www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Statistica Morfologica


Ce forma de chitara detineti?  

105 members have voted

  1. 1. Ce tip de chitara aveti?

    • Strat/superstrat
      68
    • Les Paul (single cutaway)
      38
    • Tele (single cut flat)
      11
    • Explorer/Destroyer/ML
      13
    • SG (double cut simetric)
      6
    • V (rotunjit sau nu, simetric sau nu)
      2
    • Alta (care?)
      11


Recommended Posts

Nu ca sa ma laud, dar am urmatoarele:

- LTD EX351 (Explorer)

- Ibanez XPT700 (aduce un pic a Jackson Warrior sau BC Rich Stealth, l-am pus la categoria cu Explorer/ML)

- Jackson JS30RR (V asimetric)

- Dean Evo Noir (Les Paul singlecut)

(Am acasa la parinti si un Strat Behringer :))

 

Parerea mea e ca Strat-ul e chitara cea mai comoda si ergonomica din lume, ca si body (la neck fiecare prefera ce prefera), eu insa sunt mort dupa formele "coltzuroase".

 

Eu cred ca urmatoarele sunt importante la o chitara, si pot fi influentate de forma corpului:

 

1. Echilibru (cantat stand in picioare)

- Forma diferita - echilibru diferit. Aici in unele cazuri se poate rezolva cu o curea de piele care nu aluneca, si cu un pic de obisnuinta (LTD EX) sau daca e mai mare problema, prin mutarea butoanelor de strap (asa am facut la Ibanez XPT si la Jackson JS30RR, inainte de modificare erau neck heavy, acum sunt super comode). La Ibanez XPT am vazut ca la modelele noi au schimbat pozitia butoanelor.

 

2. Sprijin pentru mana dreapta

- Strat-ul are partea din dreapta sus "taiata" un pic, pentru a nu tine apasata mana de coltul chitarii (nu stiu cum sa zic mai pe scurt la muchia dintre marginea si fata chitarii :)).

- Les Paul nu are "imbunatatirea" de mai sus, si avand si body-ul mai lat sub mana dreapta (distanta de la bridge la marginea chitarii), e incomod uneori cand ma nevoie sa imi sprijin mana mai tare la vre-un riff rapid (ca in rest sprijinul mainii mele se imparte intre bridge si corp).

- Explorer, RR, XPT: sunt mult mai comode la mana dreapta (chiar mai comode ca un Strat), pentru ca au distanta de la bridge la marginea chitarii mai mica (adica partea care e in contact cu mana dreapta).

 

3. Mobilitatea piciorului la schimbare de efecte (cantat in picioare)

Eu imi tin chitarile jos, sa zicem ca daca cineva mi-ar lua chitara din brate in timp ce cant, din pozitia mainii drepte as putea sa imi prind fermoarul de la blugi (da, stiu, puteam sa spun si mai simplu cum o tin, dar vroiam sa ma exprim frumos).

La faza asta apare problema cand schimb ceva cu piciorul drept, ca misc un pic si chitara.

Jackson RR si Ibanez XPT au aripa de jos mai scurta si nu imi sta nimic in calea piciorului la faza asta.

 

4. Cantatul stand jos

- RR e cam incomoda stand jos, se poate pune piciorul drept intre aripi, e o solutie rezonabila, dar in felul asta gatul nu mai sta in pozitia in care il tin eu in picioare (totusi, nu e ceva extrem de rau, ca eu 95% cant in picioare).

- Explorer, XPT, Evo Noir, sunt okay cantand pe scaun, avand o "taietura" in partea de jos, care merge frumos peste picior :)

 

Chitara care imi place cel mia mult din toate punctele de vedere de mai sus, e XPT-ul, dar si celalalte sunt foarte bune, si cu un pic de exercitiu te poti obisnui cu orice chitara, cu conditia ca "disconfortul" de la inceput sa nu fie prea mare.

Link to comment
Share on other sites

cu un pic de exercitiu te poti obisnui cu orice chitara, cu conditia ca "disconfortul" de la inceput sa nu fie prea mare.

 

Da dar cred ca putem fi cu totii de acord ca ideal e sa iti "pice" instrumentul confortabil (sa fie corect d.p.d.v. ergonomic) si nu sa fii nevoit sa-ti adaptezi tu tehnica in functie de instrument.

Din pacate factorii acustici si cei ergonomici rareori se impaca insa situatia e mult mai lejera (ai mai multa flexibilitate in design) la solid-body decat la instrumentele acustice.

Link to comment
Share on other sites

Am votat Les Paul, desi am doua LP-uri. Nu e chiar comod cind cinti stind in picioare, mai ales din cauza grosimii grifului (eu-mi tin chitara atirnata destul de jos). De solouri pe la freturile 17-22 nu mai zic, mi-e imposibil sa fac bend pe fretu' 22 stind in picioare.

 

Am si un Squier Strat. Ala are grifu' prea subtire, e ca un firicel. Nu-mi place din cauza potentiometrelor, care nici nu puteau fi puse intr-un loc mai cretin. De fiecare data lovesc potentiometru' de volum...

 

Flying-V ramine chitara mea preferata... e usoara, ceea ce inseamna ca poti sta cu ea in spinare ore-n sir, e subtire si mai usor de manevrat iar accesul la tastele 17-22 e mult mai bun ca la LP.

Aaa, da, vorbeam de Flying-V Gibson style, nu de KingVshit, Deanbigheadstock sau R.C. Bitch sf...

Link to comment
Share on other sites

Da dar cred ca putem fi cu totii de acord ca ideal e sa iti "pice" instrumentul confortabil (sa fie corect d.p.d.v. ergonomic) si nu sa fii nevoit sa-ti adaptezi tu tehnica in functie de instrument.

Din pacate factorii acustici si cei ergonomici rareori se impaca insa situatia e mult mai lejera (ai mai multa flexibilitate in design) la solid-body decat la instrumentele acustice.

 

Foarte corect! De asta ziceam si eu sa nu fie mare disconfortul.

 

A, si am uitat sa zic si de greutatea body-ului, care si ala influenteaza.

Les Paul iti cam pune spatele la incercare (aici se incadreaza in ordine descrescatoare Dean EVO, LTD EX si Ibanez XPT). Jackson JS30RR are corp super usor, si fiind acum echilibrata e un vis de cantat la ea in picioare (probabil RR-urile mai scumpe nu au probleme cu echilibrul, avand corp mai greu, dar aici iara incepe sa lucreze spatele :)). A, si suna si bine, si are rezonanta OK (sunt sigur totusi ca nu se compara cu Mahogany sau Alder, si nu stiu cum o sa arate corpul in 10 ani).

 

Am observat ca si cureaua poate juca un rol important: una cat mai lata, pe cat posibil de piele moale, sau mai sunt la cateva firme care fac de panza/nylon (sau ce-o fi) late de ~3 degete, si alea sunt comode.

 

Merita un pic de efort financiar si o curea buna, pentru ca si de asta poate depinde daca ai chef sa mai iei chitara in spate dupa doua ore de cantat :). Numai trebuie atentie la lungimea curelei, ca nu toate fabricile le fac la fel (am avut o surpriza urata odata cu una mai scurta decat imi place mie, noroc ca am reusit sa combin doua curele si a iesit bine).

 

Noah, iara am scris mult, sper ca nu se supara FiveseveN :)

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

sper ca nu se supara FiveseveN

N-avem de ce sa ne suparam ca sunt informatii valoroase. And you capitalized my name right :)

 

eu-mi tin chitara atirnata destul de jos

Daca te dezavantajeaza pozitia asta ai incercat sa o ridici mai sus?

 

ca si constructie ergonomica se pare ca s-a inventat cam totul in anii 50.

Ai incercat ceva gen Orchid Bass, Steinberger sau B.C. Rich sau chiar Xiphos-ul? Nu zic ca nu-i bine gandit Strat-ul (si variantele lui) dar poate nu-i chiar perfect in toate situatiile.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Daca te dezavantajeaza pozitia asta ai incercat sa o ridici mai sus?

 

Ma dezavantajeaza un pic la schimbatul efectelor (exceptand XPT si RR), dar e super pentru mana dreapta la riff-uri. Oricum, nu o am "ridiculos de jos" doar cea mai joasa pozitie in care mai ajung cu mana stanga pe la fretul 20 sau 22 fara sa fac acrobatii (acum o tin un pic mai sus acum decat in poza din avatar).

Cred ca la chitarile gen V, Explorer, ML, daca le tii prea sus e incomoda aripa din dreapta sus, iar la Strat, daca il tii prea jos, mana dreapta nu iti mai vine peste taietura. Concluzia mea e ca pentru cei care prefera sa lase cureaua lunga V/Explorer/ML sunt mai comode.

 

Si da, trebuie sa recunosc ca in decizia de a lasa cureaua lunga contribuie si ca arata mai "bad-ass" - shame on me :):)

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca ergonomia este cel mai important factor la o chitara . Pt ca degeaba suna daca nu poti canta pe ea . Ori cat mi-ar placea mie un LP nu pot in ruptu capului sa cant pe el unu pt ca e single cutaway si cand tre sa cant pe sus nu ajung bine cu degetu mare in spatele grifului , 2 pt lipsa rotunjurii la corp ( aceeasi problema o am si la tele ) . Desi LP mi se pare cea mai sexy forma de chitara , 3 switchul pus aiurea

 

Stratu mi se pare cel mai comod insa mi-ar place sa am sus pe grif acelasi feeling care il am cu un neckthrough sau set-neck . Cateodata intra coltu ala in podu palmei si e un pic aiurea . Nu am avut timp sa ma joc prea mult cu modele Jeff Beck , am inteles ca e foarte comod insa nush daca afecteaza stabilitatea grifului . Am vazut Music Man prins cu 5 suruburi si aratau destu de sanatos .

 

Oricum pt faza cu countour body stratu rules . Am si un PRS Custom si un ESP si la amandoua e stresant cum cade mana dreapta , ce-i drept la PRS e putin mai rotunjit dar daca transpir sau ma agit devine dureros . O solutie e sa port tenis band , dar si alea daca le tii prea mul se irita mana .

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca ergonomia este cel mai important factor la o chitara . Pt ca degeaba suna daca nu poti canta pe ea . Ori cat mi-ar placea mie un LP nu pot in ruptu capului sa cant pe el unu pt ca e single cutaway si cand tre sa cant pe sus nu ajung bine cu degetu mare in spatele grifului , 2 pt lipsa rotunjurii la corp ( aceeasi problema o am si la tele ) . Desi LP mi se pare cea mai sexy forma de chitara , 3 switchul pus aiurea

 

Stratu mi se pare cel mai comod insa mi-ar place sa am sus pe grif acelasi feeling care il am cu un neckthrough sau set-neck . Cateodata intra coltu ala in podu palmei si e un pic aiurea . Nu am avut timp sa ma joc prea mult cu modele Jeff Beck , am inteles ca e foarte comod insa nush daca afecteaza stabilitatea grifului . Am vazut Music Man prins cu 5 suruburi si aratau destu de sanatos .

 

Oricum pt faza cu countour body stratu rules . Am si un PRS Custom si un ESP si la amandoua e stresant cum cade mana dreapta , ce-i drept la PRS e putin mai rotunjit dar daca transpir sau ma agit devine dureros . O solutie e sa port tenis band , dar si alea daca le tii prea mul se irita mana .

Apropo de ergonomie si de chitare care suna, dar nu poti canta pe ea.

De ce nu se poate modifica?

Adica, da, pretul de revanzare scade, dar in cazul in care e o chitara foarte foarte buna si ii faci modificari pentru a obtine nivelul de comfort dorit, teoretic nu se mai pune problema revanzarii.

Cati dintre voi ar face asta?

De ex sa iei un les paul sau un tele (de strat nu vorbim pt ca le are) si sa-i faci comfort cut, sa-l pilesti la imbinarea dintre corp si gat( pt upper fret access), neck reshaping eventual, si nu ma refer sa o faci cu mana ta...la un lutier foarte bun

 

l.e. asta poate ca ar fi un subiect bun pt un alt poll

 

Iata ca l-am si facut :)http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=40513

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.