www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Statistica Morfologica


Ce forma de chitara detineti?  

105 members have voted

  1. 1. Ce tip de chitara aveti?

    • Strat/superstrat
      68
    • Les Paul (single cutaway)
      38
    • Tele (single cut flat)
      11
    • Explorer/Destroyer/ML
      13
    • SG (double cut simetric)
      6
    • V (rotunjit sau nu, simetric sau nu)
      2
    • Alta (care?)
      11


Recommended Posts

Ok, asta e un obiectiv mai "serios" si poate fi inferat oarecum din thread-ul "poze cu chitarele noastre" (si pentru acuratete statistica probabil va fi). Intrebarea dupa cum puteti observa e "Ce forma de chitara detineti?" si faptul ca ati ales sa achizitionati o astfel de chitara implica faptul ca "va place".

Dupa cum observati optiunile sunt relevante doar pentru chitare electrice, deci acusticele fiind relativ asemenea n-au ce cauta in poll si anumite semiacustice se pot regasi in categoria LP, Tele s.a.m.d.

Ceea ce ma intereseaza practic sunt considerentele ergonomice (si am impresia ca superstrat-ul va domina, de asta l-am si pus primul), deci e irelevant faptul ca Tele-ul vostru are humbucker-e active EMG, indiferent ca-s din fabrica sau montate dupa, deci cu toate ca n-ar putea fi numit "Telecaster" in sensul strict al termenului va primi totusi un vot in categoria "Tele".

De observat faptul ca am bagat in aceeasi categorie forme precum Xplorer/Futura/Kelly/Destroyer si Dean ML/BC Rich Stealth pentru ca din punct de vedere ergonomic sunt similare. Chestiuni precum Warlock ar putea fi incluse in aceeasi categorie dar ramane optiunea fiecaruia daca le considera "Altele" sau nu.

Puteti evident alege mai multe variante in cazul in care detineti mai multe chitare din categorii diferite. Din pacate softul nu permite alegerea aceeasi optiuni in mai multe instante (de ex. daca detineti 100 de LP-uri) asa ca o medie ponderata adevarata nu va putea fi calculata dar statistica ar trebui sa fie destul de clara, avand in vedere media de 2-virgula-8-ceva chitare pe membru si ratiunea ca majoritatea vom dori ca acele chitare sa fie diferite.

Also, daca detineti ceva gen Dean Split Tail puteti vota in categoria SG si V fara sa influentati negativ (derutati) statistica (pentru ca e practic un hibrid).

Ar trebui sa mentionez ca e un survey stiintific, deci n-am interese financiare personale dar presupun ca aceste date ar servi cel putin acestei comunitati.

Multumesc pentru participare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

strat-ul mi se pare foarte confortabil la ambele maini...am incercat lp-uri si nu imi plac pentru ca sunt greoaie si greu de manipulat...

Link to comment
Share on other sites

De ce imi zice "You cannot vote in this poll"? :)

Oricum "Strat" mi se pare chitara cu forma cea mai placuta vizual, cel mai usor de cantat, cel mai genial ton metalic atunci cand are corzi noi :) (am cantat si pe B.C. Rich si pe Les Paul de la prieteni), desi chitaristii mei preferati (Jimmy Page, Paul Kossoff, Slash, am vazut ca si Mark Knopfler) au dat-o pe Les Paul.

Link to comment
Share on other sites

Superstrat, Les Paul, Tele

Cea mai comoda ca si corp e intradevar superstrat (ca si gat, cel putin pentru mainile mele mici si trecute printrun accident serios cu taiat de tendoane si nerv, nici vorba), dar sunt alte lucruri mai importante :) . Ca si gat prefer scala, forma si grosimea Les paul-ului din motive cat se poate de subiective.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
De ce imi zice "You cannot vote in this poll"? :)

Oricum "Strat" mi se pare chitara cu forma cea mai placuta vizual, cel mai usor de cantat, cel mai genial ton metalic atunci cand are corzi noi :) (am cantat si pe B.C. Rich si pe Les Paul de la prieteni), desi chitaristii mei preferati (Jimmy Page, Paul Kossoff, Slash, am vazut ca si Mark Knopfler) au dat-o pe Les Paul.

 

cred ca mai trebuie sa faci inca 3 posturi ... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am Strat/Superstrat.

 

@Death Poop: Superstratul pastreaza in general forma de Stratocaster, dar are cumva niste imbunatatiri/upgrade-uri de genul tremolo tip Floyd-Rose, doze duble (humbuckers), neck-uri mai subtiri, taste mai groase si mai inalte etc.

 

Exemplu de superstrat:

ibanezs470dxqm.jpg

 

PS: Cool topic. :)

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

Eu am Strat/Superstrat.

 

@Death Poop: Superstratul pastreaza in general forma de Stratocaster, dar are cumva niste imbunatatiri/upgrade-uri de genul tremolo tip Floyd-Rose, doze duble (humbuckers), neck-uri mai subtiri, taste mai groase si mai inalte etc.

 

Exemplu de superstrat:

ibanezs470dxqm.jpg

 

PS: Cool topic. :)

 

Scuze, am vrut sa spun neck (la singular). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
Eu am Strat/Superstrat.

 

@Death Poop: Superstratul pastreaza in general forma de Stratocaster, dar are cumva niste imbunatatiri/upgrade-uri de genul tremolo tip Floyd-Rose, doze duble (humbuckers), neck-uri mai subtiri, taste mai groase si mai inalte etc.

 

Exemplu de superstrat:

ibanezs470dxqm.jpg

 

PS: Cool topic. :)

nu e neaparat nici sa aiba humbuckere... nici tremolo ....

Link to comment
Share on other sites

Un superstrat , un strat si o acustica single cutaway ce am pus-o in categoria Les Paul . Interesant topic .

 

Imi plac din pt. de vedere al formei si Les Paul , Telecater si V-urile Gibson , Jaguar/Mustang care probabil intra in categoria altele . Nu imi plac Explorer , SG si chitarele cu "multe triunghiuri" . Oricum parerea mea e ca si o chitara a carei forma nu iti place , o poti folosi in avantajul tau din pt. de vedere vizual (mai putin daca vorbim de manelari cantand pe Fender sau Ibanez.....) , asa ca intr-un fel imi plac toate :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.