www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Gibson Explorer 1986 - James Hetfield / METALLICA

 

Descriere:

Corp mahon ( o singura bucata ), grif maple, cheite Groover, Emg 81 /60, TonePros crome, fingerboard ebony (radius 20), taste noi (lipite cu superglue) Dunlop 6100 XJ.

 

Chitara a fost restaurata de mine, a durat 2 luni, am folosit cele mai bune materiale cumparate de la fabrici specializate din USA. In realitate, culoarea este un alb galbui.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Gibson Explorer 1986 - James Hetfield / METALLICA

 

Descriere:

Corp mahon ( o singura bucata ), grif maple, cheite Groover, Emg 81 /60, TonePros crome, fingerboard ebony (radius 20), taste noi (lipite cu superglue) Dunlop 6100 XJ.

 

Chitara a fost restaurata de mine, a durat 2 luni, am folosit cele mai bune materiale cumparate de la fabrici specializate din USA. In realitate, culoarea este un alb galbui.

 

 

 

 

Arata foarte bine chitara, nu stiu daca ai facut foarte bine ca ai lipit tastele cu superglue, la urmatoarea retastare s-ar putea sa ai probleme mari pana reusesti sa le scoti. Sunt foarte curios cu ce ai refacut finisajul nitro, asta in cazul in care a fost nevoi.

Link to comment
Share on other sites

Gibson Explorer 1986 - James Hetfield / METALLICA

 

Descriere:

Corp mahon ( o singura bucata ), grif maple, cheite Groover, Emg 81 /60, TonePros crome, fingerboard ebony (radius 20), taste noi (lipite cu superglue) Dunlop 6100 XJ.

 

Chitara a fost restaurata de mine, a durat 2 luni, am folosit cele mai bune materiale cumparate de la fabrici specializate din USA. In realitate, culoarea este un alb galbui.

 

 

 

 

Super scula ! nu stiu cum era inainte de restaurare, dar arata super !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa fie nevoie de o retastare, cel putin in urmatorii 20 ani :) Oricum tastele sunt Dunlop extra jumbo, se poate face dresing mult timp de aici inainte. Superglu-ul se indeparteaza foarte usor la caldura. Vopsitoria a fost foarte dificila, au trebuit respectate conditii de umiditate, caldura si in mod special materiale speciale. Am modificat radiusul de la 12 la 20, pentru ca actiunea corzilor sa fie extrem de joasa. De asemenea a fost modificata pozitia tune-o-maticului, dupa o analiza amanuntita a intonatiei inante de montajul final.

De asemenea, grosimea stratului de vopsea a fost masurata cu un aparat special, pentru a nu incarca inutil lemnul. Mai sunt mici detalii de pus la punct, clopotelul pe care-l voi face manual, si un abtibild personalizat. Zorlac

A fost ecranata cu grafit in zona potentiometrelor.. si multe alte mici secrete :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

'84 Explorer rocks! Da' am o nelamurire, din pozele astea forma pare sa fie undeva intre '58 si '76, parca e un '76 cu colturile rotunjite, ca la '58. Am dreptate sau nevoie de ochelari?

 

cu tot respectul, imi permit sa fac o remarca: in 1958 s-au fabricat doar 400 exemplare din asa-numitul EXPLORER I, care avea coltul de sus mult mai mic. fabricatia acestui model a fost intrerupta in acelasi an, considerandu-se ca acest model era prea futurist. productia modelului EXPLORER II, cu forma celui din poza, a fost reluata prin 1976, fiind echipat cu dozele dirty fingers de 16k si devenind, in scurt timp, o chitara simbol pt. rock-metal.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

O fi ea din '86, dar modelul este Gibson 1984 Explorer, o editie limitata. 84 Explorer are poturile puse altfel, nu are pickguard si are alte doze fata de cele din '58 sau '76. Referitor la forma, uite aici o comparatie in poza asta. Cel scurt e '58, cel lung e '76.

 

ai dreptate, bineinteles! si switch-ul e altfel pozitionat. :respect:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pe ebay sunt doua la vanzare ca a mea, dar nu cred ca vanzatorul a dat atata importanta detaliilor ca mine, omul restaureaza in mod special chitare folosite de Kirk si James si le vinde.

 

http://cgi.ebay.com/1987-Gibson-Explorer-Used-Hetfield-MetallicA-/360372387387?pt=Guitar&hash=item53e7de3e3b

 

http://cgi.ebay.com/1984-Gibson-Explorer-Inspired-Hetfield-MetallicA-/360372387314?pt=Guitar&hash=item53e7de3df2

 

$%28KGrHqJ,%21j%21E3Rg%29BzkQBN7tVVp%21cg%7E%7E0_1.JPG

s.gif

1984 Gibson Explorer Inspired By Hetfield of MetallicA

REAL VINTAGE 1984 "MASTER OF PUPPETS" GIBSON EXPLORER!

 

Item condition:Used

Time left:4h 13m 21s (Jun 12, 201118:50:01 PDT)

Bid history:0 bids

 

Starting bid:US $2,950.00

 

Your max bid:US $Place bidPlace bid

(Enter US $2,950.00 or more)orPrice:US $3,250.00Buy It NowBuy It Now

 

 

Add to Watch list

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest OratioMentis

Hai s-o incarc si eu pe a mea. Nimic deosebit, nu sunt adeptul lucrurilor care sa-ti ia ochii.

Asadar, ea. Un Squier Affinity.

post-16844-0-36986500-1309206473_thumb.jpg

Edited by OratioMentis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

mercic karpi :respect:

 

dintr-un alt punct de vedere...

 

@kiko: lefty's power! :D

 

post-8-0-40631200-1307719136_thumb.jpg

 

post-8-0-08003200-1307719201_thumb.jpg

 

LEFTY POWER INDEED! :rulez:

 

P.S.: Recognize anything Felix ? :rolleyes:

 

chitaraluminanaturala.jpg

chitarablitz1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

;)) Frumoasa chitara, am tinut mult la ea. Sper sa o folosesti cu placere si sa te ajute in ce iti doresti sa faci :respect::rulez:

 

Crede-ma ca o folosesc cu mare placere :D 8/24 cel putin :P. Iti multumesc mult pentru aceasta chitara. M-am atasat mult de ea :respect::D. Acum i-am cumparat si un amp pe lampi pe masura chitarei. Abia astept sa le "fac cunostinta " :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.