www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest sbzGUITAR^^

Salut. Ma numesc Lilian. M-am inregistrat pe forum pentru caa cunoaste "teoretic" mai multe despre chitara acustica. :) Nu am facut niciodata lectii de chitara nimic, dar de vreo saptamana tot ca uit la lectii pe net.

Sper sa iau ceva informatie si de pe acest forum. :)

De vreo saptamana "visez" intr`una numai chitari si chitari ^^

La moment mama nu vrea sa-mi cumpere una deoarece sunt o persoana care se plictiseste foarte repede de tot ce apuc sa fac :).

 

Sper sa ne intelegem bine si sa aveti rabdare cu mine deoarece o sa va pun mii de intrebari care pot fi chiar "stupide"> :)

Edited by sbzGUITAR^^
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ok, sunt prima fatã de pe ultimele... 2 pagini?

yeah, i feel proud.

 

Anyway, am 15 ani proaspãt împliniți, îs din Buzãu, am chitarã de o lunã ºi sunt varzã. Rly. ªi sunt ferm convinsã cã menirea mea e sã cânt la bass.

Ascult muzicã aproape non-stop; printre trupele preferate sunt cele japoneze de prin anii '80-'90 (când oamenii ãia încã mai fãceau muzicã adevãratã, nu ca în ziua de azi), ºi, ããã.... Pãi, îmi place sã mã prostesc în Photoshop. ªi sã scriu. Dar asta nu conteazã. ªi sunt o persoanã foarte random.

ªi da, tipul din gif-ul de la semnãturã e chitaristul meu preferat. ªi am o pasiune dubioasã pentru chitara lui cea pe care nu o voi avea niciodatã.

 

Cam atât. Cred.

See ya' guys around.

Link to comment
Share on other sites

Ok, sunt prima fatã de pe ultimele... 2 pagini?

yeah, i feel proud.

 

Anyway, am 15 ani proaspãt împliniți, îs din Buzãu, am chitarã de o lunã ºi sunt varzã. Rly. ªi sunt ferm convinsã cã menirea mea e sã cânt la bass.

Ascult muzicã aproape non-stop; printre trupele preferate sunt cele japoneze de prin anii '80-'90 (când oamenii ãia încã mai fãceau muzicã adevãratã, nu ca în ziua de azi), ºi, ããã.... Pãi, îmi place sã mã prostesc în Photoshop. ªi sã scriu. Dar asta nu conteazã. ªi sunt o persoanã foarte random.

ªi da, tipul din gif-ul de la semnãturã e chitaristul meu preferat. ªi am o pasiune dubioasã pentru chitara lui cea pe care nu o voi avea niciodatã.

 

Cam atât. Cred.

See ya' guys around.

 

 

 

Salut in numele RGC !

Dupa doar o luna orice instrumentist, mic sau mare , era tot varza, nimeni nu s-a nascut cu instrumentul in brate !

 

Asa ca spor la studiat iti doresc !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare tuturor ...

Ma numesc Cristian Octavian Ghidia si sunt din Oradea. Pasiunea pentru chitara o am de foarte mult timp, dar am stagnat la folk (acustica - cateva acorduri, cateva ritmuri, s.a.m.d.), spunand tuturor ca stiu sa cant la chitara. De aproximativ doi ani am trecut la electrica (studiu si teorie muzicala) si am ajuns la concluzia ca NU STIU aproape nimic.

In concluzie acum de doi ani eram chitarist cu experienta iar acum sunt incepator ...

thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest BlackWigns

Salut.

 

Mă numesc Remus, am 15 ani şi sunt din Dumbrăveni judeţul Sibiu, am o mare pasiune pentru chitară,voiam de mult să imi iau una, 4-5 luni(electrica caci aveam una acustica dar nu eram asa de bun pe ea si nu scotea sunetele care ma atrag), iar acum câteva zile am primit-o. sunt începător mai ales că incep cu o chitară electrică ceea ce va fi mai uşor pentru că eu nu mă pricepeam prea bine cu acustică.

In fine, imi place muzica. În general ascult Metal si Hard Rock, iubesc multe trupe {Ac/DC, Metallica, Pink Floyd,Iron Maiden, Scorpions, Beatles, jimi hendrix,guns n' roses, Demon, Agalloch, şi încă cateva.} Probabil am să fiu prin jur citind tutoriale să mai prind şi eu câte ceva căci nu am profesor şi urmaresc diferite tutoriale online.

Îmi place să lucrez in photoshop făcând sig-uri si layout-uri, Îmi place cultura Japoneză veche din era Taisho.

 

Keep on rockin' \m/

 

Edited by BlackWigns
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Au am uitat sa ma prezint... aici Cognek Tiberius, 20 de ani ca varsta, taran de fel (de pe undeva langa CT), lurcez in IT & Telecom... (in prealabil imi omor creierii cu echipamentele 3g...), aaa... am inceput sa cant la chitara din pe la sfarsitu verii lu 2011... de cantat eu cant doar electric blues (adica texas blues...) si cateodata ideile mele mai ajung si pe la genul rock da asa trecator... Artistii mei favoriti sunt Guitar Pete (care imi e si mentor)... Dennis Dullea aka Rev Muddy (mosu asta nerusinat m-a convins ca in afara de texas blues nimic nu exista)... ZZtop (astia atrag femeile mai ceva ca magnetu)... Nuno Mindelis (primul cantaret de electric blues pe care l-am ascultat si inca-l ascult cu cea mai mare placere)... Greg Koch (asta e criminal rau... o vara intreaga numai pe el l-am ascultat)... Jimi Hendrix (la asta nu tre sa mai zic nic...) ... in fine, am ascultat foarte multi cantareti dar la astia ma opresc intotdeauna. Urasc pe astia care zic ca cei mai buni sunt gen Steve Vai... David Gilmour... etc. (nu am nimic cu astfel de artisti... in fine)...

 

 

... daca e vreun motiv pentru care m-am apucat si cant texas blues as putea zice ca la 20 de ani nu prea ma mai surprinde nimic si la cate porcarii am facut si cate vicii am avut (si inca mai am multe din ele...) trupu asta plin de rahat si grasime incepe sa ma cam lase.... traiesc rapid... mor tanar da sa mor cu stil vreau...

Il auzisem pa unu ca zicea pe aci ca nu a mai intalnit chitarist care sa cante ca lumea si sa aiba parte de concerte fara sa aiba cel putin 2 ani de cantat la chitara in spate iar eu speram ca in cel mult un an sa ajung la nivelul respectiv... foarte tare...

Nu pun foarte mare accent pe perfectiune in ceea ce priveste chitara ci mai degraba pe cantitatea de suflet pe care un cantaret o pune intr-o melodie si vad foarte multe chestii care suna ca un ceas elvetian da-s la fel de reci ca metalu din care e facut... la cat de aiurit sunt daca nu era sa pun suflet in cantatu la chitara mai mult decat sa ma concentrez asupra lectiilor si notiunilor m-as fi lasat de cantat la ea dupa 5 zile...la urma urmei, nu conteaza cat de bun e cel care tine un show ci conteaza ceea ce transmite publicului... iar asta depaseste tehnica. In fine, vorbesc mult si prost si nu am rusine... asta-s eu!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Covoran Andrei

Salut tuturor.Numele meu e Andrei,18 ani,din Bucuresti,un viitor chitarist sper.Cant cam de 5 luni la o Dimavery ST-203.Am invatat singur,de pe net si de la un profesor de matematica din liceu.Am 2 hobby-uri principale,chitara si reptilele.Sunt un mic detinator de reptile.

Ascult classic rock in general dar si blues,jazz,hard rock(Deep Purple,AC DC,Metallica,,Aerosmith,Chris Rea,,Dio,Eric Clapton,Guns N Roses,Joe Cocker,,Whitesnake,Josh Turner etc)

Cam atat despre mine,sper sa ma integrez in acesta mica familie si sa invat cat mai multe de la mestrii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor.Am omis acest topic din pacate.

Ma numesc Emil si am inceput sa zdrangan la chitara de vreo 3 luni.Lucrez la teorie si invat constant.A ajuns deja o pasiune destul de mare.Cam in fiecare zi studiez,

Ascult in general blues, rock'n'roll si hard rock.Nu are rost sa enumar trupele fiindca sunt mult prea multe.Va dati voi singuri seama.

Bafta tuturor si KEEP ON ROCKING !

Edited by Filipovici Emil
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest voodoopuppet

Salut! Numele meu e Silviu si am interactionat cu muzica de cand ma stiu. Cant la pian de 11 ani si la chitara de 3 ani. Imi place sa cred ca sunt si solist vocal :)).

linkul acesta este de la o melodie cantata de trupa mea, Voodoo Puppets. Piesa se numeste "Opreste-te!"
Link to comment
Share on other sites

Salut. Numele complet mi se poate vedea în profil, dar prietenii îmi zic Raţă (sau Răţoi, după caz). Am vrut să cînt de mic copil, însă am tot amînat momentul pînă cînd am decis că nu se mai poate. Sînt pasionat de electronică, în special audio. Am 30 de ani, iar cîţiva prieteni mi-au zis că m-a izbit criza bărbatului de vîrstă mijlocie cînd le-am spus că vreau să învăţ să cînt. Mi-am verificat portofelul şi am decis că nu-mi permit blonde tinere şi Porsche, deci nu am cum să fiu la criza sus menţionată. Începător absolut, mîine voi fi posesorul unui Fender CD-60. M-am înscris pentru că am rămas uimit de cantitatea de informaţii şi de sfaturile date de voi, deci aş vrea să contribui activ în măsura în care voi fi capabil să vin cu răspunsuri pertinente.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna, ma numesc Paul am 18 ani si cant la chitara de prin 2008... am inceput cu reghin acoustic iar apoi in 2009 mi-am luat un takamine,in 2010 un squier pack, an in care mi-am facut cont pe forum din cauza ca am vrut sa il vand.Ulterior am inceput sa descopar "tainele" forumului si cat de multa informatie se poate gasi aici.

Mai tarziu am trecut pe ibanez(cumparat de pe forum) apoi pe strat iar acum sunt in cautare de tele.

Ca si gen de muzica cant alternativ,pop-rock,funk(unpic)....in principiu worship.

Edited by paulikno1
Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt Doru din Iasi.Cant la chitara electrica de aproape 6 ani,insa cu mici intreruperi...M-am inscris pe forum pentru unele ''afaceri"(vanzari,schimburi,etc) si chiar doresc sa multumesc pe aceasta cale rgc-ului pentru tranzactia recent facuta.Mie imi place mai mult sa compun decat sa fac cover-uri si consider ca nu trebuie neaparat sa apari pe scena pentru a fi un muzician ilustru.Sunt foarte multi home-produceri enrom de buni care nu au vazut niciodata scena.Inchizand paranteza la paranteza,melodiile mele le puteti asculta in Inregistrarile noastre,sectiunea A.O.D songs.

Numa' bine si spor la studiu.Enjoy!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare. Sunt Gabi din Petrila (Valea Jiului), 22 de ani, cant la chitara de aproape 2 ani (detin o chitara Hora Reghin cu care mi-am descoperit aceasta pasiune), si doresc sa cunosc in principal noi persoane pasionate de chitara si muzica in general, unul dintre motivele care m-am inscris pe forum :).

Ma bucur sa descopar ca sunt foarte multe persoane pasionate de acest instrument pe acest forum, il urmaresc de ceva timp si am decis sa imi fac cont si eu;

Felicitari RGC pentru treaba buna facuta, imi dati incredere sa continui cu desavarsire sa cant la acest instrument.

 

Salutari din Petrila si o seara buna tuturor sa aveti.

Gabi.

Edited by Xplor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest qCookie405

Salutare. Sunt Denisa, din Alba Iulia. M-am inscris pe forum deoarece nu vreau sa fiu chiar 'proasta de dau in gropi' cand imi iau chitara (sa aflu cate ceva din lucrurile de baza). Sunt pasionata de chitara, pur si simplu am salivat cand am vazut un Gibson foarte tare si iubesc serpii. Cel mai important lucru (asa il consider eu) despre mine e ca pun arta mereu pe primul loc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.