... pana nu ai cantat si pe unu, si pe celalalt, nu ai cum sa spui ca ala e mai bun si celalalt e mai prost... du-te intr-un magazin si probeaza si un VT30, si daca te impresioneaza mai mult decat ce ai acuma, eu spun ca merita sa-l achizitionezi...

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am un Line6 Spider III de 30W, si as fi vrut sa il inlocuiesc cu ceva pana in 10 mil.

Recent am cantat pe un VOX VT30, care am inteles ca are o lampa, si costa in jur de 200E. Amplificatorul mi s-a parut mai bun decat Line6-ul meu , pe care am dat 900RON. As fi vrut sa mai aflu cateva opinii in legatura cu diferenta dintre acestea doua si eventual inca cateva opinii despre alte modele de amplificatoare in banii astia. Ce cant eu in general e un classic/hard rock, cu influente de alternative, si metal.

Mersi mult:)

 

 

P.S.

scuze pentru greseala din titlu, am vazut-o prea tarziu:))

Pareri*

 

cel mai bine un laney cub10 de aici:

http://www.laneymusic.ro/laney-cub10.php

Link to comment
Share on other sites

daca iei tot de astea cu emulari, dai iar 10 mil si ai 2 cam la fel :blink:

vinde line 6-ul si ia ceva pe lampa second sa zicem sau chair nou la 500 euro - aprox 2100 lei ai gasi amp pe lampi fain

 

deocamdata nu am bani sa imi iau ceva full lampi, dar am nevoie totusi de ceva putin mai bun decat line6-ul, pentru ca uneori trebuie sa cant pe ampul meu in concerte, si line6-ul deja nu mi se mai pare ca face fata asa bine...

 

 

mersi mult de sfaturi tuturor:)

in afara de vox, mai stiti vreun amp care sa fie bunicel, tot asa, pe la vreo 10 mil?:-? ce mi-a placut mie la el e ca pare totusi sa aiba putin ton de lampa, si cam asta cautam, dar poate exista si ceva mai bun:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca mai pui niste banuti, probeaza asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=258&BrandProductID=1641

Cu distorsie buna in fata suna de iti intra in masele.

Sau, daca vrei sa iesi mai ieftin, uite alt combo care imi place foarte mult: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=24&BrandCategsID=214&BrandProductID=1294

Link to comment
Share on other sites

Daca mai pui niste banuti, probeaza asta: http://www.mcmusic.r...dProductID=1641

Cu distorsie buna in fata suna de iti intra in masele.

Sau, daca vrei sa iesi mai ieftin, uite alt combo care imi place foarte mult: http://www.mcmusic.r...dProductID=1294

 

Ibanezul nu imi place in general ca amplificator:D in schimb, tot bla mcmusic am gasit 2 optiuni:

-VOX vVT40 - 1000 RON

si

-Marshall MG 50 - 1300 RON

 

Am inteles ca aman2 au preamplificare pe lampa.

Stiti ceva despre ele? nu am avut cum s ale probez inca, dar voi face asta.

Link to comment
Share on other sites

Si asta are pre-amp pe lampa: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=24&BrandCategsID=214&BrandProductID=1294 . Are avantajul unui reglaj de gain pentru fiecare canal.

VT40 este un modeling amp, deci e foarte bun daca habar n-ai ce vrei sa obtii pe la un amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Si asta are pre-amp pe lampa: http://www.mcmusic.r...dProductID=1294 . Are avantajul unui reglaj de gain pentru fiecare canal.

VT40 este un modeling amp, deci e foarte bun daca habar n-ai ce vrei sa obtii pe la un amplificator.

 

Am sa il iau si pe asta in considerare, mai ales ca are un pret mai scazut putin si difuzorul este tot de 12 inch. Nu stiu sa lucrez foarte bine cu amplificatoarele, si nici nu am nevoie avand in vedere ca in general nu folosesc prea multe tonuri, dar cele pe care le folosesc stiu sa mi le fac destul de bine, zic eu:)) cu alte cuvinte, nu preseturile ma interesau in mod special la vox:D

despre marshall stie cineva ceva, va rog?:D deoarece as vrea sa adun despre fiecare cate un feedback scurt, daca se poate:D

Link to comment
Share on other sites

daca vrei lampa vox ac4 ..suna foarte misto dar nu ai versatilitate ... seria mg nu are lampa pe niciunde insa nu e atat de proasta cum zic unii .... eu am vazut in magazin ca mg50fx era 1500 si nu 1300 ... iar seria valvetronix de la vox are o lampa in partea de amplificare nu in pre-amp sa zici ca ai distors de lampa !

Link to comment
Share on other sites

Iar ajungem la discuția "are lampã, deci tre' sã fie mai bun"?!

S-a tratat problema în detaliu în Effects Mythbusting și nu numai.

 

Pentru a zecea oarã, lampa de la Valvetronix nu e "în preamplificator". Degeaba nu e nimic dar dacã e util și plãcut efectul poate decide doar utilizatorul.

Nu o sa gasesti niciodata un 12ax7 intr-un power-amp.

Never say never :) Firefly are 12AU7 ca final dar poți pune și alte triode din serie în anumite condiții.

Link to comment
Share on other sites

Never say never :) Firefly are 12AU7 ca final dar poți pune și alte triode din serie în anumite condiții.

 

Bine, dar ala e un amp de 1W.

De fapt e destul si 1W la nivel de dormitor Eu in casa acum cant pe 15W si nu il dau mai tare de 3/10.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu de fapt caut ceva cu care sa pot canta pe scena si sa sune cat de cat a lampi, si al acre s apot sa fiu relativ sigur ca daca voi conecta de exemplu un boss MD-2 si un cry baby nu o sa obtin un ton de *****...pana la urma, vox-ul VT-40 are o lampa in preamplificare - care e de vreun ajutor?

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur? Nu o sa gasesti niciodata un 12ax7 intr-un power-amp.

Pare ciudat ca un modeling-amp are o lampa in pre-amplificare. Chiar ajuta cu ceva sau este doar marketing?

 

12ax7=marketing

chiar daca este primul tub din preu si apoi urmeaza integrate nu mai conteaza tubul

 

eu de fapt caut ceva cu care sa pot canta pe scena si sa sune cat de cat a lampi, si al acre s apot sa fiu relativ sigur ca daca voi conecta de exemplu un boss MD-2 si un cry baby nu o sa obtin un ton de *****...pana la urma, vox-ul VT-40 are o lampa in preamplificare - care e de vreun ajutor?

 

poate este pe placul tau http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/56401-new-15w/

1000lei full tube

Link to comment
Share on other sites

Scrie Fiveseven articole pentru voi si se pare ca in zadar:

I’ve assumed that your goal is a distorted rock tone but what if what you’re after is a squeaky-clean sound with accurate dynamics? The peak-to-RMS ratio of a guitar’s signal can be quite extreme, which means you’d need a lot of power to reproduce those loud attacks, even if the “body” of the note is at a much lower level. Granted, clipped peaks are not as obvious when they’re short and far apart so guitar amps can “get away with it”. This is particularly true for tube amps, where the clipping is softer so even less obvious. This is why people say tube amps sound louder than solid state amps of equivalent power: the sound of the former is actually more compressed, i.e. you can turn it louder without noticing much distortion.

By now you might be thinking “so if I want more headroom I should get a tube amp”. Well, maybe not. I know I’m biased against ancient technology but let me put it this way: an EL34 pentode is about 12EUR and will output around 20W in class AB. An LM3886 chipamp is only about 4EUR and will output at least 40W, plus it doesn’t require a 300V supply and it has internal thermal protection and current limiting. Factor in the added weight and component cost of a tube amp and you’ll soon realize it’s actually cheaper to buy ten times as much solid state power. Remember though, this is about headroom, not pentode saturation or tube tone in general.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa accepti deal-ul oferit de viobio...

 

In primul rand pentru ca e un om de nota 10 si e printre putinii useri de aici de pe forum care chiar stiu "cu ce se mananca" lampile si al doilea, nimic n-o sa bata un amp pe lampi ca ton. Si 15W sunt suuuuficienti, crede-ma.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa accepti deal-ul oferit de viobio...

 

In primul rand pentru ca e un om de nota 10 si e printre putinii useri de aici de pe forum care chiar stiu "cu ce se mananca" lampile si al doilea, nimic n-o sa bata un amp pe lampi ca ton. Si 15W sunt suuuuficienti, crede-ma.

 

O sugestie foarte buna. 15W sunt cu siguranta suficienti, eu cu 30-40W daram blocul. Conteaza foarte mult boxa si difuzoarele.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa accepti deal-ul oferit de viobio...

 

In primul rand pentru ca e un om de nota 10 si e printre putinii useri de aici de pe forum care chiar stiu "cu ce se mananca" lampile si al doilea, nimic n-o sa bata un amp pe lampi ca ton. Si 15W sunt suuuuficienti, crede-ma.

 

amplificatorul este rezervat ,ca si vindut :yay:

altul nu pot sa mai fac decit peste o luna

 

multumesc pentru aprecieri Mircea si Edy ( esti tizul baiatului meu)

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Bine, dar ala e un amp de 1W.

De fapt e destul si 1W la nivel de dormitor Eu in casa acum cant pe 15W si nu il dau mai tare de 3/10.

 

Tu poti sa canti acasa si cu statie 100W RMS daca legi iesirea la un bec ...si nu se aude nimic.

 

Cu 1W si un difuzor cu SPL mare scot lumea din bloc !

 

Nu mai cumparati prostii de alea "CUBE" , doar daca avti foarte multi bani si nu aveti ce sa faceti cu ei..

 

Un multiefect Zoom ( G1 este suficient la 350 Ron ) simuleaza cam tot ce poate si un cub cu simulatoare ....etc poti sa folosesti acasa statia multimedia de la TV sau PC ( daca te lasa mama/tata)

 

Ptr cantat live ,o statie de putere( 50-100W) cu un dif de chitara de 15" sau doua 12" cu SPL mare ce poate reda liniar /curat puterea nominala cu randament mare.

 

Scule cu "lampi" ce "produc" tonul numai in overdrive nu subt prea bune ptr multifunctionalitate ....motivele sau mai descris..

 

Intrebarile ecestea puse a 101 oara sunt ca si luate din "filme cu prosti ".

 

Cine nu are logica aluia degeaba i se spune a 101 oara ca nu are logica ...tot nu intelege...

 

Si o singura lampa pusa dupa un semnal mare dus in overdrive " rotunjeste" si produce un sunet apropiat ca si dinamica co o statie pe tuburi ...dar armonicele nu sunt OK !! Am incercat mai multe circuite si este departe de ce ar trebui.

 

Mai degraba suna bine un circuit "simulator " cu JFET ce imita ca si functionare 90% un circuirt cu tuburi. Tub cu tub !!.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.