www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Silencer

Salutare tuturor! Mah numesc Petre am 18 ani si sunt din Bucuresti.

La chitara cant de vre-o un an cu mici intreruperi.Am hotarat sa particip la acest forum deoarece am observat ca este foarte educativ shi bine structurat d.p.d.v al informatiilor despre muzica, nu numai chitara dar si din dorinta de a cunoaste oameni noi care au aceashi pasiune k si mine chiar daca numai prin intermediul pc-ului!

Edited by Silencer
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

HELLO ALL!!! Eu ma numesc Marian... am 18 ani ..sunt.din Timisoara. Am inceput sa cant la chitara(acustica lu taicamiu) de pe la 13 ani (cu cateva pauze p ici p colo :) )...pt. k imi placea kum suna. Primele acorduri le-am invatzat d la taicameu (cre mai canta din cand in cand) ... iar in rest am fost autodidact ... ascultam melodii si incerkam sa cant dupa ele ;) . Aku aprox. 1 an juma am vazut intr-un magazin d muzik o chitara electrica NEAGRA B) si i-am batut p ai mei la cap pan nu mi-au luat-o(dap,Reghin!!! :o atunci nici nu stiam dar ... nici nu aveam pretentii ;) ...k doar mai trebea si un amplif p langa :(. Si d atunci numa ku electrika ;) si..d kand am net dai ku taburile,solouri :);) . Eu asc aproape orice gen d rock d la clasici(Beatles,CLAPTON,Stones,Zeppelin,PURPLE ,Metallica,MAIDEN etc etc) pan la hardcore,gothic metal(din astea nuprea ...da cand is cu friends merge ;) ...la o bere doua :) )..mai asc si blues(d kand ku electrica :o ) reggae(Marley!!!) si cateodata ..tarziu in noapte jazz :o ... la radio.Cam asta e povestea mea :o . Si nu in ultimu rand sunt foarte bucuros k am dat d RGC , unde ma simt k acasa si pot cunoaste si alti chitaristi d la care pot invata multe ;) .. pt k mai am :o ...LONG LIVE ROCK 'N ROLL AND RGC!!!!!!!!!

ia zi ce solouri stii de la metallica.... ca tot te "lauzi" (sorry daca am fost.... rude)eventual inregistrare ca mor de curiozitate.si vrei sa zici ca nu ai luat lectii ?!?!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut!

 

Nu am apucat sa ma prezint asa bine...

 

Am 16 ani, sunt din Arad, am aflat de forumul acesta de pe proguitar.ro, cand incercam sa imi caut o chitara. Mi-am dat seama imediat ca sunt profesionisti aici, si atunci am cerut pareri in legatura cu achizitionarea unei chitare electrice. Multi zic ca ar trebui sa incep cu chitara acustica. Am si de aia, e a lui taicameo, chitara acustica reghin din 1956 (nu stiu mai multe detalii).Cam atat pe acum.

Link to comment
Share on other sites

salut

eu sunt vlad, din brasov, 29 de ani,programator de meserie.cu chitara am inceput prin clasa a IX-a, evident pe o Hora acustica.chin mare sa inveti singur in perioada anilor 92-96, fara net si fara prieteni care sa aiba aceeasi pasiune :) . a urmat o chitara electrica tot de reghin, iar pe parcurs am schimbat la chitari...cred ca vre-o 6-7.dupa liceu am facut o perioada parte dintr-o trupa (chitara ritmica),apoi am realizat ca la noi nu se poate manca o paine din asa ceva si m-am apucat de programare.de altfel m-am si lasat de cantat vre-o 8 ani.acum 2-3 luni m-a apucat iar nebunia.am cautat pe net si evident ca am dat de voi, o gasca de oameni minunati.si iata ca mi-am facut si eu user si o sa va mai stresez si eu cu intrebari, poate deplasate uneori, dar aveti mila de mine, am invatat fara profesor. daca voi putea voi raspunde la intrebari cu draga inima (sper sa ajung si eu candva la nivelul ala).v-am plictisit destul. sa ne auzim cu bine

Link to comment
Share on other sites

Salutare.eu sunt Horia Am +-19ani,cant la chitara de 3ani (pe electrica de 2ani)

-Scule : Cort g250 Lefty (am dat o groaza de bani pe ea...e de vanzare si ma doare sincer inima ca nici la jumate de pret nu pot sa o dau :) )

Zoom GFX5 guitar effects processor

Jim Dunlop Stubby picks

Cam atat..a...trupe a fost una...nu a mers,si acu o alta incercare cu o alta trupa + un proiect care va fi conturat dupa bac

De rgc nu mai stiu cu ce ocazie am dat....oricum e fain forumul,dar si userii....in mare parte.

Toate cele bune

Edited by Madden
Link to comment
Share on other sites

Salut eu mi's alin din ploiesti . am aproape 14 ani ;):) cant la kitara de vreun an da' nu ma pot lauda ca stiu prea multe ca pe aici la palatu culturii se preda cu viteza melcului turbat :) si am incep;ut sa imi caut un prof particular insa nu prea am noroc.de curand miam luat o electrik si am inceput sa zdrangan si eu nijte kestii de la metallica de la guns etc ;)

forumu e super tare...aici e locu' meu :( sincer nu mai stiu cum am dat de forum...am dat de el acu vro 6luni cand cautam nijte taburi romanesti pe google si mia dat niste rezultate de pe aici porma miam uitat parola si contu :) si acum catva timp miam facut alta parola si alt cont si ... asta's eu :o

mult noroc cu forumu in continuare e super misto B)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Wierdguy

Pai.... de ce sa nu ma laud si io cu echipamentu si cu vechimea mea in domeniu...Dispun de o chitara acustica Hora reghin student 4/4. Din motive necunoscute de om... dar de mine da... am pus pe ea un set de corzi d`addario de electrica...(NYLON SUKZ)... 9 pene..de grosimi diferite... un set de casti cu microfon....si un set de efecte(pe calculator). Din punct de vedere al vechimii... cant la chitara din 2004...sa zicem 2004 ji jumatate... din 2004 am kitara...(3 ani adik). Abia astept sa termin cu examenu... sa`mi iau o chitara electrica(ma gandesc la un esp.. gen kirk hammet, dar i`m open la sugestii). aaa, si da.. am 15 ani.. era sa uit..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
multumiri tuturor pt primirea calduroasa :)

Welcome :) MESIAH :) ...

 

Un sfat asa de inceput, ai grija cu limbajul de mIRC pe aici ca nu prea este inghtit. Cu texte de genu "kitara" sau "nijte krzi" nu prea o sa primesti raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Welcome :) MESIAH :) ...

 

Un sfat asa de inceput, ai grija cu limbajul de mIRC pe aici ca nu prea este inghtit. Cu texte de genu "kitara" sau "nijte krzi" nu prea o sa primesti raspunsuri.

 

claxoane, mi-era dor de tine :) Bine ai punctat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sal all , am venit si eu aici pe la voi :)

 

Caut si eu un Prof de chitara , intr-o zona mai centrala (Bucuresti)

Am o Chitara Folk Hora Reghin Acustica

"O Bat" de vreo 2 saptamani , si pana acum mi-a iesit ceva de genu...

 

Astept reply-uri B):) si Rock On :(:)

Sound0004.MP3

Link to comment
Share on other sites

salut. pseudochitarist aprope 18 la data scrierii postului. Lipsa de experienta, pe dinafara, dezinteres total fata de arta, obsedat de tehnica si concepte precum Labyrnth\Dungeon, Cthulhu mythos (a se citi scrierile lu h.p. lovecraft).

 

ma dezgusta profesionalismul de tip sec care uneori defavorizeaza creatia, petrec mult prea putin timp cu chitarele mele, nu citesc deci n-am chef de teorie, permanent plictisit si morocanos, nu ma impresioneaza nimic, fac comentarii impertinente si asa de detaliate incat nu se mai oboseste nimeni sa raspunda dupa mine.

 

Adobe Photoshop geek, programator wannabe, imi petrec prea mult timp studiind cum se comporta un efect de chitara decat sa cant, fascinat de mecanica acustica, plictisit de ftizia cu care se aplica regulile fizicii astazi, putoare.

 

Imi place sa lenevesc, uneori stau in pat si imi imaginez melodii tampite si cand imi vin idei si daca am chef le scriu pe foaie, ceea ce nu se intampla niciodata.

Detest opera, teatrul, labelurile de discuri comerciale care mi-au ruinat cateva formatii favorite, si orice care nu tine de secolul 21.

cel mai misto lucru in viata e ca nu exista. oh wait, aia e pt nihilisti si filozofi schizotipali.

romantic incurabil. M-as vinde ca sa cumpar o chitara noua.

nu am citit nici o carte de beletristica sa imi placa.

nu-mi plac cliseele de chitara\bas, si le cant cu placere.

n-am nici o treaba cu muzica si sunt o putoare absoluta.

frumusetea e peste tot.

mi-e lene.

 

Am venit aici in speranta ca sunt oameni deschisi sa accepte genuri noi (de ce sa nu creem unul) cu care sa colaborez, fie pe internet, fie fata in fata; daca nu mi-e lene evident.

 

:) asta daca nu ma plictisesc cascand pana cand ma trezesc din somn

 

Oamenii ma vad zeu. eu nu inteleg de ce daca le zic ca "tot ce faceti voi e inutil" ma ridica la statusul de zeu. Mi-as infiinta o religie noua, si-asa statul acorda fonduri pt ele. In felul asta as primi ofrande si scule si cele necesare. meh!

 

:)

 

 

Ooooook...bine ai venit??? :)

 

 

:(B);)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

@guitar_noob_89

m-am regasit in descrierea ta in proportie de ~50%

mai scade un an si ceva si zi-mi cinic

 

 

Salut si celorlalti :)

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Salut. am 19 ani....si ieri mi-am luat chitara(clasica Reghin).Imi place mult acest instrument dar nu stiu sa cant deloc.Si, cu ajutorul vostru, poate iese ceva.Daca nu....I`ll just watch u playin` :) . Oricum....dupa sesiune ma apuc serios(sper). Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest BlueIce

Salutare! Eu sunt Olga, am 23 de ani si de ceva timp ma tot chinui sa invat sa cant la chitara. Am o Hora Reghin Student cumparata acum vreo 3 ani, dar pana acum a fost mai mult piesa de decor, sunt inca la nivel de incepator. Dar de data asta sunt hotarata sa nu o mai abandonez :) ... deci voi ingrosa randurile grupei mici de pe acest forum :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.