www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat Timp Dureaza Sa Inveti Sa Canti La Chitara?


Guest skaterboy
 Share

Recommended Posts

Guest skaterboy

Vreau sa stiu daca se merita sa ma apuc de invatat chitara. Mentionez ca nu am cantat deloc pana acum si as vrea sa ajung sa cant la fel de bine ca chitaristul din formatia lui Avril Lavigne.

Link to comment
Share on other sites

Nu, cu siguranta nu. Cineva care spune asta: "Vreau sa stiu daca se merita sa ma apuc de invatat chitara." cu siguranta nu se merita sa se apuce de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Salut,parerea mea e ca nu ti-ai setat un target prea inalt. Intrebarea are un raspuns greu de dat,dar ca idee ar trebui sa inveti chitara mai general nu numai Avril. Studiaza acorduri pentru inceput,dar nu are sens sa iti spun eu,pentru ca s-a mai discutat asa ceva,de oameni mai experimentati ca mine,cauta si vei gasi.

Si totusi ca sa iti las un raspuns cat de cat, cred ca in 3 luni de cantat cu putin talent vei putea ajunge unde iti doresti.

Spor la studiu si canta variat!

Edited by Beorn
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu daca se merita sa ma apuc de invatat chitara. Mentionez ca nu am cantat deloc pana acum si as vrea sa ajung sa cant la fel de bine ca chitaristul din formatia lui Avril Lavigne.

 

Depinde de tine daca merita sau nu . In general merita. Dar daca chiar nu te vei pricepe v-a fi o pierdere de timp. Chitaristul lui Avril nu este cine stie ce, asa ca daca chiar vrei poti incerca.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu daca se merita sa ma apuc de invatat chitara. Mentionez ca nu am cantat deloc pana acum si as vrea sa ajung sa cant la fel de bine ca chitaristul din formatia lui Avril Lavigne.

Nu merita caci dureaza o viata intreaga si tot nui stii sa canti ..LOL .

 

Pune-te si invata .Daca ai ''chemare'' te vei tine de treaba ..daca nu macar ai o preocupare culturala .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"vreau sa stiu daca se merita sa ma apuc de invatat chitara .mentionez ca n-am vazut chitara in viata mea si as vrea sa cant ca Jimi Hendrix sau Carlos Santana"

 

 

daca iti place cum suna instrumentul si chiar vrei sa canti..ia-ti chitara. (vezi ca gasesti aici la anunturi o gramada de chitari bune) si cauta pe net ca sunt o gramada de lectii..cum sa incepi de la zero.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Si dupa ce stii la fel de bine ca si chitaristul lui Avril Lavigne o sa te insori cu ea? :)

 

P.S. Totul se invata, nu exista nimic nativ.

 

din cite stiu eu muzica se asculta cu urechea

daca nu auzi o nota bine esti cam afon,ce facem cu cei care sunt afoni,aceia cum invata sa cinte la un instrument????

in primul rind trebuie sa ai ureche muzicala

 

daca arta se invata ,fara a avea o inclinatie si talent,incearca sa inveti sa pictezi ca Grigorescu,chiar daca exersezi tot nu vei putea

 

se poate zdrangani fara noima ani de zile,de hobby dar nu se ajunge la performante sau macar la o interpretare corecta

trebuie sa ai muzica in singe,sa fii nascut pentru asa ceva

 

cel mai corect este sa incerce sa faca ore de chitara cu un profesor adevarat,daca acel profesor este corect i ti spune"omule continuam sau fa altceva nu ai treaba cu muzica sau cu acest instrument"

 

eu am incercat de nenumarate ori sa invat,am prieteni chitaristi celebrii care s au chinuit cu mine degeaba

daca nu este talent ....mor de oftica dar asta este

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

din cite stiu eu muzica se asculta cu urechea

daca nu auzi o nota bine esti cam afon,ce facem cu cei care sunt afoni,aceia cum invata sa cinte la un instrument????

in primul rind trebuie sa ai ureche muzicala

 

daca arta se invata ,fara a avea o inclinatie si talent,incearca sa inveti sa pictezi ca Grigorescu,chiar daca exersezi tot nu vei putea

 

se poate zdrangani fara noima ani de zile,de hobby dar nu se ajunge la performante sau macar la o interpretare corecta

trebuie sa ai muzica in singe,sa fii nascut pentru asa ceva

 

cel mai corect este sa incerce sa faca ore de chitara cu un profesor adevarat,daca acel profesor este corect i ti spune"omule continuam sau fa altceva nu ai treaba cu muzica sau cu acest instrument"

 

eu am incercat de nenumarate ori sa invat,am prieteni chitaristi celebrii care s au chinuit cu mine degeaba

daca nu este talent ....mor de oftica dar asta este

 

scuza-ma , dar te contrazic . important e sa-ti placa instrumentul si sa-ti dai interesul. urechea muzicala o dobindesti in timp . crezi ca toti cei de pe forum care canta la chitara au fost "nascuti pentru asa ceva" ?

Link to comment
Share on other sites

scuza-ma , dar te contrazic . important e sa-ti placa instrumentul si sa-ti dai interesul. urechea muzicala o dobindesti in timp . crezi ca toti cei de pe forum care canta la chitara au fost "nascuti pentru asa ceva" ?

 

stiu este foarte simplu cind tu stii sa cinti la chitara,dar pentru altii nu

este doar parerea mea

chiar acum discut cu trei chitaristi,si ei spun acelasi lucru,unu din ei este George Patranoiu

nu ai ureche si talent nu iese nimic

 

cei de pe forum care intradevar cinta ,au talent si inclinatie pentru asa ceva

sa subliniem,cei care cinta ,nu cei care se chinuie sa cinte ceva,sunt multi care nu au nici o treaba cu instrumentul

am intilnit chitaristi cu conservator care cinta de zece ori mai prost decit un pusti talentat ,care exerseaza de un an

 

domnule e arta nu stiinta fixa sa o putem invata papaliceste

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez intr-un teatru.. si atunci cand mai am timp liber dau o fuga la pianul de la pianul din foaier si incerc sa invat cate ceva, inceputul de la o melodie ..inceputul de la alta.. etc.. La un moment dat vine un tip care nu a pus mana in viata lui pe un pian, se aseaza in locul meu si incearca cate ceva.. Dupa cateva zeci de secunde am ramas uimit .. facea chestii la care eu nu m-as fi gandit niciodata.. se vedea clar ca omul are ureche si talent.. chiar daca nu a avut nici un fel de pregatire muzicala.

 

Unii oameni se nasc cu ceva anume in timp ce altii studiaza ani buni sa isi lucreze urechea muzicala..

Link to comment
Share on other sites

stiu este foarte simplu cind tu stii sa cinti la chitara,dar pentru altii nu

este doar parerea mea

chiar acum discut cu trei chitaristi,si ei spun acelasi lucru,unu din ei este George Patranoiu

nu ai ureche si talent nu iese nimic

 

cei de pe forum care intradevar cinta ,au talent si inclinatie pentru asa ceva

sa subliniem,cei care cinta ,nu cei care se chinuie sa cinte ceva,sunt multi care nu au nici o treaba cu instrumentul

am intilnit chitaristi cu conservator care cinta de zece ori mai prost decit un pusti talentat ,care exerseaza de un an

 

domnule e arta nu stiinta fixa sa o putem invata papaliceste

 

sincer sa-ti spun eu am 7-8 luni de cand cant la chitara..am vrut sa invat sa cant pentru ca imi placeau melodiile rock, folk si imi doream sa pot canta si eu asa ceva. nici nu stiam sa deosebesc chitara clasica de chitara acustica. am luat o chitara clasica pe care o aveam pe un dulap ..i-am pus corzi noi si am inceput sa invat "papaliceste" . Pur si simplu invatam acordurile pentru ca stiam ca trebuie invatate..apoi am inceput sa invat cantece cu bataie simpla , apoi dupa taburi (binenteles trebuie sa cunosti foarte bine melodia respectiva nu sa inveti mecanic tabu fara sa auzi macar vreodata acea melodie) Binenteles ca si acum cant ajutandu-ma de taburi sau de tutoriale de pe youtube.

urechea muzicala ti-o dezvolti ascultand multa muzica . ti se intipareste in minte o melodie..sau un refren..iar daca ai tabul la indemana si poti executa corect respectivele acorduri...riffuri iti iese calumea si melodia . nu e necesar sa canti din prima la chitara "dupa ureche" . Intr-adevar, ca sa poti face acest lucru trebuie sa fii nascut pentru asa ceva..vorba ta

 

Incearca pentru ca nu e asa greu dupa cum am mai spus...trebuie sa-ti dai interesul

Link to comment
Share on other sites

the most idiot topic i have ever read,mai idiot decat ala cu "cum se conecteaza o pedala de distors?".Fa-ti un bine si da-ti ban.

 

Nuuuu.

 

Cea mai tare faza este cea cu "

 

" Cum se tine pana ."

 

apoi urmeaza " cum se tine chitara"

 

adica cum se tine , se tine cu grije mai greu e sa canti ceva

 

apoi la cafenea :"cum se tine amanta "

 

si asa mai departe tot ce se poate tine .

 

Apoi urmeaza faze cu concluzi si observatii ........urechea muzicala o dobandesti ...

 

adica esti afon apoi dobandesti auz muzical ...e tare faza , o fi ceva tantric .

 

Dar Nu conteaza daca e afon cineva .cCnteaza sa aiba un hobbi si de ce sa nu aiba chitara .Nu neaparat cantatul la chitara .

Dar cine nu are nu va dobandi auz din nici o parte ..nici simt ritmic ...

 

Arta sau simtul artistic il ai sau nu-l ai .Nu poti avea un pic de simt artistic pe care apoi sa-l dezvolti in ditamai ARTA ..hahaha

 

 

Colegul nostru de forum care a pus intrebarea ar trebui sa mearga la un profesor sa-l testeze. Este o copilarie sa intrebe pe rgc.ro pe oricine cand nu poti sa-l testezi in nici un fel .. .Heheh .

 

Asa ca cantati la chitara , cum puteti si ce puteti atat este important.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salve ca avem un forum,unde alti dau un raspuns asa mai "intim" la o intrebare de genul.

 

Aici nu ai un raspuns concret,nici o indrumare corecta,asta depinde numai de tine.

 

Daca ai facut efortul de a scrie aici,atunci cred esti pe calea cea buna si chiar vrei sa incepi ceva.

 

Si sa iei un etalon ( din postul tau) mai serios,ca nu stiu cine e chitaristu ala,dar din pic cat am auzit de pe MTV la ce gen canta domnisoara Avril,nu ceva complicat partea de chitara.

 

Bafta

 

PS: si scuzati ca m am referit ca o raspuns tip subiectiva

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Guest skaterboy

Mersi mult tuturor pentru raspunsuri.

 

karcsika, de ce zici ca nu e prea complicat ce canta Avril Lavigne? Mie mi se par cea mai buna trupa acum. De asta mi-am si impus standarde inalte. Adica daca e sa cant vreau sa fiu alaturi de cei mai buni.

 

Mai am o intrebare: Ce chitara ar trebui sa imi cumpar? Cat ar costa?

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult tuturor pentru raspunsuri.

 

karcsika, de ce zici ca nu e prea complicat ce canta Avril Lavigne? Mie mi se par cea mai buna trupa acum. De asta mi-am si impus standarde inalte. Adica daca e sa cant vreau sa fiu alaturi de cei mai buni.

 

Mai am o intrebare: Ce chitara ar trebui sa imi cumpar? Cat ar costa?

 

Stii ce? asta este,ce am vrut sa exprim in postul trecut:

 

Da,merita sa incepi...si...o sa vezi,cand dupa un timp,cand incepi sa descoperi chesti interesante,acorduri,effecte.etc,o sa vezi ca ,cu usurinta poti sa canti piesele respective ce ai mentionat legat de trupa lu Avril,apoi.....vine un standard-etalon nou pentru tine.

 

Credema,acuma iti pare destul de complicat,dar daca incepi cu incet incet,pas cu pas si mai ales pui si suflet in el,merita.

 

La inceput...siii mai tarziu,eu iti recomand un model chitara electrica Squier - destul de bunicel la pret bun ORI aici pe forum la sectiunea mica publicitate deja la un pret relativ mic poti sa iei ceva bun. Ca si amplificator,dupa parerea mea ceva mai mic,ieftin la inceput,si daca merge bine treaba si ai nevoie de ROCK!!! :) (amp mai mare) iei ceva de gustul tau.

 

Pace

Link to comment
Share on other sites

Dar daca domnu karpi sau domnu' viobio se simt bine sa creada ca exista, talente si afoni n-am nimic impotriva eu insa merg pe mana lui Govan si Mark Levine.

 

Ar fi mai bine sa mergi pe picioarele tale intai, e mai sigur, si scuza-ma ca zic asta, dar am motive.

 

Eu am m-am chinuit sa invat sa cant la chitara o jumatate de an, am tras din greu, dar mai in fiecare zi, dupa cam o ora de cantat, ma apuca durerea de cap, cred ca din cauza a ceea ce cantam si mai ales ca uitam mereu ceea ce repetam si asta ma enerva; cand citeam in manualul de chitara intelegeam tot si, fara a exagera prea mult, puteam sa dau explicatii teoretice si altcuiva, deci teoria se lipea de mine, in schimb cantatul era dificil.

Acum fiica mea canta la chitara si, cand repeta ea, e o placere s-o ascult (desi e incepatoare), nici gand de durere de cap.

Pai eu, cand voiam sa imit o melodie auzita la radio, ma chinuiam zece minute ca sa reproduc un 'Negru voda si-a lui ceata" (alea cateva note), nici gand de toata melodia; fiica-mea, la prima auzire, reproduce pe chitara exact sau aproape exact (nu Herman Li, ca nu poate tehnic sa cante 100 de note/s); la mine exact era doar cu solfegiul in fata!! si uitam rapid!! notele? stiam cu usurinta unde este orice nota pe grif,orice interval, dar cand sa-l cant, era jale!

 

Deci, skaterboy, merita sa incepi sa canti la chitara, iar la scurt timp dupa asta ai sa simti singur ( e mai bine sa ai si un profesor) daca ai ce-ti trebuie (ureche, talent, nu spun eu ce , ca apare imediat Gica Contra) si ai sa continui sau ai sa renunti.

Daca o sa vezi ca ai "ce"-ul ala de la natura, tine-te de chitara, e o prietena care merita.

Si daca te muncesti cat trebuie, iti aduce si bani, ca banuiesc asta in acel "se merita".

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant, eu nu am mai auzit de asa ceva. Cel mai interesant mi se pare ca stii notele pe grif.

Eu de obicei aud nota corecta si trec mai departe, nu ma gandesc ce nota a fost aia. Din acest motiv, inca ma chinui sa memorez notele pe grif.

 

Uite ca am dat-o in bara. Imi cer scuze, totusi cred ca astfel de cazuri sunt rarisime.

 

Stai linistit, nu e vorba de scuze; ai inteles perfect, sunt unii ca mine care nu "aud nota corecta", sau vor fi auzind-o, da' n-o pot reproduce corect pe un instrument; si cat i-am invidiat p-astia ca tine, insa mi-a trecut, acu-i admir! si-i :) ; succes lui skaterboy!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.