www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Cosu

Poze cu chitarele noastre

Recommended Posts

mersi. este n5, nu n6.

din pacate nu se mai fabrica. n5 de can un an jumatate, iar n6 de cateva luni. diferenta intre cele doua este echiparea cu doze sss (ssl1x3) sau hss (b.l, stk-s5x2). a mea are acum fast track 2, stk-s5 si lil 59

este o chitara aparte, poate cea mai atent lucrata in privinta finisarii tastelor pe care am vazut-o. corpul este f usor, forma stratocaster, dar overall mai mic, pt ca seria n a fost proiectata de nuno, care e un tip mai fragil.

gatul este in stilul ebmm evh/axis/peavey wolfgang, cam la fel de "carnos" si raw (nefinisat). corp din alder (2 bucati) spre deosebire chiar si de multe n4, care il au din 3 bucati. colorat si lacuit :). principalul feature pt care am luat-o este stephens extended cutaway-ul, care este extraordinar. chiar poti ajunge oriunde, iar controlul notelor la bending si vibrato este mult mai usor.

diferenta fata de surorile vitrege asiatice este, si inca destul de mare. si in pret dar si in materiale folosite/calitate.

una e n4 si una e n1, n2, n24. la fel, una e n5 sau n6 si alta e n61.

pretul americanelor, din pacate, este mare, cam ca la toate firmele. n4 nu e la fel de versatila, dar overall si n4 si n5 si n6 sunt genul de chitara pe care daca pui mana, nu o mai lasi jos.

Edited by barbarossa

Guest Nihilistul
Fetele mele :)

Misto Ibanezu' semnatura Satriani.

Guest MihaiConstantin

Salut! Sunt de putin timp si eu pe acest forum si m-am gandit sa imi prezint si eu instrumentul.

Stagg SW201 Sunburst. Sunt foarte multumit de ea, sta acordata bine destul de mult timp indiferent ce ii fac. Adevarul e ca sunt la inceput si nu exersez prea mult. In orice caz, m-a surprins putin asta pentru ca a fost destul de ieftina. Prima chitara (Harley Benton din "baltimore set"), electrica strat, se dezacorda foarte repede. O singura data am zis sa ii probez vibrato-ul si m-a curentat. Am vandut-o pana la urma, mult mai ieftin.

post-11947-1271857746_thumb.jpg

post-11947-1271857722_thumb.jpg

post-11947-1271857761_thumb.jpg

Stagg-ul l-am luat de la un magazin mai mic, din Cluj.

Guest oancius

poza cu trupa mea si inca o trupa a unui prieten :) eu sunt al 3-lea din stanga pozei :)

dsc1147u.jpg

dsc1144w.jpg

dsc1155o.jpg

Guest jjmop

IOTI MA LUCRATURA GHIAVOLULUI :)

post-13858-1271959851_thumb.jpg

Edited by jjmop

Guest KingLeonidas

mi-am luat si eu un telecaster standard mexico :)

pozele sunt sub orice critica, din pacate :)

post-10766-1272793958_thumb.jpg

post-10766-1272793968_thumb.jpg

post-10766-1272793977_thumb.jpg

Guest Tomy Fingers

Noh sa ma laud si eu cu ce am :) . Ea este mandria mea :) : Fender USA Stratocaster din 2002 cu doze Tex Mex.

post-5563-1272984060_thumb.jpg

post-5563-1272984113_thumb.jpg

post-5563-1272984163_thumb.jpg

post-5563-1272984216_thumb.jpg

post-5563-1272984255_thumb.jpg

Reply Bart

E un Ibanez din '92 cu F la serie, l-am luat de la lukeblue si l-am reconditionat la electronica si hardware - floyd ul, e cu edge original :)

Voi reveni maine cu niste poze intrucat PRS ul a fost imbunatatit cu niste dimarzio iar Ibanezul are o noua doza middle hand painted white base, portocalie.

E un RG450 dar pe zi ce trece devine, ca sunet si ca looks, destul de custom

Edited by simionescu

Guest Elvis

s3012032.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Jafurile mele:D

Hora Tenson si o Bulgareasca

Ce ziceti la tenson mai las x-u ala?

Bulgareasca aia e reconditionata cat de cat in sensu de lipit cheite schimbate corzile si modificari la ala de le tine:))

s3012031.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Guest Elvis

Sorry for duoble post dar data de la poze e din cauza camerei

Si chestia aia 'de le tine' ma referam la cordar dar scz era tarziu rau si nush ce aveam in seara aia

Daca nu stii ce model este, de unde stii ca i-am pus alte doze? :)

Pentru cã am avut în mânã un Gibson LP ºi meseriaºul ( eram cu chitara mea la el pt reparații ) a zis : "E made in China ºi i-am pus doze Zebra ca ale ei sunau aºa ºi-aºa !" Era alt model decât cel din fotografia ta, dar tot "Les Paul"...

Aºa cã am presupus cã Gibson nu foloseºte Zebra..

Am greºit ? Îmi cer scuze, atunci.

Si meseriasul i-a pus replicii chinezesti de Gibson doze zebra ca sa sune mai bine? Poate nu-i asa meserias pe cit crezi, serios.

Faptul ca-s zebra n-are nici o legatura cu sunetul, toti producatorii de doze le fac si in variante zebra, e doar chestie estetica.

Ale mele sint WCR, iar chitara e un model Gary Moore din 2000.

Da ! Eu am presupus prosteºte cã-i o firmã "Zebra"... M-am edificat în ultimele 5 minute pe google ...

Omu' cât trãieºte-nvațã ! Greºeala mea.

Mersi de lãmuriri !

Arãtoasã chitara. A cui e pânã la urma, sã ºtiu la cine dau "spargerea"... :)