www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

multumesc baieti :) si mi-e imi place culoare tot tot :) e superba pt mine

tocmai o testez chitara :) aua ce fain merge dar nu stiu de ce mi se aude pe line in doar intr-o boxa :(( pe mic se aude in amandoua pe linein doar intr-una. Am adaptor Jack mare -> jack mic

 

cablul am vazut ca e mono si adaptorul e stereo sa fie din cauza asta ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Frumoasa, sa te incante sanatoasa!

 

Offtopic, desi raspund...

 

Actiunea(inaltimea corzilor) o reglezi din imbus-urile mici, negre(cate doua pt. fiecare saddle/coarda) de la bridge.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

off topic

10x si alta intrebare ar mai fi faza cu jackul stereo .... Mufa mare de la cablu de la chitara pun in calculator printr-un adaptor jack mare-mic dar adaptorul e stereo se poate din cauza asta sa mi se auda doar pe o boxa pe line in ? pe microfon mi se aude in amandoua. ?! sau mi-e dus mie line-inul

Link to comment
Share on other sites

off topic

10x si alta intrebare ar mai fi faza cu jackul stereo .... Mufa mare de la cablu de la chitara pun in calculator printr-un adaptor jack mare-mic dar adaptorul e stereo se poate din cauza asta sa mi se auda doar pe o boxa pe line in ? pe microfon mi se aude in amandoua. ?! sau mi-e dus mie line-inul

Chitara in esenta e mono si cand intri pe line-in se aude corespunzator. Cand intri prin mic-in semnalul e trimis in mod identic si catre stanga si dreapta. N-ai de ce sa te panichezi.

Link to comment
Share on other sites

Chitara in esenta e mono si cand intri pe line-in se aude corespunzator. Cand intri prin mic-in semnalul e trimis in mod identic si catre stanga si dreapta. N-ai de ce sa te panichezi.

 

deci ideea ar fi sa imi iau un adapto jack mare - mic dar sa fie si ala mono ca sa mi se auda si pe linein calumea.

Link to comment
Share on other sites

Nu mah, nu ai cum sa bagi stereo in calculator prin cablu mono, nu conteaza cum ii mufa... Ia-ti de pe net Guitar FX Box sau Guitar Rig ca astea stiu sa-ti dubleze intrarea shi sa se auda stereo.

 

<<<off topic>>>

nu e vorba de stereofonie aici. Aici e vorba sa mi se auda pe ambele canale si in cazut acesta din cate stiu eu daca imi iau un adaptor jack mare - mic (mono) si il bag in mufa de pe line in atunci acesta va atinge ambele lamele din mufa (R + L) si mi se va aude in amandoua boxele. (semnal mono traspus pe 2 boxe) nu e nici un efect de stereo nic nu are legatura cu asa ceva dar tot ce vreau e sa se auda in amandoua boxele :) ca pe mic imi baga ceva zgomot de fond si nu imi place. Am sa caut un adaptor mono sa vad.

c ya

Link to comment
Share on other sites

<<<off topic>>>

nu e vorba de stereofonie aici. Aici e vorba sa mi se auda pe ambele canale si in cazut acesta din cate stiu eu daca imi iau un adaptor jack mare - mic (mono) si il bag in mufa de pe line in atunci acesta va atinge ambele lamele din mufa (R + L) si mi se va aude in amandoua boxele. (semnal mono traspus pe 2 boxe) nu e nici un efect de stereo nic nu are legatura cu asa ceva dar tot ce vreau e sa se auda in amandoua boxele :) ca pe mic imi baga ceva zgomot de fond si nu imi place. Am sa caut un adaptor mono sa vad.

c ya

 

Nu, va atinge lamelele R+masa (sau L+masa, nu mai stiu) Deci se va auzi la fel.

E cea mai proasta idee sa bagi chitara direct in line in sau direct in mufa de microfon a PC-ului. S-a mai discutat, aici sint offtopic. Apare o neadaptare de impedanta care face chitara sa sune infundat si in general de ***.

Link to comment
Share on other sites

Nu, va atinge lamelele R+masa (sau L+masa, nu mai stiu) Deci se va auzi la fel.

E cea mai proasta idee sa bagi chitara direct in line in sau direct in mufa de microfon a PC-ului. S-a mai discutat, aici sint offtopic. Apare o neadaptare de impedanta care face chitara sa sune infundat si in general de ***.

dass dar daca bag gtr print-o pedala (oricare ar fi ea, tinutza pe bybass) e mai bine apoi in line in sau mic in?

Link to comment
Share on other sites

Cu dedicatie pt Malex , ma laud si eu cu Reghinul pe steroizi. :) Ce vedeti in poza e un Iris normal, copie Stratocaster, bunicel comparat cu altele din aceeasi serie B) , modificat cu 2 doze "humbucker" Hohner. Placa de plastic a fost taiata la traforaj si finisata la pila sa incapa dozele mai late, in corpul chitarii am intrat cu o freza prinsa in bormasina sa fac ceva loc ca era inghesuiala. :) Toata operatiunea a durat cateva ore, eu zic ca a iesit la fix. Multumiri lui Malex pentru ajutorul dat si sfaturi :(

Imbunatatirea se simte:

-a disparut zgomotul de fond de la dozele standard cele-mai-proaste-single-coil,

-semnalul e mai puternic, chiar suna si fara volumul chitarii dat la maxim ca inainte

-tonul e mult mai "plin" si mai cu "coi" (jargonul chitaristilor, deh ;) )

 

Acuma e numai buna de metale :)

Enjoy:

post-155-1134209332_thumb.jpg

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

dass dar daca bag gtr print-o pedala (oricare ar fi ea, tinutza pe bybass) e mai bine apoi in line in sau mic in?

 

Depinde de pedala. Cele Boss actioneaza ca adaptoare de impedanta, pt ca nu au true bypass. Incearca si cred ca o sa auzi diferenta, daca aceasta exista. Nu prea e diferenta daca bagi in line sau in mic, la placile de sunet obisnuite asta e doar o diferenta de amplificare. Daca ai suficient nivel de intrare mergi pe line in, daca nu baga pe mic.

Link to comment
Share on other sites

poze noi cu chitara, care e mai nou un picutz modificata, si anume, are un EMG 81 in Bridge ;):)

 

plus un Foot-Switch, nou noutz, custom build for me, si custom painted BY me ;) (cu 2 sprayuri auto :))

 

plus lampi noi noutze in preamp, JJ-uri (fostele Tesla Electronics)

 

Bravo Benson !

Cand te vad in concert ? :)

 

 

Cu dedicatie pt Malex , ma laud si eu cu Reghinul pe steroizi. :( Ce vedeti in poza e un Iris normal, copie Stratocaster, bunicel comparat cu altele din aceeasi serie :o , modificat cu 2 doze "humbucker" Hohner. Placa de plastic a fost taiata la traforaj si finisata la pila sa incapa dozele mai late, in corpul chitarii am intrat cu o freza prinsa in bormasina sa fac ceva loc ca era inghesuiala. B) Toata operatiunea a durat cateva ore, eu zic ca a iesit la fix. Multumiri lui Malex pentru ajutorul dat si sfaturi :o

Imbunatatirea se simte:

-a disparut zgomotul de fond de la dozele standard cele-mai-proaste-single-coil,

-semnalul e mai puternic, chiar suna si fara volumul chitarii dat la maxim ca inainte

-tonul e mult mai "plin" si mai cu "coi" (jargonul chitaristilor, deh :D )

 

Acuma e numai buna de metale ;)

Enjoy:

 

Bre, daca tot ai bagat "traforajul" in ea :o de ce nu i-ai slefuit si griful in parte de sus, la kei ? Adik incearca sa iei vopseaua de acolo ca sa "dea" si mai "coi" ! ;)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

@Stelica: s-o stapanesti sanatos, e super marfa DK2-ul ala, pacat de ea ca are floyd, ca altfel imi luam si io. e super mijto la mana grifu.

 

@CatalinS. : nu asculti tu ce cant io, deci nu ai cum sa ma vezi in concert :) :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de pedala. Cele Boss actioneaza ca adaptoare de impedanta, pt ca nu au true bypass. Incearca si cred ca o sa auzi diferenta, daca aceasta exista. Nu prea e diferenta daca bagi in line sau in mic, la placile de sunet obisnuite asta e doar o diferenta de amplificare. Daca ai suficient nivel de intrare mergi pe line in, daca nu baga pe mic.

pai am posibilitatea sa trec printr-un boss(reverb) sau prin pedale ibanez din seria Tone-Lok.ce zici prin care sa trec.ps: am semnal destul chiar si pt line in :)

Link to comment
Share on other sites

@Stelica: s-o stapanesti sanatos, e super marfa DK2-ul ala, pacat de ea ca are floyd, ca altfel imi luam si io. e super mijto la mana grifu.

 

@CatalinS. : nu asculti tu ce cant io, deci nu ai cum sa ma vezi in concert :) :)

 

 

merci merci! sa traim

nu ma deranjeaza floyd-ul,e foarte stabil,ba chiar i=mi convine faza cu acordul fin si looking nut.oricum se blocheza lejer si devine bridge fix cu acord fin :)

 

inca vreo doua.nu ma pot abtine

post-200-1134244997_thumb.jpgpost-200-1134245023_thumb.jpgpost-200-1134245066_thumb.jpgpost-200-1134245117_thumb.jpg

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.