www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Mordecast

Cant de vreo doi ani dar am invatat ceva mai mult decat Do major si Mi minor...Am o rabla de Hora acustica si o rabla de Hora (cred) electrica pe care sper sa o fac sa sune tare bine in viitorul apropiat (www.guitarnuts.com-foarte tare site-ul merita vazut)...Pana acum cateva luni faceam atatea solo-uri pe acustica incat aproape ca auzeam un distorse :) si chiar am reusit sa imi fac un stil...O vreme ma gandeam sa cant "acoustic black metal", dar bine ca nu mai am idei din astea in cap...

Ma mandresc cu faptul ca din orasul meu mic rau de tot sunt printre cei mai buni...Asta nu inseamna ca sunt foarte bun...Abia daca sunt bun, dar majoritatea celor care canta la chitara cred ca canta la chitara.Adevarul este altul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Sal , is de pe lanaga cluj, am 17 ani si sant bine.Scule : hora laura , si o electrica de reghin(care am vanduto-se pune?).Cant de vreun an si cateva luni si mas descurca mult mai bine daca as exersa mai mult.Mai mult pierd vremea pe rgc(sper sa se desfinteze :) ).Ascult death-metaluri si derivate , dar mai merge si ceva stratovarius sau dream theatre , imi plac partile de chitara.Am o parere foarte buna despre rgc, e un forum super complex simi place.

Daca aveti comentarii postati.

Link to comment
Share on other sites

Guest solmyr

Salutare! Sunt din Timisoara, 24 ani si am intrat pe forum sa ma documentez si sa ma ambitzionez :) . Cant de putin timp la clasica dar ma pun pe treaba si in viitorul apropiat vreau sa trec pe electrica. Ceau ceau!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ceau ceau, eu sunt silviu am 17 ani.. aproape 18.. juma din viata o petrec prin timisoara jumate in bucuresti, pana la anu sper sa fac si eu rost de bani sa imi iau un apartament si sa ma mut de tot in timisoara sa nu mai tot fac naveta.. cant de vro 5 ani la kitara de 2 ani numa electrica, pe acustica din cand in cand pe la munte, prin parcuri.. sau depinde de melodie..

sculele mele care nu prea sunt.. in afara de 2 acustice, una clasica una western, hora reghin amandoua, am un jackson negru cu crosa in sus, modificat cu o doza de ibanez V8 pt bridge si una DiMarzio Evo ( model Steve Vai ) pt neck.. pedale Digitech Hot Head si DF7..

azi e prima mea zi pe forumu asta.. pare interesant, pana acum am vazut destule posturi interesante si folositoare.. c ya..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest SorinB

Multe salutari la toata lumea ghitaristica romaneasca, daca n-aveti nimic impotriva, ma voi amesteca si eu din cand in cand in discutiile din acest forum. Ma numesc Sorin Badin, am adresa acestui forum de la Tony (Killahead) pe care l-am intalnit in Frankfurt la Targul international de Muzica. Am plecat din Romania acum 16 ani (pana atunci am cantat la "Cardinal", o trupa de Heavy din Timisoara), aici in Germania imi petrec sfarsiturile de saptamana cu trupa cover "ONE" (v. www.one-rockshow.de) iar in zilele din timpul saptamanii fac piese instrumentale de ghitara / ma ocup de familie / merg la lucru etc. Pe www.sorin-badin.com puteti vedea HP-ul meu, din pacate doar pe nemteste.

 

Keep on rockin´!

 

Sorin

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Hallo und willkommen! wir hoffen das du dich wie zuhause fuhlst! (zuhause adica aolo in germania, nu aici in romania...naspa rau de tot aici :) )...sedere placuta si cat mai lunga!

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit Sorin pe forum ... este o incantare pentru mine sa mai aud si eu de generatia veche ... Am ascultat de pe net "Crystal Maze" si ce am mai gasit ... imi place tare mult ce aud. Heaven is feelin love imi place chiar foarte mult. Ma bucur ca reusesti sa mai stai in contact cu muzica, sa ai activitate si sa ne incanti urechile. Sper cumva sa mai ascult si celelalte discuri ale voastre. Nu stiu inca cum dar sper sa se intample.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Servus la toata lumea.

Atelierul este nick-ul de la ATELIERUL ROMAN DE CULTURA, o grupare independenta de oameni liberi, care activeaza in zona de spectacol si evenimente culturale.

Conduc acest grup de actori, producatori, instrumentisti, tehnicieni, ziaristi si inca multi prieteni, oficial de 3 ani si jumatate de cand ne-am reintors o parte dintre noi in Romania.

Numele meu Andrei-Victor Vurtejanu, acum am 36 de ani, sunt crestin-ortodox, sunt actor, colaborator al T.N.B. lector de Arta dramatica in A.T.F. Bucuresti si cel mai important... muzicant.

Am trait pana in 1989 in trupa MODUL si trupa TRANSILVANIA.

Incepand cu anul 2000 am fiintat proiectul CEATA lu' VURTEJANU produs de ARC ROMANIA cu care suntem in derulare, cautand instrumentisti si oameni asemeni nou.

Sculele noastre sunt aproximativ cam tot ce tine de arta SPECTACOLULUI.

Avem doua instalatii de sunet, monitore, lumini, video-proiectoare, ecrane, fx & pyro, scena & scenotehnica, un home studio by Tascam, cateva instrumente (keyboards, controlere) si postul meu de chitara pe care il veti gasi in profilul Atelierul.

Nu am stiut unde sa ne prezentam, acum suntem bucurosi ca am facut-o, suntem bucurosi ca am ajuns aici, alaturi de multi dintre ai nostrii! Multumiri Manu Savu pentru indicatii.

Salutari si celor care au atacat total nejustificat posturile noastre, facandu-ne in toate felurile ! (asta cu "secta" o mai auzisem vezi useri ca H sau R, ei se stiu! noutatea era cu "fugiti copii")

Deh...nu tocmai tineri, nici batrani, putini obositi, haituiti, dar cu credinta in Dumnezeu si cel mai important

acasa!

 

Sa ne vedem sanatosi!

Atelierul

Edited by Atelierul
Link to comment
Share on other sites

Guest Adina

Bafta shaii!!multe locuri de postat...dar am zis primul trebuie sa fie aici, sa ma prezint, nu?

eu sunt Adina si...sunt din constanta, fac parte din trupa serafic(clape) si...nu stiu stiu ce sa mai zic.mai vedem mai in colo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Warpy_Pagan

Warpentak, liderul Elfilor Carpatini din Romania(nu radeti), cam aproape de un an cant la chitara, cu pauze din cauza prietenei si a scolii(sunt a 12a)... am un dreadnought hora, o clasica hora, o electrioca hora p care tocmai o vopsesc, un bass reghin copie fender pe care o sa il dau, o tamburina stagg originala, un microfon piezoelectric de vreo 70d mii, si o vioara care nu e a mea... in clasele 1-4 am cantat la vioara, dupa m-am lasat, am cantat ca vocal in vechea formatie ElvenCore din Ploiesti, nu a iesit prea bine, acum am un proiect cu gagik-mea de cva gen folk-metal, cva mai spre medieval, suntem doar 2 oameni pana acum, am cauta clapar si tobar si ceva...violonist, fluierist, dar nu ne grabim... Intentiile bune vor fi moartea mea:D

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am gasit intamplator site`ul asta si pare foarte cool.

Am 38 de ani si sunt stomatolog :)

Cant la chitara cam de la 16 ani, dupa anul 3 sau 4 de studentie m`am lasat(n`aveam nici timp, nici bani).M`am reapucat cam de un an, cand mi`am mai innoit echipamentul.Fac doar inregistrari acasa, pt. placerea mea(am un home-recorder Boss BR-1180).

Caut colaboratori pt. facut muzica via internet. De cateva sapt. incerc sa ma obisnuiesc cu computer-recording(am ceva softuri faine).

So,

bine v`am gasit!

 

man, din tot ce-am ascultat pe aici categoric melodiile tale sunt cele mai frumoase.imi place stilul tau.semanam f mult. avem o viziune muzicala foarte asemanatoare, probabil ca si aceleasi gusturi si influente muzicale, chitara e un hobby, avem wolganguri...nice.well keep up the good work.

si poate incepem vro colaborare.

 

cat despre mine...am dat intamplator peste rgc.

cant la chitara de vro 8-9 ani, destul de putin in ultima vreme. tin minte ca in primii 5 ani cantam enorm de mult la chitara.tare rau imi pare cand ma uit si ma minunez cate stiam atunci (TOT ce inseamna vh, guns,skid row, mult satriani, ceva vai/yngwie, hendrix, mult extreme, mult metallica, mult poison...etc...you get the idea :) si ce putine mai stiu acum. timpul nu-mi mai permite acum sa repet.(licentziat in drept...)

still, i can play any guns album cap coada :) . in rest compozitii personale...lots o' them.

in prezent sunt intr-o pauza fortata de la home recording.asta e pasiunea mea.

va salut!

a, gear...: evh wolfgang usa/ epi lp std/ jackson ps2/ o acustica imputzita, prima chitara/ tonelab/peavey amp, etc. trecut prin ampuri peavey/vox, chitara squier (prima electrica) etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Anorexorcist

noroc oameni buni! am dat peste forumu vostru in timp ce cautam taburi si m-am gandit sa-mi fac si user.

cat despre mine.. hmm.. cant la bass de vreo juma' de an, tocmai am trecut pe electric. bineinteles, e un sh luat de la promuzica pt ca de altceva nu am avut bani. altceva? cant in trupa de alternativ 'Estrogen' (da, suntem numai tipi in trupa) si hmm..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Raiden007

Salut :) Eu de abia m-am apucat sa "cant" la chitara, asa ca sunt un uber newbie :). M-am inregistrat pe forum pentru a va saluta in primul rand si pt a vota in consursul de improvizatie (dar nu mere sa votez oricum acolo se pare :) ). Momentan trollez pe forum si fac ochii mari la posturile alora mai invatati decat mine - adica toti :(.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Salut :) Eu de abia m-am apucat sa "cant" la chitara, asa ca sunt un uber newbie :). M-am inregistrat pe forum pentru a va saluta in primul rand si pt a vota in consursul de improvizatie (dar nu mere sa votez oricum acolo se pare :( ). Momentan trollez pe forum si fac ochii mari la posturile alora mai invatati decat mine - adica toti B).

salut andrei si bine ai venit! chill dude...toti am fost acolo :) ia-ti chitara in mana, si incepe sa-i tocesti tastele!! cheers!

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Sal! Ma cheama danny si cant la kitara de vreo 3 luni in care am luat ore de kitara clasica dar acum am renuntat ca am gasit un prof care ma invata altceva decat valsuri :) . am un Fender CG-7 care vreau sa-l dau pt ca as vrea o electroacustica (e enervant gatul lat si faptul ca are numai 12 spatii :) ) in rest:

LET THERE BE ROCK :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Salutare. Tarziu am descoperit si eu topicul asta. Dar "better late than never". :) Eu ma numesc Nemes Razvan(cunoscut prin imprejurimi mai degraba ca Mufa :)) si mi-e tare greu sa va explic cum m-am apucat de cantat. Very long and interesting story :(. Dar a fost aproximativ acum un an(greu de spus precis cand). Am tocit acustica mea Skylark pana la refuz. Apoi am dat de electrice(am avut un Savoy, vreo 2 Reghinuri) si le-am tocit si pe alea pana m-am plictisit de ele(fiind chitari grele si incomode...acum daca pun mana pe una nu mai pot sa prind calumea nici un Fa major B)). Oricum... Am 17 ani(aproape)... Cant intr-o formatie numita Replica... Ne axam mai mult pe heavy-metal...Suntem la jumatatea drumului spre a deveni o trupa adevarata si inchegata ;) Am avut multe experiente muzicale pe aici prin Valea Jiului... Fapt care doar imi creste obsesia pentru cantat si pentru muzica... Si sper sa am in continuare si mai multe si in afara gropii asteia de Vale :).... Ce sa mai zic...Ma bucur enorm ca am descoperit forumul asta... A reusit sa ma faca sa mai las chitara din mana si sa imi trezeasca interesul... Sunt mai tacut de fel...Asa ca prefer sa citesc topicurile decat sa le comentez ;) Dar o sa ma mai bag si eu in seama din cand in cand...E o mare placere sa va cunosc pe toti...Si va urez multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

salut

eu sunt Stelica Panarama auto-zis si golanache dementu'

la chitara nu stiu ce cant si daca,cant si totusi cu vecinii noaptea mai dau cate un concert.

nu stiu ce inteleg vecinii din "cantarile " mele,da' stiu ca faca galerie....

mi-e foarte clar,ca am fani si in Politie deoarece uneori baietii cu ochii albastri tin sa se afle printre invitati!Invitati dealtfel foarte generosi,pentru ca,la finalul "concertului",imi lasa cate o "partitura"...

varsta mea nu stiu daca mai are vreo importanta....cert e ca nu trec de 16,nici de-al dracu'

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Guest slash32167

Salutare, alt Alex, originar din Campulung-Muscel (vine prin Arges, il gasiti in Atlas :))... candva dupa Craciun am achizitionat un Stagg nu stiu ce model, copie Fender, trei doze (nu stiu daca sunt active sau pasive)... btw asta e prima mea chitara... invat sa cant de cand am cumparat-o, stiu ca nu e cine stie ce, dar eu de ceva mai mult nu am nevoie acum la inceput... 6 luni de exersat... in aproximativ 4 luni schimb prefixul (multa, multa bere :))... student, bucuresti, regie... cred ca nu o sa ramana topic pe care sa nu-l frunzaresc... M-am plimbat putin pe forum si am fost extrem de placut impresionat (cu se spune "kicks ass")... ne mai auzim in alte posturi ca nu mai rabd de foame (din cauza forumului n-am mancat astazi :|)... Va salut pe toti! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nico

Salut tuturor!

Nico Visoiu e numele, jurist, 33 ani (finalul de august imi aduce mereu un an in plus, shit :)) am descoperit forumul asta anul trecut si am remarcat multi oameni talentati pe-aici...

Cochetez cu chitara de mai multi ani, de prin Regie (pentru cunoscatori, anii 91'-96' erau cu mult rock pe-acolo... vremuri...), dar n-am "cantat" decat lucruri "subtirele" pe acustica aceea de atunci (imprumutata, nu aveam o chitara a mea, acum vreo 3 ani, bunul meu prieten felixanu' mi-a donat o Reghin electrica, anii 80, dar, de cca 2 luni, am achizitionat un Ibanez GSA 60).

So, cum ziceam, pe electrica experienta nu are decat vreo 3 ani...dar incerc sa mai invat cate ceva atunci cand serviciul, sotia, baietelul meu Stefan (4 luni) si uneori soacra- :) imi lasa ceva timp liber.

 

Keep on rockin' in the free world!

Link to comment
Share on other sites

Salut si eu!

 

michel imi spune lumea ... cam toata lumea .. nu mai tin minte de cand incerc sa cant .. sa tot fie vreo 20 de ani .. de cautari .. si iata! .. maine implinesc un an de cand am gasit ceva care sa dea un sens cautarilor mele .. dap .. RGC .. Daca pe atunci am salutat doar vreo 2-300 de useri .. uauu .. astazi am ocazia sa salut 1.938+un om=1.939 de alti oameni pasionati de muzica.

 

Tot inainte RGC!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest nico

Michel, elegant ca intotdeauna...pe unii oameni nu trebuie neaparat sa ii stii de aaaani de zile ca sa poti spune cum sunt...tu esti foarte usor de cuantificat, esti "un om" deosebit!

..............................................

Amico certo in re incerta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest TimeRobber

Salut ! ...mda....m-am apucat si eu acum vreun an si jumate sa "cant" la ghitara cu o Hora Electro-acustica , apoi un Stagg (bc rich ) apoi o clasica Resonata , si ajungand in final la cea mai buna chitara pe care am cantat pana acum :) ..Marathon-ul...

Alte scule nu am , defapt azi sau maine primesc o pedala digitech de la Sylviu din Bucuresti .

 

Ps: am dat de rgc.ro prin intermediul google-ului , si tin sa mentionez , ma ajuta enorm de mult..Thanks!

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Homer

Salve, eu sunt Andrei si am dat peste site informat de un prieten. Cant la chitara de 2 ani si 1 luna sau 2. Am inceput prin a canta folk pe un reghin student. Acum am o acustica stagg si o electrica Behringer (din lipsa acuta de bani si nu f. mare interes pt electrica). Cat despre formatie momentan am oameni si incercam sa strangem bani pt scule.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.