www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Pantsless

Acum lumea incepe sa recomande Hora? Right, ok.. Are un prieten de-al meu si nu-mi place cum suna. Nici distanta dintre corzi si griph nu e buna (da, stiu ca se poate regla). Nu stiu de ce am oroare de chitarile astea. Poate pentru ca detin una si acum am idei preconcepute, nu stiu. Stiu ca V72-ul ala nu e prea laudat, si ca multi spuneau ca nu are "nimic special" si ca ca "nu iese cu nimic in evidenta"; dar acum s-a ajuns la "se aude groaznic, mai bine hora"? Da' totusi, cat de groaznica poate fi?

. Nenea asta zice ca se impaca foarte bine cu ea si ca o recomanda. Pare sa stie sa cante, aia nu e chiar o melodie incredibil de usoara.

 

In fine stiu ca-s incepator si ca nu prea am cum sa-mi dau cu parerea dar am simtit nevoia sa ma .. exprim.

 

PS: dark_hood66, fara suparare, dar tu si de v205 spuneai de rau. Acelasi adverb "groaznic" foloseai pentru chitara aia. Dupa care, brusc, chitara e divina, de la o simpla schimbare de corzi. Hai dom'le, groaznic-perfect? Nu e cam abrupta trecerea? Tind sa cred ca exagerezi in multe situatii. Mai "atenueaza" si tu sensul cuvintelor pe care le folosesti; exista si nuante de gri, nu doar alb si negru.

Si nu mi-o lua in nume de rau, n-am vrut sa fac pe interesantul cu remarca asta.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

Acum lumea incepe sa recomande Hora? Right, ok.. Are un prieten de-al meu si nu-mi place cum suna. Nici distanta dintre corzi si griph nu e buna (da, stiu ca se poate regla). Nu stiu de ce am oroare de chitarile astea. Poate pentru ca detin una si acum am idei preconcepute, nu stiu. Stiu ca V72-ul ala nu e prea laudat, si ca multi spuneau ca nu are "nimic special" si ca ca "nu iese cu nimic in evidenta"; dar acum s-a ajuns la "se aude groaznic, mai bine hora"? Da' totusi, cat de groaznica poate fi?
. Nenea asta zice ca se impaca foarte bine cu ea si ca o recomanda. Pare sa stie sa cante, aia nu e chiar o melodie incredibil de usoara.

 

In fine stiu ca-s incepator si ca nu prea am cum sa-mi dau cu parerea dar am simtit nevoia sa ma .. exprim.

 

PS: dark_hood66, fara suparare, dar tu si de v205 spuneai de rau. Acelasi adverb "groaznic" foloseai pentru chitara aia. Dupa care, brusc, chitara e divina, de la o simpla schimbare de corzi. Hai dom'le, groaznic-perfect? Nu e cam abrupta trecerea? Tind sa cred ca exagerezi in multe situatii. Mai "atenueaza" si tu sensul cuvintelor pe care le folosesti; exista si nuante de gri, nu doar alb si negru.

Si nu mi-o lua in nume de rau, n-am vrut sa fac pe interesantul cu remarca asta.

 

Da ai dreptate. dar atunci spuneam ca v205 se aude bine cu noile corzi deoarece incercam sa-i fac reclama s-o vand... Parerea adevarata e ca intr-adevar se auzea urat si asta a fost si motivul pt care am vandut-o, cel putin mie nu-mi placea... Iar in ceea ce privesc chitarile hora le recomand in locul Ibanezului v70/72 si nu in locul altor chitari... Ca as putea recomanda un hohner sau takamine dar poate ca omul nu isi permite... M-am gandit la niste chitari ieftine dar care suna bine (si de la Hora sunt modele ca 11204 12204 SM50-55 care sunt super chitari); eu macar le-am incercat in magazine si stiu ce zic si vorbesc din propria perspectiva. Nu trebuie sa fii de acord cu mine. E doar parerea mea. Hora sunt chitari de zdranganeala pt incepatori sau pur si simplu chitari care sa le iei pe munte sau in parc cu prietenii, iar daca i-am recomandat omului acela Hora nu inseamna ca eu sunt "lumea" si "lumea" recoamnda Hora. Respect! si nu mi-o lua nici mie acum in nume de rau :)

Link to comment
Share on other sites

Acum lumea incepe sa recomande Hora? Right, ok.. Are un prieten de-al meu si nu-mi place cum suna. Nici distanta dintre corzi si griph nu e buna (da, stiu ca se poate regla). Nu stiu de ce am oroare de chitarile astea. Poate pentru ca detin una si acum am idei preconcepute, nu stiu. Stiu ca V72-ul ala nu e prea laudat, si ca multi spuneau ca nu are "nimic special" si ca ca "nu iese cu nimic in evidenta"; dar acum s-a ajuns la "se aude groaznic, mai bine hora"? Da' totusi, cat de groaznica poate fi?
. Nenea asta zice ca se impaca foarte bine cu ea si ca o recomanda. Pare sa stie sa cante, aia nu e chiar o melodie incredibil de usoara.

 

In fine stiu ca-s incepator si ca nu prea am cum sa-mi dau cu parerea dar am simtit nevoia sa ma .. exprim.

 

PS: dark_hood66, fara suparare, dar tu si de v205 spuneai de rau. Acelasi adverb "groaznic" foloseai pentru chitara aia. Dupa care, brusc, chitara e divina, de la o simpla schimbare de corzi. Hai dom'le, groaznic-perfect? Nu e cam abrupta trecerea? Tind sa cred ca exagerezi in multe situatii. Mai "atenueaza" si tu sensul cuvintelor pe care le folosesti; exista si nuante de gri, nu doar alb si negru.

Si nu mi-o lua in nume de rau, n-am vrut sa fac pe interesantul cu remarca asta.

 

Mie chitara din clipul pe care l-ai pus tu mi se pare ca suna a cutie de carton, adica slab. Ca tipul canta foarte bine in clip asta e alta treaba.

 

Nici mie nu imi plac deloc Ibanezurile V70/72, suna slab, mai bine in banii aia un Hohner.

Link to comment
Share on other sites

Mie chitara din clipul pe care l-ai pus tu mi se pare ca suna a cutie de carton, adica slab.

 

 

Foarte adevarat!...chiar ca a cutie de carton. In film poate se aude altfel dar in realitate, cu chitara pe picior, se aude jalnic; are o rezonanta tare ciudata fata de restul chitarilor chiar si mai ieftine de la alti producatori. :)

 

Ex.: Am o chitara Hohner HW300E-AM, costa acum in Muzica 517 ron, dar eu o am de 3 ani, si vreau sa spun ca se aude dupa acesti 3 ani ca un Takamine de 1600 ron (probabil ca s-a mai uscat si lemnul cat de cat). Am facut o perioada niste negative cu ea si au iesit splendid (amplificata direct prin doza dar si pasiv cu un microfon in fata). Am pe ea corzi de 012 si griful este drept. Am purtat-o cu mine in excursii si intr-o tabara, am mers si prin frig cu ea (dar in husa), am mai si lovit-o de cateva ori (accidental) si n-are nimic, arata ca in prima zi. Deci pot spune ca a fost un pic "muncita" si a facut fata cu brio si inca face :) . Deci in final recomand aceasta chitara oricarui incepator care doreste o chitara ieftina si buna.

 

In Senia mai sunt si alte modele de Hohner asemeni ei.

 

Cheers! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Da, pai tot urmarind discutii despre chitare in ultimul timp, am ajuns la concluzia ca opiniile oamenilor se bat cap in cap. Rau de tot. Dar nu asa, sunt chiar "diametral opuse". Uite, unii aruncau cu r***t in Hohnerul ala. Si sunt si multe alte exemple.

 

Deci in concluzie, consider ca e absolut imposibil sa-ti faci o idee citind, singura sansa e sa le incerci. Si asta o sa fac, in urmatoarele saptamani cand voi face achizitia.

 

PS: darkhood66, nu cumva vrei sa vinzi si Hohner-ul? Ca incepi iar sa-l lauzi de numa-numa :)

Si apropo, e urat din partea ta sa lauzi o chitara pe nedrept unor incepatori doar ca s-o cumpere. Just my 2 cents.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

Si apropo, e urat din partea ta sa lauzi o chitara pe nedrept unor incepatori doar ca s-o cumpere. Just my 2 cents.

 

Ce vrei sa zici prin a o lauda pe nedrept incepatorilor??? Vorbesti total aiurea, scuza-ma! Inca o data spun ca este parerea mea despre chitara pe care o am de 3 ani si nu trebuie sa fii de acord cu mine. Eu nu am avut nicio problema cu ea. Ma gandeam sa-ti dai si tu cu parerea despre o chitara mai ieftina pt userul Legal care dorea ceva intr-un buget restrans, si nu sa improsti cu r***t pe unu si pe altul pe forum.

 

Iar de Hohner n-o s-o vand nici in 10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless
Ce vrei sa zici prin a o lauda pe nedrept incepatorilor??? Vorbesti total aiurea, scuza-ma! Inca o data spun ca este parerea mea despre chitara pe care o am de 3 ani si nu trebuie sa fii de acord cu mine.

Era vorba despre Ibanez V205, nu de Hohner; poate m-am exprimat prost; acum sper ca intelegi ca ce am scris are sens.

 

Posturile mele sunt destul de pertinente, reciteste-le.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

daca tot is aici vreau sa intreb ceva :) :

 

1.care ii diferenta dintre white bronze si bright bronze? in afara ca white bronze is bune pentru acustica-electrica ceva de genul sunet sau?

 

 

 

 

2.cam la ce pret ar fi niste...nu stiu cum sa ii spun niste pene pentru degete pentru ciupituri pentru toate degetele ca nu vreau sa imi las unghii sa-mi creasca:D

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Vreau sa-mi cumpar o chitara electrica dar nu pot sa ma hotarasc intre cateva modele. Sunt incepator (stiu doar cateva acorduri pe acustica >.>) si nu prea stiu cum sa ma orientez. Momentan mi s-a pus pata pe Ibanez si nu stiu pe care dintre urmatoarele s-o aleg:

 

Ibanez SA160

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1784

 

Ibanez GAX75-GP

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1021

 

Ibanez GRG121EX

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1892

 

Ibanez GRG270B

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=906

 

 

Ar mai fi si un Epiphone LP 100 care mi-a atras atentia

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...herry-Sunburst/

 

 

Nu stiu daca sa aleg un model cu sau fara whammy bar. Din ce am citit prin review-uri am observat ca modelele cu whammy bar se dezacordeaza destul de repede din cauza lui (dupa folosirea lui cel mai mult) si lucrul asta ar putea deveni enervant dupa o vreme, desi m-ar ajuta sa invat cum sa acordez mai bine. Am citit totusi ca modelul Edge III nu prea are problema asta pt ca e double locking dar n-am inteles prea bine cum functioneaza.

 

Nu stiu daca voi folosi whammy bar-ul asa de des incat sa fie o investitie buna de timp folosit pentru acordarile in plus fata de un model fara. Daca aleg un model fara whammy bar se poate schimba bridge-ul cu unul care are? Sau invers - daca aleg cu whammy bar sa pun un bridge fix?

 

Amp nu intentionez sa iau momentan, poate peste cateva luni.

 

 

Bugetul meu e limitat la 1200 lei. Sunt deschis la alternative fata de modelele de mai sus, dar totusi prefer ceva marca Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Vreau sa-mi cumpar o chitara electrica dar nu pot sa ma hotarasc intre cateva modele. Sunt incepator (stiu doar cateva acorduri pe acustica >.>) si nu prea stiu cum sa ma orientez. Momentan mi s-a pus pata pe Ibanez si nu stiu pe care dintre urmatoarele s-o aleg:

 

Ibanez SA160

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1784

 

Ibanez GAX75-GP

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1021

 

Ibanez GRG121EX

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1892

 

Ibanez GRG270B

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=906

 

 

Ar mai fi si un Epiphone LP 100 care mi-a atras atentia

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...herry-Sunburst/

 

 

Nu stiu daca sa aleg un model cu sau fara whammy bar. Din ce am citit prin review-uri am observat ca modelele cu whammy bar se dezacordeaza destul de repede din cauza lui (dupa folosirea lui cel mai mult) si lucrul asta ar putea deveni enervant dupa o vreme, desi m-ar ajuta sa invat cum sa acordez mai bine. Am citit totusi ca modelul Edge III nu prea are problema asta pt ca e double locking dar n-am inteles prea bine cum functioneaza.

 

Nu stiu daca voi folosi whammy bar-ul asa de des incat sa fie o investitie buna de timp folosit pentru acordarile in plus fata de un model fara. Daca aleg un model fara whammy bar se poate schimba bridge-ul cu unul care are? Sau invers - daca aleg cu whammy bar sa pun un bridge fix?

 

Amp nu intentionez sa iau momentan, poate peste cateva luni.

 

 

Bugetul meu e limitat la 1200 lei. Sunt deschis la alternative fata de modelele de mai sus, dar totusi prefer ceva marca Ibanez.

 

Si eu sunt oarecum incepator, dar am sa incerc sa te ajut :). In primul rand, nu iti lua o chitara ieftina cu tremolo. Defapt, nu iti lua tremolo. Dezacordeaza chitara imediat si mai exista si riscul sa ti se rupa bridge-ul de la folosirea whammy-ului. Si nici macar nu se merita cand esti incepator.

 

Ibanezurile ieftine au o foarte mare problema: detalii ieftine. Cheitele, potentiometrele, bridge-ul. Din acest motiv nu iti recomand. In schimb, iti recomand cu caldura sa mergi la un magazin de chitari si sa incerci cateva chitari sa vezi care se simt bine in mana ta. Poti sa incerci cateva LP-uri, Squire fac chitari foarte bune pentru incepatori(iar daca vrei sa canti si metal, cauta sa aibe o doza hambucker) si cauta si o pedala sau un procesor bunicel ca sa te incadrezi in bani. O pedala, 2 cabluri, bagi pedala in calculator si chitara in pedala si, cu ajutorul unor softuri, nici nu o sa ai nevoie de amp o perioada :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Vreau sa-mi cumpar o chitara electrica dar nu pot sa ma hotarasc intre cateva modele. Sunt incepator (stiu doar cateva acorduri pe acustica >.>) si nu prea stiu cum sa ma orientez. Momentan mi s-a pus pata pe Ibanez si nu stiu pe care dintre urmatoarele s-o aleg:

 

Ibanez SA160

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1784

 

Ibanez GAX75-GP

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1021

 

Ibanez GRG121EX

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1892

 

Ibanez GRG270B

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=906

 

 

Ar mai fi si un Epiphone LP 100 care mi-a atras atentia

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...herry-Sunburst/

 

 

Nu stiu daca sa aleg un model cu sau fara whammy bar. Din ce am citit prin review-uri am observat ca modelele cu whammy bar se dezacordeaza destul de repede din cauza lui (dupa folosirea lui cel mai mult) si lucrul asta ar putea deveni enervant dupa o vreme, desi m-ar ajuta sa invat cum sa acordez mai bine. Am citit totusi ca modelul Edge III nu prea are problema asta pt ca e double locking dar n-am inteles prea bine cum functioneaza.

 

Nu stiu daca voi folosi whammy bar-ul asa de des incat sa fie o investitie buna de timp folosit pentru acordarile in plus fata de un model fara. Daca aleg un model fara whammy bar se poate schimba bridge-ul cu unul care are? Sau invers - daca aleg cu whammy bar sa pun un bridge fix?

 

Amp nu intentionez sa iau momentan, poate peste cateva luni.

 

 

Bugetul meu e limitat la 1200 lei. Sunt deschis la alternative fata de modelele de mai sus, dar totusi prefer ceva marca Ibanez.

 

 

Te sfatuiesc sa cumperi Ibanez RG321MH. Este cea mai laudata si costa fix 1200 ron la mcmusic si la esound, sau ti-as mai recomanda Ibanez GRG170DX sau un Squier Strat Affinity HSS (guitarshop).

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca vinde cineva un Ibanez SAS36 cu 250 euro si zice ca e ca si noua. Eu in locul tau m-as uita la ea, am probat una mai demult la un magazin din Belgia si mi-a placut foarte mult, eram gata sa o iau, doar ca nu prea imi ieseau calculele cu banii. E genul de chitara cu care canti cam orice, e bine finisata si uoara la mana, tremolo-ul ala nu e chiar asa de rau si la mine nici nu s-a dezacordat cat am cantat cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca vinde cineva un Ibanez SAS36 cu 250 euro si zice ca e ca si noua. Eu in locul tau m-as uita la ea, am probat una mai demult la un magazin din Belgia si mi-a placut foarte mult, eram gata sa o iau, doar ca nu prea imi ieseau calculele cu banii. E genul de chitara cu care canti cam orice, e bine finisata si uoara la mana, tremolo-ul ala nu e chiar asa de rau si la mine nici nu s-a dezacordat cat am cantat cu ea.

 

 

Am o intrebare: ultima doza e cumva Humbucker sau e simpla ? Ca nu-mi dau seama din poze.

 

App. unde se gaseste chitara asta in Bucuresti ?

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de ARIA STG-003? http://www.esound.ro/Aria-STG-003-Electric...tar,p-5477.html

Vreau sa ma indrept catre soft rock, rock, pop... in nici un caz un stil "dur" ...

Am ales aria stg-003 pentru ca peste tot unde am citit se zicea ca este o chitara f. versatila si ca pentru cat costa suna bine...

Voi ce parere aveti?

later edit:oricum eu vreau sa imi iau chitara asta mai mult pt practice sa invat sa cant cat de cat la chitara si dupaia (peste un an-doi) imi iau una mai scumpa ... dar pentru inceput si pentru invatat este buna asta?

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de ARIA STG-003? http://www.esound.ro/Aria-STG-003-Electric...tar,p-5477.html

Vreau sa ma indrept catre soft rock, rock, pop... in nici un caz un stil "dur" ...

Am ales aria stg-003 pentru ca peste tot unde am citit se zicea ca este o chitara f. versatila si ca pentru cat costa suna bine...

Voi ce parere aveti?

later edit:oricum eu vreau sa imi iau chitara asta mai mult pt practice sa invat sa cant cat de cat la chitara si dupaia (peste un an-doi) imi iau una mai scumpa ... dar pentru inceput si pentru invatat este buna asta?

sau pentru ce vreau eu e mai bun un tenson (http://www.senia.ro/index.php/produs/detalii/Set/ST-SPECIAL-PACK-TENSON-set-chitara-electrica-black-F502.552/20212)

 

ma poate lamuri cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ace of Spades

sal snt incepator am nevoie de ajutor. vreau sa imi iau o electrica buna la pret rezonabil [9 milioane max]. ma gandeam la un Ibanez GRG170DX jumpstart. dar nu stiu exact. better ideas?

 

P.S vreau deocamdata jumpstart packuri adica cu toate accesoriile separat ies din buget. ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Si eu sunt oarecum incepator, dar am sa incerc sa te ajut :) . In primul rand, nu iti lua o chitara ieftina cu tremolo. Defapt, nu iti lua tremolo. Dezacordeaza chitara imediat si mai exista si riscul sa ti se rupa bridge-ul de la folosirea whammy-ului. Si nici macar nu se merita cand esti incepator.

 

Ibanezurile ieftine au o foarte mare problema: detalii ieftine. Cheitele, potentiometrele, bridge-ul. Din acest motiv nu iti recomand. In schimb, iti recomand cu caldura sa mergi la un magazin de chitari si sa incerci cateva chitari sa vezi care se simt bine in mana ta. Poti sa incerci cateva LP-uri, Squire fac chitari foarte bune pentru incepatori(iar daca vrei sa canti si metal, cauta sa aibe o doza hambucker) si cauta si o pedala sau un procesor bunicel ca sa te incadrezi in bani. O pedala, 2 cabluri, bagi pedala in calculator si chitara in pedala si, cu ajutorul unor softuri, nici nu o sa ai nevoie de amp o perioada :)

 

Asta e o gluma? In cel mai bun caz raspunsul este da...

Cum naiba imi zici tu mie ca tremolo-ul dezacordeaza chitara? E cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Daca stau sa imi amintesc se spunea despre delsonu' de la Carrefour ca are tremolo-ul atat de prost incat dezacordeaza chitara cand este folosit. Insa Ibanez este un brand care se respecta cat de cat. Totusi, unde &$#^ ai vazut tu chitara de 10 milioane in care tremolo-ul dezacordeaza chitara.

Si "hambucker" se scrie humbucker :) .

 

 

Anyway: Eu am alte variante (te-ai cam axat pe ibanez...):

1. Epiphone Les Paul Special II -> am auzit numai lucruri bune despre aceasta chitara (si de restul pana la 10 milioane poti cumpara un DiMarzio DP100 sau un Seymour Duncan ceva -> depinde de stil-ul tau)

2. Squier Affinity Fat Strat -> si despre aceasta am auzit numai lucruri bune (de restul tot doze, sau mai stiu eu ce)

3. LTD EC-50 (aici scrie ca are sustain bun :-??)

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Asta e o gluma? In cel mai bun caz raspunsul este da...

Cum naiba imi zici tu mie ca tremolo-ul dezacordeaza chitara? E cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Daca stau sa imi amintesc se spunea despre delsonu' de la Carrefour ca are tremolo-ul atat de prost incat dezacordeaza chitara cand este folosit. Insa Ibanez este un brand care se respecta cat de cat. Totusi, unde &$#^ ai vazut tu chitara de 10 milioane in care tremolo-ul dezacordeaza chitara.

Si "hambucker" se scrie humbucker :) .

 

+1 i-ai zis-o :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
sal snt incepator am nevoie de ajutor. vreau sa imi iau o electrica buna la pret rezonabil [9 milioane max]. ma gandeam la un Ibanez GRG170DX jumpstart. dar nu stiu exact. better ideas?

 

P.S vreau deocamdata jumpstart packuri adica cu toate accesoriile separat ies din buget. ms anticipat

 

Nu!!! Are un prieten... (defapt parca era GSA6 - chitara era hss, dar nu cred ca la pretul asta mai e si o alta diferenta CONSIDERABILA *oricum ampu'-i acelasi) nu mi-a placut deloc!

La mine chitara si amplificatorul m-au costat (cu tot cu pene, cablu alea alea) tot cam 900, dar amplificatoru (Marshall MG15CD) e 2nd hand, iar chitara nu se mai gaseste la sound creation :) .

Parerea mea:

Roland Cube 15x (iarasi numai lucruri bune am auzit) si Squier Bullet / Aria (XL-STD si depasesti putin bugetul sau Aria STG-006 iarasi depasesti cu 25 de lei sau Aria STG-004 si iti raman vreo 75 de lei) - mai bine Aria (parerea mea) pentru ca are si Hb, iar in cazul meu o chitara fara hb nu este ceva ce imi doresc foarte mult.

 

Anyway: Eu am alte variante (te-ai cam axat pe ibanez...):

1. Epiphone Les Paul Special II -> am auzit numai lucruri bune despre aceasta chitara (si de restul pana la 10 milioane poti cumpara un DiMarzio DP100 sau un Seymour Duncan ceva -> depinde de stil-ul tau)

2. Squier Affinity Fat Strat -> si despre aceasta am auzit numai lucruri bune (de restul tot doze, sau mai stiu eu ce)

3. LTD EC-50 (aici scrie ca are sustain bun :-??)

 

Sunt si cateva Aria pe mcmusic care par a fi interesante.

 

+1 i-ai zis-o :)

 

multumesc :))

 

Ce parere aveti de ARIA STG-003? http://www.esound.ro/Aria-STG-003-Electric...tar,p-5477.html

Vreau sa ma indrept catre soft rock, rock, pop... in nici un caz un stil "dur" ...

Am ales aria stg-003 pentru ca peste tot unde am citit se zicea ca este o chitara f. versatila si ca pentru cat costa suna bine...

Voi ce parere aveti?

later edit:oricum eu vreau sa imi iau chitara asta mai mult pt practice sa invat sa cant cat de cat la chitara si dupaia (peste un an-doi) imi iau una mai scumpa ... dar pentru inceput si pentru invatat este buna asta?

 

sss? bleah...

hss :D !!!

Link to comment
Share on other sites

Asta e o gluma? In cel mai bun caz raspunsul este da...

Cum naiba imi zici tu mie ca tremolo-ul dezacordeaza chitara? E cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Daca stau sa imi amintesc se spunea despre delsonu' de la Carrefour ca are tremolo-ul atat de prost incat dezacordeaza chitara cand este folosit. Insa Ibanez este un brand care se respecta cat de cat. Totusi, unde &$#^ ai vazut tu chitara de 10 milioane in care tremolo-ul dezacordeaza chitara.

Si "hambucker" se scrie humbucker :) .

 

 

Anyway: Eu am alte variante (te-ai cam axat pe ibanez...):

1. Epiphone Les Paul Special II -> am auzit numai lucruri bune despre aceasta chitara (si de restul pana la 10 milioane poti cumpara un DiMarzio DP100 sau un Seymour Duncan ceva -> depinde de stil-ul tau)

2. Squier Affinity Fat Strat -> si despre aceasta am auzit numai lucruri bune (de restul tot doze, sau mai stiu eu ce)

3. LTD EC-50 (aici scrie ca are sustain bun :-??)

 

Am si eu o intrebare? Din ce lemn trebuie facut corpul unei chitari electrice pt a avea un sustain bun ? Adica stiti voi sa nu "moara" sunetul prea repede. La Squier Strat Affinity cum e lemnul? Are sustain bun? Merita cumparata cu un amp Line 6 Spider III 15W ? :)

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare? Din ce lemn trebuie facut corpul unei chitari electrice pt a avea un sustain bun ? Adica stiti voi sa nu "moara" sunetul prea repede. La Squier Strat Affinity cum e lemnul? Are sustain bun? Merita cumparata cu un amp Line 6 Spider III 15W ? :)

 

Ca sa sune bine si pt a avea un sustain bun chitara trebuie sa fie facuta din lemn solid si din 2 maxim 3 bucati (corpul). Daca e facuta din placaj sau din aschii de lemn nu are nici tonul foarte bun si nici sustain. Lemnele traditionale pentru chitara electrica sunt mahon, arin (alder) si frasin (ash). De prin anii 80 este folosit foarte mult si basswood-ul care din cate stiu eu este o specie de tei sau ceva inrudit cu teiul. Mie personal nu mi-au placut niciodata chitariele din basswood, dar e doar treaba de gusturi.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa sune bine si pt a avea un sustain bun chitara trebuie sa fie facuta din lemn solid si din 2 maxim 3 bucati (corpul). Daca e facuta din placaj sau din aschii de lemn nu are nici tonul foarte bun si nici sustain. Lemnele traditionale pentru chitara electrica sunt mahon, arin (alder) si frasin (ash). De prin anii 80 este folosit foarte mult si basswood-ul care din cate stiu eu este o specie de tei sau ceva inrudit cu teiul. Mie personal nu mi-au placut niciodata chitariele din basswood, dar e doar treaba de gusturi.

 

 

Vad niste chitari Squier care au corpul din "aghatis" (nu stiu ce inseamna). Modelul acesta e bun ? http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=172 Merita cumparata ? sau aceasta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 care e mai ieftina si nu vad nicio diferenta intre ele decat la culori.

 

Mai e un Ibanez GRG170DX cu corpul din basswood, dar am auzit pe forum ca e o chitara unde apar probleme pe viitor.

 

De o chitara mai ieftina cu corpul solid imi poti da niste exemple ? Mie personal imi plac Squier-urile mai mult. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Am si eu o intrebare? Din ce lemn trebuie facut corpul unei chitari electrice pt a avea un sustain bun ? Adica stiti voi sa nu "moara" sunetul prea repede. La Squier Strat Affinity cum e lemnul? Are sustain bun? Merita cumparata cu un amp Line 6 Spider III 15W ? :)

 

Bun, nu am eu mare experienta, dar incerc sa iti raspund.

Din ce am citit "Greutatea corpului chitarii are si ea un rol imporant in formareasunetului. Corpul mai greu are un sustain mai bun si un sunet mai plinla volume mai joase, dar la volum mai mare incepe sa se deteriorezesunetul, in timp ce coprul mai usor produce un sunet mai clean lavolume mai mari." , dar este vorba si de doze. Daca nu ma insel are cu 295 de lei la GuitarShop Fender Lace Sensor Gold.

La lemn nu stiu prea bine, si la sustain si la "foma", "daca ai o chitara din mahon sau din lemn asemanator mahonului obtii un sunet cald sunetul este transmis si prin corp lemnul ii poate da o forma asta in cazul dozelor pasive daca ai doze active te doare'n ... " (din ce am vorbit cu morthadoth mai demult - ca pe atunci nu intelegeam cum ajuta lemnul la formarea sunetului).

Squier am incercat un bullet la un magazin care s-a inchis dupa 2-3 luni :) , dar pe atunci nu prea stiam eu multe. Mai era cate ceva la "Cafenea" in topicul "sustain cat calu" sau ceva in genu. In legatura cu lemnul Karpi e omul pe care sa il intrebi (adica e omul pe care e cel mai bine sa il intrebi in legatura cu orice legat de chitara in 90% din cazuri).

Si in legatura cu Line 6 Spider III 15w, crede-ma nu am nici o idee...

Stii ce? Posteaza si tu mai detaliat :

-daca ai cumparat squier-u' sau daca intrebi care ar fi mai buna sa cumperi

-pentru ce vrei ampu'/chitara

-in cati bani te incadrezi

 

LE: Vad ca Affinity e din Rosewood (Palisandru daca imi amintesc bine...).

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Bun, nu am eu mare experienta, dar incerc sa iti raspund.

Din ce am citit "Greutatea corpului chitarii are si ea un rol imporant in formareasunetului. Corpul mai greu are un sustain mai bun si un sunet mai plinla volume mai joase, dar la volum mai mare incepe sa se deteriorezesunetul, in timp ce coprul mai usor produce un sunet mai clean lavolume mai mari." , dar este vorba si de doze. Daca nu ma insel are cu 295 de lei la GuitarShop Fender Lace Sensor Gold.

La lemn nu stiu prea bine, si la sustain si la "foma", "daca ai o chitara din mahon sau din lemn asemanator mahonului obtii un sunet cald sunetul este transmis si prin corp lemnul ii poate da o forma asta in cazul dozelor pasive daca ai doze active te doare'n ... " (din ce am vorbit cu morthadoth mai demult - ca pe atunci nu intelegeam cum ajuta lemnul la formarea sunetului).

Squier am incercat un bullet la un magazin care s-a inchis dupa 2-3 luni :) , dar pe atunci nu prea stiam eu multe. Mai era cate ceva la "Cafenea" in topicul "sustain cat calu" sau ceva in genu. In legatura cu lemnul Karpi e omul pe care sa il intrebi (adica e omul pe care e cel mai bine sa il intrebi in legatura cu orice legat de chitara in 90% din cazuri).

Si in legatura cu Line 6 Spider III 15w, crede-ma nu am nici o idee...

Stii ce? Posteaza si tu mai detaliat :

-daca ai cumparat squier-u' sau daca intrebi care ar fi mai buna sa cumperi

-pentru ce vrei ampu'/chitara

-in cati bani te incadrezi

 

LE: Vad ca Affinity e din Rosewood (Palisandru daca imi amintesc bine...).

 

 

Eu am scris ca as vrea sa cumpar o chitara electrica pana in 950-1000 ron cu lemn solid. Daca nu exista as vrea unul din cele 2 Squier (ca imi palc) mentionate. Si intrebam daca se merita un Squier din acela Strat Affinity cu un amp Line 6 Spider 3 15W, daca e o afacere buna sau cu un amp Fender G-DEC Junior.

Link to comment
Share on other sites

Vad niste chitari Squier care au corpul din "aghatis" (nu stiu ce inseamna).

E o specie de conifer.

 

Bun, nu am eu mare experienta, dar incerc sa iti raspund.

Din ce am citit "Greutatea corpului chitarii are si ea un rol imporant in formareasunetului. Corpul mai greu are un sustain mai bun si un sunet mai plinla volume mai joase, dar la volum mai mare incepe sa se deteriorezesunetul, in timp ce coprul mai usor produce un sunet mai clean lavolume mai mari." , dar este vorba si de doze. Daca nu ma insel are cu 295 de lei la GuitarShop Fender Lace Sensor Gold.

La lemn nu stiu prea bine, si la sustain si la "foma", "daca ai o chitara din mahon sau din lemn asemanator mahonului obtii un sunet cald sunetul este transmis si prin corp lemnul ii poate da o forma asta in cazul dozelor pasive daca ai doze active te doare'n ... " (din ce am vorbit cu morthadoth mai demult - ca pe atunci nu intelegeam cum ajuta lemnul la formarea sunetului).

Squier am incercat un bullet la un magazin care s-a inchis dupa 2-3 luni :) , dar pe atunci nu prea stiam eu multe. Mai era cate ceva la "Cafenea" in topicul "sustain cat calu" sau ceva in genu. In legatura cu lemnul Karpi e omul pe care sa il intrebi (adica e omul pe care e cel mai bine sa il intrebi in legatura cu orice legat de chitara in 90% din cazuri).

Si in legatura cu Line 6 Spider III 15w, crede-ma nu am nici o idee...

Stii ce? Posteaza si tu mai detaliat :

-daca ai cumparat squier-u' sau daca intrebi care ar fi mai buna sa cumperi

-pentru ce vrei ampu'/chitara

-in cati bani te incadrezi

 

LE: Vad ca Affinity e din Rosewood (Palisandru daca imi amintesc bine...).

Ți-ai ales o sursã de documentare de doi lei. Blogul ãla e scris de un amator.

 

Affinity nu-i din palisandru. De obicei, tastierele se fac din acest tip de lemn, nu și corpul sau gâtul.

 

Sunt destule topicuri despre lemne pe RGC. Citiți-le!

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Da e din "alder" (nu stiu ce e ala, cred ca poti cauta singur intr-un dictionar).

Nu am citit unde trebuie. Scuze.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Eu am scris ca as vrea sa cumpar o chitara electrica pana in 950-1000 ron cu lemn solid. Daca nu exista as vrea unul din cele 2 Squier (ca imi plac) mentionate. Si intrebam daca se merita un Squier din acela Strat Affinity cu un amp Line 6 Spider 3 15W, daca e o afacere buna sau cu un amp Fender G-DEC Junior.

 

Nu ai putea scrie ceva putin mai detaliat? Adica:

-Tii sa ai tremolo?

-Canti un stil anume?

-Tii sa ai single coil-uri/humbucker neaparat?

-Tii sa ai dozele bune sau lemn bun (la care tii mai mult)?

-Vrei o configuratie anume?

-Tii sa ai un anumit numar de freturi?

 

Ca asa asta are (din ce scrie aici) sustain bun, dar este recomandata pentru metale.

Asta e cu Floyd si pare buna cam in toate privintele (are si un model la acelasi pret cu 24 de freturi). Defapt as merge la McMusic sa o incerc pentru mine, dar nu prea am cumparat mai nimic de acolo.

Daca vrei pentru blues poti cumpara Affinity HSS si iei daca vrei si o doza de la Seymour Duncan (parca erau la mica publicitate deastea daca imi amintesc bine, cu un milion bucata) sau mai stiu eu.

Detaliaza te rog...

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Asa acum vine si randul meu sa intreb. Ce chitara sa imi iau?

Deci ideea e ca nu imi cumpar curand, dar pentru ca banii nu cad din cer ma apuc de acum sa strang fiindca nu stiu cand mai apuc, iar eu am o boala: nu sunt in stare sa strang ceva nemotivat. Chitari am doua si sunt foarte multumit de ele. Ma intereseaza si asta deoarece:

-nu imi place tremolo-ul la a mea (si cu ocazia aceasta sunt curios ce parere aveti despre double locking);

-imi plac dozele la a mea pentru clean si am o mica mila sa le schimb (straniu stiu), dar nu prea simte tapping-ul decat la gain mare (dar daca bag noise gate se duce...);

-am compozitii in dropped d si in standard, iar cand voi avea eu trupa (peste 1000 de ani) si cand voi canta in concerte (peste 10000 de ani) o sa imi fie incomod sa schimb e in d de la o melodie la alta, iar daca voi incerca un cover de la metallica ei au multe in Standard - 1/2 (D#G#C#F#A#D#);

-aceea e prima mea chitara electrica, si o iubesc, dar incerc sa trec pe ceva mai profesionist (cat de cat)

-si alte fite de'ale mele

 

Ce spuneti de Aria XL-DLX ?

HSH :)

Corpul e din anin si neck-ul din maple si grif-ul din palisandru (iarasi va cer parerea despre lemnele mentionate).

22F - prefer deoarece am citit pe aici prin forum nu mai stiu ce cu distanta dintre doze (sau ceva asemanator) si era vorba de sss, va dati seama la hsh... si oricum sunt destul de putine melodii care au nevoie de acele doua freturi

Pretul mi se pare bun! Si ma gandesc ca daca e de la mcmusic o pot incerca.

Ma gandeam sa pun si EMG 81 sau 85 sau daca fac rost de bani si 81 si 85.

 

Despre preferintele mele:

Ascult multe genuri de muzica (de la balade pana la thrash gen kreator). Ma axez pe alternative rock/hard rock/heavy metal. Nu sunt prea bun la lead, dar este visul meu sa devin chitarist lead intr-o formatie. Eu unul prefer chitara si cu sc si cu hb deoarece imi plac la nebunie ambele, dar in contexte diferite. Nu imi plac sc-urile deloc la overdrive, hb-ul merge uneori si la clean (adica imi place cum suna pe clean), dar este indispensabil pentru overdrive. As vrea ceva cu tremolo, si unul mai bun decat asta clasic... Consider in legatura cu dozele ca, combinatiile sunt mai bune (adica una activa gen emg81 cu sc stock sau daca nu imi iau unu de pe chitara mea actuala deoarece ambele imi plac foarte mult la clean si un hb jazz sau ceva bun de folosit in majoritatea stilurilor).

 

*Sunt deschis la orice alte propuneri in legatura cu o alta chitara sau doze.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.