www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest StunnerSBand

Chitarile incadrate in categoria Rich People sunt pur si simplu chitari pentru persoane care sunt pasionati sau pentru profesionisti, nu neaparat pentru oameni bogati. Este vorba de acei oameni care stiu sa aprecieze un instrument de calitate si care de cele mai multe ori fac sacrificii serioase pentru a isi permite unul.

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
E bine ca nu ai luat un GIO, sau un LP special de la Epiphone sau o lopata asemanatoare; is foarte multi care fac greseala asta.

N-am luat așa ceva, cã doar nu mi-a luat Dumnezeu mințile. Dar seria SA cred cã este bunicicã, sau așa îndrãznesc sã sper.

Oricum, dupa urechea mea proastã sunã neașteptat de bine Ibanezul. Am verificat la tasta 12 cum sunã, ca sã vãd dacã este setat cum trebuie și nu mi-am crezut urechilor: este perfect setat din fabricã, deși a mai fost pe la altcineva care nu prea a cântat-o, chitara este perfect setata. Verificatã cu Ap Guitar Tuner și cu un tuner Korg. Sustain de nu se poate, desi actiunea e cam mica. Sunet perfect pe humbucker, puțin cam straty pe neck. Oricum, eu mã joc doar pe humbucker cu ea și asta nu-mi prea place la modelul ãsta: cã are douã doze single.

 

Oricum, una peste alta, o chitarã solidã, doze care sunã super mișto pe blues și cu un humbucker cu care nu-mi e rușine. Floydul e un vis. Cred cã am nimerit și un nut ca lumea, dar floydul nu dezacordeazã absolut deloc.

 

Singurul minus pe care i-l pot da, e cã e HSS și nu HH, dar chiar și așa pot cânta pe singurul humbucker tot ce-mi poftește inimioara.

 

Ce sã mai zic, am vrut sã o setez, dar e pur și simplu perfectã by default. Deși a trecut pe la un tip care a lãsat-o detensionatã, vreme de 3-4 ani, se pare cã griful e super dur și nu se dezacordeazã aiurea. De fapt am mai pus și eu mâna pe strãchini Ibanez gen GRG70, GAX30 și îmi cam fãcusem o pãrere proastã despre Ibanez. Uite totuși cã Ibanez mai face și chitare acceptabile. Și culmea, setate cum trebuie din fabricã.

 

Probabil cã oi fi avut eu noroc porcesc, cã am mai pus mâna pe ceva Ibanezuri și sunau ca dracu'. Ca sã nu mai zic cã nu erau setate deloc, dacã încercai sã umbli la truss iesea griful vãlurit, nici concav, nici convex.

Link to comment
Share on other sites

Guest nanoteknn

salut vreau si eu sa imi cumpar o chitara electrica mai de incepator si sa nu depaseasca 6 mil juma .m-am gandit la un Harley Benton HBST -SET de la muzica .cant cam de 1 an pe clasica si m-am plictisit ingrozitor stiu ca e o mare diferenta dar vreau sa invat pe electrica ,chiar daca nu o sa devin celebru peste noapte am rabdare destula sa ma apuc de ,,zdranganit,,

 

 

link : http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...ST-_-25043.html sau

http://www.magazinuldemuzica.ro/THOMANN-GI...ST-_-25040.html

 

sfaturi?

 

PS : vreau ceva de incepator care sa nu conste mult dar sa ma si tina ceva timp adica peste 1 an 2 sa nu o schimb

imi trebuie si amp .

 

 

 

deasemenea as vrea sa imi cumpar si o acustica ce ar trebui sa-mi iau ?

 

pana la urma va trebui sa ma decid electrica sau acustica

Edited by nanoteknn
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu iti lua d p Magazinudemuzica... mi se pare k sunt prea mari preturile...

uite packu asta daca iti place :) e cam la pretul tau >>>aici<<< .. zic k ii mai bun decat harleybentonu

 

si eu am avut la inceput packul asta si s-a descurcat foarte bine si amp-u e foarte rezistent :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nanoteknn

nu ca nu command pe net m-am uitat doar pentru o idee ca vreau sa ma duc pana la muzica in bucuresti si sa vad ce au pe acolo sau ma duc in hora :-??

am mai citit pe net am vazut ca harley benton astea sunt cam nasoale asa ca as vrea alta firma si tot asa in jur de 6 milioane .poate imi recomandati si un magazin in bucuresti deoarece nu am incredere in comenzi online

Edited by nanoteknn
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Chitarile incadrate in categoria Rich People sunt pur si simplu chitari pentru persoane care sunt pasionati sau pentru profesionisti, nu neaparat pentru oameni bogati. Este vorba de acei oameni care stiu sa aprecieze un instrument de calitate si care de cele mai multe ori fac sacrificii serioase pentru a isi permite unul.

 

 

Te contrazic. Exact aceste chitare sunt luate de multi oameni care au bani chiar daca abia invart cateva note. Uite-te in jur... Imi amintesc cum spunea cineva... "chitarele nu se merita, se cumpara" exact pe aceasta se merge.

 

Multi snobuleti cu fite (brand, lemn, c*cat) si bani cumpara asa ceva ("profesionisti" ca au trupa de ii invita in loc de trupa de comedie). As da exemplu de doua trupe din tara, dar risc sa imi sara toti sacalii de pe rgc in cap so...

 

Asta e, daca oameni au bani isi iau chestii scumpe, dar nu inteleg de ce sa arunci cu banii cand poti lua o chitara din lemnu pe care il vrei cu bridgeu care il vrei, pui ce doze vrei si ai ce vroiai la un pret evident mai mic.

Link to comment
Share on other sites

salut!am aproape 14 ani si vreu sa invat sa cant la chitara...am o chitara reghin destul de veche dar as vrea sa imi cumpar una noua.

ce imi recomandati?.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Ce gen ai vrea sa canti ?

salut!am aproape 14 ani si vreu sa invat sa cant la chitara...am o chitara reghin destul de veche dar as vrea sa imi cumpar una noua.

ce imi recomandati?.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
salut!am aproape 14 ani si vreu sa invat sa cant la chitara...am o chitara reghin destul de veche dar as vrea sa imi cumpar una noua.

ce imi recomandati?.... :)

 

buget? electrica? acustica?

si stii sa canti (ai invatat pe reghinu vechi) sau vrei sa inveti pe una mai buna?

Link to comment
Share on other sites

nu am invatat pe reghin dar mi-a spus cineva ca dak invat pe una praf cand trec pe alta buna o sa fie mult mai greu...bugetul este pana in 300-400 ron ... as vrea sa imi iau una noua pentru incepatori,genul nu prea conteaza...

Link to comment
Share on other sites

nu am invatat pe reghin dar mi-a spus cineva ca dak invat pe una praf cand trec pe alta buna o sa fie mult mai greu...bugetul este pana in 300-400 ron ... as vrea sa imi iau una noua pentru incepatori,genul nu prea conteaza...

http://www.guitarshop.ro/produse.php?scid=14

Eu am asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=638

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=42340

Mult succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ledzplin

Ce chitara clasica imi recomandati in bugetul 1200-1800 ron ?

Pe mine ma batea gandul la un Manuel Rodriguez desi nu stiu ce model ar fii cel mai bun in banii acestia..

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest ledzplin

Se pare ca nu prea sunt pasionati de muzica clasica pe aici asa ca va mai pun o intrebare legat de electrice ..

Care sunt diferentele intre un Ibanez RG350DX si un Squier Fat Stratocaster (avantaje ,dezavantaje)?Merita Ibanezul diferenta de pret?

Edited by ledzplin
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu prea sunt pasionati de muzica clasica pe aici asa ca va mai pun o intrebare legat de electrice ..

Care sunt diferentele intre un Ibanez RG350DX si un Squier Fat Stratocaster (avantaje ,dezavantaje)?Merita Ibanezul diferenta de pret?

 

Depinde pentru ce sa merite diferenta. Squierul este o chitara excelenta pentru blues si classic rock, Ibanezul merge ceva mai bine pentru shredding si metale. De notat ar fi ca Edge III -ul de pe Ibanez este un sistem de tremolo foarte putin fiabil, se tocesc repede cutitele si nu mai tine acordajul. Daca iti doresti mult o chitara cu floyd de la Ibanez iti recomand S320 care are un sistem de tremolo pe rulment si este mult mai fiabil. Pe de alta parte Squierul Standard Fat Stratocaster este o chitara foarte corecta pentru categoria de pret din care face parte.

Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Salut. A cam venit timpul sa schimb si eu chitara ( cea veche: Harley Benton ). Cant in general metale si m-am gandit ca urmatoarele chitari s-ar potrivi stilului:

 

Prima: Peavey Vortex EX Satin Black - o prefer ca si forma si putinii proprietari de care am dat o lauda ( comentariile de pe ultimate-guitar)

 

A doua: Ibanez GRG220DEX - Ibanezurile, din propria experienta, sunt chitari bune si cu un raport calitate-pret mai mult decat corect

 

A treia: Ibanez GRG250DX-BKF - Ca sa fiu sincer, arata bine. Si dozele, dupa parerea mea sunt bune ( am cantat pe a unui prieten care avea aceleasi doze)

 

Insclin spre Peavey insa nu am certitudinea ca este o chitara superioara celor doua.

 

Astept orice parere si orice alt sfat (alta chitara, alt model). Multumesc!

 

ma scuzi ca te intrerut ledzplin,am gasit ceva la mine in oras http://www.mezzomusic.ro/pages.php?d=4&amp...53&sel=8080 dar va rog sa imi spuneti si parerea voastra despre chitara... :)

 

Are un prieten un model identic. I s-a deslipit griful. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Frozen, daca ar fi sa aleg m-a sgandi intre peavey si Ibanezul Rosu. :)

 

 

Si ma rog care-i problema cu celalalt ibanez?

Link to comment
Share on other sites

Guest ledzplin
Depinde pentru ce sa merite diferenta. Squierul este o chitara excelenta pentru blues si classic rock, Ibanezul merge ceva mai bine pentru shredding si metale. De notat ar fi ca Edge III -ul de pe Ibanez este un sistem de tremolo foarte putin fiabil, se tocesc repede cutitele si nu mai tine acordajul. Daca iti doresti mult o chitara cu floyd de la Ibanez iti recomand S320 care are un sistem de tremolo pe rulment si este mult mai fiabil. Pe de alta parte Squierul Standard Fat Stratocaster este o chitara foarte corecta pentru categoria de pret din care face parte.

 

Sa inteleg Ca Std. Fat Strat < S 320 ?

Apropo ..care este diferenta intre Fat Strat de la Fender si de la Squier in afara de pretul dublu?Merita Fender-ul sau platesti renumele?

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg Ca Std. Fat Strat < S 320 ?

Apropo ..care este diferenta intre Fat Strat de la Fender si de la Squier in afara de pretul dublu?Merita Fender-ul sau platesti renumele?

 

Diferenta intre Fender si Squier e destul de mare, mai ales la calitatea lemnului si la harware si electronica. Daca merita sau nu sa platesti dublu pentru un Fender cred ca asta ramane la aprecierea fiecaruia. O comparatie intre Squier Fat Strat si Ibanez S320 nu ar fi obiectiva pentru ca nici nu sunt in aceeasi categorie de pret si nici nu sunt facute pentru acelasi gen de muzica. Acum depinde de tine ce crezi ca este mai potrivit nevoilor tale. Ce iti pot spune e ca RG350 < S320.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.