www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Joe Satriani A Dat In Judecata Trupa Coldplay Pt Plagiat


bach
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann
Who the fuck is Coldplay?

 

Da asta cam asa e :) .

 

Pana la urma unii oameni asculta Coldplay, altii asculta Satriani, nu cred ca sunt multi sa le asculte pe ambele. Inteleg, au furat cantecul, totusi nu e de parca i-au furat si fanii.

Link to comment
Share on other sites

hai in pana mea plagiata 80% pe draq voi ati ascultat draqului melodiile amandoua cap coada ? ati ascultat pe draq, din ce vad eu aici multi au sarit ca oile dupa turma, satriani e overrated anyway 8-|. Are linia melodica de la voce ca primele note de la solo, in rest ? o laie ! . Acu sa fim sinceri daca led zepelin si gnr ar asculta Iris , Minculescu ar fi in ruine. Satrianni nare idee cata publicitate face acuma si lui si trupei coldplay. Slabe sanse sa castige procesul. Plus e clara treaba ca omu' nu vrea decat bani, so daca atat pupatul in fund virtuos al chitarii prefera banii in locul muzicii ....

Edited by arch)(angel
Link to comment
Share on other sites

Cred ca se poate intampla sa fie o lina melodica asemenatoare cu alta (uitate in tzara cu atata...te iubesc, te iubesc in Am eh,eh)...

Totusi daca satriani a dat in judecata pe baieti inseamna ca sa sfatuit cu cineva inainte si ca as avea sanse mari sa castige, nu cred ca persoane de gen satriani se arunca asa la un litigiu ieftin de jabba numai sa iesa circ in piata....oricum face part si acest gen de evenimente la sector musical din pacate. Numai bine

Link to comment
Share on other sites

hai in pana mea plagiata 80% pe draq voi ati ascultat draqului melodiile amandoua cap coada ? ati ascultat pe draq, din ce vad eu aici multi au sarit ca oile dupa turma, satriani e overrated anyway 8-|. Are linia melodica de la voce ca primele note de la solo, in rest ? o laie ! . Acu sa fim sinceri daca led zepelin si gnr ar asculta Iris , Minculescu ar fi in ruine. Satrianni nare idee cata publicitate face acuma si lui si trupei coldplay. Slabe sanse sa castige procesul. Plus e clara treaba ca omu' nu vrea decat bani, so daca atat pupatul in fund virtuos al chitarii prefera banii in locul muzicii ....

 

Pai si daca tu iei sa zicem o parte dintr-o piesa si faci din ea alta piesa nu tot plagiat se numeste?

Oricum exista `nshpe mii de "furturi" de genul acestuia, search pe youtube la 'Metal that sounds like other metal' , sunt acolo exemple cat cuprinde.

Edited by En1gma
Link to comment
Share on other sites

Ce urasc eu:

 

Intrasem pe MSN UK si pe Yahoo acum vreo doua zile si era stirea ceva de genul "Popular british band Coldplay sued by a Los Angeles Guitarist.", de parca Satriani e un random dude care canta la chitara in Los Angeles. In tot articolul numele lui aparea doar intr-un loc ceva de genul "Satriani, 52".

 

UGH. Vorbeam cu colegele de camera despre asta si nici macar n-au auzit de Satriani. Defapt, dupa cateva intrebari am aflat ca nici macar n-au auzit de Iron Maiden, si mai sunt si din Anglia. Oameni pierduti in epoca superficiala. In 5 ani n-o sa mai stie nimeni de Coldplay, o sa fie alte formatii care sa le spele creierii adolescentilor.

Link to comment
Share on other sites

Sincer acum nu cred ca o sa scoata cineva Coldplay din istoria muzicii de masa oricat i-ati uri voi si nu cred ca nu sunt in stare sa inventeze un riff de capul lor. O fi 80% asemanator cu al lui Satriani dar consider treaba asta o coincidenta. Ceva imi spune ca si Coldplay si Satriani vor exista si peste 5 ani cu acelasi nivel de succes.. Coldplay peste tot si Satriani in nisa lui de shred. Si asta pt ca majoritatea nu-s in stare sa asculte 5 minute de muzica instrumentala (poate clubarii si pastilatii dar si aia-s oarecum o nisa si ce se asculta in cluburi e doar partial muzica)

 

asta e analiza la sange a problemei Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Sincer acum nu cred ca o sa scoata cineva Coldplay din istoria muzicii de masa oricat i-ati uri voi si nu cred ca nu sunt in stare sa inventeze un riff de capul lor. O fi 80% asemanator cu al lui Satriani dar consider treaba asta o coincidenta. Ceva imi spune ca si Coldplay si Satriani vor exista si peste 5 ani cu acelasi nivel de succes.. Coldplay peste tot si Satriani in nisa lui de shred. Si asta pt ca majoritatea nu-s in stare sa asculte 5 minute de muzica instrumentala (poate clubarii si pastilatii dar si aia-s oarecum o nisa si ce se asculta in cluburi e doar partial muzica)

 

asta e analiza la sange a problemei

 

Pai eu sau altii (ca ascultatori) daca ascultam peste 5 min de muzica instrumentala sunt/suntem "club'ari sau pastilati" ? :)

Ce sa mai zic daca ascult de la 2 ore in sus...s'ar zice ca zilele ne sunt numarate. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu sau altii (ca ascultatori) daca ascultam peste 5 min de muzica instrumentala sunt/suntem "club'ari sau pastilati" ? :)

Ce sa mai zic daca ascult de la 2 ore in sus...s'ar zice ca zilele ne sunt numarate. :)

 

Nu, Doamne fereste!

 

Ma refeream la ascultatorii supericiali care sunt preocupati doar de hitul zilei si care nu au un album cap-coada in 'colectia' lor de 400 de mp3uri :) Sunt convins ca astia nu ar suporta sa asculte 'If i could fly' cap coada.

 

Am amintit muzica de club pt ca acolo chiar vezi seturi instrumentale de ore intregi si hituri mainstream gen lethal industry a lui Tiesto care a ajuns no 1 in mai multe locuri.

 

 

a .. inca ceva. am mai gasit un scandal de plagiat coldplay :D de data asta dupa kraftwerk

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Nu, Doamne fereste!

 

Ma refeream la ascultatorii supericiali care sunt preocupati doar de hitul zilei si care nu au un album cap-coada in 'colectia' lor de 400 de mp3uri :) Sunt convins ca astia nu ar suporta sa asculte 'If i could fly' cap coada.

 

Am amintit muzica de club pt ca acolo chiar vezi seturi instrumentale de ore intregi si hituri mainstream gen lethal industry a lui Tiesto care a ajuns no 1 in mai multe locuri.

 

 

Ok, se pare ca am inteles gresit primul post... mersi de lamurire

Scuzati offtopic'ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Ce urasc eu:

 

Intrasem pe MSN UK si pe Yahoo acum vreo doua zile si era stirea ceva de genul "Popular british band Coldplay sued by a Los Angeles Guitarist.", de parca Satriani e un random dude care canta la chitara in Los Angeles. In tot articolul numele lui aparea doar intr-un loc ceva de genul "Satriani, 52".

 

UGH. Vorbeam cu colegele de camera despre asta si nici macar n-au auzit de Satriani. Defapt, dupa cateva intrebari am aflat ca nici macar n-au auzit de Iron Maiden, si mai sunt si din Anglia. Oameni pierduti in epoca superficiala. In 5 ani n-o sa mai stie nimeni de Coldplay, o sa fie alte formatii care sa le spele creierii adolescentilor.

 

Te-as intreba daca mai esti asa de incantat ca te-ai mutat. Dar apoi mi-am dat seama ca si aici e fix la fel :) .

 

Ontopic: Stati linistiti, noi suntem cei care-i ascultam, care-i laudam, asa cum suntem intelegatori cu cei care fac misunareli precum playbackul ("nu e vina lor, cei de la tv nu au aparatura necesara...etc"). Si tocmai de aceea nu pot sa le dau in cap, pentru ca probabil nici nu au habar de ce au facut. Banuiala mea este ca baietii (precum multi altii din formatii pop) nu si-au scris ei cantecele. Ma indoiesc si ca ei, la randul lor, au auzit vreodata de Satriani. Probabil ca a gasit cineva pe oDC un cantecel al unui tip si a zis "Ce tare suna! Hai sa-l dau baietilor sa-l interpreteze ca oricum nu a auzit nimeni de ala". Imi si imaginez apoi o convorbire la telefon, in care Joe (de altfel un tip simpatic si binevoitor, dupa parerea mea) incearca sa clarifice situatia si ii sare tandara cand vede ca aia se fac la gara...

Pana la urma ce mai conteaza. Cei care asculta Coldplay oricum nu asculta Satriani si invers. Deci in continuare nu vad cum ar putea sa-si dauneze unul altuia. Publicitate, publicitate, dar nu cred ca se inghesuie deodata lumea sa cumpere albumele sa le compare.

Link to comment
Share on other sites

Ce urasc eu:

 

Intrasem pe MSN UK si pe Yahoo acum vreo doua zile si era stirea ceva de genul "Popular british band Coldplay sued by a Los Angeles Guitarist.", de parca Satriani e un random dude care canta la chitara in Los Angeles. In tot articolul numele lui aparea doar intr-un loc ceva de genul "Satriani, 52".

 

UGH. Vorbeam cu colegele de camera despre asta si nici macar n-au auzit de Satriani. Defapt, dupa cateva intrebari am aflat ca nici macar n-au auzit de Iron Maiden, si mai sunt si din Anglia. Oameni pierduti in epoca superficiala. In 5 ani n-o sa mai stie nimeni de Coldplay, o sa fie alte formatii care sa le spele creierii adolescentilor.

n-au auzit de satriani, da daca le pui Always with Me, Always With You o sa zica ceva de genu "aaaaa da ma, melodia aia!!" :)

 

si app ai dreptate maine poimaine nu mai stie nimeni de Coldplay sau James Blunt, da peste 5 ani Satch tot cunoscut ramane(in cercurile noastre chitaristice, bineinteles)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

n-au auzit de satriani, da daca le pui Always with Me, Always With You o sa zica ceva de genu "aaaaa da ma, melodia aia!!" :)

 

da :) pai acum 10 ani la noi erau vreo 5 melodii de ale lui in diverse generice de la emisiuni de la tvr (telesport ...) , asa ca si la noi creatiile lui sunt f. cunoscute , mai putin artistul.....

 

Edit: It was either Satch sau tipul ala "Octave"

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

n-au auzit de satriani, da daca le pui Always with Me, Always With You o sa zica ceva de genu "aaaaa da ma, melodia aia!!" :)

 

si app ai dreptate maine poimaine nu mai stie nimeni de Coldplay sau James Blunt, da peste 5 ani Satch tot cunoscut ramane(in cercurile noastre chitaristice, bineinteles)

 

Aici e mare moda cu stilul Indie, toata lumea e innebunita dupa asta. Always With Me, Always With You nu o auzi la radio, si greu iti sare in ochi la magazin cand esti in cautare de Basshunter - Now You're Gone sau cine stie ce formatie indie (Arctic Monkeys e la moda azi). Iti trebuie un attention span mai lung de 2 secunde ca sa apreciezi o melodie de Satriani, si lumea e prea obsedata de alcool si party ca sa isi bata capul cu scopul original al muzicii: arta.

 

In general nu mi-as bate capul, dar mi se pare interesant ca, Coldplay au zburat in final prea aproape de soare si acum o sa vada cu cine au de-a face. :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Aici e mare moda cu stilul Indie, toata lumea e innebunita dupa asta. Always With Me, Always With You nu o auzi la radio, si greu iti sare in ochi la magazin cand esti in cautare de Basshunter - Now You're Gone sau cine stie ce formatie indie (Arctic Monkeys e la moda azi). Lumea e prea beata, prea des aici ca sa dea un ban pe ceva artistic. Jur ca nu am apucat sa am o discutie calumea cu cineva aici, toata lumea e like "YEAAHHH LET'S PARTY WITH OUR.. DRUGS AND ALCOHOL!!!1 AND OUR FACEBOOK!!1!1." Iti trebuie attention span mai lung de 2 secunde ca sa apreciezi o melodie de Satriani.

:) si mie imi displace indie-u si in general pop-rocku asta modern, si cred ca esti prima persoana care imi impartaseste partial viziunea. nu imi plac in special Blunt, Mika si toate trupele alea care canta cu accent fals britanic!! bllleehhh

 

ok, gata cu offtopicu :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa ceva cercetari m-am lamurit ca Satriani este genial dar nici Coldplay nu-s Marius Moga. 'Talk' foloseste rifful Kraftwerk si germanii sunt cretitati pe album deci daca era vorba de preluare intentionata ar fi fost ceruta permisiunea si de data asta. Nu-mi ramane decat sa cred ca e o coincidenta.

 

Pe lg asta mi se pare normal sa se imprumute teme si tehnici dintr-o parte in alta. Face parte din procesul de creatie. Ce-ar fi sa se fi luat la bataie Da Vinci cu Rafael pt ca amandoi au pictat Fecioara Maria?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.