www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest Pitila

57, de ce spui asta? Topicul se numeste "Ce amp sa imi iau", iar eu caut amp. Sa sune cat mai aproape de 212R, pt ca mie imi place. Pana acum am retinut Mustang2 si FM25R.

Edit: intre timp am mai rasfoit forumul si mi-a mai venit o idee...un amp de 25-50W dar sa fie 2x12, gen Kustom Double Barell. Mai sunt si alte variante?

Edited by Pitila
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare!

 

As fii interesat in achizitia unui amp. bun. Stau la bloc si camera in care repet nu este antifonata, asadar nu am nevoie de prea multi wati. Am avut pana acum un Roland Micro Cube, pe care inca il mai am, un DiMavery (care suna groaznic, btw) si un amp. Ibanez pe care l-am luat la pachet cu prima mea chitara, un Ibanez GRG121, dar care s-a stricat. De curand am achizitionat o noua chitara, doze EMG 81/85, asa ca dozele nu ar fii o problema pentru sunet. Mi s-au foarte multe amp-uri si nu am nici eu o parere stabila. As dori sa va intreb ce amp. pe lampi, de preferat pe W putini, as putea gasi. V-as fii recunoscator pentru reply-uri. Sunt nou pe forum, asadar nu stiu daca s-a mai intrebat ceva asemanator.

 

EDIT: Nu tin neaparat ca amp-ul sa fie pe lampi, ci sa sune calumea. Am, deasemenea, si o pedala MXR Fullbore Metal care ma mai ajuta putin.

 

Multumesc anticipat.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Sa aiba un canal de clean si unul pentru distors. Nu am nevoie de n mii de efecte. Poate doar un reverb, ceva. In rest, tot ce ma intereseaza e sa sune bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gasesti, dar depinde ce vrei sa faci cu ele. Concert, cantat in casa. De asemenea, ca lumea al tau nu e si ca lumea al nostru. Cam ce gen canti?

 

Metal si rock. Acuma m-a trosnit alta idee. Se merita sa iau un amplificator sau sa imi bag toti banii intr-un procesor si el sa imi faca toata treaba? Ma refer la ceva de genul asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=759. De cantat cant in casa si la sala unde am un mixer.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa te uiti la asa ceva:

http://www.thomann.d...gera_v55_hd.htm

http://www.thomann.d...gera_412hbk.htm

 

sau

http://www.thomann.d..._head_bh15h.htm

http://www.thomann.d...gera_412fbk.htm

 

 

Merge si cu procesor, asta daca vrei neaparat sa folosesti tot felul de efecte nebunesti. Eu personal as da banii pe head+cabinet.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Poti sa te uiti la asa ceva:

http://www.thomann.d...gera_v55_hd.htm

http://www.thomann.d...gera_412hbk.htm

 

sau

http://www.thomann.d..._head_bh15h.htm

http://www.thomann.d...gera_412fbk.htm

 

 

Merge si cu procesor, asta daca vrei neaparat sa folosesti tot felul de efecte nebunesti. Eu personal as da banii pe head+cabinet.

 

Merci. De efecte nebunesti nu ma folosesc, poate de wah, dar am deja in multiefect cu unul destul de decent. Tot ce aveam nevoie era de un amp pt metal si rock, multumesc din nou

Link to comment
Share on other sites

Metal si rock. Acuma m-a trosnit alta idee. Se merita sa iau un amplificator sau sa imi bag toti banii intr-un procesor si el sa imi faca toata treaba? Ma refer la ceva de genul asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=759. De cantat cant in casa si la sala unde am un mixer.

 

Mixer?

 

Si ce mai ai la sala ?

 

....iesirea mixerului in ce este bagata ? sau cu casca monitorizezi?Exist trupa ? toti ascultati in casca ? de pe iesirea mixerului ?

 

I-ti poti lua un mixer si pentru acasa ,

 

Si sa alegi un multiefect ieftin...si bun.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mixer?

 

Si ce mai ai la sala ?

 

....iesirea mixerului in ce este bagata ? sau cu casca monitorizezi?Exist trupa ? toti ascultati in casca ? de pe iesirea mixerului ?

 

I-ti poti lua un mixer si pentru acasa ,

 

Si sa alegi un multiefect ieftin...si bun.

 

In sala mixerul e bagat intr-o boxa mare :lol:. As putea sa imi iau unul dar fiind intr-un oras mic unde nu prea gasesc nimic nu am alta alternativa decat sa intreb pe forumuri pe ce mi-as putea arunca banii si sa dau comanda de pe net dupa ce m-ai caut pe web review-uri,.M-ar tempta Blackheart-ul pe care mi l-a arata Gojira, este fix in limita bugetului daca imi mai iau si un cabinet.

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

Apelez si eu la nenea topic. Sa spunem ca initial o sa dispun de 500 ron iar peste 3 saptamani de inca 500.

Caut un amlificator ''de dormitor'' high gain, de o calitate mai buna (cat se poate pentru bugetul acordat).

Consider ca ampul este de calitate buna daca indeplineste urmatoarele conditii:

-claritate: chiar si la gain mai ridicat, atunci cand cant un acord, ''sa se inteleaga'' fiecare coarda in parte, nu o aglomerare de zgomote nedefinite. (asta este cel mai important lucru).

-zgomot de fond cat mai scazut.

-''sensibilitate'': cand dau cu pana peste corzi mai incet, sa se curete sunetul atat cat este posibil (sa nu sune la fel si daca dau tare peste corzi si daca dau incet).

Si ca un ultim moft, doresc un difuzor de 10 inch, am testat difuri de 8, 10 si 12 iar cele de 10 mi-au placut cel mai mult si le consider foarte bune pentru nevoile mele.

Pretul final nu vreau sa fie mai mare de 1200 ron deoarece nu o sa imi fac niciodata formatie, si nu renteaza sa dau 3000 ron pe un amp doar ca sa exersex acasa.

Sper ca am enumerat cat de cat corect caracteristicile dorite si m-am facut inteles.

Link to comment
Share on other sites

Apelez si eu la nenea topic. Sa spunem ca initial o sa dispun de 500 ron iar peste 3 saptamani de inca 500.

Caut un amlificator ''de dormitor'' high gain, de o calitate mai buna (cat se poate pentru bugetul acordat).

Consider ca ampul este de calitate buna daca indeplineste urmatoarele conditii:

-claritate: chiar si la gain mai ridicat, atunci cand cant un acord, ''sa se inteleaga'' fiecare coarda in parte, nu o aglomerare de zgomote nedefinite. (asta este cel mai important lucru).

-zgomot de fond cat mai scazut.

-''sensibilitate'': cand dau cu pana peste corzi mai incet, sa se curete sunetul atat cat este posibil (sa nu sune la fel si daca dau tare peste corzi si daca dau incet).

Si ca un ultim moft, doresc un difuzor de 10 inch, am testat difuri de 8, 10 si 12 iar cele de 10 mi-au placut cel mai mult si le consider foarte bune pentru nevoile mele.

Pretul final nu vreau sa fie mai mare de 1200 ron deoarece nu o sa imi fac niciodata formatie, si nu renteaza sa dau 3000 ron pe un amp doar ca sa exersex acasa.

Sper ca am enumerat cat de cat corect caracteristicile dorite si m-am facut inteles.

 

 

Alegerea ideala: http://www.thomann.d...ht_1r_combo.htm (sau varianta head + un cabinet mai ieftinache)

 

Demo Gus G:

 

Demo Chappers:

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

De ceva timp sînt din ce în ce mai interesat de death și thrash metal. În consecință, încerc să-mi dezvolt tehnica, dar și tonul, pentru a cînta așa cum mi-ar plăcea piese din aceste genuri.

 

În ceea ce privește tonul, vă cer părerea: avînd o chitară Ibanez Apex II 7 string, cu DiMarzio PAF PRO, ce amp și efecte (distorsiune, în principal) recomandați? Bugetul ar fi cam de maxim 2000-2500 RON (dar bineînțeles, cu cît mai ieftin, cu atît mai bine :) ) și mă interesează tonuri ca acestea:

 

- desigur, tonul de distors, care începe pe la 1.00 și, de fapt, tot albumul Considered Dead

 

 

Dar și ceva mai melodic, gen

.

 

Și, dacă nu cer prea multe, și Amon Amarth și Cannibal Corpse (Evisceration Plague).

 

Din ce am studiat eu, sînt destul de populare head-urile Peavey 5150 cu cabinete la fel (4x12) sau Engl Powerball, în cazul Scar Symmetry și Mesa Boogie în cazul Cannibal Corpse. Desigur, se folosește destul de des și faimosul Marshall JCM800, cu cabinet la fel.

 

Acum...menționez că întenționez să cînt în casă, deci pentru mai mult de 1x12 și 50W nu cred că se pune problema. Iar în ceea ce privește Engl, JCM, Mesa Boogie și chiar 5150, nu se pune problema, din cauza prețului.

 

Așadar, v-aș ruga, în limita posibilităților, să îmi dați:

- sugestii de amp + pedale. Eu mă uitasem la Peavey 6505+ combo sau un Blackstar HT, head+cab, precum și preamp, iar de pedale, habar n-am

- sugestii de chitară sau doze, dacă vi se par neapărat necesare, dar să coste tot cam cît costă a mea. Eu mă uitasem la ceva Schecter, ori Blackjack ATX, ori C-7 standard sau Custom. Nu vreau Jackson și nici tremolo.

- indicații generale, cum ar fi să îmi descrieți dpdv tehnic caracteristicile definitorii ale tonurilor propuse, ca să știu ce caut și cum să modelez.

 

Vă mulțumesc.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

...

 

Dar de ce te complici asa mult? Adica, cat timp ai un amp cat de cat ok, Peavey ValveKing Royal 8, nu vad de ce nu-l folosesti. Singura chestie care trage in jos amp-ul ala e difuzorul. Daca ai ocazia sa-ti iei un cabinet 1x12 sau 2x12, ar trebui sa fie de ajuns. Pentru distorsul specific, n-ai altceva mai bun de facut decat sa incerci mai multe pedale si vezi care iti place mai mult.

Eu am vazut care-i doleanta ta si din posturile anterioare. Ca nu suni fix ca pe album. Sper ca esti de acord ca mixarea sunetului este o parte foarte importanta din orice inregistrare.

Din link-urile pe care le-ai dat n-ai dat nici un link cu o trupa cantand live. Faza e ca nici ei, de cele mai multe ori, n-au cum sa sune ca pe album.

In plus, camera ta nu cred ca este amenajata asa cum este un studio de inregistrari. Diferentele sunt foarte mari intre o camera izolata si una neizolata...

Adica, sunt multe aspecte de care trebuie tinut cont. De-ar fi treaba simpla, ar da faliment studiourile de inregistrari...

 

Cam asta ar fi umila mea parare.

 

Stima,

Decebal

 

LE: Uite, pun si niste link-uri, unde poti vedea diferentele masterizat vs nemasterizat.

http://www.fcbmaster...om/samples.html

http://www.youtube.c...h?v=hQ0bByBhAVI

 

Asta e ca si idee, sa vezi parerea unui om care masterizeaza metale grele, foarte interesante toate partile:

 

Daca nu iese si nu iese, pana la urma, poti sa recurgi la urmatoarea varianta:

:yay: Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru pãreri, Decebal ºi Arpi.

 

Eram sigur (ºi e ºi normal) ca rãspunsul cel mai potrivit sã fie 'Nu existã o rețetã, ia-ți chitara ºi ia magazinele le rînd ºi cînd ți-o plãcea ce gãseºti, înseamnã cã ãla e rãspunsul'.

 

ªi ºtiu ºi despre marile diferențe între live ºi studio, am fost surprins ce poate sã facã un EQ post-rec ºi un layering (sã 'dublez' chitarele). N-am pus un link live cã na, sunetul din studio e idealul, acela pe care l-am pus ºi sînt sigur cã niciuna din acele trupe nu sunã la fel în concert.

 

Într-adevãr, ar fi de probat un cabinet mãcar 1x12, ceea ce n-am fãcut pînã acum. Singura încercare a fost un Fender Frontman 212 al unui prieten ºi nu trebuie sã vã mai spun cã a fost un eºec.

 

Aºadar, mulțumesc pentru pãreri, care sînt ºi cele pe care le prevedeam. Dacã mai aveți sugestii, vã rog.

 

Am sã urmãresc ºi clipurile de la tine. Acum nu pot, pentru cã sînt pe mobil, cu trafic limitat.

 

Mulțumesc, toate cele bune,

Adi

Link to comment
Share on other sites

Mulţumesc pentru păreri, Decebal şi Arpi.

 

Eram sigur (şi e şi normal) ca răspunsul cel mai potrivit să fie 'Nu există o reţetă, ia-ţi chitara şi ia magazinele le rînd şi cînd ţi-o plăcea ce găseşti, înseamnă că ăla e răspunsul'.

 

Şi ştiu şi despre marile diferenţe între live şi studio, am fost surprins ce poate să facă un EQ post-rec şi un layering (să 'dublez' chitarele). N-am pus un link live că na, sunetul din studio e idealul, acela pe care l-am pus şi sînt sigur că niciuna din acele trupe nu sună la fel în concert.

 

Într-adevăr, ar fi de probat un cabinet măcar 1x12, ceea ce n-am făcut pînă acum. Singura încercare a fost un Fender Frontman 212 al unui prieten şi nu trebuie să vă mai spun că a fost un eşec.

 

Aşadar, mulţumesc pentru păreri, care sînt şi cele pe care le prevedeam. Dacă mai aveţi sugestii, vă rog.

 

Am să urmăresc şi clipurile de la tine. Acum nu pot, pentru că sînt pe mobil, cu trafic limitat.

 

Mulţumesc, toate cele bune,

Adi

 

Pentru exersat/inregistrat singur nu simti difernenta de randament ( in joase) intre 10" si 12" dar daca apare inca un instrument ..un bass o toba nu mai face fata cu "joasele ".

 

TU trebuie sa mergi la magazin ( sau la cel care vinde statie ) si sa o incerci in toate ipostazele ce le ai in vedere ptr viitor ( oricum chiar daca esti experimentat uiti unele teste caci te fura cate un sound bun ,,,) deci trebuie sa-ti faci o lista ( procedura obligatorie ...hehe ) asa nu uiti ,Ce vrei sa incerci srcii pe lista si te tii de ea ..pe langa asta ce-ti arata vanzatorul 'noutati" la care nu te-ai gandit sunt bine venite....

 

Toate statiile ,repet, toate au sunat bine doar ca unele aveau reglaje mai complexe altele aveau si procesor si de astea ...nu am dat de nici una care sa nu fie buna.

Statii combo de chitara cu sound specific suna numai intr-un "singur" fel .

Cei care vor o statie mai versatile "renunta" la soundul unic si foloseste statie "liniara" cu procesor sau formator de sunet analogic .

 

Sunt si combo-uri "standard" ce nu coloreaza prea tare sunetul care suna bine si fara si cu "procesor" ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da' repede sa fie!!! Hai!!!

MG15

  • Twin channels - Clean and Overdrive
  • Emulated Headphone jack
  • 8 in. custom-voiced speaker
  • Output (RMS): 15W
  • Line Input
  • Digital Effects: none
  • Dimensions: 382 x 379 x 205 mm
  • Weight: 7.4 kg

MG15CDR

  • Twin channels - Clean and Overdrive
  • Contour Control for dramatic mid sweep and "scooping"
  • Emulated Line Out jack and Headphone jack
  • CD input which allows you to play along to your favorite discs
  • Natural sounding Spring Reverb
  • 8 in. custom-voiced speaker
  • FDD (Frequency Dependent Damping)
  • Output (RMS): 15W
  • Channels: 2
  • Footswitchable Channels: none
  • CD Input: yes
  • Spring Reverb: yes
  • Digital Effects: none
  • Dimensions: 380 x 375 x 205 mm
  • Weight: 7.2 kg

Da print la ce scrie mai sus. Ia un creion si taie cuvintele pe care le gasesti si intr-o parte si in alta, e simplu, o sa-ti ia ceva timp, dar speram ca te vei descurca, ceri ajutorul cuiva daca nu poti.

 

Sa-ti fac un rezumat, ala mai scump are line in pentru CD player sau ceva de genul si reverb. Celalalt, atentie, n-are....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Xaero2k

era evident ca puteam sa fac singur asta, aveam nevoie doar de ceva informatii privitoare la rolul functiilor in plus fata de celalalt amp -.-"

Link to comment
Share on other sites

Pai reverb-ul este efect care simuleaza o camera, sa zicem. Cu cat ai mai mult reverb cu atat camera e mai mare. Daca ai avea o camera fara parchet, covoare, etc, auzi un ecou cand vorbesti, cu cat camera e mai mare, cu atat sunetul se reflecta din pereti mai greu si auzi un delay mai mare. Nu stiu sa ma exprim in termeni tehnici. Reverb.

Line in pentru CD Player - poti sa-ti bagi cd-player-ul cu backing track-uri, sa le auzi prin amp si sa canti peste ele cu chitara.

A, mai are in plus si line out, care e destul de ok, poti, sa zicem sa iti tragi un cablu de la amp la calculator si sa inregistrezi fara sa folosesti microfon. Bine, poti face chestia asta si prin output-ul pentru casti, asa ca nu prea inteleg care e diferenta. :unsure:

 

Oricum, chiar daca doar pentru reverb, cei 30 de lei pe care i-ai da in plus, consider ca sunt justificati.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, chiar daca doar pentru reverb, cei 30 de lei pe care i-ai da in plus, consider ca sunt justificati.
Crezi cã pentru "metalica, soad, korn etc" e atât de folositor reverbul? Și știi cum se aude reverbul unui MG15?

 

Am mai explicat de prea multe ori de ce un combo de acest fel nu e potrivit pentru stilurile menționate. Un 7-string printr-un MG15 ar fi chiar ilar.

Link to comment
Share on other sites

Crezi cã pentru "metalica, soad, korn etc" e atât de folositor reverbul? Și știi cum se aude reverbul unui MG15?

 

Am mai explicat de prea multe ori de ce un combo de acest fel nu e potrivit pentru stilurile menționate. Un 7-string printr-un MG15 ar fi chiar ilar.

 

Pai nu i l-am recomandat noi, el a intrebat care-i diferenta. Mie personal imi place reverb-ul si pe ton metal. Na, mari variante in 500 de lei nu prea sunt. Cel putin eu n-am vazut nici un combo cu diff de 12 la pretul asta. Pentru cantat in casa si atat, nu vad de ce n-ar fi in regula. Cine a zis ceva de 7-string?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.