www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ma Puteti Ajuta Cu Niste Sfaturi?


andrei91
 Share

Recommended Posts

Fender

...

sau

Gibson

 

Ambele sunt exceptionale. Du-te si atinge-le si vezi care iti este mai pe plac.

Daca iti place Slash - Gibson

Daca iti place Dire Straits si pink Floyd - Strat

 

etc...

 

de incercat le-am incercat amandoua...ambele imi plac dar aici ramane pretu in discutie Gibson LP Studio e 777 euro (pe Thomann) si Fender Americat Strat HSS e 1074 euro (tot pe Thomann)....+ ca am auzit multe zvonuri despre Gibson ca cica ar avea profbleme cu gatu gen : se rupe in jurul headstock-ului (ceea ce e destul de nasol avand in vedere ca e gat lipit)....is nedumerit:))

Link to comment
Share on other sites

de incercat le-am incercat amandoua...ambele imi plac dar aici ramane pretu in discutie Gibson LP Studio e 777 euro (pe Thomann) si Fender Americat Strat HSS e 1074 euro (tot pe Thomann)....+ ca am auzit multe zvonuri despre Gibson ca cica ar avea profbleme cu gatu gen : se rupe in jurul headstock-ului (ceea ce e destul de nasol avand in vedere ca e gat lipit)....is nedumerit:))

 

Pana te dumiresti ia-o pe oricare pentru ca oricum iti vei dori alta mai incolo :D

Link to comment
Share on other sites

de incercat le-am incercat amandoua...ambele imi plac dar aici ramane pretu in discutie Gibson LP Studio e 777 euro (pe Thomann) si Fender Americat Strat HSS e 1074 euro (tot pe Thomann)....+ ca am auzit multe zvonuri despre Gibson ca cica ar avea profbleme cu gatu gen : se rupe in jurul headstock-ului (ceea ce e destul de nasol avand in vedere ca e gat lipit)....is nedumerit:))

Se rupe in jurul headstockului daca il scapi pe jos, pentru ca headstockul e in unghi fata de gat, nu e paralel ca la Fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

E exact cum a spus colegul Gicu'... Alegi in functie de ce-ti place tie. Eu unul... daca as avea atatia bani pe mana as pastra cam jumatate de suma si mi-as lua un Ibanez ict700 (dar asta e ce as face eu), sau, as mai strange si mi-as lua un Les Paul Studio Silverburst... dar... din nou. Asta sunt eu. Ce sa fac... mi-am permis sa visez putin odata cu postul asta.

Link to comment
Share on other sites

As dori sa imi cumpar o chitara electrica calumea....Eu m-am oprit la 2 si nu stiu care sa o aleg...Gibson Les Paul Studio si Fender American Stratocaster HSS...va rog sa imi dati un sfat care ar merita mai mult ( dpdv calitate sunet pret si altele)....Va multumesc!

 

Hora Reghin Solo ..

 

Se rupe in jurul headstockului daca il scapi pe jos, pentru ca headstockul e in unghi fata de gat, nu e paralel ca la Fender.

 

A nu se cumpara Gibson ..sau numai de la 5000 $ in sus restu se rup ...

 

Gaturile cu headtsock "paralel" sunt mai ieftine , intra material mai putin respectiv se arunca mai putin..mai corect ..poti sa scoti(debitezi , croiesti) mai multe gaturi din materialul brut ,nu se produc atatea deseuri ca si in cazul gatului dintr-o bucata cu head inclinat .

 

Strat -ul a fost conceput ca si o chitara ieftina ...populara ,,si a si ajuns cea mai populara ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am avut n-shpe Gibsonuri, toate cu headstockul in unghi, evident. Nu s-a rupt niciunul. Daca vine un vacar si da cu chitara de pamant, normal ca se rupe - indiferent de marca. Mana sus aia carora li s-a rupt crosa la Gibson fara sa-l tranteasca.

 

A spune ca Gibsonurile se rup indeobste din headstock e ca si cum ai spune ca Fenderurile se rup indeobste din imbinarea grif-corp.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

de incercat le-am incercat amandoua...ambele imi plac dar aici ramane pretu in discutie Gibson LP Studio e 777 euro (pe Thomann) si Fender Americat Strat HSS e 1074 euro (tot pe Thomann)....+ ca am auzit multe zvonuri despre Gibson ca cica ar avea profbleme cu gatu gen : se rupe in jurul headstock-ului (ceea ce e destul de nasol avand in vedere ca e gat lipit)....is nedumerit:))

 

 

 

Vezi ca Les Paul Studio sunt de mai multe feluri.

Cele "Faded' vin fara case si numai cu gig-bag si sunt mai ieftine. Au finish mat.

Celel cu finis lucios si cele din seria deluxe studio vin in case (echivalent cu American Standard Strat care vin tot in case) si au pretul tot pe-acolo.

Cred ca in afara de case sunt si diferente de lemn si hard-ware dar nu bag mana in foc.

Eu sunt "fender-type", dar ma bate serios gandul sa incep si cu Gibsonul cu un "studio" bine ales.

Asta cu headstockul care se rupe este o prostie - daca-l scapi pe jos orice headstock are sanse serioase sa se fisureze sau rupa.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Gibson LP Studio (alea facute din 2007 incoace) au chambered body, maple top si doze 498T/490R.

Gibson LP Faded au weight-relief, tot corpul e din mahon (no maple at all). Unele vin echipate cu doze Burstbucker.

Unele Faded vin cu toc, nu cu husa.

 

Daca ti se iveste ocazia, ai putea sa incerci si un Les Paul japonez (Epiphone Elitist/Laquer, Tokai, Burny, Orville, etc.). Multi spun ca ar fi mai bune decit Gibson Studio (tind sa cred ca e adevarat, Gibson vind chitare scumpe si ca sa faca un Les Paul de 650 de euro o iau mai pe scurtatura).

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Hora Reghin Solo ..

 

Hai sa punem deoparte patritismul local :unsure:

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gibson LP Studio (alea facute din 2007 incoace) au chambered body, maple top si doze 498T/490R.

Gibson LP Faded au weight-relief, tot corpul e din mahon (no maple at all). Unele vin echipate cu doze Burstbucker.

Unele Faded vin cu toc, nu cu husa.

 

Daca ti se iveste ocazia, ai putea sa incerci si un Les Paul japonez (Epiphone Elitist/Laquer, Tokai, Burny, Orville, etc.). Multi spun ca ar fi mai bune decit Gibson Studio (tind sa cred ca e adevarat, Gibson vind chitare scumpe si ca sa faca un Les Paul de 650 de euro o iau mai pe scurtatura).

 

A se face diferența între Gibson LP Faded Studio și Standard Faded!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vrei ton cald, ia-ti Gibson....sau Fender...

Vrei sa arati bine sub lumina reflectoarelor, ia-ti Fender.....sau Gibson...

Vrei agresivitate, ia-ti Gibson......sau Fender..

Vrei versatilitate, ia-ti Fender.......sau ai inteles ideea..

 

My opinion? Gibson. Dar a ta trebuie sa conteze, nu a noastra, din pct astea de vedere, toate parerile care le vei primi vor fi subiective.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Sa ramanem la Reghin

 

Sa demonstreze un mare virtuoz "din punctul sau ---de vedere "( ca asa-i la moda mai nou la TV ...nu mai are nimeni parere sau opinie caci este neeproductiva si paguboasa ..sa ca toti au punct de vedere ...platit...ce este mai ok decat parerii /opinii pe gratis...hehehe.

 

deci demonstratie :??!!

 

...ce nu se poate canta/interpreta pe un REGHIN HORA IRIS ??????????? fata de o rabla cu gatul innadit dar cu brand-- ar trebui sa aiba si brand-ul innadit ...hehe

 

Ce se poate canta in plus pe un GLP sau un Strat ?????????? vrem demonstratie !" din punctul meu de vedere "...

 

Ptr cei care inca i-si cauta "punctul " ( de vedere ):

 

Gatul innadit NU se prea rupe la lipitura !!!!

 

Dar dupa un timp de la umezeala se poate dezlipi ..!!!

 

Este destul sa faceti o experienta din punct de vedere al umezelii catre punctul de vedere al lipiturii/innadirii ...luati o bucata de PAL ( placa aglomerata laminata) ..mobila lu mama....si udati bine cu apa ..sa vezi cum se desface /umfla ca o varza !!!Nu se rupe nimic doar se face = VARZA ..

 

Am chitara din aceasta in pivnita ...am lipit-o am pus suruburi etc ...si atat .Am renuntat la ea era o chitara bas Framus deci erau probleme de tensiune pe gat ...

Corpul din placaj la fel a inceput sa se faca varza...incepe sa semene cu "Fornetti" ..hehe

 

 

Nu este neaparat obligatoriu sa se faca varza o chitara innadita dar exista pericolul ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A nu se cumpara Gibson ..sau numai de la 5000 $ in sus restu se rup ...

 

Mie imi vine greu sa cred ca o chitara pe la 3000$ se rupe.Eu am avut 3 chitare toate sub 800 RON si nu am avut probleme cu niciuna.

 

P.S. zic: ingrijita fiind,nu cred ca s-ar rupe.Trantita de pamant probabil ca ar ajunge cum zici tu

Link to comment
Share on other sites

Mie imi vine greu sa cred ca o chitara pe la 3000$ se rupe.Eu am avut 3 chitare toate sub 800 RON si nu am avut probleme cu niciuna.

 

P.S. zic: ingrijita fiind,nu cred ca s-ar rupe.Trantita de pamant probabil ca ar ajunge cum zici tu

 

O chitara de $3000 ar trebui sa aiba material ..deoarece costa cat o mobila combinata ...deci este bataie de joc !!! daca nu are 1kg de lemn mai calitativ.

 

gat innadit de obicei se facea la chitare clasice mai ieftine ..la care poate corzile de nylon nu trag atat de puternic si o economie de material merge .dar si la acestea la o chitara de maestru de inalta calitate nu este permis sa fie gatul innadit .

 

Sunt metode de a face gatul pe lungime din mai multe fasii cea e este ok din punct de vedere al rezistentei la incovoiere ..dar ,,,

 

Orice lipitura prezinta pericol .

 

Este adevarat ca daca ai mare grije de lacul protector umezeala nu ajunge la lemn ...dar daca lacul se cojeste este atacat de aciditatea mainilor cum sa ai grije de lemn ? Eventual duci sa se refaca lacul tocit.

 

Am vazut chitara Gibson cu lacul tocit pe gat ! asa ca ???

 

PS .Nu trebuie sa cada de ex mobila si se face varza de al umezeala , la fel si lipitura de la gat se desface de la umezeala ..sunt doua medii diferite la lipitura si umezeala umfla lemnul apoi se usuca si iaca asa slabeste lipitura sau langa lipitura..

 

 

Am un headstock din mahon ..ce este rupt de pe un gat din mahon ....headstock-ul sa rupt langa lipitura !!!! deci nu efectiv lipitura/adezivul ar fi problema ci tensiunile ce apar in lemn la umezeala etc...

la o chitara ce costa 30 Euro hai ca merge dar la o chitara scumpa ...?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Te contrazic intr-o privinta: Chitarele clasice se fac dintotdeauna cu headstock-ul lipit, si in general chitarele cu headstock-ul in unghi fata de grif adica clasicele, acusticele si electricele tip Les Paul, Sg, etc.

Se face asta deoarece daca neck-ul este dintr-o singura bucata, in portiunea in unghi, la headstock, fibrele nu mai sunt dealungul piesei ci oblic, astfel se pot rupe mai usor.

De multe ori, in loc sa se taie lemnul oblic si sa se lipeasca cele doua bucati, se foloseste placarea pe fata si pe spate a headstock-ului cu lemn de ~3mm pentru sporirea rezistentei.

http://myplace.frontier.com/~nostberg/

Chitarele de tip Telecaster, Stratocaster, etc, nu au nevoie de asa ceva deoarece headstock-ul este in lungul grifului si fibrele sunt in lungul headstocului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te contrazic intr-o privinta: Chitarele clasice se fac dintotdeauna cu headstock-ul lipit, si in general chitarele cu headstock-ul in unghi fata de grif adica clasicele, acusticele si electricele tip Les Paul, Sg, etc.

Se face asta deoarece daca neck-ul este dintr-o singura bucata, in portiunea in unghi, la headstock, fibrele nu mai sunt dealungul piesei ci oblic, astfel se pot rupe mai usor.

De multe ori, in loc sa se taie lemnul oblic si sa se lipeasca cele doua bucati, se foloseste placarea pe fata si pe spate a headstock-ului cu lemn de ~3mm pentru sporirea rezistentei.

http://myplace.frontier.com/~nostberg/

Chitarele de tip Telecaster, Stratocaster, etc, nu au nevoie de asa ceva deoarece headstock-ul este in lungul grifului si fibrele sunt in lungul headstocului.

 

Da ! ca sa nu trebuiasca sa folosesti len de calitate superioara ..numai din anumite parti se poate debita un gat cu headstock inclinat care sa fie si rezistent .

 

Am vazut si am cantat pe multe chitare ..ncic nu visam sa fie gatul innadit .

 

Am descoperit doar la acel Framus de bas ce l-am primit prin '98 mi-am zis ca era o chitara ieftina si sub lac nu se vedea...

 

dupa asta am vazut ca au aparut Ibanez ce aveau gatul innadit .

 

Pana atunci credeam ca o chitara Ibanez este ceva serios ...dupa am vazut ca nu toate sunt Ibanez pe care scrie Ibanez ....apoi mi-am amintit de o chitara Ibanez din rumegus ( la vremea aia credeam ca o fi o copie ilegala ..de pe vre-un vapor ...arata chitara beton !!! cine stie asta prin '85 )

 

Apoi au aparut Squier si altele despre care nici nu visam ...

 

Asa-i cu globalizarea ...trebuie mai multe instrumente ce sa fie si ieftine...si iaca innadim ...mai un pic si o sa se faca numai din rumegus...

Link to comment
Share on other sites

@ karpi - eu cred ca Torres avea de unde alege lemnul..... daca el a considerat ca asa e bine sa contruiasca gatul unei chitare clasice, ma gandesc eu ca astiut el de ce a facut-o.....

 

Nici eu nu sunt de acord cu grifurile inadite inaintea headstock-ului, e evident ca se face pentru a fi mai ieftin, a se putea folosi si bucati mai scurte de lemn, dar de aici pana la a spune ca doar chitarele clasice ieftine au headstock-ul lipit e cale cam lunga......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.