www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicieni Crestini.ro


george4you
 Share

Recommended Posts

Intradevar, nu stiu ce am gandit cand am scris de posibilitatea de a fi infirmata.

 

Revenind. Din cate stiu, o alta problema cu evolutia este ca la momentul de fata, nu se stie care a fost acea prima forma de viata de la care a inceput totul. Sau daca se stie care este, parca nu se stia de unde a aparut.

 

M-ai putea lamuri? Merci :)

 

Primele forme de viata erau organisme monocelulare prokariote (nucleul nu este protejat de o membrana, ADN-ul este imprastiat in toata masa celulei), dupa ele au aparut cele eukariote (nucleul este protejat de o membrana, ADN-ul estegasit in nucleu). Aici vorbim de ceea ce s-a gasit in aflorimente (deschideri naturale sau artificiale in roca), cele mai vechi fosile se crede ca au 3,7-3,8 mld ani vechime.

Daca imi aduc aminte bine, primele se numesc cianobacterii (alge albastre), si datorita lor avem noi oxigen, dar si din cauza lor a fost declansata cea mai mare extinctie, la sfarsitul varstei numite Permian , aprox. 290-250 milioane de ani in urma (peste 90% din organismele de pe Pamant au murit, din cauza oxigentului, care le era toxic).

Fosilele gasite se numesc Stromatolite (arata ca o conopida, sunt multe alge de acest tip fosilizate la un loc, un fel de ''recif'').

Daca observi, timpul in care s-au dezvoltat organismele simple (intre timp au aparut si organisme pluricelulare: bureti de mare, celenterate (meduze) si alte tipuri), a fost mai mare decat timpul in care au aparut vertebratele si plantele mai evoluate.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Orice stat care doreºte sã prospere trebuie sã garanteze libertate civilã ºi religioasã. SUA a fãcut asta când în Europa situația era diferitã, a realizat un stat fãrã rege ºi o bisericã fãrã papã...

 

naiba.. martin luther parca era englez...si a facut asta cu biserica fara papa inainte sa apara sua... ma rog!

 

 

Botezul copiilor mici e profitabil, dar nu e biblic: "Cine va crede ºi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit." (Marcu 16:16), deci credința trebuie sã preceadã botezul.

Iisus a fost botezat la maturitate.

 

Cine confundã creºtinismul cu oricare bisericã numitã creºtinã fãrã sã studieze mãcar un pic prin Biblie, nu face un lucru recomandat de Biblie. Predicile apostolilor erau verificate dupã Scripturi ºi acest lucru este lãudat: "Iudeii aceºtia aveau o inimã mai aleasã decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toatã rîvna, ºi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca sã vadã dacã ce li se spunea, este aºa." (Faptele Apostolilor 17:11)

 

Dacã nu eºti creºtin, e dreptul tãu sã crezi altceva. Însã dacã crezi cã existã un Dumnezeu ºi cã Biblia e Cuvântul Lui, situația se schimbã: trebuie sã ai argumente biblice pentru aderarea ta la un cult.

 

botezu'... e valabil oricand ar fi el.. e o lepadare de aia rai.... si e un sacrament care se primeste o singura data... deci e inutil sa mergeti la biserica sa va rebotezati. parerea mea. iar motivul pentru care se boteaza la cateva luni este ca.... pe vremuri se murea mult cand erai mic... si nu era bine sa mori nebotezat ca asta era...

 

crestinismul cu biserica numita crestina, baptisata sau orice altceva. predicile apostolilor erau facute dupa ureche iar biblia in forma de azi a fost trunchiata de conciliul de la nicea odata pe vremuri. iar vechiul testament este o simpla poveste cu rol de metafora.

 

iar argumentele biblice bazate pe scoaterea din context a unor fraze mi se pare un pic deplasata.

 

aveam un sef evreu (sic.. si apostolii aia tot evrei erau... ) care atunci cand il intrebai ce face te intreba.. you want the one word answer or the two words answer? the one word answer is "good'... the two words answer is "not good".

asa si cu biblia....

 

partea draguta e ca dupa mesaj iti poti da seama la ce biserica merge un om. tu, ghita, mergi la baptisti :)

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei, a mai fost un thread despre religie, la fel de inutil. Pe cine credeți cã veți convinge aici?

A fãcut Darwin "greșeli"? Poate pentru cã în ultimii 170 de ani am mai descoperit câte-un lucru sau douã, like... I dunno... DNA?!

Despre "greșelile" lui Newton de ce nu discutã nimeni? Pentru cã e absurd. E o caracteristicã fundamentalã a științei: aflãm lucruri noi, modificãm teoria în conformitate, nu o rumegãm dogmatic precum... alții.

Link to comment
Share on other sites

http://www.scribd.co...-ale-lui-Darwin

 

fara atac"fanatic" sau mai stiu eu ce :D

Ultima parte este cea mai de rahat, ca sa nu spun si de restul....teoria lui a fost completata si imbunatatita de oamenii de stiinta din zilele noastre, dupa analize complexe.

Chestia cu sa facem comparatia intre cimpanzeul actual si om este pentru copiii de clasa a doua, omul se trage din alta specie, care a evoluat separat la un moment dat.

Cimpanzeul in forma actuala s-ar putea sa nu fii existat in momentul aparitiei omului. (trebuie facuta diferenta oricum, cimpanzeul este evoluat dintr-o specie care nu a dat ramificatii in ''partea asta a omului'', au ramas maimute si atat).

57 are dreptate, aici vorbim si de evolutia stiintei, el a luat totul aproape de la zero, ceea ce considera el corect, era corect atunci pentru ca nu avea posibilitatile de analiza de acum.

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei, a mai fost un thread despre religie, la fel de inutil. Pe cine credeți cã veți convinge aici?

A fãcut Darwin "greșeli"? Poate pentru cã în ultimii 170 de ani am mai descoperit câte-un lucru sau douã, like... I dunno... DNA?!

Despre "greșelile" lui Newton de ce nu discutã nimeni? Pentru cã e absurd. E o caracteristicã fundamentalã a științei: aflãm lucruri noi, modificãm teoria în conformitate, nu o rumegãm dogmatic precum... alții.

 

Pai cam rumegarea asta dogmatica nu o putem intelege. Sa te increzi cu atata inversunare in niste povestioare provenite din dialogul unui om cu un copacel mi se pare cam pueril. Nu am avea subiect de discutie in ceea ce priveste descoperirea ADN-ului, teoriile lui Newton, legea lui Arhimede. Sunt lucruri demonstrate. Nu le putem nega. Orice lucru ce poate fi negat, poate naste o controversa. Pana la urma, intr-un fel sau altul, este si asta o "frumusete" a forumurilor si retelelor de socializare.

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

Nu stiu de ce, dar orogoliul meu personal accepta mai usor creationismul decat faptul ca m-as putea trage din maimuta. Dar in definitiv este democratie, fiecare crede ce ii convine lui mai bine...

da si eu aleg raspunsul la intrebarile fundamentale ale existentei in functie de ce ma face sa ma simt mai bine si nu dovezile stiintifice

Link to comment
Share on other sites

a face un forum pentru muzicienii crestini... se numeste incitare.

 

confunzi anumite lucruri. se numeste libertate. nimeni nu e obligat sa participe. nu s-a denigrat in nici un fel credinta celorlati. care e problema, ca nu o vad?

si in occident sunt asemenea forumuri si sunt bine mersi. nimeni nu sare ca ars cum ca i-a fost ciobita libertatea.

 

si inca o chestiune: omul a pus un anunt in care a "invitat". mai departe, fiecare face ce crede. este loc pt toata lumea

Link to comment
Share on other sites

conteaza pentru ca a face diferentierea intre crestini si altceva se numeste discriminare. a face un forum pentru muzicienii crestini... se numeste incitare. si a face parada cu apartenenta religioasa se numeste.. cum ii spunea.. fariseism ;)

 

in rest, numai de bine!

+1 în gura mare !

Link to comment
Share on other sites

conteaza pentru ca a face diferentierea intre crestini si altceva se numeste discriminare. a face un forum pentru muzicienii crestini... se numeste incitare. si a face parada cu apartenenta religioasa se numeste.. cum ii spunea.. fariseism ;)

 

in rest, numai de bine!

 

Nu fi ridicol. Asta e un forum pentru chitaristi. Asta e discriminare catre non-chitaristi, dupa argmumentul tau.

 

Ce mai conteaza ce culoare religioasa are fiecare? Important este sa-l iubim pe D-zeu.

 

De acord, doar nu uita sa il iubesti pe Thor, Flying Spaghetti Monster, Rama si Apophis (din Stargate) while you're at it. Nu poti sa stii care e adevarat si in ce iad o sa ajungi. ;) In cel mai rau caz eu zic ca ajungi in minele de Cobalt, sub mana de fier a lui Apophis.

 

Link to comment
Share on other sites

Stephen William Hawking este succesorul lui Einstein, momentan este cel mai inteligent om de pe planeta, iar teoriile lui sunt spectaculoase.

Este fara doar si poate un om inteligent si are teorii spectaculoase.Dar cu toate astea unele din ele au fost un pic demontate la cateva sesiuni stiintifice si in mod special rationamentul de comprimare a hidrogenului cu ajutorul gravitatie care a dus la Big Bang.Iar faptul ca s-au investit mai mult de 14 miliarde Euro in proiectul LHC arata ca oamenii de stiinta , in majoritatea lor , au dat crezare teorie lui Higgs.In fine...

 

Azi am deschis un site nou similar cu rgc dar e adresat tuturor muzicienilor crestini so celor care cred in Dumnezeu. Nu excludem pe nimeni (ortodoxi, catolici, protestanti si chiar cei care nu cred in Dumnezeu dar vor sa stie mai multe despre legatura dintre muzica si Dumnezeu asa cum o vedem noi).

Cand citesc cum sunt tratati in acest topic., pe cuvant, daca nu-i inteleg .Este un punct de vedere si o optiune a lor.De ce nu ar trebui respectata ???

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

nici eu nu sunt de acord cu discriminarea...si nu am nimic impotriva unui astfel de forum , dar un nume mai potrivit mi s-ar parea "forumul muzicienilor crestini neoprotestanti" de exemplu , in conditiile astea lucrurile ar fi foarte clare .

intr-adevar discutia este foarte greu de urmarit....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

All Hail Apophis!

 

"Apophis (cunoscut și ca Apep sau Distrugãtorul) era spiritul antic al rãului și distrugerii, zeul demon-șarpe în mitologia egipteanã, care locuia în întunericul etern. Zilnic, aștepta sã distrugã Barca Solarã a lui Ra care plutea deasupra cerurilor. Rolul primordial al lui Ra era sã-l învingã pe Apophis și sã-l opreascã de la distrugerea bãrcii. Uneori, Apophis reușea sã învingã, iar lumea se cufunda în întuneric (eclipsã solarã). Dar Ra și însoțitorul sãu, Mehen, despicau pântecele lui Apophis permițând Bãrcii Solare sã scape.

 

Apophis comanda o armatã de demoni care distrugeau omenirea. Oamenii puteau învinge acești demoni doar dacã își puneau credința în zeii luminii.

 

Într-un papirus aflat la British Museum care este datat din jurul anului 300 î.Hr., dar care conține elemente lingvistice cu 2000 de ani anterioare, apare o relatare a înfrângerii lui Apophis și a victoriei lui Ra. Apophis este tãiat în bucãți si ars; pentru ca aceastã înfrângere sã fie mai eficientã, sunt adãugate indicații practice de magie, printre care desenarea imaginii lui Apophis coloratã în verde pe o foaie nouã de papirus, închiderea ei într-o cutie pecetluitã, aruncarea acesteia în foc și scuiparea asupra ei de patru ori."

 

am inteles , tu esti un fel de Jean-Baptiste Emanuel Zorg .;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cand citesc cum sunt tratati in acest topic., pe cuvant, daca nu-i inteleg .Este un punct de vedere si o optiune a lor.De ce nu ar trebui respectata ???

 

Mi-ar place sã cred cã nu au fost aºa de urât tratați în acest topic. Au fost ( întotdeauna vor fi ) discuții în contradictoriu ( sper cã eu personal nu am ofensat pe nimeni, îmi cer scuze dacã...) dar atât.

 

Nu e vorba doar de respect aici. Tu eºti un om al tehnicii ºi ºtiinței ºi pentru întãrirea celor spuse mai sus de onrewind, legat de discriminare, am sã dau un exemplu, poate prea plastic, dar... Vezi mulțimea numerelor naturale ºi imagineazã-ți cã mâine numerele prime se hotãrãsc sa scrie "Matematica creºtinã", iar tu, când vei numãra, va trebui s-o faci astfel : ...8, 9, 10, 11creºtin, 12, 13creºtin, 14, 15, etc...E alegerea lor nu? Trebuie s-o respecți, nu ? Pãi, nu prea...

Cred cã asta era doar chestiunea în discuție, legatã de un forum al chitariºtilor creºtini, care, personal, mi se pare o mare o aiurealã.

Poți fi moral, drept ºi cinstit ºi pe lângã "partide" ideologice de genul, aºa cum ºi printre ei au tot dreptul din lume sã se ascundã tot felul de mizerabili, ºnapani ºi hoți ( nu e cazul colegilor noºtrii de forum, ci în general spuneam )...

 

La Big Bang-uri ºi evoluție nu mã bag, cã n-am citit încã nimic clar ºi edificator.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar place să cred că nu au fost aşa de urât trataţi în acest topic.

Inca nu i-a injurat nimeni dar sunt subiect de bascalli si misto-uri.

 

...şi pentru întărirea celor spuse mai sus de onrewind, legat de discriminare, ...

Eeee, aici este o problema(Mi-a placut cum a regizat Zefirelli filmul despre Isus, care este difuzat tot timpul la TVR1 inainte de Pasti.Cand Isus este intrebat de Pilat ce este adevarul iar El raspunde printr-o indelunga tacere)

Tu, eu ,Onrewind si altii poate ne simtim discriminati.Dar din cauza atitudinii noatre fata de ei, poate se simt frustrati si vor un patratel al lor.Cum ar fi drept,corect,moral si sa nu puta ???:lol: :lol: :lol: ...si din punctul de vedere al carui grup : al discriminatilor sau al frustratilor ?

Este dificil de judecat.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.