www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Au Pierdut Un Proces In Justitie


Un Tobar
 Share

Recommended Posts

Boo-figgin'-hoo. Nu au obtinut statutul de marca de comert, si totusi

 

FENDER™, STRATOCASTER™, and the distinctive headstock and body designs commonly found on the STRATOCASTER guitar, and all FENDER amplifiers, logos, and trade dress are the trademarks of FMIC and used herein under license.

 

 

Link to comment
Share on other sites

booo

in cazul asta: ac/dc si whitesnake ar trebui sa dea in judecata cateva trupe romanesti... bob dylan ar trebui sa-i lase fara munca pe n folchijti romani :)

sa-si vada de "custom shap"-ul lor

trying to sell guitars that have been beat up with a claw hammer and a belt sander by a "custom shop" employee, and a price hike of several hundred dollars for doing something your dog can do in five minutes for free.
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine au facut ca au pierdut.Dupa 50 de ani, dupa ce forma de stratocaster a devenit deja un simbol "copiat" de toata lumea, si-au dat seama ca ar fi bine ca tot cascavalul sa le revina numai lor...Daca Fender ar fi castigat procesul, lumea chitaristilor in general ar fi fost mai saraca fara "copiile de strat" de la Suhr, Anderson, ESP, Shadowsy, Schecter, Warmoth si multi multi altii...Chiar daca dreptatea este undeva la mijloc, din punct de vedere al unui chitarist mi se pare cel mai fericit deznodamant. 

Link to comment
Share on other sites

Degeaba arata ca BMW daca-i tot Dacie inauntru. Obiectul procesului era forma de Strat & co. Intr-adevar, daca o inregistrau cand a "inventat-o" situatia poate era altfel, dar in loc sa se bucure ca Strat-ul a devenit sinonim cu chitara electrica, FMIC incearca sa stoarca si ultimul banut din intentia lui Leo Fender, care era cu totul alta...

Link to comment
Share on other sites

Degeaba arata ca BMW daca-i tot Dacie inauntru. Obiectul procesului era forma de Strat & co. Intr-adevar, daca o inregistrau cand a "inventat-o" situatia poate era altfel, dar in loc sa se bucure ca Strat-ul a devenit sinonim cu chitara electrica, FMIC incearca sa stoarca si ultimul banut din intentia lui Leo Fender, care era cu totul alta...

 

Leo Fender was a nice guy :)) si nu cred ca ii pasa lui ca altii fac copii dupa chitarile lui pentru ca oricum stia ca cele originale nu au concurenta. Daca ma gandesc bine toti copiatorii au aparut dupa declinul Fender din 70, cand Fender deja plecase de la companie .

 

Si mai sunt multi artisti care au cantat pe copii : Maiden i-am vazut cu ESP strat , Queensryche la fel ...

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la "(insert whatever name here)" reissue/worn/fubared... whatever :) care au un pret direct proportional cu zgarieturile.

chestii faded au si Ghipson.. nu mi se pare ceva rau varianta faded... gama Road Worn insa mi se pare ca emana mult mai mult snobism... sa nu mai zic de http://www.thomann.de/de/fender_yngwie_malmsteen_tribute.htm asta... macar e de aceeasi calitate (si chiar zic, aceeasi ca la banii astia imi fac 5-6 customuri) ca (virgula) chitarile lu yngwie??!?

Link to comment
Share on other sites

chestii faded au si Ghipson.. nu mi se pare ceva rau varianta faded... gama Road Worn insa mi se pare ca emana mult mai mult snobism... sa nu mai zic de http://www.thomann.de/de/fender_yngwie_malmsteen_tribute.htm asta... macar e de aceeasi calitate (si chiar zic, aceeasi ca la banii astia imi fac 5-6 customuri) ca (virgula) chitarile lu yngwie??!?

 

Faded e sula si relic e prefectura. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest andreip

mie imi pare rau ca au pierdut :) pana la urma aveau dreptate, altii castiga bani pe ideea lor. daca celelalte companii erau asa de bune, de ce nu inventau ele design revolutionar care sa prinda asa bine? (cum a facut gibson)

iar treaba cu "concurenta&competitie" si "e mai bine asa pentru muzica" nu cred ca e valabila. poate ca daca doar fender ar fi produs stratocastere, pretul lor ar fi mai mic pt ca volumul vanzarilor ar fi mult mai mare(asta in cazul in care nu se zgarcesc si incep sa-si stoarca clientii de bani)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu precis dar cred ca au avut drepturi de toate pana nu au renuntat la ele , cred ca acum vroiau sa recapete drepturile lasate de izbeliste .

 

Adevarul ar fi ca unele porcarii de "American Fender" facute la misto de firma "mama" a dus la scaderea increderi in firma.

Degeaba au mai scris pe fiecare surub "original american fender" lumea a inceput sa cumpere tot felu de clone din care unele erau mai "fender" decat cele originale .

 

Prin '83 parca au cedat toata productia japonezilor si vre-o 4 ani nu s-a fabricat numai MIJ .

 

pot sa multumeasca si sa ridice statuie japonezilor MIJ-Fender care au readus calitatile originale .

 

Dupa treaba cu MIJ au inceput sa le para rau de cei 30% de bani pierduti , mai ales ca s-a revigorat muzica chitaristica /

MIJ plateau in jur de 70% din venituri firmei FENDER .

 

In cat priveste "shape"-ul au toata dreptatea , este gaselnita lor si atat , ceilalti s-au folosit ilegal daca nu platesc si fac bani din faima si ideil altora .

 

Dar probabil tot ie sunt de vina ,tind sa cred ca au renuntat l drepturi prin ani '80 si atunci au sarit toti si au folosit faima formei cunoscute si intrate in istoria chitaristica.

Link to comment
Share on other sites

Orice proces pierdut de Fender e o mare bucurie pentru mine.

 

Si forma chitarilor Gibson e copiata. ESP Eclipse ce dreac e? Si pentru aia Gibson nu fac pe ei pentru ca cineva foloseste ceva ce seamana cu ce fac ei. Sa nu mai vorbim de forma chitarilor V-factor copiata de toate firmele de chitari pentru metale.

Jackson care face parte din marea corporatie Fender si ei au copiat forma de V care nu apartine si nu a fost inventata de Fender.

 

Romania se pare ca e plina de Fender-isti. Daca Fender vrea mai multi bani romanashi nostri fani de Fender le plang de mila ca poate nu o sa aiba copii directorilor de la Fender ce sa le dea de mancare copilor lor care se plimba doar cu Lear Jet.

 

Sa dea Domnu sa dea faliment firma Fender ca sunt altii care fac chitare mult mai bune decat ei si la preturi mult mai bune. La fel sta si cu Gibson care vand chitari la suprapret.

 

Nu spun ca nu au calitate dar pretzul inscriptiei de pe headstock e mai mult de 50% din pretzul chitarei.

 

In faliment cu ei.

 

de unde atata inversunare ?! :)

Link to comment
Share on other sites

Orice proces pierdut de Fender e o mare bucurie pentru mine.

 

Si forma chitarilor Gibson e copiata. ESP Eclipse ce dreac e? Si pentru aia Gibson nu fac pe ei pentru ca cineva foloseste ceva ce seamana cu ce fac ei. Sa nu mai vorbim de forma chitarilor V-factor copiata de toate firmele de chitari pentru metale.

Jackson care face parte din marea corporatie Fender si ei au copiat forma de V care nu apartine si nu a fost inventata de Fender.

 

Romania se pare ca e plina de Fender-isti. Daca Fender vrea mai multi bani romanashi nostri fani de Fender le plang de mila ca poate nu o sa aiba copii directorilor de la Fender ce sa le dea de mancare copilor lor care se plimba doar cu Lear Jet.

 

Sa dea Domnu sa dea faliment firma Fender ca sunt altii care fac chitare mult mai bune decat ei si la preturi mult mai bune. La fel sta si cu Gibson care vand chitari la suprapret.

 

Nu spun ca nu au calitate dar pretzul inscriptiei de pe headstock e mai mult de 50% din pretzul chitarei.

 

In faliment cu ei.

 

Bai nene, dar sa dea toate firmele care produc chitari faliment, sa stim si noi un lucru, o sa cantam la lopeti de care prindem guta de diferite grosimi ''ca sa sune bine''.

Link to comment
Share on other sites

Orice proces pierdut de Fender e o mare bucurie pentru mine.

 

Si forma chitarilor Gibson e copiata. ESP Eclipse ce dreac e? Si pentru aia Gibson nu fac pe ei pentru ca cineva foloseste ceva ce seamana cu ce fac ei. Sa nu mai vorbim de forma chitarilor V-factor copiata de toate firmele de chitari pentru metale.

Jackson care face parte din marea corporatie Fender si ei au copiat forma de V care nu apartine si nu a fost inventata de Fender.

 

Romania se pare ca e plina de Fender-isti. Daca Fender vrea mai multi bani romanashi nostri fani de Fender le plang de mila ca poate nu o sa aiba copii directorilor de la Fender ce sa le dea de mancare copilor lor care se plimba doar cu Lear Jet.

 

Sa dea Domnu sa dea faliment firma Fender ca sunt altii care fac chitare mult mai bune decat ei si la preturi mult mai bune. La fel sta si cu Gibson care vand chitari la suprapret.

 

Nu spun ca nu au calitate dar pretzul inscriptiei de pe headstock e mai mult de 50% din pretzul chitarei.

 

In faliment cu ei.

 

Numai ca Ibanez nu prezinta nici macar atata incredere , practic ei au inceput cu coborarea sachetei si cu aruncarea pe piata a tuturor rablelor de prosta calitate cu scuza ca vor sa contracareze "fake"-urile ce le fura piata, dar ma intreb de la cine au primit de toate acei falsificatori ca sa fabrice clone identice , nu se stie daca nu tot Ibanez si-a bagat coada si mai ia si de acoo cateva sutimi plus si-au creat motivul de a construi rable.

 

De altfel si Ibanez este chitara de tip Strat .Si pentru acest lucru Fender ar trebui sa-si primeasca partea.

 

Din acesta cauza scade calitatea , in momentul cand piata devine nesigura nu mai stii ce sa cumperi si firmele"mama" incep sa nu mai dea importanta calitatii ci se iau la concurenta cu toti "vaporenii" in a scoate pe piata cat mai multe rable in stil "dumping".

Deocamdata numai Fender si Gibson mai prezinta o oarecare garantie a calitatii la nivelul medie al instrumentelor de serie

dar trebuie sa fii foarte circumspect ca sa nu iei tzapa.

La comanda poti avea chitara super dar acest lucru nu mai este accesibil orcui.

 

Faceti-va chitare la comanda la Reghin este cea mai buna varianta daca vrei sa dai un ban.

 

oricum m-am tot gandit si daca voi cumpara un Ibanez o sa fie unul vechi /original astea noi nu stiu ce sunt .

 

In legatura cu ec chitara i-ti place este treaba ta , dar trebuie sa ai din fiecare cate una ptr a avea sounduri bune.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Numai ca Ibanez nu prezinta nici macar atata incredere , practic ei au inceput cu coborarea sachetei si cu aruncarea pe piata a tuturor rablelor de prosta calitate cu scuza ca vor sa contracareze "fake"-urile ce le fura piata, dar ma intreb de la cine au primit de toate acei falsificatori ca sa fabrice clone identice , nu se stie daca nu tot Ibanez si-a bagat coada si mai ia si de acoo cateva sutimi plus si-au creat motivul de a construi rable.

 

De altfel si Ibanez este chitara de tip Strat .Si pentru acest lucru Fender ar trebui sa-si primeasca partea.

 

Din acesta cauza scade calitatea , in momentul cand piata devine nesigura nu mai stii ce sa cumperi si firmele"mama" incep sa nu mai dea importanta calitatii ci se iau la concurenta cu toti "vaporenii" in a scoate pe piata cat mai multe rable in stil "dumping".

Deocamdata numai Fender si Gibson mai prezinta o oarecare garantie a calitatii la nivelul medie al instrumentelor de serie

dar trebuie sa fii foarte circumspect ca sa nu iei tzapa.

La comanda poti avea chitara super dar acest lucru nu mai este accesibil orcui.

 

Faceti-va chitare la comanda la Reghin este cea mai buna varianta daca vrei sa dai un ban.

 

oricum m-am tot gandit si daca voi cumpara un Ibanez o sa fie unul vechi /original astea noi nu stiu ce sunt .

 

In legatura cu ec chitara i-ti place este treaba ta , dar trebuie sa ai din fiecare cate una ptr a avea sounduri bune.

 

Teoretic, este trist, Fender a muncit sa scoata aceea forma de stratocaster de ex, si ar trebui sa ii fie recunoscute aceste drepturi. Deci Fender ar fi trebuit sa castige acest proces. Este vorba de protejarea unei munci intelectuale, si deci Stratocatserul de ex, care este cea mai celebra forma de chitara si este inventata de Fender ar trebui sa le fie recunoscuta si protejata, cu toate urmarile care vin din acest lucru (a se citi firmele care copiaza forma sa dea bani celor de la Fender).

 

Practic, nu se mai poate, este cel mai copiat model de chitara, de catre 1000 de firme si totul ar devenii prea complicat in realitate, a face 30 de ani de copii sa dispara.

Deci este un motiv economic si banesc pierderea acestui proces, desi, ar trebui sa ii se recunoasca acesta forma lui Fender.

 

Super adevarat: In legatura cu ec chitara i-ti place este treaba ta , dar trebuie sa ai din fiecare cate una ptr a avea sounduri bune

 

In schimb: Numai ca Ibanez nu prezinta nici macar atata incredere , practic ei au inceput cu coborarea sachetei si cu aruncarea pe piata a tuturor rablelor de prosta calitate cu scuza ca vor sa contracareze "fake"-urile ce le fura piata....nu pot sa fiu de acord cu asta in totalitate. Fender, si la fel si Gibson, ca de altfel toate firmele de chitari produceau chitari de proasta calitate cu mult inainte de aparitia Ibanez-ului.

 

Revenind la topic, parerea mea este ca Fender trebuia sa castige acest proces. Singura greseala este ca s-au trezit 40 de ani mai tarziu. Dar, cum un artist caruia i se copiaza muzica este protejat prin legea de drepturi de autor, acelasi drept il au si Fender, forma de stratocaster sau telecaster sunt munca lui Leo Fender si ar trebui sa fie protejate ca atare.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, voi ati inteles care era scopul acestui proces sau e doar o noua ocazie de a proclama "Fender rulz, Ibanez sucks!" si viceversa?

1. Obiectul in discutie este forma, conturul de Strat, Tele si Precision si nu intreaga configuratie care cuprinde lemnul, bridge-ul, dozele s.a.m.d.

2. Procesul se intampla acum, nu in '54. "Acum" inseamna dupa ce s-au produs deja sute si mii de copii si derivate. E ca si cum Ford (sau Volvo sau Honda sau cine dracu' a inventat-o) s-ar trezi sa inregistreze forma de sedan.

Link to comment
Share on other sites

OK.

 

Poate am exagerat putin. Totusi nu prea vad asemanarea intre stratul Ibanez si cel Fender. Ce au copiat cei de la Ibanez? Grosimea e diferita, forma e diferita.

Acuma orice asemanare vaga e plagiat?

 

Mai gandeste-te. Probabil te-am contaminat cu nervi. Cred ca erai gata se renunti la ideea de a-ti cumpara Ibanez cand ai citit postul meu, LOL!

 

Oricum se pare ca dragostea de Fender e mai tare decat dragostea de patrie. Niste chitaristi saraci care abia au bani de cabluri, corzi si pene ii plang pe cei de la Fender care calatoresc doar in Lear Jet-uri. Sefii de la Fender mi se par niste americani zgarciti care nu stiu cum sa mai faca sa mai scoata un dolar in plus desi au salarii de zeci de milioane de dolari pe an. Nu cred ca ei vor sa scoata de pe piatza copiile ei vor sa primeasca niste drepturi de licenta. Deci: copiile nu ar disparea. Ar fi putin mai scumpe dar tot de calitate proasta.

 

Pe mine ma enerveaza faptul ca oameni aia vor sa scoata bani din orice rahat ca toti americanii. Doar banii ii intereseaza.

Faptul ca Ibanez e firma japoneza a contat mult pentru mine.

 

Vreau sa nu mai cumpar nimik "Made in USA" de cand cu razboiul pentru petrol in Irak si implicarea din Serbia.

M-am saturat de big Corporate America.

 

In plus am multi prieteni Fenderisti care nu au pus mana in viata lor pe un Fender dar cred ca e cel mai bun lucru din lume pt ca asa au auzit la altii sau pentru ca le place cum arata. Sunt convins ca cei mai multi Fenderisti sunt doar niste snobi.

 

 

 

 

+1

 

Foarte buna replica.

 

Punctul 2 bun de pus in rama. si comparatia cu sedan absolut geniala.

 

Cauta articolele despre chitare si vei gasi

 

Strat type guitars ...unde se incadreaza si chitara tip Powerstrat construita de Ibanez.

 

La baza este Strat-ul ca si conceptie in toate amanuntele se pot identifica toate cele de baza ,dar cele Ibanez au inbunatatiri ergonomice si functionale fata de Strat ce apare si la Powerstrat-urile Fender .

 

Nu am urmarit exact dar pare-se ca si Fender a preluat de la concurenta inbunatatirile (unele)? la powerstrat-uri?si nu stiu sa fi dezvoltat ei ceva "nou".

 

Cu toate schimbarile si inbunatatirile powerstraturilor acel tip de Strat din ani '50-'60 si nu altul ramane unic din multe motive discutate de NNNN ori.

Ibanez va ramane in istorie tipul promovat de S.Vai .Poate .In rest ???

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Fratilor, voi ati inteles care era scopul acestui proces sau e doar o noua ocazie de a proclama "Fender rulz, Ibanez sucks!" si viceversa?

1. Obiectul in discutie este forma, conturul de Strat, Tele si Precision si nu intreaga configuratie care cuprinde lemnul, bridge-ul, dozele s.a.m.d.

2. Procesul se intampla acum, nu in '54. "Acum" inseamna dupa ce s-au produs deja sute si mii de copii si derivate. E ca si cum Ford (sau Volvo sau Honda sau cine dracu' a inventat-o) s-ar trezi sa inregistreze forma de sedan.

Comparatia e din pacate foarte proasta si e menita sa scuze o gramada de asa-zisi designeri noi, care plagiaza pe cei vechi. Gen Johnatan Ive (product designer Apple), care il plagiaza pe Dieter Rams (product designer Braun in anii 50-60). Urmati link-ul, chiar daca e offtopic.

Ca Fender a dat lumii Strat-ul, Tele-ul si Precision-ul ar trebui sa-i umple in continuare de mandrie. Adevarul e ca, privit din punct de vedere subiectiv au dat cu mucii in fasole cu acest proces si e jenant ca s-au trezit de-abia dupa 54 de ani. Insa acum 54 de ani cred ca nu era asa mare hype cu protectia formelor/culorilor/numelor/etc...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi, cate ore de istoria design-ului a facut Jesus Diaz? :) Am putea spune ca Rams "copiaza" principiile Bauhaus si stilul minimalist? Desi sunt cateva elemente in lista aia care pot sustine mai mult decat inspiratie, sa nu confundam stilul vizual cu filozofia design-ului si cu produsul in sine.

Forma este rezultatul unor solutii functionale, nu a citit-o Leo Fender in cafea. Tele-ul e adaptarea single-cut-ului acustic, Strat-ul vine si imbunatateste accesul si confortul si povestea P-bass-ului sper ca-i evidenta. La fel functioneaza si evolutia de la Strat la powerstrat-uri gen Ibanez. Cred ca-i destul de valida comparatia mea si as putea gasi si alte exemple ale aceluiasi fenomen: becul in forma de para, situl pe trei coloane (si orice layout in general, tiparit sau electronic), forma unui DSLR, televizorul CRT cu difuzoare in lateral, ceainicul, furculita, roata...

Link to comment
Share on other sites

Cauta articolele despre chitare si vei gasi

 

Strat type guitars ...unde se incadreaza si chitara tip Powerstrat construita de Ibanez.

 

La baza este Strat-ul ca si conceptie in toate amanuntele se pot identifica toate cele de baza ,dar cele Ibanez au inbunatatiri ergonomice si functionale fata de Strat ce apare si la Powerstrat-urile Fender .

 

Nu am urmarit exact dar pare-se ca si Fender a preluat de la concurenta inbunatatirile (unele)? la powerstrat-uri?si nu stiu sa fi dezvoltat ei ceva "nou".

 

Cu toate schimbarile si inbunatatirile powerstraturilor acel tip de Strat din ani '50-'60 si nu altul ramane unic din multe motive discutate de NNNN ori.

Ibanez va ramane in istorie tipul promovat de S.Vai .Poate .In rest ???

 

E mult de discutat. Parerea mea este ca atata timp cat forma strat-ului apartine lui Fender, trebuie sa i se recunoasca acest lucru. Ca nu da bine acest lucru dupa 54 de ani, intradevar este cusut cu ata alba. La fel si telecaster samd.

Exista o multime de forme de chitari "celebre", este Flyng V, este forma Hypshos-ului, este Explorer de la Gibson, strat-ul este cea mai celebra fara doar si poate.

 

Ibanez va ramane in istorie cel putin la fel de bine ca fender pt un singur lucru: este prima firma de chitari care a lansat o CHITARA ELECTRICA CU 7 CORZI. Si asta este, din punctul meu de vedere la fel de important ca lansarea formei Stratocaster-ului acum 54 de ani.

 

PS: sustin in continuare ca Fender trebuia sa castige acest proces. Este vorba de protejarea unor drepturi intelectuale, forma Stratocaster-ului este facuta, inventatata, gandita, pictata, desenata, etc de Fender, deci forma ar trebui patentata sub drepturile firmei Fender.

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Se pot face chitari custom la Hora ? Vad ca a pomenit karpi intr-un post mai sus...

 

Ar fi tare sa iti comanzi doar chitara pentru ca Hora foloseste lemn bun (este cam singurul lor atu :) ) iar apoi iti pui tu hardware-ul si electronica (doze, pot-uri, etc)...sigur ar iesi ceva cu un raport pret/calitate foarte bun. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Oricum se pare ca dragostea de Fender e mai tare decat dragostea de patrie. Niste chitaristi saraci care abia au bani de cabluri, corzi si pene ii plang pe cei de la Fender care calatoresc doar in Lear Jet-uri. Sefii de la Fender mi se par niste americani zgarciti care nu stiu cum sa mai faca sa mai scoata un dolar in plus desi au salarii de zeci de milioane de dolari pe an. Nu cred ca ei vor sa scoata de pe piatza copiile ei vor sa primeasca niste drepturi de licenta. Deci: copiile nu ar disparea. Ar fi putin mai scumpe dar tot de calitate proasta.

 

Pe mine ma enerveaza faptul ca oameni aia vor sa scoata bani din orice rahat ca toti americanii. Doar banii ii intereseaza.

Faptul ca Ibanez e firma japoneza a contat mult pentru mine.

 

Vreau sa nu mai cumpar nimik "Made in USA" de cand cu razboiul pentru petrol in Irak si implicarea din Serbia.

M-am saturat de big Corporate America.

 

Bai frate, ce-are a face politica ????

Deci daca americanii au o politica externa imbecila, nu-ti mai cumperi chitari facute acolo ??? Si ce-i cu "dragostea de patrie" ??

 

Si sa mai stii un lucru - nu e NICIODATA vina celui care cere, e vina celui care da.

Uite, chestie autentica - am fost vineri la ProGuitar sa-mi iau niste corzi si sa ma holbez la chitari. Si aveau expuse niste modele din noua lor serie numita "Road Worn". Prietena mea se holbeaza lung la ele si zice "cam scumpa pt o chitara asa de uzata". La care eu ii spun ca-s noi, asa-s din fabrica. A ramas fara cuvinte :)

Deci nu e vina sefilor de la Fender ca exista oameni dispusi sa cumpere o scandura pe care scrie Fender. Asta e efectul marketing-ului asupra unor oameni, nu inteleg de ce e nevoie sa te scandalizezi. Considera-te norocos ca esti cat de cat imun.

 

Acuma on-topic.

Da, forma de Stratocaster a fost inventata de Fender. Dar ideea proprietatii intelectuale e ca functioneaza pe termen limitat.

Inventezi un lucru si primesti un patent pe un anumit numar de ani. Si dupa ce expira acel numar de ani, oricine poate folosi inventia ta fara sa-ti plateasca nici un ban.

Si daca ne gandim ca Stratocaster-ul a iesit pe piata acum mai bine de 50 de ani, cred ca decizia in acest proces e mai mult decat corecta.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

stratocaster e cea mai copiata forma... toate firmele chinezesti de care n-ai auzit in viata ta o fac... da sa nu uitam de ibanez, esp si multe alte firme mari... da ce era asa greu de vazut pana acum...

 

da intr-un fel e o prostie sa judeci chitara dupa forma... ei nu au copiat fender... ei au incercat sa reproduca... si normal ca rezultatul nu a fost acelasi... priveste un delson...o hora... si apoi un fender

 

sa nu mai vorbim ca daca fender castiga... toata piata de chitari avea de suferit... cate modele cu forme de strat sunt.... sa le schimbe pe toate (ca; costa o gramada sa platesti cat or cere pe faptul ca firma x produce chitari cu forme asemanatoare stratului)... Doamne fereste ce-ar fi fost...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.