www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Angel D

Ok, vad ca sunteti destul de prompti cu raspunsurile asa ca am decis intr-un final sa creez un cont si sa va intreb si pe voi ce chitara as putea sa imi iau.

 

Mentionez ca sunt destul de incepator si am avut putina experienta cu chitari, am avut o Aria electro-acustica (AW-20E) care din pacate a decedat, o pisica nebuna i-a rupt gatul zilele trecute. Pisica batuta, chitara din pacate a decedat si decat sa o repar, mai bine una noua, la care nu falseaza Mi-ul (mai bine ca a ucis-o pisica, nu imi placea oricum cum suna si cum vibra Mi-ul).

 

Asa ca am decis sa iau una acustica de data asta, nu am inca nevoie de amplificare. Voi pune pe puncte cam ce vreau si astept sfaturile voastre.

 

1. Buget : 500 RON, mai ieftin mai bine

2. Sa fie o marca cunoscuta. Stiu ca in banii astia pot lua Fender Pack-ul asta sau Ibanez, insa nu stiu cam cat de bune sunt pack-urile, asa ca astept pareri pe tema asta.

3. Nu prea sunt sigur de ceea ce vreau. Aria nu mai vreau sa iau chiar daca sunt mai ieftine, prefer ceva de la Ibanez, Squier si Fender daca e sa fie pack-ul ala de care ziceam mai sus. Nu stiu cat de bune sunt Stagg si Hohner, am auzit pareri destul de impartite despre aceste doua marci, mai astept si altele. :)

4. Vreau sa sune ok, nu perfect, stiu ca in banii astia nu pot sa am prea multe pretentii, dar vreau un sunet cald, melodios si destul de multa rezonanta din partea chitarii. Cam ce marca credeti voi ca poate sa indeplineasca cerintele, macar o parte din ele ?

 

Multumesc de sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Ok, vad ca sunteti destul de prompti cu raspunsurile asa ca am decis intr-un final sa creez un cont si sa va intreb si pe voi ce chitara as putea sa imi iau.

 

Mentionez ca sunt destul de incepator si am avut putina experienta cu chitari, am avut o Aria electro-acustica (AW-20E) care din pacate a decedat, o pisica nebuna i-a rupt gatul zilele trecute. Pisica batuta, chitara din pacate a decedat si decat sa o repar, mai bine una noua, la care nu falseaza Mi-ul (mai bine ca a ucis-o pisica, nu imi placea oricum cum suna si cum vibra Mi-ul).

 

Asa ca am decis sa iau una acustica de data asta, nu am inca nevoie de amplificare. Voi pune pe puncte cam ce vreau si astept sfaturile voastre.

 

1. Buget : 500 RON, mai ieftin mai bine

2. Sa fie o marca cunoscuta. Stiu ca in banii astia pot lua Fender Pack-ul asta sau Ibanez, insa nu stiu cam cat de bune sunt pack-urile, asa ca astept pareri pe tema asta.

3. Nu prea sunt sigur de ceea ce vreau. Aria nu mai vreau sa iau chiar daca sunt mai ieftine, prefer ceva de la Ibanez, Squier si Fender daca e sa fie pack-ul ala de care ziceam mai sus. Nu stiu cat de bune sunt Stagg si Hohner, am auzit pareri destul de impartite despre aceste doua marci, mai astept si altele. :)

4. Vreau sa sune ok, nu perfect, stiu ca in banii astia nu pot sa am prea multe pretentii, dar vreau un sunet cald, melodios si destul de multa rezonanta din partea chitarii. Cam ce marca credeti voi ca poate sa indeplineasca cerintele, macar o parte din ele ?

 

Multumesc de sugestii.

 

 

Deci, chitarile din packuri nu le recomand. Ibanez in materie de acustice sunt praf. Fender suna ceva mai bine dar sunt slabute pentru cat costa (in aceiasi bani gasesti ceva mai bun). Hohner sunt printre cele mai bune la sunet si finisaje si au si preturi bune. Vorbesc din propria experienta. Am avut model de Ibanez destul de scump V205SECE care suna oribil si pe care l-am vandut, am avut si Fender CD-60 CE (electro) care suna mai bine dar nici pe aceasta n-o mai am si de 3 ani am un Hohner HW300E-AM care a fost cea mai ok din toate, finisaje bune si care suna cel mai bine si o recomand oricui. Costa acum in jur de 500 ron la Muzica. Am mai probat Takamine G320 si iarasi suna bine si aceasta. Stagg nu am avut, nu pot spune nimic despre ele, decat ca am citit mai mult pareri de rau decat de bine.

 

Aaa, si cu putin noroc poti gasi si o Hora Reghin buna in 500 ron, daca iti plac, cu toate ca nu prea recomand decat modelele pentru export care sunt mai scumpe (le gasesti in Muzica la etaj in stanga).

 

Concluzie: tragem linie si reiese invingator Hohner.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

A incercat cineva un LTD MH-50?

Pretul era parca 1383 la thomann cu tot cu transport. Deci aproape 14 milioane.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Angel D
Deci, chitarile din packuri nu le recomand. Ibanez in materie de acustice sunt praf. Fender suna ceva mai bine dar sunt slabute pentru cat costa (in aceiasi bani gasesti ceva mai bun). Hohner sunt printre cele mai bune la sunet si finisaje si au si preturi bune. Vorbesc din propria experienta. Am avut model de Ibanez destul de scump V205SECE care suna oribil si pe care l-am vandut, am avut si Fender CD-60 CE (electro) care suna mai bine dar nici pe aceasta n-o mai am si de 3 ani am un Hohner HW300E-AM care a fost cea mai ok din toate, finisaje bune si care suna cel mai bine si o recomand oricui. Costa acum in jur de 500 ron la Muzica. Am mai probat Takamine G320 si iarasi suna bine si aceasta. Stagg nu am avut, nu pot spune nimic despre ele, decat ca am citit mai mult pareri de rau decat de bine.

 

Aaa, si cu putin noroc poti gasi si o Hora Reghin buna in 500 ron, daca iti plac, cu toate ca nu prea recomand decat modelele pentru export care sunt mai scumpe (le gasesti in Muzica la etaj in stanga).

 

Concluzie: tragem linie si reiese invingator Hohner.

 

Mersi de raspuns, utile informatii :)

 

O sa ma orientez deci spre Hohner, cand am fost sa cumpar Aria am pus mana si pe cateva Hohner-uri, intr-adevar sunau binisor dar nu aveam pe atunci bani de ele, era bugetul mai limitat. :) Pana la urma m-am uitat si la Hohner-ul pe care il ai acum si tind sa il cumpar pe asta :) Nu e prea mare diferenta de bani intre acustica si electro-acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Eu am incercat, arata bine, ar griful destul de comod si atat. In rest e o chitara banala si scumpa pentru cum suna. La banii astia mai bine te iti dupa un Cort sau BC Rich Assasin (daca vrei Floyd).

 

Dupa 2 comentarii pozitive pe thomann si cu o nota foarte apropiata de 5/5 ma asteptam la ceva mai de bine :). Oricum e bine sa stii si parerea cuiva care nu ii place. Un om caruia nu-i place (sau mai bine zis care simte ca nu se merita pentru banii acestia) o sa observe defectele mai bine. Te rog daca nu te superi sa imi mai spui cate ceva. Deci dozele erau bune? Ca spui de sunet, teiul american n-are ce sa aiba, palisandrul si paltniul nici atat. Deci are sustain bun? Tremoloul se dezacordeaza ceva? De pret nu stiu, cu floyd in general sunt mai scumpe, de exemplu uite-te la jackson... la jackson sunt si mai scumpe. Diferenta dintre MH50 si JS30DK e de aproape 100 de euro. Assasin nu am vazut, o sa ma uit mai atent, am vazut asm standard in schimb, iarasi mai scump. Si daca e doar de doze asta se rezolva cu un DP100 in bridge sau un SD. Oricum mersi de parere. Ma mai uit in seara asta si eu pe review-uri.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

Salut as vrea sa-mi iau si eu o electrica... am mai primit sfaturi/pareri si am decis sa aleg intre epiphone special 2 si un squier afinity fat stratocaster (daca aveti si alte propuneri despre alte chitari e ok).. avand buget limitat cam pana in 750 ron pt o chitara... va rog sa-mi ziceti si mie ce pareri aveti.. nu prea imi place heavymetal/deathmetal.. mai mult rock deaceea am ales si squieru cu un singur humbucker... dati-va si voi cu parerile.. si despre amp m-am gandit sa iau un roland 15x la 4 mil si ceva.. tot asa asta mi-a fost recomandat.. cam atat ^ ^

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Salut. Nu sunt chiar incepator, insa abia nu demult am descoperit acest forum.

Doresc sa achizitionez o noua chitara clasica, deoarece Hora mea de 10 ani nu o va mai duce mult. M-ar inetera in principiu un model cu cutaway, eventual si electro-clasica, intre pretul de 150 si 250 EUR. Ce recomandari imi puteti oferi?

 

Iata cateva modele ce am gasit pana acum:

Santos Martinez SM150CEA: http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Clas...tinez-SM150CEA/

Ibanez G200ECE Electric Classical Guitar: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1546

Hora SM35

Hora SM45

 

Merita sa imi cumpar unul dintre modelele Hora sau mai bine ma axez pe Santos Martinez sau Ibanez? Mi se pare ca toate cel 4 modele sunt de calitate rezonabila, si au sunet frumos.

 

Mentionez ca nu sunt un chitarist clasic, dar imi place foarte mult sunetul acestui tip de instrument, deci in momente mai soft cant si pe clasica (de obicei muzica clasica sau medievala).

 

Inca ceva:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1320

 

Ce parere aveti despre acest combo de 15W? Mi-ar trebui pentru home practice, nimic altceva. M-am gandit si la un Peavey de aceeasi capacitate, dar parca am mai multa incredere in Marshall.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Dintre Marshall-l ala si Peavey eu zic sa iti iei mai bine Peavey Rage 258, suna mult mai bine si pe clean si pe distors, e putin mai ieftin si e si mai puternic.

 

Peavey d'ala are kreatorul. Si morthadoth incercase si zicea ca pentru practice at home e numa' bun. Personal nu am incercat. Dar am marshall mg15cd si este extrem de apropiat de seria noua de mg-uri. Ca tot le-am testat cand incercam niste chitare la mcmusic. Ei bine clean-ul este in regula. Cu un ibanez grg220dex este surprinzator de bun. Depinde de chitara. Drive-ul nu e cine stie ce. Dar cu un procesor e bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

 

Peavey d'ala are kreatorul. Si morthadoth incercase si zicea ca pentru practice at home e numa' bun.

 

Tocmai pentru asta-mi trebuie :) . Probabil voi cumpara Peavey-ul, deoarece este mai ieftin. Oricum voi incerca ambele inainte sa cumpar, dar eram curios de opiniiile si experientele voastre.

 

PS: Ceva opinii despre chitarile clasice?

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Tocmai pentru asta-mi trebuie :) . Probabil voi cumpara Peavey-ul, deoarece este mai ieftin. Oricum voi incerca ambele inainte sa cumpar, dar eram curios de opiniiile si experientele voastre.

 

PS: Ceva opinii despre chitarile clasice?

 

Depinde. Personal nu imi plac deloc. Cu corzile de nylon e rau pentru ca se dezacordeaza tot timpul si suna urat (din punctul meu de vedere), dar sunt mult mai usor de apasat.

Daca vrei sa faci cu profesor de chitara clasica insa vei avea nevoie de chitara clasica. Daca nu tii neaparat sa iei clasica iti recomand sa incerci cateva takamine electro-acustice.

 

Curiozitate: Cum ar fi chitara e clasica pe overdirve?

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Depinde. Personal nu imi plac deloc. Cu corzile de nylon e rau pentru ca se dezacordeaza tot timpul si suna urat (din punctul meu de vedere), dar sunt mult mai usor de apasat.

Daca vrei sa faci cu profesor de chitara clasica insa vei avea nevoie de chitara clasica. Daca nu tii neaparat sa iei clasica iti recomand sa incerci cateva takamine electro-acustice.

 

Curiozitate: Cum ar fi chitara e clasica pe overdirve?

Ei, nu se dezacordeaza daca legi bine corzile. Trebuie sa-l acordezi de cateva ori pana se prind bine corzile de plastic, dar dupa aceea nu vei mai avea probleme.

 

Am si chitara acustica, dar are sunetul mult mai metalic, iar uneori chiar ai nevoie de un sunet bland. Deci intrebarea nu este sa-mi cumpar sau nu chitara clasica, ci care model considerati ca isi merita banii. Personal as prefera sa aiba cutia partial din mahon, partial din artar, dar nu este un criteriu exclusiv.

 

Curiozitate: Cum ar fi chitara e clasica pe overdirve?

 

Probabil interesant.  :) Din moment ce imi cumpar chitara, voi incerca si te voi informa asupra rezultatelor :-)

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest meios4us

Salut. Imi pare rau ca nu am gasit mai intai acest topic. Am facut deja un topic http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=41711 dar poate aici o sa primesc mai multe raspunsuri. Pe scurt, as vrea sa cant muzica spaniola, flamenco, chiar clasica. Cate ceva mai stiu, am mai zdranganit pe Hora. Imi place sunetul cald, asa ca probabil tot la clasica o sa ajung. Ce clasica decenta pot sa cumpar sa zicem pana in 1500 RON? Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

bai...eu am inceput cu o chitara reghin vai de mama ei, am cumparat-o cu 180 ron de la un amic. Am cantat bine-mersi pe ea aproape doi ani. Intradevar, nu e cea mai buna alegere, dar pentru inceput e acceptabila, conteaza sa vrei sa canti, pana la urma, daca iti place, orice scandura este buna. Vointa conteaza, si dorinta de a canta.

 

Uite ca eu ma bucur ca am inceput pe asa ceva, nu conteaza marca, modelul, cate taste are, ce scala e grifful sau ce doze are. Emotia care ma acapara cand atingeam corzile era de nedescris. O chitara buna nu te face chitarist, si nici nu te ajuta sa devii unul.

 

in final, orice chitara iti este buna, conteaza sa vrei cu adevarat sa canti.

 

 

 

(intre noi fiind vorba, cand treci de la un reghin la ibanez....alta senzatie. Viata nu ar fi frumoasa daca nu ar avea si momente urate)

Link to comment
Share on other sites

Guest meios4us
:) Sunt convins ca cel mai mult conteaza omul, munca, vointa, talentul etc. Dar nici fara scule nu faci mare lucru. Trebuie totusi sa iti placa cum suna, nu? N-am zis ca nu stiu absolut nimic despre cantatul la chitara. Am avut chitara de la 16 ani (acum am 30). N-am putut sa avansez cine stie ce pentru ca zdranganitoarele pe care le-am avut eu (vreo 2 hora) sunau destul de urat si mai era si greu de cantat la ele. As vrea o chitara sa imi placa cum suna in primul rand, sa nu bazaie, sa fie usor de luat acordurile, sa nu aiba distanta pana la taste de 1 km etc. Am pus mana pe o chitara pe care nu as mai fi lasat-o din mana. Pur si simplu usurinta de a canta si modul in care suna te faceau sa vrei sa inveti mai mult. Stiu despre ce vorbesc cand e vorba de scule si pasiune. Va pot spune de exemplu multe despre fotografie. Printre altele sunt si un fotograf pasionat si stiu ca cel mai mult conteaza omul, dar si fara scule adecvate nu obtii ceea ce ai putea sa obtii cu scule mai bune. Asadar, multumesc si astept in continuare recomandari.
Link to comment
Share on other sites

Guest MotorHeadBanger

salutari. eu am deja ceva experienta cu chitarile dar numai acuma fac pasul spre o chitara mai scumpa . Bugetul este de 800 de euro , as dorii sa aud niste recomandari/pareri de pe thomann preferabil . am pus mana cel putin pe http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_custom_ex_me.htm si mi s-o parut destul de slabuta calitatea desii pare dotata.

genul abordat este metalul,rock... pot afirma ca zakk si dime sunt marile influente

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.