www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

As dori si eu sa imi cumpar o chitara, dar nu sunt foarte hotarat.. Vreau o chitara care:

- sa aiba un sunet catifelat *

- sa se poata apasa usor pe corzi *

- sa aiba un pret sub 1000 ron *

- sa aiba gaura pentru picior *

- sa aiba culoare neagra

- sa fie subtire.. ca si chitarile electro-acustice *

- sa fie acoustica sau electro-acustica *

Acestea sunt cateva aspecte care trebuie sa le aiba chitara dorita de mine. Unde vedeti stelute la capatul randului.. chitara trebuie neaparat sa contina acel aspect. Iata un model pentru chitara dorita de mine.. Stagg SW206CETU-BK.. spuneti-mi si cateva lucruri despre aceasta chitara daca considerati ca este buna. Va rog sa nu vorbiti despre alte lucruri pe acest topic.. daca vreti sa ii reprosati ceva altui user.. folositi PM. Multumesc si bafta la cantat! :)

 

Cu Staggul de mai sus am avut "onoarea" sa cant.E sub 1000 de ron,e neagra,e electro acustica si subtire si restul de caracteristici date de tine ,mai putin corzile,care sa apasa foarte greu...si nici sunetul nu e prea grozav...

 

Ps: Poti incerca un fender strat-acoustic.E doar cu 50 de lei mai scump decat cei 1000 de lei in care se incadreaza bugetul,insa mie mi-a placut...subtire corp in forma de stratocaster,doza buna finish bun si nu in ultimul rand neck de stratocaster=>corzile se apasau foarte usor!

Link to comment
Share on other sites

fratilor am un buget de 430 ron pentru un amplificator bun... spuneti-mi si mie de care sa-mi iau si de unde... mi s-a recomandat un roland 15x ca ar fi ideal... am luat de curand un jackson kelly.. si nu am amp please help ^ ^

 

 

Line 6 mi s-au parut formidabile. Fender... si astea sunt bunicele. Marshall... sunt cam scumpe pentru cat fac. Despre Rolandul acela nu pot spune nimic ca nu l-am auzit decat pe net :) , dar la functii nu prea exceleaza.

 

 

Iti recomand un Line 6 Spider III sau IV 15W, dar s-ar putea sa depaseasca putin bugetul tau, dar eu zic ca merita. Preset-urile Metal si Insane rup norma. :) Sa nu zic si Clean-ul ce bine se aude.

 

Daca nu mai poti largi bugetul deloc Rolandul 15X e ok. Il au la Guitar Shop. De asemenea si Line 6.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

am un buget de 450 ron. vreau sa iau o chitara acustica. ce modele imi recomandati. chitara sa fie disponibila la un magazin din Cluj Napoca. Hohner hw 220 se gaseste in Cluj Napoca? si e buna pentru un incepator?

 

 

E foarte buna, si nu numai pentru un incepator. Din pacate nu cred ca e vreun magazin care comercializeaza acest model, insa cred ca in oras ai o reprezentanta Reghin, cu chitari Hora Reghin. Cel mai sigur vezi aici www.hora.ro daca orasul tau e in lista, si daca e afla adresa magazinului.

 

Acum o parere subiectiva: la chitarile Reghin trebuie sa ai un pic de noroc cand o cumperi sa nimeresti una lucrata si finisata bine, ca altfel pe viitor pot aparea probleme cu griful sau la cheite. In cazul in care ai cumva drum prin Bucuresti, go to Hohner :) sau daca e Ploiestiul in cale cauta chitari Cort la www.magazinuldemuzica.ro .

Link to comment
Share on other sites

buna as vrea si eu niste niste pareri, sfaturi.... care ar fi cea mai buna alegere dintre:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1623

sau

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1903

 

sau daca ar fi sa imi iau o electrica pana in 800 ron ce sfaturi miati da?

 

Multumesc anticipat pt orice replay

 

 

:) Ce situatie! Ibanezul ala l-am avut eu asta vara si m-am chinuit 4 luni ca sa il vand, deoarece se auzea infect si mai si falsa un pic pe ultimele freturi, cu toate ca costa 850 ron si mai scrie si ca are Solid Top, vezi Doamne. In timp ce detineam Ibanezul visam la modelul celalalt de Takamine care are acelasi pret, insa cu timpul am mai acumulat niste bani, am reusit sa vand si junghiul de Ibanez si mi-am luat o bijuterie de Takamine EG340SC, pe care o folosesc la inregistrari, dar si la cantat obisnuit in camera. Are sonoritate foarte bogata si suna bestial atat la rece, cat si amplificata.

 

Modelul EG320C e asemanator, doar ca nu are top solid si tuner on-board (e decat preamp-ul), insa e o chitara cu mult superioara Ibanezului, are gatul si head-ul mate iar sunetul e foarte "mieros", de altfel cum au mai toate chitarile Takamine.

 

So, conclusion: Go 4 Takamine !

 

 

Chitara electrica mai bunicica pana in 800 ron: Squier Affinity FAT Strat @ Guitar Shop sau Aria MAC-55, XL-DLX @ McMusic.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

MS pt sfat PLS URGENT ce cablu pt procesor trebe sa imi iau ? ziceau astia pe la muzika ca sunt cabluri de 16 ron (3m) si 36 ron (tot 3m) .... e dif mare intre ele ca sunet ? care sa-l iau ? (desi bine ar fi ca ala de 16 ron sa fie bun ca nu prea mai am bani :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest danny2oo932

Defapt era vorba de gaura aceea care iti permite sa faci notele acelea foarte ridicate.. Si nu a zis nimeni nimic de chitari patrate :)

Link to comment
Share on other sites

Dintre primele 2 ti-as recomanda un Squier Classic Vibe 50, este mult mai reusita si mai aproape de reteta originala Fender, atat ca lemn, cat si ca lucratura si finisaje. Primul are corpul din basswood (o specie de tei), al doilea din cedru indian,c are nu sunt lemne folosite in mod traditional la fabricarea stratocasterelor si de aceea vor suna putin diferit fata de un strat normal. La Fender mexican SH e mult treaba de bafta, poti lua unul foarte reusit sau unul mai putin reusit. Nu il lua fara sa il probezi atent, sau daca nu te pricepi ia pe cineva care se pricepe cu tine.

Link to comment
Share on other sites

bine! vintage v100 ice tea sa fie! am dat si eu mail la muzikia sa intreb daca nu pot cumpara de la ei. mi-as fi luat lemon drop dar m-a indepartat ideea sa-ti cumperi o chitara gata batuta :) si sa dai si bani in plus pe ea :lol: :lol: :):lol:

mersi mult de tot pentru indrumare :)

desi in principiu m-am hotarat si o sa mai dureze putin pana strang toti banii, sa mai scrieti si voi aici daca gasiti o copie les paul (pana in 2 000 ron/500 euro) mai buna/mai apropiata, cosmetic vorbind, de original. se exclude epiphone, nu imi place headstockul ;) si nu dau pe o copie bani care stiu ca vor merge tot la gibson, sunt nesimtiti rau ca i-au modificat ciocul. :D fender de ex a lasat designul mult mai asemanator la seria squier.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand Fenderul, chiar daca am ibanez.

 

 

Si eu la fel, tot Fenderul recomand. Am avut Ibanez model mai scump (tot V series) si suna ciudat rau, insa am avut si un Fender CD60-CE (electroacustic) si avea un sunet destul de cald.

 

Bineinteles ca pentru tine e mai buna o acustica normala, adica Fenderul CD60, deoarece la una electro-acustica nu ai avea ce face cu partea electrica.

 

Si Fender am luat.

Multumesc inca o data pentru sugestii.

Edited by fLr^
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.