www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica
Aria XL-DLX - "ceva mai profesionist"

 

good one

 

hai ca esti smecher

recomanda-mi si mie ceva mai "profesionist" la pretul asta :)

sa te vad...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Tocmai asta zic, ca un instrument de 800 ron nu e nici pe departe profesionist.

 

"CEVA MAI PROFESIONIST" DECAT AM EU

Cand o sa am eu bani sa imi cumpar o chitara profesionista cu adevarat va insemna ca am implinit 18 ani, am servici si am facut imprumut la banca. Pana atunci...

 

Na, o poti numi greseala de exprimare.

Reformulez:

CEVA MAI BUN DECAT AM EU. :)

 

Multumit?

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Nu ai putea scrie ceva putin mai detaliat? Adica:

-Tii sa ai tremolo?

-Canti un stil anume?

-Tii sa ai single coil-uri/humbucker neaparat?

-Tii sa ai dozele bune sau lemn bun (la care tii mai mult)?

-Vrei o configuratie anume?

-Tii sa ai un anumit numar de freturi?

 

Ca asa asta are (din ce scrie aici) sustain bun, dar este recomandata pentru metale.

Asta e cu Floyd si pare buna cam in toate privintele (are si un model la acelasi pret cu 24 de freturi). Defapt as merge la McMusic sa o incerc pentru mine, dar nu prea am cumparat mai nimic de acolo.

Daca vrei pentru blues poti cumpara Affinity HSS si iei daca vrei si o doza de la Seymour Duncan (parca erau la mica publicitate deastea daca imi amintesc bine, cu un milion bucata) sau mai stiu eu.

Detaliaza te rog...

 

 

Deci:

1. nu tin sa am tremolo dar daca il are e bine venit (la Squier au toate, dar o sa-l desurubez daca ma va incurca :))).

2. ca stiluri: pai cred ca aici e un pic mai complicat: adica vreau sa cant si pop, rock, country dar vreau sa fac si armonie cu ea, iar in ceea ce priveste metalul mai putin ma intereseaza (oricum chitara doresc sa aibe cel putin o doza humbucker) si mai vreau sa invat si solistica (ceva mai dificil, ca acum pot canta pasaje mici de solo, dar nu imi e de ajuns).

3. doze sau lemn ? pai mai mult vreau lemn bun deoarece doze mai bune imi pot lua pe viitor, si nici nu mi-ar trebui niste doze extraordinare pt nivelul meu (oricum sa fie unele modeste, nici prea, nici foarte) :).

4. nu ma pricep la configuratii (nu prea sunt familiarizat cu stuff-ul de chitari electrice).

5. nu , sunt de ajuns 22 freturi.

 

Am mai scris, imi plac foarte mult chitarile Squier si m-as orienta spre ele in continuare deoarece am deja un Bullet acasa si mi se pare prea ok, mai ales la finisaje, lucrata foarte bine, nu falseaza deloc pana pe ultimul fret; si m-as orienta tot catre un Squier dar mai bun, evident. De aceea vreau sa stiu ce sustain au, ce lemn au, daca e bun, etc...Iar de amp optez intre Fender G-DEC Junior si Line 6 Spider 6 15W. Marshall mi se par prea scumpe pt. ce ofera.

Sunt "deschis" si la alte chitari, alti producatori, bla bla.

(O mica paranteza: Sa nu-mi recomandati Epi LP Special 2 deoarece nu-mi place sub nicio forma si din nici un pct de vedere).

 

Si inca ceva: se gasesc chitari electrice cu cheite care au suruburi cum au acusticele, sau daca nu se gasesc se pot schimba cheitele pe viitor ?

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Deci:

1. nu tin sa am tremolo dar daca il are e bine venit (la Squier au toate, dar o sa-l desurubez daca ma va incurca :) )).

2. ca stiluri: pai cred ca aici e un pic mai complicat: adica vreau sa cant si pop, rock, country dar vreau sa fac si armonie cu ea, iar in ceea ce priveste metalul mai putin ma intereseaza (oricum chitara doresc sa aibe cel putin o doza humbucker) si mai vreau sa invat si solistica (ceva mai dificil, ca acum pot canta pasaje mici de solo, dar nu imi e de ajuns).

3. doze sau lemn ? pai mai mult vreau lemn bun deoarece doze mai bune imi pot lua pe viitor, si nici nu mi-ar trebui niste doze extraordinare pt nivelul meu (oricum sa fie unele modeste, nici prea, nici foarte) :) .

4. nu ma pricep la configuratii (nu prea sunt familiarizat cu stuff-ul de chitari electrice).

5. nu , sunt de ajuns 22 freturi.

 

Am mai scris, imi plac foarte mult chitarile Squier si m-as orienta spre ele in continuare deoarece am deja un Bullet acasa si mi se pare prea ok, mai ales la finisaje, lucrata foarte bine, nu falseaza deloc pana pe ultimul fret; si m-as orienta tot catre un Squier dar mai bun, evident. De aceea vreau sa stiu ce sustain au, ce lemn au, daca e bun, etc...Iar de amp optez intre Fender G-DEC Junior si Line 6 Spider 6 15W. Marshall mi se par prea scumpe pt. ce ofera.

Sunt "deschis" si la alte chitari, alti producatori, bla bla.

(O mica paranteza: Sa nu-mi recomandati Epi LP Special 2 deoarece nu-mi place sub nicio forma si din nici un pct de vedere).

 

Si inca ceva: se gasesc chitari electrice cu cheite care au suruburi cum au acusticele, sau daca nu se gasesc se pot schimba cheitele pe viitor ?

 

Configuratie se refera la HSS sau SSS sau HH sau HSH sau H.

In fine ma gandesc si iti raspund

 

LE: Cumpara affinity hss. Din moment ce e prima ta chitara (cea de incepator) este perfecta. Ca atunci cand vei trece pe una mai buna o sa iti doresti una ce va costa mai mult de 10 milioane (te asigur). Deci parerea mea e ca HSS-u' e buna!

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Deci:

1. nu tin sa am tremolo dar daca il are e bine venit (la Squier au toate, dar o sa-l desurubez daca ma va incurca :) )).

2. ca stiluri: pai cred ca aici e un pic mai complicat: adica vreau sa cant si pop, rock, country dar vreau sa fac si armonie cu ea, iar in ceea ce priveste metalul mai putin ma intereseaza (oricum chitara doresc sa aibe cel putin o doza humbucker) si mai vreau sa invat si solistica (ceva mai dificil, ca acum pot canta pasaje mici de solo, dar nu imi e de ajuns).

3. doze sau lemn ? pai mai mult vreau lemn bun deoarece doze mai bune imi pot lua pe viitor, si nici nu mi-ar trebui niste doze extraordinare pt nivelul meu (oricum sa fie unele modeste, nici prea, nici foarte) :) .

4. nu ma pricep la configuratii (nu prea sunt familiarizat cu stuff-ul de chitari electrice).

5. nu , sunt de ajuns 22 freturi.

 

Am mai scris, imi plac foarte mult chitarile Squier si m-as orienta spre ele in continuare deoarece am deja un Bullet acasa si mi se pare prea ok, mai ales la finisaje, lucrata foarte bine, nu falseaza deloc pana pe ultimul fret; si m-as orienta tot catre un Squier dar mai bun, evident. De aceea vreau sa stiu ce sustain au, ce lemn au, daca e bun, etc...Iar de amp optez intre Fender G-DEC Junior si Line 6 Spider 6 15W. Marshall mi se par prea scumpe pt. ce ofera.

Sunt "deschis" si la alte chitari, alti producatori, bla bla.

(O mica paranteza: Sa nu-mi recomandati Epi LP Special 2 deoarece nu-mi place sub nicio forma si din nici un pct de vedere).

 

Si inca ceva: se gasesc chitari electrice cu cheite care au suruburi cum au acusticele, sau daca nu se gasesc se pot schimba cheitele pe viitor ?

 

Eu unul as face urmatorul lucru: daca deja ai un Squier Bullet m-as uita dupa un Squier Standard Stratocaster second hand cu tastiera din artar (maple) pentru ca sa ai ceva diversitate fata de Bullet care are tastiera din palisandru. Astea de obicei le gasesti in configuratie SSS. As pune in bridge un minihumbucker (humbucker in format de single coil) si as avea in felul asta o chitara care are din fabrica doze relativ ok (dozele de pe Squier Standard sunt cu magneti Alnico si nu suna rau, mie mi s-au parut decente) si cu un minihumbucker in bridge (ceva gen Seymour Duncan JB Junior) ai putea canta pe ea cam orice. Chitara e bine lucrata si finisata la banii astia, are un tremolo destul de ok, care daca e setat bine nu dezacordeaza foarte tare, cheite de acordaj relativ ok, griful foarte usor de cantat si lemn destul de bun pentru categoria de pret din care face parte.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Configuratie se refera la HSS sau SSS sau HH sau HSH sau H.

In fine ma gandesc si iti raspund

 

LE: Cumpara affinity hss. Din moment ce e prima ta chitara (cea de incepator) este perfecta. Ca atunci cand vei trece pe una mai buna o sa iti doresti una ce va costa mai mult de 10 milioane (te asigur). Deci parerea mea e ca HSS-u' e buna!

 

 

Multumesc foarte mult pt raspunsuri si pt sustinerea ideii de Squier :). In proportie de 70-80 % cam asta e chitara pe care o doresc si in care am si o oarecare incredere. Pe Youtube pare a fi chitara care face fata cam la toate genurile, pana si metal chiar. Acum ca am inteles care e treaba cu configuratia, as zice HSS (cum am mai scris si inainte sa aibe cel putin o doza dubla). Affinity HSS cred ca se gaseste la Guitar Shop la 995 ron dar si la 675 ron (nu stiu care e dif intre ele ca sunt HSS ambele si au aceleasi caracteristici, numai culoarea difera).

 

P.S.: In ce tara sunt fabricate Squier Affinity ? China cumva, precum acusticele Fender ?

 

Eu unul as face urmatorul lucru: daca deja ai un Squier Bullet m-as uita dupa un Squier Standard Stratocaster second hand cu tastiera din artar (maple) pentru ca sa ai ceva diversitate fata de Bullet care are tastiera din palisandru. Astea de obicei le gasesti in configuratie SSS. As pune in bridge un minihumbucker (humbucker in format de single coil) si as avea in felul asta o chitara care are din fabrica doze relativ ok (dozele de pe Squier Standard sunt cu magneti Alnico si nu suna rau, mie mi s-au parut decente) si cu un minihumbucker in bridge (ceva gen Seymour Duncan JB Junior) ai putea canta pe ea cam orice. Chitara e bine lucrata si finisata la banii astia, are un tremolo destul de ok, care daca e setat bine nu dezacordeaza foarte tare, cheite de acordaj relativ ok, griful foarte usor de cantat si lemn destul de bun pentru categoria de pret din care face parte.

 

 

Mersi pentru sfat, dar sincer nu ma incanta ideea de second hand. Prefer sa dau chiar si dublu pe una noua dar sa am garantie la ea si sa fiu primul care o atinge si o foloseste :) si sa nu fac nici modificari la ea, decat dupa un timp mai indelungat cand pot aparea probleme la doze. Adica, cu alte cuvinte, pt. inceput vreau ca chitara s-o folosesc default.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
P.S.: In ce tara sunt fabricate Squier Affinity ? China cumva, precum acusticele Fender ?

 

Parca in china...

Dar nu iti fa griji, la preturile astea rar gasesti facute si in alta parte. Adica Jacksoanele sunt in India, parca de la Soloist in colo sunt in Japonia si USA. Marshall, iar, India. Fender mi se pare ca in china (inafara de american). Dar acolo au totusi teste mai riguroase la produse decat la alte firme cu fabrici in China/India.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Parca in china...

Dar nu iti fa griji, la preturile astea rar gasesti facute si in alta parte. Adica Jacksoanele sunt in India, parca de la Soloist in colo sunt in Japonia si USA. Marshall, iar, India. Fender mi se pare ca in china (inafara de american). Dar acolo au totusi teste mai riguroase la produse decat la alte firme cu fabrici in China/India.

 

Fender's headquarters are in Scottsdale, Arizona with manufacturing facilities in Corona, California (USA) and Ensenada, Baja California (Mexico). Fender se mai fac si in Japonia..

Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian MV
"CEVA MAI PROFESIONIST" DECAT AM EU

Cand o sa am eu bani sa imi cumpar o chitara profesionista cu adevarat va insemna ca am implinit 18 ani, am servici si am facut imprumut la banca. Pana atunci...

 

Na, o poti numi greseala de exprimare.

Reformulez:

CEVA MAI BUN DECAT AM EU. :)

 

Multumit?

 

Inteleg ca ai 13 ani dar ai putea chiar sa te calmezi ca nu ti-a luat nimeni gatul.

Link to comment
Share on other sites

Asa acum vine si randul meu sa intreb. Ce chitara sa imi iau?

Deci ideea e ca nu imi cumpar curand, dar pentru ca banii nu cad din cer ma apuc de acum sa strang fiindca nu stiu cand mai apuc, iar eu am o boala: nu sunt in stare sa strang ceva nemotivat. Chitari am doua si sunt foarte multumit de ele. Ma intereseaza si asta deoarece:

-nu imi place tremolo-ul la a mea (si cu ocazia aceasta sunt curios ce parere aveti despre double locking);

-imi plac dozele la a mea pentru clean si am o mica mila sa le schimb (straniu stiu), dar nu prea simte tapping-ul decat la gain mare (dar daca bag noise gate se duce...);

-am compozitii in dropped d si in standard, iar cand voi avea eu trupa (peste 1000 de ani) si cand voi canta in concerte (peste 10000 de ani) o sa imi fie incomod sa schimb e in d de la o melodie la alta, iar daca voi incerca un cover de la metallica ei au multe in Standard - 1/2 (D#G#C#F#A#D#);

-aceea e prima mea chitara electrica, si o iubesc, dar incerc sa trec pe ceva mai profesionist (cat de cat)

-si alte fite de'ale mele

 

Ce spuneti de Aria XL-DLX ?

HSH :)

Corpul e din anin si neck-ul din maple si grif-ul din palisandru (iarasi va cer parerea despre lemnele mentionate).

22F - prefer deoarece am citit pe aici prin forum nu mai stiu ce cu distanta dintre doze (sau ceva asemanator) si era vorba de sss, va dati seama la hsh... si oricum sunt destul de putine melodii care au nevoie de acele doua freturi

Pretul mi se pare bun! Si ma gandesc ca daca e de la mcmusic o pot incerca.

Ma gandeam sa pun si EMG 81 sau 85 sau daca fac rost de bani si 81 si 85.

 

Despre preferintele mele:

Ascult multe genuri de muzica (de la balade pana la thrash gen kreator). Ma axez pe alternative rock/hard rock/heavy metal. Nu sunt prea bun la lead, dar este visul meu sa devin chitarist lead intr-o formatie. Eu unul prefer chitara si cu sc si cu hb deoarece imi plac la nebunie ambele, dar in contexte diferite. Nu imi plac sc-urile deloc la overdrive, hb-ul merge uneori si la clean (adica imi place cum suna pe clean), dar este indispensabil pentru overdrive. As vrea ceva cu tremolo, si unul mai bun decat asta clasic... Consider in legatura cu dozele ca, combinatiile sunt mai bune (adica una activa gen emg81 cu sc stock sau daca nu imi iau unu de pe chitara mea actuala deoarece ambele imi plac foarte mult la clean si un hb jazz sau ceva bun de folosit in majoritatea stilurilor).

 

*Sunt deschis la orice alte propuneri in legatura cu o alta chitara sau doze.

Pentru acordaj Drop-D: orice model EVH cu D-Tuna

Pentru acordaje derivate din standard: Steinberger ZT-3 Custom cu TransTrem

Pentru aproape orice fel de acordaj: Gibson Robot sau Dark Fire

 

Bani sa ai!

Link to comment
Share on other sites

:)) da.. sau ce mai.. iti faci direct o custom.. :-j

 

ontopic @alin... ai incercat bcrich vreodata? sunt ceva mai scumpe (1200-1300ron) dar foarte performante in categoria lor de pret. evident, iti sugerez mai degraba un sh, unde mai poti economisi ceva bani si ajunge cam prin bugetul la care, probabil, te gandeai tu.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
:) ) da.. sau ce mai.. iti faci direct o custom.. :-j

 

ontopic @alin... ai incercat bcrich vreodata? sunt ceva mai scumpe (1200-1300ron) dar foarte performante in categoria lor de pret. evident, iti sugerez mai degraba un sh, unde mai poti economisi ceva bani si ajunge cam prin bugetul la care, probabil, te gandeai tu.

 

Nu am incercat. Din cate stiu eu sunt folosite la stiluri agresive. Adica ce sa zic... nu am incercat, inafara de mc music in Constanta mai e un magazin unde are d'astea gen behringer, chitari no name, pack-uri la 5 milioane si alte chestii. Nu stiu ce sa zic... adica la ce m-am uitat, cam asta imi place (am si o mica fita, accept formele strat/dinky si explorer/kelly). Lemnul e bun, are Floyd dar nu vad urma de sc... Costa 15 milioane si putin (cu tot cu transport), deci ramane si asta o varianta.

 

Offtopic: Au bagat N-Tune Fender Style la McMusic. Banuiesc ca se pot pune la orice chitara nu? In fine, nu cred ca o sa dau pe o chestiuta pentru lenesi cat am dat pe amp (aprox.).

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Nu am incercat. Din cate stiu eu sunt folosite la stiluri agresive. Adica ce sa zic... nu am incercat, inafara de mc music in Constanta mai e un magazin unde are d'astea gen behringer, chitari no name, pack-uri la 5 milioane si alte chestii. Nu stiu ce sa zic... adica la ce m-am uitat, cam asta imi place (am si o mica fita, accept formele strat/dinky si explorer/kelly). Lemnul e bun, are Floyd dar nu vad urma de sc... Costa 15 milioane si putin (cu tot cu transport), deci ramane si asta o varianta.

 

Da... m-am mai uitat si cred ca raman la varianta de Aria XL DLX. Ca am de ales intre o chitara de 15 milioane sau o chitara de 8 milioane. Ideea e ca fiind mai ieftina imi raman 7 milioane (fata de BC Rich) de care pot cumpara asa ceva si asa ceva. Daca vreau mai scot un SC de pe a mea (le iubesc) si il schimb cu cel de pe chitara (daca nu imi va placea) si gata. Deci ideea e ca daca schimb dozele cred ca o sa fie cel putin la fel de performanta ca si BC Rich-ul acela.

Ma gandesc in continuare si la BC Rich, dar mai astept pareri. Multumesc oricum!

 

LE: Imi place ca vorbesc singur! Haideti ma. Chiar nu a incercat nimeni double locking sa imi zica si mie o parere? Chiar nu e nimeni sa isi dea cu parerea la alegerile mele? Ce pana mea (ma refer la pana de chitara, desigur)... :)

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Vezi sa nu fie cam overkill dozele alea pe chitara aia.

 

Dar ce ar putea sa se intample? :)

 

LE: Adica imi doresc o chitara decenta pentru recording si play live, iar abia dupa aceea cand voi simti nevoia ca vreau ceva mai bun am sa pun inapoi dozele originale si o vand si imi cumpar una mai scumpa, in functie de stilul pe care ma voi axa! Dar pana atunci voi avea de cumparat amplificatoare, pedale cabinete! (ce vise frumoase... :))

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Dave the Barbarian

Probabil se referea la faptul cã una e pasivã, iar cealaltã activã. Nu imposibil, dar dubios de avut pe un singur instrument. Zic și eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Probabil se referea la faptul cã una e pasivã, iar cealaltã activã. Nu imposibil, dar dubios de avut pe un singur instrument. Zic ?i eu.

 

Pai mi-am zis in felul urmator. Daca se pot combina ce sens are sa cumpar 1000 de chitare cand pot cumpara una! :)

 

Dar mie mi se pare ca incearca sa ma atentioneze ca dozele costa cam la fel de mult ca si chitara si ca ar fi absurd :-??...

 

Vad niste chitari Squier care au corpul din "aghatis" (nu stiu ce inseamna). Modelul acesta e bun ? http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=172 Merita cumparata ? sau aceasta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 care e mai ieftina si nu vad nicio diferenta intre ele decat la culori.

 

Mai e un Ibanez GRG170DX cu corpul din basswood, dar am auzit pe forum ca e o chitara unde apar probleme pe viitor.

 

De o chitara mai ieftina cu corpul solid imi poti da niste exemple ? Mie personal imi plac Squier-urile mai mult. :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Agathis

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Dave the Barbarian
Daca se pot combina ce sens are sa cumpar 1000 de chitare cand pot cumpara una! :)

 

Atunci poate cã asta ar fi acea chitarã. Te-ai gândit cã poate nu echipamentul, ci priceperea ar putea face diferența?

Eu unul nu bat apropo-uri despre prețul dozelor. Nu-mi plac EMG deci ți-aș zice sã le lași p-ãlea stock pânã-ți poți lua ”acea” chitarã. Cu doze cu tot pe ea.

Edited by Dave the Barbarian
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Atunci poate cã asta ar fi acea chitarã. Te-ai gândit cã poate nu echipamentul, ci priceperea ar putea face diferen?a?

Eu unul nu bat apropo-uri despre pre?ul dozelor. Nu-mi plac EMG deci ?i-a? zice sã le la?i p-ãlea stock pânã-?i po?i lua ?acea? chitarã. Cu doze cu tot pe ea.

 

Pai, prin "1000 de chitare" ma refeream la : o sss, o hh cu pasive, o hh cu active, una cu doze cu sustian bun, una cu doze nustiu cum... Vroiam sa spun ca de ce sa am mai multe cand pot avea una si cu activa (cu overdrive mai bun, sustain mai bun datorat magnetilor slabi si preamplificare interna) si cu pasiva si cu single coil :) .

Nu a zis nimeni ceva legat ca sunt prea priceput si pentru chitara care o am. Dar sincer imi doresc o doza la care sa se auda tapping-ul si cand am noise gate pus (chiar si cu threshold la mai mare). Ca la asta cand pun threshold mic deja se aude slab. Se aude calumea doar cand dau gain-ul de la amp la mare (foarte mare). Oricum eu consider ca o a doua chitara nu strica (asa am motiv sa strang banii in loc sa ii dau pe porcarii - sucurile, tampeniile si mansetele mai au de asteptat). Si oricum, sa nu crezi ca o sa strang 15 milioane prea repede :)), nu, nici pe departe! Eu am dat vreo 11-12 milioane pe toate sculele pe care le detin in prezent intr-un an! De data asta sper sa strang mai rapid, dar am timp sa imi imbunatatesc micile mele calitati de chitarist!

Oricum ideea e ca eu cant bine-mersi pe a mea! Pentru inregistrari si playing live o cumpar pe asta (si pentru a marca faptul ca avansez, deci nu stau pe loc. :D

 

Si in legatura cu EMG, fiecare cu parerea lui... Personal am incercat pasive, dar nu prea stiam eu cu ce fac diferenta. Deci nu prea am incercat, o sa tin cont si de parerea ta. Multumesc de comentariu si sa ne vedem cu bine!

 

LE: Oricum nu imi place fulcrum :) .

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Jackson DK2M/DKMG

 

Foarte constructiv. Eu spun ca sper sa nu imi mai i-a prea mult sa strang 15 milioane si tu imi zici de Jackson? DKMG, stiu foarte bine modelul (nu l-am incercat, dar l-am studiat cat de cat). Dar costa dublu :), ce naiba? Si cealalta e 25 de milioane ce $#%. Daca aveam eu bani de asa ceva imi luam un KE3 de distractie si gata. E aiurea. Mai bine nu postai, pe bune acuma :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte constructiv. Eu spun ca sper sa nu imi mai i-a prea mult sa strang 15 milioane si tu imi zici de Jackson? DKMG, stiu foarte bine modelul (nu l-am incercat, dar l-am studiat cat de cat). Dar costa dublu :) , ce naiba? Si cealalta e 25 de milioane ce $#%. Daca aveam eu bani de asa ceva imi luam un KE3 de distractie si gata. E aiurea. Mai bine nu postai, pe bune acuma :)

 

Mai bine nu intrebai tu, omul a vrut sa te ajute. Daca tot ai vrut chitara cu Floyd, aia e prima care e ok ca si chitara, are un tremolo foarte bun si doze bune direct din fabrica. Cu alte cuvinte nu mai trebuie sa ii mai faci nimic, doar sa canti.

 

http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_standard.htm

Ce ziceti de aceasta chitara? As putea canta metal/rock/blues/jazz-rock pe ea?

 

 

Multumesc anticipat!

 

E genul de chitara pe care poti canta cam orice, de la blues la cel mai suparat metal, poate mai putin country, desi cu putina atentie la amplificator merge si aia. Sfatul meu ar fi sa o iei fara rezerve, sau sa te uiti si dupa un Vintage V100 sau V100 Icon, care sunt cel putin la fel de bune, dar mai avantajoase ca pret. Poate in viitor un upgrade de doze ar face o sa sune si mai bine, deci ar fi si mai versatila.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Pai, prin "1000 de chitare" ma refeream la : o sss, o hh cu pasive, o hh cu active, una cu doze cu sustian bun, una cu doze nustiu cum... Vroiam sa spun ca de ce sa am mai multe cand pot avea una si cu activa (cu overdrive mai bun, sustain mai bun datorat magnetilor slabi si preamplificare interna) si cu pasiva si cu single coil :) .

Nu a zis nimeni ceva legat ca sunt prea priceput si pentru chitara care o am. Dar sincer imi doresc o doza la care sa se auda tapping-ul si cand am noise gate pus (chiar si cu threshold la mai mare). Ca la asta cand pun threshold mic deja se aude slab. Se aude calumea doar cand dau gain-ul de la amp la mare (foarte mare). Oricum eu consider ca o a doua chitara nu strica (asa am motiv sa strang banii in loc sa ii dau pe porcarii - sucurile, tampeniile si mansetele mai au de asteptat). Si oricum, sa nu crezi ca o sa strang 15 milioane prea repede :)), nu, nici pe departe! Eu am dat vreo 11-12 milioane pe toate sculele pe care le detin in prezent intr-un an! De data asta sper sa strang mai rapid, dar am timp sa imi imbunatatesc micile mele calitati de chitarist!

Oricum ideea e ca eu cant bine-mersi pe a mea! Pentru inregistrari si playing live o cumpar pe asta (si pentru a marca faptul ca avansez, deci nu stau pe loc. :D

 

Si in legatura cu EMG, fiecare cu parerea lui... Personal am incercat pasive, dar nu prea stiam eu cu ce fac diferenta. Deci nu prea am incercat, o sa tin cont si de parerea ta. Multumesc de comentariu si sa ne vedem cu bine!

 

LE: Oricum nu imi place fulcrum :) .

 

nu iti recomand chitarile cu floyd din jurul a 1000 lei, incearca fara, o sa vezi ca nu iti trebuie neaparat.

 

iti recomand chitarile Aria sau Vintage. ai putea sa le schimbi dozele dar nu cred ca o sa observi ceva mari diferente. iti recomand asta: intai "upgradeaza" mainile, dupa aia dozele :D

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=971

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1819

 

http://www.musik-produktiv.de/vintage-sg-vs6b-black.aspx

 

http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_standard.htm

Ce ziceti de aceasta chitara? As putea canta metal/rock/blues/jazz-rock pe ea?

 

 

Multumesc anticipat!

e f buna, singura chestie e ca dai banii in plus pentru ca scrie epi pe ea. un model de la Vintage sau un Epiphone Les Paul Gothic ar fi mai "economice".

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Mi-a scapat postarea ta in care mentionai bugetul, fiindca, talentat fiind, ai scris o gramada in gol.

Pe viitor, incearca sa fii mai concis. Puteai cuprinde toata informatia intr-un singur post, nu era

nevoie de zece. Acum, ca-ti stiu puterea de cumparare, iti recomand o chitara din seria Icon de la

Vintage (au modele tip LP, SG, Strat si Tele).

 

P.S. nu ti-ar strica niste bune maniere. Nimeni de-aici nu e dator sa-ti dea indicatii intr-un interval

de timp care sa ti se para tie rezonabil. Astepti si intrebi sa ti se raspunda, toti cei care o fac sint

benevoli.

 

Ce-i drept am cam sarit calul, dar neavand ce sa fac (orice mai bine decat invatat la teza) ma holbez non stop si nu vad nici un raspuns. Nu, nu e datoria nimanui sa-mi raspunda, dar e frumos sa ajuti cand poti mai ales ca nu costa decat putin curent electric si un minut la factura de internet - dar repet ai dreptate: nimeni nu e obligat. Pur si simplu ma plictisesc - deci nu prea am rabdare si cand mi se raspunde scriu mult.

 

LE Am vazut un post cu ceva legat de floyd. Eu am zis doar ca nu mai vreau fulcrum si am intrebat si ce parere aveti despre double locking. Nu am zis niciodata ca vreau floyd.

 

-> La pagina 77 este postul de la care a pornit toata chestia asta. Acel post cuprinde cel mai bine "pretentiile" mele.

 

nu iti recomand chitarile cu floyd din jurul a 1000 lei, incearca fara, o sa vezi ca nu iti trebuie neaparat.

 

iti recomand chitarile Aria sau Vintage. ai putea sa le schimbi dozele dar nu cred ca o sa observi ceva mari diferente. iti recomand asta: intai "upgradeaza" mainile, dupa aia dozele :)

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=971

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1819

 

http://www.musik-produktiv.de/vintage-sg-vs6b-black.aspx

 

Multumesc pentru sfat. Oricum XL DLX nu are floyd (are double locking). Cu mainile incep de sambata viitoare (vacanta... insfarsit :)) :) .

Multumesc dinou!

Link to comment
Share on other sites

Guest Scavenger

Salutare!

 

Incerc de ceva timp sa ma decid intre un Fender Standard Telecaster si un Jackson DXMG. Trebuie sa recunosc ca decizia e pe jumatate luata din simplul motiv ca nu caut neaparat o chitara cu sistem tremolo.

 

Ceea ce caut este o chitara care sa ma tina o buna bucata de timp, sa ofere durabilitate si ceva sustain. Pana acum am auzit numai lucruri bune despre Jackson (sistem double-locking si un tremolo pe care sa te poti baza, pick-ups destul de bune.) As dori niste opinii in legatura cu Telecasterul.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Salutare!

 

Incerc de ceva timp sa ma decid intre un Fender Standard Telecaster si un Jackson DXMG. Trebuie sa recunosc ca decizia e pe jumatate luata din simplul motiv ca nu caut neaparat o chitara cu sistem tremolo.

 

Ceea ce caut este o chitara care sa ma tina o buna bucata de timp, sa ofere durabilitate si ceva sustain. Pana acum am auzit numai lucruri bune despre Jackson (sistem double-locking si un tremolo pe care sa te poti baza, pick-ups destul de bune.) As dori niste opinii in legatura cu Telecasterul.

 

Multumesc.

 

Parerea mea este sa iei Jackson-ul. Parerile sunt impartite in legatura cu EMG pasive, dar cred ca sunt bune. Plus ca telecaster nu are hb.

:)

 

LE: Sau poti lua Fender HSS. Depinde de ce vrei sa canti.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Scavenger

Nu caut un ton anume, desi as evita ceva prea bright. In principiu o sa vreau sa experimentez (putin rock, putin metal, chiar si blues)

 

Motivul pentru care evit un sistem tremolo (sigur, e unul destul de stupid) este acela ca atunci cand schimb acordajul intr-un mod mai dramatic, trebuie sa ma asigur ca tensiunile dintre corzi si arcuri sunt egalate a.i. bridge-ul sa ramana in pozitia pe care o vreau.

 

LE: Am uitat sa precizez - caut sa fie si usoara/comfortabila. Din cate am inteles, DXMG-ul are un gat destul de gros (sau o fi o problema de perceptie a unora. Totusi, e un Dinky)

Edited by Scavenger
Link to comment
Share on other sites

Nu caut un ton anume, desi as evita ceva prea bright. In principiu o sa vreau sa experimentez (putin rock, putin metal, chiar si blues)

 

Motivul pentru care evit un sistem tremolo (sigur, e unul destul de stupid) este acela ca atunci cand schimb acordajul intr-un mod mai dramatic, trebuie sa ma asigur ca tensiunile dintre corzi si arcuri sunt egalate a.i. bridge-ul sa ramana in pozitia pe care o vreau.

 

LE: Am uitat sa precizez - caut sa fie si usoara/comfortabila. Din cate am inteles, DXMG-ul are un gat destul de gros (sau o fi o problema de perceptie a unora. Totusi, e un Dinky)

 

Daca vrei Telecaster cea mai bun afacere la bani putini mi se pare Classic Player Baja Telecaster. Daca ti se pare bright, vezi ca are potentiometru de ton care functioneaza foarte ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.