www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Super Ornitorincul

sal'tare

ma cheama cosmin si cred ca am vreo 16 ani si caut sa invat la tobe, dar, deocamdata, nu am tobe, mai bat cateodata la tobele altcuiva...

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare :)

Ma numesc Florin,am 14 ani si sunt din Botosani. Povestea mea suna cam asa: Mi-am vazut un prieten care canta la chitara,si mi-a placut,apoi peste cateva zile,alt prieten si-a luat chitara,apoi altul. Am zis sa caut sa imprumut si eu. Am o clasica Hora Reghin standard N. (imprumutata) cu care am invatat cateva acorduri sa pot "zdrangani" si eu pe acolo cate ceva :) Apropo,sunt 7 baieti in cartier care au chitara ,dar din pacate,doar 3 se tin de treaba (eu,primul,si inca cineva). Visul meu e sa imi cumpar o electro-acustica :)),si stiu ca se va intampla,pentru ca am vointa.

Cam asta e tot, Nice to meet you! :D Citesc zilnic forum-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutari forumisti,

Numele meu e Laci si frecventez forumul nush de vreo 2 sau poate chiar 3 ani. Tin sa spun ca am o parere ffff. buna despre forumistii rgc, dovada fiind faptul ca toate sculele de muzica pe care le am momentan sunt achizitionate prin intermediul vostru. La chitara cant de vreo 10-12 ani, am inceput in clasa a 9-a. Banuiam ca as avea talent muzical dar nu stiam catre ce instrument sa ma indrept. Am incercat prima oara cu pianul dar nu prea s-a lipit de sufletul meu acest instrument. Aveam insa in cartier un om pe la vreo 40 de ani care canta in fiecare seara in cartier folk si flamenco. Eu si prietenii mei le ziceam suete. In acel moment m-a fascinat acest instrument, un sunet atat de cald si expresiv si mi-am zis ca trebuie sa invat si eu. intr-o seara l-am intrebat pe om daca ar fi interesat sa ma invete. Spre surprinderea mea a fost f. incantat de idee si mi-a zis sa imi iau o chitara clasica. I-am batut pe ai mei la cap pana s-au indurat de mine si mi-au cumparat o preaminunata Hora reghin, prima mea chitara. A urmat o perioada de chin pana aminvatat acordurile si pana s-au obisnuit degetele cu corzile, apoi nenea s-a mutat in Sibiu si nu prea am mai avut de la cine invata, asa ca m-am decis sa o iau pe cont propriu si nu a fost usor deloc, nici acum nu stiu cat decorecta e tehnica mea. Dupa un timp, cam 2 ani m-am decis sa imi iau o electrica. Problema er ca nu prea detineam eu prea multe fonduri la vremea respectiva siiiii prima mea electrica a fost una gasita in podul unui prieten, un reghin din anii '70 sau '80. O tona de rugina pe ea, griful era ca valurile marii negre, in fine o "minunatie". M-am chinuit cu ea vreo 5 luni sa o scot sa sune decent, un prieten bun mi-a facut partea electrica si aveam chitara electrica, eram sooper fericit, cine mai era ca mine. Dupa o vreme insa mi-am propus sa strang un ban si sa imi iau un instrument nou, banicum nu erau prea multi a doua chitara electrica a fost un no name care insa suna destul de decent. Nu stiu daca era reghin pentru ca finisajul era mult mai ok decat la hora. imi amintesc si acum, era o chitara rosie cu forma de explorer si neck de Ibanez, imagine that ce ciudatenie, daarr mie mi-a placut pentru ca a fost prima mea chitara electrica adevarata. Anyway, sper ca nu v-a plictisit prea tare povestea mea si sper sa mai conversam pe forum sau poate chiar si live la o sueta mica exact ca atunci cand m-am apucat de chitara. AAAA btw, acum am un epiphone les Paul standard negru cu cheite grover, un boss gt6 si un Marshall mg100 dfx ca amplif. Nu sunt niste scule de invidiat daar eu imi obtin soundul pe care il vreau cu ele. Nice to meet you all, byezzz.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Numele meu e Adrian, am o chitara clasica achizitionata in 1991 din primul meu salariu (mai mult al lui tata ca atunci incepusem serviciul :)) dar nu m-am tinut de treaba, am inceput cu o metoda de Carulli, am facut rost si de o metoda de Carcassi in rusa (davai, davai) am lasat clasica pentru acorduri si riffuri, am lasat si studiul la chitara o perioada pe dreapta (familie, copil, servici). De vreun an si ceva haladuiesc pe plaiuri belgiene in baza unui contract si am profitat de asta sa dau o raita pe la Musicstore in Koln, de unde mi-am si comanda prima electrica, cea mai ieftina chinezarie de acolo la pachet (copie strat neagra) si un Digitech RP55 destinate invatarii. Stiluri... nu am stiluri preferate, imi place blues dar mai am mamaliga de mancat pana ajung acolo. Clasica a ramas in Romania, asfi vrut sa o iau cand am venit in concediu dar nu s-a putut, un Astra Hatch nu ase cine stie ce portbagaj...Momentan ma omoara teoria care trebuia sa ma tin de ea cand am inceput, de la o varsta nu prea mai merge ca in tinerete, deh (an de fabricatie al subsemnatului 1972). Deci scule: o copie Strat Jack$Danny Brothers, un DigiRP55 si casti (as minti daca as zice ca am amplif, mizeria aia din pachet e buna la amestecat sunete, nu la redat, am pus un mp3 player pe input si tot ca un c...t se aude, nu e de la chitara). A si vreo 15 giga de lectii de chitara + documentatie plus taburi pus teorie (long live gugle si torentii!!!). Sunt genul de computer geek (spun unii, eu as zice power user). Enough about me.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, ma numesc Alex si cant la chitara din 2006, acustica la inceput si apoi si electrica.

Am inceput, evident, cu o acustica Hora primita de la cineva continuand cu una Orfeus.

Prima electrica a fost, din nou, o Hora dupa care a urmat configuratia actuala: Electroacustica Stagg, electrica Vintage (copie les paul), un DigiTech RP80 si, ulterior, ultimul venit in echipa a fost un Line6 Spider III 75.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut!

 

Ma numesc Radu,sunt din Giurgiu,am 13 ani si cant la chitara din noiembrie 2005.Am inceput pe clasica,dupa care m-am multat pe electro-acustica,iar din vara anului 2009 am inceput sa cant si pe double-six.Am facut parte din trupa Karma Jr(3 chitare si 3 voci :|),iar in prezent fac parte dintr-o trupa mai serioasa,in sensul ca avem 2 chitare,2 voci,tobe si bass.Numele inca nu l-am stabilit..probabil cu primul spectacol in formula asta vom alege si un nume...inca nu i-am facut "botezul" pentru ca e foarte "tanara" trupa...

 

Ca scule folosesc:

 

Ibanez V72-ece

Harley Benton HBD200-12NT

Amplificator Homemade 15W

 

iar la repetitii folosim ca amplificare mixer dynacord 1000W+boxe yamaha 12"(la palatul copiiilor)

 

M-am inregistrat pe acest forum pentru a cunoaste oameni noi(si pot sa spun ca mi-am facut o multime de prieteni la distanta prin intermediul rgc),mi-a fost foarte util cand am vrut sa imi cumpar o chitara noua....am invatat o gramada de lucruri noi multumita rgc!

 

RGC ruls :) !

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Salut , m-am gandit sa postez si eu aici... :)

Ma numesc Claudiu , prietenii imi zic Coddy, am 16 ani , cant la chitara de prin 2003-2004 , vrei 2-3 ani de acustica si restu de electrica.

Am o electrica : Vanson ST Custom

Amp : Vox Pathfinder 15R

Effect : Korg Ax5g si o pedaluta DOD FX59 Thrash Master ,pe care vreau s-o dau.

O acustica : Stagg A4006 - BK

Si vreau sa-mi iau un bass si niste bongos-uri daca are cineva.

Link to comment
Share on other sites

Salut chitaristilor :) Numele meu este mathe adrian,adi pe scurt.Am 24 de ani,de profesie inginer constructor.Sunt meloman inrait,ascult muzica tot timpul.Tocmai de accea,am achizitionat in timp un amplificator luxman l-190, un cd-player denon dcd-800, 2 bookshelf-uri telefunken tlx-1 professional,si o placa de sunet creative sound blaster audigy 4,cam mult la vremea ei,dar asta e.Ascult blues,rock,jazz,folk,clasica,etc.Am terminat facultatea,mi-am gasit un locusor al meu unde sa prind radacini,si acum constat ca am oarece timp la dispozitie sa fac ceva pentru sufletelul meu.Si atunci ce m-am gandit:sa incerc sa invat sa cant la chitara.Nu de orice fel,ci electrica.De ce? pentru ca asta e sunetul pe care il caut,asta mi-ar placea.Ca sa fiu clar,inca nu am chitara,inca nu am inceput nimic.Sunt aici in fata voastra,pe post de habarnist,gata sa absorb toate informatiile pe care binevoiti a le impartasi.Stiu ca pentru a invata va fi nevoie de repetie,de rabdare,stau bine la capitolul acesta.Nu intentionez sa cant in fata nimanui,totul se vrea a fi ca hobby/pentru sufletelul meu.Ca o intrebare,ar fi in ordine daca as incepe direct pe electrica,si nu pe acustica? Va multumesc ca existati,un forum minunat mi se pare ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buzau, ESP, am inceput pe clasica, apoi am imprumutat un Les Paul Epiphone Special 2, apoi l-am returnat, si in final mi-am luat propria chitara, LTD M50 :)

 

Little known fact: sunt varul aluia care a postat mai sus :)

Edited by The Painkiller
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut. Eu cantam cu trupa Labirint pe vremea Tim Rock si a festivalului "Rock Pentru Revolutie"... Dupa aceea m-am oprit. Suparat pe al nostru Petre Magdin care mi-a spus la o sedinta de inregistrare (inregistram noi, Survolaj, Voltaj si fetele de la "Secret") ca nu pot canta in limba engleza, si ca avem zece minute ca sa facem textul in limba romana ca altfel nu ne da pe post. Singurul pe atunci. TVR...

 

Si totusi mi se pare ca acelea au fost vremurile cele mai romantice... Am luat-o de la capat de curand dar nu mai e la fel... Adevarat, nici eu nu mai sunt la fel de subtire si am si chelit pe deausupra... :)

daca stii cum pot obtine inregistrari din festivalul "Rock Pentru Revolutie" tare bucuros as fi...

 

Cristian "Pappy" Irinoiu

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

M-am decis sa postez si eu in acest topic:

 

Sunt Edy, elev in Botosani, 19 ani (maine, dar nu asta conteaza).

Detin: Hora Iris Lux (am preferat-o datorita corpului din paltin si floyd-ului), Digitech Metal Master si un combo Yamaha JX30B modificat fabricat in Japonia cu difuzor de 15", toate sculele sunt luate second.

 

Nu ma consider a fi un chitarist bun, dar cu siguranta sunt unul aparte datorita gusturilor si preferintelor: m-am axat de la bun inceput pe chitara ritmica, riff-uri deosebit de rapide si extrem de rar lucrez un solo. Ceea ce cant ar putea fi descris ca un brutal death metal ritmat sau thrash, uneori doom metal. Ca preferinte legate de instrument: superstrat, hsh, corp din paltin sau macar top; nu imi plac neck-urile foarte subtiri. Initial am vrut sa ma apuc serios de bass, fapt care mi-a influentat mult stilul.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

Sunt Mihai, am 33 de ani. Cant la bass pentru mine, in momentul asta. Acum 10 ani am cantat in ceva trupe, dar m-am oprit.

Acum m-am hotarat sa aprofundez, dar din pacate, timpul nu-mi prea permite. Am un shop din care imi castig existenta, iar ca scule am asa:

1. Warwick Streamer LX 4 Strings (nou venit - hai ca-l pun si la semnatura)

2. Amplificare Warwick X-treme 10.1 (1000W)

3. Cabinet Warwick WCA 611 PRO (900W)

4. Aria ProII Magana Series (basul meu de acum 10 ani) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest orange

Aloha....pai...am intrat p rgc deoarece vreau sa imi dau chitara electrica...nu stiam care e traba cand o chitara si p moment mi s-a parut foarte tare...dar nu e genul meu deloc:)) asa am un peavey rotor exp tremolo( o vand) un am ibanez tbx15h o chitara electro-acustica ibanez pf ...un efect zombie de la rocktron si un procesor korg ag3x... :lol: atat.. :):):lol::) a da si vreau sa imi fac o formatie ...sa cantam pop punk...am inceput de curand sa compun ...(daca aveti sugestii sfaturi??? as fi foarte fericit sa le impartasiti cu mine....) cant de 1 an....am inceput si la voce...si cum am spus o trupa in genul celor de la green day..??? ps sunt din focsani... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Xenon

salut, sunt Catalin din braila :) 15 ani

 

am luat chitara acustica acum 1 an, iar acum 2 saptamani mi-am luat o chitara electrica ibanez. m-am inregistrat aici pentru ca vreau sa incerc noi melodii la chitara si sa ma perfectionez la degete.. ma gandeam ca ma veti ajuta in aceasta privinta. vom tine legatura.

 

ps: imi place foarte mult nirvana :)

 

edit: chiar daca am chitara de 1 an, nu am cantat asa de mult ca cel de mai sus, inca nu m-am gandit sa imi fac trupa, momentan vreau doar sa ma perfectionez la degete sa pot sa cant ca jimi hendrix, nu sar artificii din mine, sunt la inceput. scuzati-ma

Edited by Xenon
Link to comment
Share on other sites

Guest Darknessness

Salutare tuturor!

Cant de aproape 3 ani la chitara , si electrica shi acustica....dar mai mult electrica :)

Am 3 chitari : 1 clasica

O copie dupa un Les Paul , doze bune dar nu prea au putere....

Hora Iris Lux ...desi toata lumea zice ca fiind o Hora e de rahat , eu sunt multumit de ea , configuratie HSH .... suna chiar bine

Folosesc un Korg Ax5g , o statie de amplificare .... mai rudimentara , home -made ....nici macar nu e pt. chitara

Sunt intr-o trupa de 1 an , ... ne axam mai mult pe Metal , in general chestii mai old-school , e low-budget spre no - budget , shi timpul de repetitii e cam limitat , dar sunt multumit cu ce a iesit (dar se poate oricand mai bine...mult mai bine) ... Visit My Website

In general imi place sa abordez : Doom , Stoner , Thrash ....shi Blues

Cam atat ... toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Viper

Salutare. Numele meu e Adrian, sunt din Dej jud. Cluj am 21 de ani si am inceput si eu acum aproximativ o saptamana sa "cant" la chitara. Deocamdata am un W12204 Reghin... si exersez 5-6 ore pe zi uneori si mai mult... Degetele de la mana stanga nu le mai simt, sunt cam vinete. Lucrez in cadrul armatei romane... si cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salut chitaristi,

Ma numesc Razvan,mai scurt oZz,si cant la chitara de vreo 3 luni aproape 4.

Am inceput cu o Burswood chinezeasca si detin in prezent o scula pe numa ,,Tenson D1"

 

Am 12 ani si un id de mess:razvan_0zz(cu ,,zero" nu cu o):)):):)):)):lol:):lol:):lol:);))

 

 

 

Keep up the Little Folk(Blues,Rock etc.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, ma numesc Tiberius (cu SSSSSSSSSSSSSS) sunt din Brasov (Rasnov mai exact) si am 20 de ani. Am dat peste acest forum acum vreo 3 luni cautand informatii despre chitara. M-am apucat de chitara acum 3 luni... nu am profesor nu iau lectii... stiu ca ar fi bine sa iau dar nu imi permit doar daca e careva care da free desi imi vine greu sa cred :) . Am un Squier Bullet Stratocaster HSS w/ Tremolo cu un Fender Frontman 15G si o acustica DiMavery AW-300 White. Altceva... nu stiu ce sa zic? Mai puteti gasi aici de ce m-am apucat de chitara :lol: .

Edited by Allu
Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

Salut, ma numesc, James Cicio ,from timisoara, si imi gasesc placerea in chitara cand am timp sa exersez. Intotdeauna exista loc de mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest amosik939

Salutare.Sunt Alex si sunt din Iasi,dar traiesc in Dublin.Daca mai sunt RCG-isti prin Dublin va rog lasati un PM, poate iesim la o bere.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut RGC.Ma numesc Valentin sunt din Bucuresti...cand la chitara acustica din 2003 si electrica din 2008.Formatii favorite..hmm..pai alter bridge,creed,avenged sevenfold si putin cradle of filth in weekend :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest PSandrei

Salut ma numesc Andrei si sunt din Buhusi jud Bacau cant la chitara de aproximativ 2 ani ,am 15 ani si ma bucur ca exista rgc:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.