www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Nu vand gogosi pentru ca n-ar iesi dulci in primul rand :)

 

imi cer scuze :)

cu intarziere, iti spun si eu `bine ai venit pe forum`

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest soldatu'

Bună. Am 26 de ani şi sunt rockstar. Sau mă rog, voi fi peste vreo zece ani. Pănă atunci trebuie să-mi cumpăr chitară şi să învăţ.

 

E drept că m-a mai încercat talentul şi pe la vreo şaişpe ani când m-a dus capul şi am cumpărat cea mai de k k t chitară din muzica - da' ce să-i faci doar nu era să mă duc cu cineva care se pricepe. Oricum eram renumit drept "omul cu cea mai de k k t chitară din tot liceul", din tot cartierul şi de ce nu, din tot oraşul. Am zdrăngănit un timp la chitară. Pe urmă i s-a făcut cuiva milă şi mi-a acordat-o. Pe urmă am acordat-o eu şi mi s-a rupt griful.

 

Acum chiar vreau să învăţ.

Edited by soldatu'
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut! Sunt Horia, cant la chitara de aproape doi ani (de un an jumate pe chitara mea :) ), recent cant in trupa Cameleon (folk rock, dar ne gandim sa trecem la ceva mai greu :) ). Ma bucur ca am dat de voi, sper sa ma puteti ajuta sa cant (mai) bine si sa pot ajuta si eu :) .

In general imi place orice piesa care e bine lucrata (rock, metal, blues, folk :( ).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sarcazm&Ipocrizm

Salut, sunt Cristi, nu mai stiu cand mi-am luat chitara (hora clasica), nici cand m-am apucat de cantat, ca dupa ce am zdranganit atunci 2 zile la ea a inceput sa faca parte din mobila, iar acum sunt hotarat sa-i dedic mai mult timp. Si pe viitor sper sa fiu in stare sa scot niste sunete placute atat din chitara clasica cat si din chitara electro-acustica pe care sper sa mi-o cumpar candva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest krimson

Salut, sunt Andrei ºi cânt la pian de aproape 13 ani. Nu ºtiu sincer ce caut pe un forum de chitariºti, dar când m'am înregistrat am zis 'de ce nu?'. În prezent dețin un korg triton extreme, un yamaha psr e303 (primul instrument pe care am pus mâna dupã pian) ºi o veritabilã piesã anticã - o pianinã de aproape 200 ºi ceva de ani.

Link to comment
Share on other sites

nasol... se pare ca nu m-am prezentat inca... eh... rahat

ma cheama octavian/tav/tavi/lord o'mighty

fac parte din tineretu' RGCist ... 17 ani liceu a XI-a

locuiesc in no.1 tziganeala place... Galatzi (centrul manelistic romanesc)

studiez chitara (de unu' singur) de vreo 9 luni

am o electrica reghin (cam daramata)

si o acustica hora standard M 4/4 noutza primita de ziua mea

 

cred in "fiecare cu stilul propriu" si in feeling vs tehnicitate... de asta unul dintre oamenii pe care ii admir foarte mult e john frusciante of RHCP

cred in multe chestii in care nu mai cred demult

imi place punkul si alternativeul... si atitudinea DIY

people i'd like to meet : jesus christ

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu sunt Lucian, sunt din Cluj-Napoca si ma "lupt" cu chitara de 5 ani (acustica).

Am aproape 24 de ani.

Electrica mi-am luat in august 2006 (motiv pt. care am sarbatorit 3 zile la mare).

Il respect pe Kirk Hammet (sau mai bine spus, Metallica) si cred ca am ascultat un pic cam mult Malmsteen, ca vad ca in ultima vreme sunt obsedat mai mult de viteza decat de "feeling-ul" pe care ti-l da cantatul la chitara.

Am un profesor bun (dar ne intalnim cam rar) el fiind de langa Cluj si din lipsa de "cash".

Scule: un Esp Ltd Kh-202, Marshall 30W si niste efecte.....scule luate dupa 6 luni de munca si credit scos de la banca (oricum, nu imi pare rau).

 

Primul lucru pe care il fac cand intru pe net.....intru pe rgc.

 

De precizat ....ca in afara de acustica (primita cadou) toate "sculele" pe care le am si pe care le-am avut au fost luate de pe Rgc.ro.

Multumesc!

 

Respectele mele.

 

Sunt cativa pe forum ......chiar "meseriashi".

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am ajuns de ceva vreme pe-aici dar n-am apucat sa ma prezint. Asa ca o s-o fac acum.

 

Ma numesc Adi, sunt din Jud. Mures si am inceput sa cant la chitara de vreo 2 luni. Nu am un profesor oficial, doar ce mai fur de pe la baietii din formatie si alti prieteni cu ceva experienta de chitara in spate. Am 16 ani si fac pian de la 6-7 ani - cam cu asta am noroc ca altfel nu cred ca ma descurcam fara profesor. Am dat prima reprezentatie in postura de chitarist ieri la o serbare de dragobete impreuna cu un bassist-ul si un clapar de aici de prin zona.

 

Pe forum am ajuns fara sa vreau, chiar a 2-a zi dupa ce am pus mana pe o chitara acustica de reghin (prima chitara), cautam ceva lectii, nu mai stiu exact.

 

Oricum, eu ma bucur ca exista un astfel de loc, sincer nu ma asteptam.

 

Cheers!

 

<parca am facut o prezentare ca la alcolici anonimi, trebuie doar sa raspundeti in cor "Hi, Adi!" :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Gondrei

Hey there guys :)

Hop si eu p-aici, ma numesc Andrei (that sounds gay :)) am 18 ani (ce-i asta, matrimoniale?)

Acum pe bune :( Numele meu e Andrei, sunt din Galati, am 18 ani iar de curand am pus mana pentru prima data pe o chitara...chitara mea, ca pe chitarile altora am mai pus mana =)

Fan inrait Metallica, Iron Maiden, Vader si Black Sabbath (Mostly because of Ozzy)

Imi displac oamenii care isi formeaza opiniile dupa opiniile altora in loc sa isi aibe propriile opinii, imi displace fenomenul emo (please! cut your wrists already and make the world a better place) sunt total impotriva drogurilor grele cum ar fi Heroina, Cocaina, Ecstasy...nu am nimic impotriva cu Marijuana though :-"

Si cam atat...ah da, am venit pe RGC in dorinta de a aprofunda in arta chitarii, am venit ca stiu ca aici se aduna cei mai buni din Romania, si nu in ultimul rand pentru ca am nevoie de cunostinte noi :) oke' that was weird I know...

Link to comment
Share on other sites

salutari. is Sorin/Soso, din Baia Mare, student in Timisoara si dupa cum se vede, is newcomer. chitara (o acustica Reghin d p vremea cand era tata burlac) o chinui autodidact d prin clasa a 11-a/a 12-a, dar de "profesie" is baterist d prin a 10-a cu mici intreruperi, deci chitara o zadranganesc doar cand nu-s la tobe. is cam varza la capitolu` chitara, dar pot sa ma "mandresc" cu 2 solo-uri invatate (d la Nothing else matters bineinteles si d la Proud Mary) si piese sau franturi din piese care nu au necesitat un efort foarte mare pt a fi invatate :)

 

am dat peste forumu asta din greseala cautandu-mi nu mai stiu c cu google-u. mi-am bagat un pic nasu p aici inainte sa ma intregistrez si am observat k aici sunt multi oameni care studiaza muzica nu d ieri :) si d la care am c invata, asta fiind unul din motivele pt care m-am inregistrat.

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica4ever

Salut! Ma numesc Simona si am 14 ani.Acum un an jumate,mi-am cumparat prima mea chiara,deoarece imi placeau fff mult cei de la Green Day si vroiam si eu sa cant.Mai ales la chitara.Am venit aici in speranta sa invat mai multe,ca-s beginner :) Acum un an,dupa 2 ani lungi de Green Day si Metallica,m-am aprofundat in metal si acum sunt dependenta :) Mi-am format o trupa si sper ca o sa facem ceva.

 

Heya!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Salut! Ma numesc Simona si am 14 ani.Acum un an jumate,mi-am cumparat prima mea chiara,deoarece imi placeau fff mult cei de la Green Day si vroiam si eu sa cant.Mai ales la chitara.Am venit aici in speranta sa invat mai multe,ca-s beginner :) Acum un an,dupa 2 ani lungi de Green Day si Metallica,m-am aprofundat in metal si acum sunt dependenta :( Mi-am format o trupa si sper ca o sa facem ceva.

 

Heya!! :)

:)

 

Bine ai venit.

Te poti simti ca acasa...sau ca unde te simti tu OK!.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Morgan

cred ca ar fi cazul sa ma prezint si eu (acum am vazut topicul)...

 

Matei ma cheama, am mai avut un user (Morrigan) dar am ramas fara el din nu stiu ce motive (nu mi-am luat ban... cred, n-am suparat pe nimeni) Sunt din Bucuresti, si ma pot numi bucurestean in cel mai pur sens al cuvantului (nascut, crescut, si vacante de vara petrecute in mare parte in Bucuresti, neavand rude la tara ca multi altii) Am aproape 20 de ani (in prezent student anul I la limbi straine) si prima mea chitara am avut-o la 15 ani (eterna hora reghin acustica)... acum are griful aproape rupt :) , acum doi ani si un pic am achizitionat prima electrica, un stagg copie de jackson pe care am vandut-o ieri dimineata, impreuna cu un amp behringer de 15W pe care inca il am si ma slujeste bine. In prezent am un squier tele-custom II (n-am vazut chitara asta la nimeni, dar sunt extrem de multumit de ea, mai ales ca e prima chestie cumparata din bani munciti de mine, nu de la parinti), un toneworks ax100g luat de la un alt user acum vreun an si pe care il vand acum ca sa-mi iau un ax3000g (cel putin asta e varianta pe care mizez acum, pana fac rost de bani s-ar putea sa ma razgandesc)

 

Momentan nu activez in nicio formatie propriu-zisa, o tinem din pauza in pauza, ne tot cautam o formula stabila si un stil care sa ne satisfaca, dar sunt deschis la propuneri (din pacate nu se poate face o formatie numai din chitaristi), m-am apucat in sfarsit de lectii, si cred ca am invatat in ultima luna cat n-am invatat in 4 ani si jumatate.

 

Am venit pe forum pentru mica publicitate initial, dar dupa cum se vede, am reusit sa ajung dincolo de ea.

 

In caz ca nu v-ati prins imi plac parantezele (mult de tot, abia acum descopar chestia asta)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod
Matei ma cheama, am mai avut un user (Morrigan) dar am ramas fara el din nu stiu ce motive (nu mi-am luat ban... cred, n-am suparat pe nimeni)

cred ca se poate rezolva problema userului pierdut cu un pm/mail la administratie.

oricum, bine ai venit si succes la gasit formula stabila :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Wickerman

Pai hai sa ma prezint si eu, ca am acest user de un an si ceva dar nu prea am postat multe chestii. Sunt Mihai, din Bucuresti, am 17 ani (acum, ca peste un an voi avea mai mult). Elev la Colegiul National Cantemir Voda, locul tuturor posibilitatilor si al fenomenelor necurate :( Prima cetera a fost o Reghin electrica pe care o am si acum, dar era albastra inainte, cu pickguard negru, acum e alba. Mai am o acustica Maxine cu mult fret-buzz, sper doar sa-i pot face ceva. Un bass Reghin scos la vanzare. Un amplifraier Behringer luat de la Junkie pe care il cunoaste toata lumea ;). Un amp facut de mine acum vreo 2 ani, amplifraier de putere pe TDA8560Q, si 2 difuzoare mari :) . Cant la chitara din martie 2006 si nu pot spune ca sunt profesionist, dar ma pricep mai bine la partea tehnica a chitarei, eu fiind electronist. Cant si bass la fel de mult ca si chitara. Trupa preferata: IRON MAIDEN :) . Gen preferat: heavy-metal. Imi plac tot felu' de muzici si muzichii, de la blues la folk la metal la punk... de toate (mai putin manele ;)). Ghitaristi preferati: Randy Rhoads, Dave Murray, Adrian Smith, Janick Gers, Eric Clapton, Jimmy Page... multi B)

Sper sa pot fi de folos si sa va raspund la cat mai multe intrebari legate de partea tehnica a chitarei electrice, si la ce ma mai pricep eu. Si sa nu ma injurati, imi plac chitarile Reghin :)

Link to comment
Share on other sites

well...hello people...ce pot sa spun???sunt Simona...am 17 ani si voi avea tot atat in urmatoarele sase luni...sunt din Bucuresti...fana Green Day...de fapt...super fana...de la inceputurile lor...ma rog,aveam cativa ani atunci...cant la chitara de putin timp dar pot spune ca stiu multa teorie...si la practica sper sa devin un fel de Randy Rhoads :) in rest ascult mult punk si rock...absolut tot in materie de rock :) ...si ador patinajul...take care :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
well...hello people...ce pot sa spun???sunt Simona...am 17 ani si voi avea tot atat in urmatoarele sase luni...sunt din Bucuresti...fana Green Day...de fapt...super fana...de la inceputurile lor...ma rog,aveam cativa ani atunci...cant la chitara de putin timp dar pot spune ca stiu multa teorie...si la practica sper sa devin un fel de Randy Rhoads :( in rest ascult mult punk si rock...absolut tot in materie de rock :) ...si ador patinajul...take care B)

Si ai uitat sa zici ca eu te-am ajutat sa-ti descoperi dragostea pentru corzi si grif si ca eu ti-am mai explicat cate ceva despre ele. Pe Madu am reusit sa-l invat sa cante decent. Tu urmezi! :) I love you anyway, chiar daca stii ceva la chitara chiar daca nu (hai ca nu esti chiar asa praf) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ardeica

cred ca aici ar fi trebuit sa postez prima data :) so....sunt andreea am 22 de ani si is intr-o disperata cautare de chitara electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
cred ca aici ar fi trebuit sa postez prima data :( so....sunt andreea am 22 de ani si is intr-o disperata cautare de chitara electrica :)

Bass electric nu te-ar interesa? B)

Glumeam, chitari se gasesc destule... :)

Bine ai venit pe RGC. Orice nelamurire ai, aici vei gasi raspunsuri. S-auzim de bine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest darkenergy

salutare :) sunt dark energy ... stau in bucuresti .....

vreau sa ma apuc de chitara ... dar nu am bani de una ....

mai cant la chitara cateodata .... cand ma mai duc pe la prieteni ...

Link to comment
Share on other sites

Guest coconebunu

salut...sunt din galati...ce sa zic despre mine...in ceea ce priveste chitarile...primele acorduri:D...si acu sa ma laud..eram undeva in clasa a2..sau a 3-a....si mi-au fost aratate de Nicu Patoi..norocul meu...eram vecini de bloc pe vremea aia...daaar numai aceste acorduri au fost...(din pacate)ma uit unde a ajuns omul acu....si am tinut-o pa acustica..ani buni....am mai avut norocu sa cant cu Maria Magdalena-Danaila..asta tot asha..sa ma dau maretz poutin..de fapt...m-a si ajutat f mult..am castigat cu clubul Albatros gALATI LOCUL1 la cultural anu trecut..in fine...in campionatul nationat de turism sportiv..in cadrul ligii de ..in fine..poveste lunga....pe electrica....pe 2 aprilie..mi-a vennit prima mea chitara..un harley benton..model les paul....ce m-am mai bucurat...acu am unn jackson...da cre k il schimb si pe asta...acu nah..nuj ce sa va zic...nu-s prea mandru de mine..pt k nu am unde sa mai invatz..si sincer..sper sa nu ma plafonez..cant momentan..cum mai zic unii..in baie..sau pt pisicile mele...si cam atat....o zi buna..si la corzi intinse...

Link to comment
Share on other sites

Guest coconebunu
Sal all , am venit si eu aici pe la voi :)

 

Caut si eu un Prof de chitara , intr-o zona mai centrala (Bucuresti)

Am o Chitara Folk Hora Reghin Acustica

"O Bat" de vreo 2 saptamani , si pana acum mi-a iesit ceva de genu...

 

Astept reply-uri B):) si Rock On :(:)

 

dak nu ma insel...melodia e padure nebuna..;)

vezi k e posibil sa o gasesti pe www.tabulaturi.ro...si ar fi bine sa gasesti piesa..sa o asculti...nuj dak o am prin comp..

da-mi un add...broscut1...da oricum...suna bine...keep goin'.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.