www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

stiu ca sunt slabe....din pacate ministrul de finante a demisonat :) si una mai buna nu imi permit

...probabil voi opta ptr Ibanez

 

multumesc tuturor pentru sfaturi!

 

 

Mai largeste-ti gama de chitari. Nu te opri la numai 2 branduri, unde platesti mai mult emblema. Uita-te si la Takamine, Hohner, Aria sau de ce nu, un Reghin mai "sanatos".

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Sal...As fi vrut sa imi iau un fender cat mai universal:)...sa poti canta orice,metal mai putin,mi-a atras atentia Highway 1 SSS upgraded,ce fendere in jur de 650 euro credeti ca ar fi mai bun?

 

Tot timpul mi s-a parut Gibson a fi chitare universale. Sunt folosite in aproape toate stilurile.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Haide, bre! Matale care te pricepi așa de bine sã pui botu' la o asemnea țeapã? Și nici mãcar nu e HSH sau HSS. :)

 

Da' cine a zis ca ma intereseaza? Pur si simplu mi-a sarit in ochi cand mai aruncam un ochi pe okazii :-??. Iar de teapa asa cred si eu dar dupa imi sar toti desteptii in cap ca de unde stiu ca nuj ce. Si mai lasa-ma ca nu m-am dat asa mare cum incerci tu sa scoti :) .

Link to comment
Share on other sites

imi recomandati asa ceva ?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

novice fiind :)

 

 

Mai pune 100 RON si vei avea ceva de 5 ori mai bun:

 

 

Ibanez GRG121

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

 

+

 

Vox Pathfinder 15R

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715

Link to comment
Share on other sites

Mai pune 100 RON si vei avea ceva de 5 ori mai bun:

 

 

Ibanez GRG121

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

 

+

 

Vox Pathfinder 15R

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715

 

asa o sa fac insa nu imi permit un Vox Pathfinder 15R si cred ca o sa-mi iau un Ibanez IBZ10G ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1632 ). In afara de cablu ce ar mai fi absolut necesar sa imi cumpar?

Edited by pixpi
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
E groaznic amplificatorul ala. Mai bine mai strangi ceva banuti si-ti iei ce-a propus Marduk.

 

Intr-adevar!

Am incercat si eu unul asemanator din pack-ul gsa06 sau cum s-o chema. Cred ca e varianta de 15w a aceluia. Nu mi-a placut deloc :) .

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Pana la urma mi-am luat Ibanez grg270b.

 

Multumesc de sfaturi :)

 

Tu care erai?

Aaa stai, nu cumva esti ala cu BcRich pentru folk? (adica cel caruia i s-a recomandat) :) .

Esti sigur ca aia vrei? De la distanta pare o chitara pentru chitaristi lead (basswood, 24frets, double locking, HSH :) ). Interesanta alegere... Anyway daca o iei sa o stapanesti sanatos.

 

LE: Daca esti din bucuresti du-te la guitarshop si incearca squier, epiphone si altele pe care ti le va recomanda pentru ce vrei tu sa canti inainte sa iei ibanez-ul acela.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Tu care erai?

Aaa stai, nu cumva esti ala cu BcRich pentru folk? (adica cel caruia i s-a recomandat) :) .

Esti sigur ca aia vrei? De la distanta pare o chitara pentru chitaristi lead (basswood, 24frets, double locking, HSH :) ). Interesanta alegere... Anyway daca o iei sa o stapanesti sanatos.

 

LE: Daca esti din bucuresti du-te la guitarshop si incearca squier, epiphone si altele pe care ti le va recomanda pentru ce vrei tu sa canti inainte sa iei ibanez-ul acela.

 

 

Tu nu citesti hombre ca deja si-a luat Ibanezul ala ? Ce sa mai incerce...

Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru

Am luat-o deja, si nu sunt din bucuresti

banuiesc ca nu v-ati fi asteptat sa iau BC Rich....

Dar avand in vedere ca am si un electro-acustic(pe care il folosesc acuma la folk) asta o s-o folosesc la blues si rock :)

 

Am luat-o de la Mcmusic

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Tu nu citesti hombre ca deja si-a luat Ibanezul ala ? Ce sa mai incerce...

 

 

Am luat-o deja, si nu sunt din bucuresti

banuiesc ca nu v-ati fi asteptat sa iau BC Rich....

Dar avand in vedere ca am si un electro-acustic(pe care il folosesc acuma la folk) asta o s-o folosesc la blues si rock ;)

 

Am luat-o de la Mcmusic

 

A da :):) ! Scuze nu am citit bine :):D:D . Scuze scuze... asa-s eu mai aiurit :D

Link to comment
Share on other sites

Hello :) si craciun fericit, am mare noroc ca am dat peste forumul acesta pentru ca nu cunosc nimic despre chitari si vreau sa imi iau una acustica dar nu stiu care ar fi potrivita pentru mine. Nu am mai cantat la o chitara, am tinut in mana dar numa am zdranganit aiurea la ea. Am un buget de 4 mil maxim si ma gandeam la chitara aceasta: http://www.instrumag.ro/Chitare-acustice-S...03N-pr3933.html

Voi ce mi-ati recomanda?

Link to comment
Share on other sites

Hello :) si craciun fericit, am mare noroc ca am dat peste forumul acesta pentru ca nu cunosc nimic despre chitari si vreau sa imi iau una acustica dar nu stiu care ar fi potrivita pentru mine. Nu am mai cantat la o chitara, am tinut in mana dar numa am zdranganit aiurea la ea. Am un buget de 4 mil maxim si ma gandeam la chitara aceasta: http://www.instrumag.ro/Chitare-acustice-S...03N-pr3933.html

Voi ce mi-ati recomanda?

 

O prietena are chitara asta; nu canta foarte des pe ea, dar nici nu s-a plans. Din pacate nu am avut ocazia sa o probez.

 

MC mai avea un Ibanez V70 la reducere (405 RON) care era dragut (l-am probat) dar vad ca nu il mai au afisat pe site.

 

Nu stiu ce sa mai zic. Multe chitare bune sub 4mil nu cunosc. Mai asteapta pareri.

 

Craciun fericit si tie, btw.

Link to comment
Share on other sites

Hello :) si craciun fericit, am mare noroc ca am dat peste forumul acesta pentru ca nu cunosc nimic despre chitari si vreau sa imi iau una acustica dar nu stiu care ar fi potrivita pentru mine. Nu am mai cantat la o chitara, am tinut in mana dar numa am zdranganit aiurea la ea. Am un buget de 4 mil maxim si ma gandeam la chitara aceasta: http://www.instrumag.ro/Chitare-acustice-S...03N-pr3933.html

Voi ce mi-ati recomanda?

 

 

Ce recomandare :)) Ibanez-ul ala e un mare ca..t. Toate lumea zice asta. Se aude ca si cum ar fi facuta din carton chitara aia (foarte strident si lipsita de bass). Sunt si modele mai scumpe de la Ibanez care se aud praf, dar v70 se aude cel mai praf. La 4 milioane iti recomand: Hohner model HW220 (vezi esound, e-store), Hora Reghin - diverse modele (vezi muzica, rapsodia), Aria, Stagg - diverse modele (vezi muzica). Cel mai bine mergi si probeaza-le. Chitarile Reghin sunt cele mai ok pentru inceput. La Ibanez platesti mult sigla (ca si la Fender). Asadar Ibanezul ala face 2 milioane cel mult la cum se aude. Si un ukulele se aude mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Ce recomandare :) ) Ibanez-ul ala e un mare ca..t. Toate lumea zice asta. Se aude ca si cum ar fi facuta din carton chitara aia (foarte strident si lipsita de bass). Sunt si modele mai scumpe de la Ibanez care se aud praf, dar v70 se aude cel mai praf. La 4 milioane iti recomand: Hohner model HW220 (vezi esound, e-store), Hora Reghin - diverse modele (vezi muzica, rapsodia), Aria, Stagg - diverse modele (vezi muzica). Cel mai bine mergi si probeaza-le. Chitarile Reghin sunt cele mai ok pentru inceput. La Ibanez platesti mult sigla (ca si la Fender). Asadar Ibanezul ala face 2 milioane cel mult la cum se aude. Si un ukulele se aude mai bine.

 

Si uite asa argumentul tau devine invalid.

 

Nu am zis ca e o chitara buna. Am zis ca am cantat pe ea in magazin si mi s-a parut draguta. Ce pretentii sa ai la 4 milioane?

 

In plus, recomandarea ta kinda sucks... ma rog, doar partea cu Hora. Hardware-ul e de rahat si intr-un an-doi suna ca o lopata. Si asta o spun in cunostinta de cauza.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Ce chitara imi recomandati acustica sau electronica-acustica , ce are diferit electronica-acustica fata de cea acustica .... si mai multe detali ... caut o chitara in jurul sumelor de 300-600 ron ...

 

Si inca o intrebare la cea electronica-acustica are si amplificator ceva :-??

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
Hello :) si craciun fericit, am mare noroc ca am dat peste forumul acesta pentru ca nu cunosc nimic despre chitari si vreau sa imi iau una acustica dar nu stiu care ar fi potrivita pentru mine. Nu am mai cantat la o chitara, am tinut in mana dar numa am zdranganit aiurea la ea. Am un buget de 4 mil maxim si ma gandeam la chitara aceasta: http://www.instrumag.ro/Chitare-acustice-S...03N-pr3933.html

Voi ce mi-ati recomanda?

 

 

 

In cazul in care nu este chiar "maxim" bugetul tau, nu pot sa-ti recomand suficient de mult - Cort Earth 70 -. Si eu am inceput cu o Hora de 4 milioane apoi am trecut la chitara pe care ti-o recomand si pot sa-ti ca merita din plin 2 milioane in plus. Daca ai de gand sa inveti cat de cat chitara, poate chiar si numai la nivel de strumming, merita un mic efort ca sa incepi cu ceva de o minima calitate.

 

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...181&codcp=1

Link to comment
Share on other sites

Si uite asa argumentul tau devine invalid.

 

Nu am zis ca e o chitara buna. Am zis ca am cantat pe ea in magazin si mi s-a parut draguta. Ce pretentii sa ai la 4 milioane?

 

In plus, recomandarea ta kinda sucks... ma rog, doar partea cu Hora. Hardware-ul e de rahat si intr-un an-doi suna ca o lopata. Si asta o spun in cunostinta de cauza.

 

 

Adevarat, ce pretentii sa ai la 4 milioane. Dar la 4 mil gasesti chitari mult mai reusite decat Ibanez v70. Hohner am acasa modelul Hw300 si are un ton foarte cald (facuta complet din mahon), pe Aria am cantat si am o impresie buna. Pe Hora la fel am cantat si suna bestial, chiar si modelele ieftine. Eu nu stiu ce tot zici tu de Hora si de hardware-ul ei, k am si eu 2 chitari Reghin vechi de mai bine de 30 de ani si n-au nici pe dracu. In plus cunosc un copil care are un Reghin W11204 (care e ~3 mil) si n-are nicio problema cu ea. Adevarul e ca chitarile Reghin sunt bune cele pentru export, adica cele pe care le gasesti la Muzica la etaj si al caror pret sare undeva pe la 7 mil.

 

Deci, se gasesc dealuri mult mai bune in 4 mil.

 

Omul ar trebui sa caute mai multe firme de chitari, nu sa se arunce la prima.

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara imi recomandati acustica sau electronica-acustica , ce are diferit electronica-acustica fata de cea acustica .... si mai multe detali ... caut o chitara in jurul sumelor de 300-600 ron ...

 

Si inca o intrebare la cea electronica-acustica are si amplificator ceva :-??

 

 

Salut! Hombre, in primul rand nu exista termenul de "electronica-acustica". Sunt curios unde l-oi fi auzit. Termenul este "electro-acustica" ceea ce inseamna o chitara acustica (cu cutie de rezonanta) care are montat pe partea laterala de sus o "doza" adica un preamplificator, iar chitara se conecteaza printr-un cablu audio la o sursa de amplificare (de obicei la concerte sau in studio).

 

Tu daca nici nu ai auzit de termenul acela, nu vad rostul de ce ti-ai lua una electro-acustica. Deci iti voi recomanda una doar acustica (adica simpla). Si uite si modele recomandate de mine dupa care sa te uiti:

 

Daca esti din Bucuresti:

- Takamine G320 (~ 550 ron la Muzica www.mcmusic.ro )

- Hohner HW300, HW420 (~500-600 ron la E-Store www.music-estore.ro sau la E-sound www.esound.ro )

- Fender CD-60, CD-100 (~450-600 ron la Guitar Shop www.guitarshop.ro )

- Hora Reghin - sunt chitari romanesti (vezi modelele de la Muzica, la etaj in stanga) (la Rapsodia cam bate vantul)

- Aria, Stagg - verifica cateva modele la Muzica la etaj in dreapta (preturi intre 350 ron - 600 ron)

 

Daca esti din provincie:

- Hora Reghin - au reprezentante cam in orice oras principal. Dar cel mai bine cauta lista de reprezentante aici www.hora.ro

- Cort - diferite modele (vezi www.magazinuldemuzica.ro sau www.muzikia.ro sau www.triola.ro )

- Washburn - diferite modele (idem deasupra)

- si restul de modele deja mentionate mai sus daca se gasesc in orasul tau.

 

E bine ca la inceput daca ai ceva notiuni de chitara sa incerci cat mai multe si sa alegi pe cea mai potrivita. Daca ai pe cineva mai priceput te sfatuiesc, un pic insistent, sa il iei cu tine cand alegi chitara. Daca mergi singur, cand te uiti la o chitara ai in vedere urmatoarele: vezi ca distanta dintre corzi si grif la ultimul fret sa fie de maxim 5-6 mm - estimezi si tu din ochi (sa nu fie prea mare), daca te pricepi un pic vezi sa nu falseze si mai uite-te in lungul grifului sa fie perfect drept si sa nu fie curbat pe latura corzilor. Daca e fffff putin curbat dar uniform, aproape insesizabil e ok (e normal datorita tensiunii puternice a corzilor), dar daca e ceva mai mult curbat renunta la acea chitara si vezi ca tastiera (suprafata grifului pe care sunt dispuse freturile) sa nu fie serpuita ca poti avea fretbuzz chiar daca griful este drept, deci sa fie cat se poate de dreapta suprafata freturilor (se mai intampla sa gasesti asa direct din fabrica, mai ales la modelele ieftine, de aceea mare atentie).

 

Sper ca ti-am fost de folos si ti-am oferit si detaliile de care aveai nevoie, chiar mai mult cred.

 

Bafta la alegere si astept sa postezi pareri despre noua chitara. :)

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.