www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Care ghiceste ce primeste ? :)

 

E o chitara romaneasca dar ushor modificata. Majoritatea celor trecuti de 25 de ani si care canta de vreo 10 ani cel putin... cu siguranta au apucat sa cante macar o data in viata pe asa ceva. La acea vreme nu prea gaseai scule "straineze" si daca aveai ocazia sa pui mana pe una, trebuia sa dai bani grei. Acum e mult mai usor si mai ieftin.

 

Sa revin... Si cum romanul e inventiv... s-a bagat la greu la modificari. La tine vad ca e griful decupat. Eu am vazut cred ca cel putin 20 de Reghinuri "custom" unele mai reusite altele mai nereusite.. chiar varza as putea spune. Stiu o trupa care a scos un album cu un Reghin custom.... ii scosese dozele si montase una singura dar dubla...

 

Deci eu zic ca e de la Reghin dupa placa cu doze si switchuri. Am dreptate ? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In completarea lui Catalin:

- initial, Reghinul ala (pentru ca in mod cert este vorba de Reghin) avea o forma a corpului ce aducea cu Telecaster - modificarile l-au dus spre un SG

- asemenea chitara costa pe vremea lui Ceashka 1200 lei (o carutza de bani la vremea aia); pe langa asta, se mai producea ceva ce aducea de deprte cu LesPaul, si care costa 1500 lei (d-asta am avut si era chiar "chambered"); si mai era un model, neckthru (Savoi parca se numea) si costa in jur de 7000 lei.

 

Bafta

 

PS. Schimba chitara! :)

Link to comment
Share on other sites

Mda, cea care aducea cu LesPaul-ul chiar suna bine, cu toate ca avea acelash tip de doze... :)

 

Bre Cata, ierea doua modele: una cu aceleasi doze de cacao si alta, tot cu doze de cacao, dar humbucker si cu capac metalic (io avusei d-aia cu capace care la un moment dat au zburat k m-am enervat ) :)

Link to comment
Share on other sites

Off topic 1...

Daca pe basul meu ar scrie altceva ar valora cel putin 15 mil. :)

 

Off topic 2...

Un Matiz cu aer conditionat costa 5700 euro nou, al meu e din 2004 si mai am de plata vreo 2 ani. Dar e suer, snt ff multumit de el. Nici acum nu-mi vina sa cred ca am scapat de cele 2 Dacii si n Oltcit (ma rog, luate pe rand, in timp). :)

Link to comment
Share on other sites

Off topic 1...

Daca pe basul meu ar scrie altceva ar valora cel putin 15 mil. :)

n-am pus sub semnul intrebarii acest lucru :)

 

 

Off topic 2...

Un Matiz cu aer conditionat costa 5700 euro nou, al meu e din 2004 si mai am de plata vreo 2 ani. Dar e suer, snt ff multumit de el. Nici acum nu-mi vina sa cred ca am scapat de cele 2 Dacii si n Oltcit (ma rog, luate pe rand, in timp). :)

 

Totusi, ASHA MULT costa un Matiz? :(B);)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Daca musicman luke e CAT DE CAT profesionala :) ...e printre holy grailuri

Nu cred ca mai sunt care au prin Romania...dar presupun ca nu esti acum pe plaiuri mioritice

Ce te-a determinat sa ti-o iei?

 

 

ce e asa de Holy Grail la chitara aia, ca mie nu imi place de loc, e oribila si mai este si 2100E, aka o carca de bani.

Link to comment
Share on other sites

ce e asa de Holy Grail la chitara aia, ca mie nu imi place de loc, e oribila

 

Daca tie ti se pare oribil corpul la chitara aia... :)

De fapt vad ca stilurile muzicale care iti plac promoveaza instrumente

cu forme cat mai contondente :)

 

si mai este si 2100E, aka o carca de bani.

 

Nu stiu ce legatura are,oricum chitara presupun ca e luata din europa,unde s-a avut

mare grija sa se taxeze ceva made in usa.Ea saraca e 1100$.

Eu zic ca features-urile,firma,si faptul ca e modelul exact pe care canta unul din cei mai mari

muzicieni si oameni de studio care exista fac pretul.Daca tot nu ma crezi,trage si tu

o ocheada aici

ca sa iti dai seama despre cine vorbesc.

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Da exact. Am vazut un model exact ca asta cand mi-am cumparat Gibsonu din austria, era expus, acelasi model numai ca alta culoare...tot made in usa, si era 1300... chiar mi-a placut chitara, si daca nu gaseam un SG cred ca pe asta o luam.Oricum s-o stapenesti sanatos.. insa nu stiu cum de ai putut sa dai atatia bani pe ea...

Link to comment
Share on other sites

cred k mai nimik nu se compara cu o chitara MusicmAN . sau mai tot ce e socos de Ernie Ball.

auziti dar totusi de Chitarile OLP ce parere aveti .. copii fidele Music MAn?

http://www.davisguitar.com/OLP-Luke.jpg

http://www.music-town.de/onlineshop/bilder...e/olp_mmspg.jpg

 

 

 

totusi ma gandesc daca se merita sa-mi iau o deasta

un OLP k a Lu Petrucci e numa 400 Dolari pe MusicianFriends

http://www.planetguitar.net/index.php

Link to comment
Share on other sites

cred k mai nimik nu se compara cu o chitara MusicmAN . sau mai tot ce e socos de Ernie Ball.

auziti dar totusi de Chitarile OLP ce parere aveti .. copii fidele Music MAn?

http://www.davisguitar.com/OLP-Luke.jpg

http://www.music-town.de/onlineshop/bilder...e/olp_mmspg.jpg

totusi ma gandesc daca se merita sa-mi iau o deasta

un OLP k a Lu Petrucci e numa 400 Dolari pe MusicianFriends

http://www.planetguitar.net/index.php

 

am incercat un OLP Silhouette (sau MM4 cum ii zice oficial)... slaba de tot. de sunet nu vorbesc, asta e de asteptat de la oo chitara de 200 de euro. Cu finishul la fel. Cel mai tare insa m-a dezamagit gatul. mult mai lat decat gatul unui un music man si un feeling ieftin. Nu sfatuiesc decat pe incepatori pt o astfel de chitara. E de nivelul unui squier standard.

Link to comment
Share on other sites

acum stiu cine esti BULLS EYE

da pt cine crede ca ii scumpa...............nu a fost de loc

pt ca a primit TOC la ea(care este unu dinala cam vreo 5-600 numa de dolari stiu,ca nu am vazut preturi in euro)si ff multe tampenii(corzi,Pene,2 cordoane,tot felu de chestii pt intretinut etc)

deci chitara pana la urma ar venii cam 1900 euro

cel putin asa mi-i s-a zis de PROPRIETAR care m-a rugat sa nu ii dau numele

Link to comment
Share on other sites

Toc de 5-600 euro?!?! :):):) Ce toc e ala omule? Stie sa faca si cafea? :(

Nu pe bune eu am dat pe gibson in jur de 1500, si tocul a venit absolut gratuit cu ea, si este din lemn solid, cu 3 incuietori + cifru, e padded pe dinauntru si cu covertura... sper sa-i fac o poza

Dar pur si simplu nu vad ce firma serioasa ar vinde o chitara asa scumpa fara toc... cu atat mai mult o firma atat de renumita

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

@lubeluke: poti sa-mi dai o tona de astfel de site-uri ca tot nu ma convingi. chitara aia e infecta din punctul meu de vedere. in afara de faptul ca are EMG-uri pe ea, insa puse cam aiurea, adica 85 in bridge, si 2 single in middle si neck, nu are nimic special si in continuare zic ca tot nu merita banii aia, din punctul meu de vedere.

Asa ca alergati in continuare dupa asa zise "Holy-Grail"-uri, si lasati-ne pe noi astia mai ignoranti sa cantam pe ESP-uri.

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.