www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut, nu stiu daca s-a mai discutat pe topicul asta ca nu am avut rabdare sa urmaresc cele 87 de pagini (!), dar as vrea sa stiu si eu care ar fi o replica buna de Les Paul la un pret eventual mai mic decat Gibson. De copii japoneze am auzit, dar nu sunt sigur cate mai sunt produse. Ma intereseaza urmatoarele specificatii: corp de mahon cu artar deasupra, cu grif lipit, de mahon cu lemn de trandafir(?) deasupra. Spun asta fiindca am citit ca Tokai MIK sunt din arin cu top de sicomor, ceea ce nu stiu cat este de dubios. Preturile la MIJ sunt cam sarite, zic eu. Astea ar fi aspectele principale dar mai sunt interesat si de mici detalii cum ar fi "long neck tenon" (conteaza asa mult pe cat se spune?), si de ce nu, chiar neck binding-ul si culoarea :)

Electronicele pot fi oricat de varza, ca pot fi schimbate, dar treburile astelalte nu :)

Deci ce chitare recomandati? Bugetul e teoretic infinit, ca am o viata intreaga in fata :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, nu stiu daca s-a mai discutat pe topicul asta ca nu am avut rabdare sa urmaresc cele 87 de pagini (!), dar as vrea sa stiu si eu care ar fi o replica buna de Les Paul la un pret eventual mai mic decat Gibson. De copii japoneze am auzit, dar nu sunt sigur cate mai sunt produse. Ma intereseaza urmatoarele specificatii: corp de mahon cu artar deasupra, cu grif lipit, de mahon cu lemn de trandafir(?) deasupra. Spun asta fiindca am citit ca Tokai MIK sunt din arin cu top de sicomor, ceea ce nu stiu cat este de dubios. Preturile la MIJ sunt cam sarite, zic eu. Astea ar fi aspectele principale dar mai sunt interesat si de mici detalii cum ar fi "long neck tenon" (conteaza asa mult pe cat se spune?), si de ce nu, chiar neck binding-ul si culoarea :)

Electronicele pot fi oricat de varza, ca pot fi schimbate, dar treburile astelalte nu :lol:

Deci ce chitare recomandati? Bugetul e teoretic infinit, ca am o viata intreaga in fata :)

 

 

Da, Epiphone Les Paul Standard sau Les Paul 100...super chitari, daca nu ma insel, facute in Indonezia.

 

Sau seria Artist de la Ibanez.

 

:)

 

dark_hood66 @

 

Sunt din Calarasi. E relativ aproape de Bucuresti, dar cu vremea asta mai greu pot sa-i conving pe ai mei sa mergem.

Hmm...am citit undeva ca daca e prea ieftina chitara suna mai nasol si dispare dorinta de a invata sau asa ceva. Nu vreau nici sa-mi para rau dupa ce o cumpar...Ok, 1000 Ron poate e cam mult, dar macar 700-800.

 

 

Tot in Bucuresti va trebui sa ajungi. Chitari bune pentru inceput ar fi:

- Hohner HW300, HW420 la magazinul Senia si E-Store

- Takamine G320 la magazinul Muzica

- Fender CD60, CD100, CD140 la magazinul Guitar Shop

- chitari Reghin sau Regun (cele pentru export) sus la etaj in Muzica.

 

sau intra pe www.hora.ro si vezi daca in Calarasi au reprezentanta pe undeva si daca au mergi si probeaza acolo chitari Reghin.

 

 

 

Nu m-a ajutat mai cu nimic linkul acela cu ceea ce caut eu.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Nu m-a ajutat mai cu nimic linkul acela cu ceea ce caut eu.

Din simplul motiv cã discuția despre cheițe este OFFTOPIC aici, ți-am dat un punct de plecare. Oricum, ai ales cea mai nefericitã cale de a obține rãspunsul la întrebarea ta alegând acest topic. Pentru discuții despre pãrțile componente ale instrumentului existã subforumul "Despre chitarã" . Oricum, dacã fãceai un efort de maxim juma de orã gãseai exact ce-ți trebuie folosind motoare de cãutare.

 

 

Sã-ți rãspund, totuși, cât mai scurt posibil.

Din câte știu eu, existã 3 tipuri de cheițe:

- "open back" (unde mecanismul roatã dințatã-melc este expus; folosite la marea majoritate a chitarelor clasice);

- "closed back" (unde mecanismul este acoperit cu un capac prevãzut cu un orificiu prin care se efectueazã lubrifierea, atunci când este cazul);

- "sealed" sau așa-numitele "chei în baie de ulei" (tot "closed back", dar în care mecanismul este capsulat etanș și permanent lubrifiat, astfel încât nu necesitã întreținere).

Marea majoritate a chitarelor acustice (inclusiv chitara ta) și electrice este dotatã cu cheițe de ultimul tip, din motive evidente. Cele "closed back" sunt folosite destul de rar în prezent, la modele vintage (vezi chei Kluson) sau la modele ieftine.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu stiu daca s-a mai discutat pe topicul asta ca nu am avut rabdare sa urmaresc cele 87 de pagini (!), dar as vrea sa stiu si eu care ar fi o replica buna de Les Paul la un pret eventual mai mic decat Gibson. De copii japoneze am auzit, dar nu sunt sigur cate mai sunt produse. Ma intereseaza urmatoarele specificatii: corp de mahon cu artar deasupra, cu grif lipit, de mahon cu lemn de trandafir(?) deasupra. Spun asta fiindca am citit ca Tokai MIK sunt din arin cu top de sicomor, ceea ce nu stiu cat este de dubios. Preturile la MIJ sunt cam sarite, zic eu. Astea ar fi aspectele principale dar mai sunt interesat si de mici detalii cum ar fi "long neck tenon" (conteaza asa mult pe cat se spune?), si de ce nu, chiar neck binding-ul si culoarea :)

Electronicele pot fi oricat de varza, ca pot fi schimbate, dar treburile astelalte nu :)

Deci ce chitare recomandati? Bugetul e teoretic infinit, ca am o viata intreaga in fata :)

 

Pai cam ce vrei tu, doar electronica nu e varza deloc, ba chiar premium as putea spune, ar fi seria Les Paul Standard 1959 si Les Paul Tribute a celor de la Epiphone. Are cam de toate: corp mahon cu top de artar, grif mahon lipit cu tastiera de abanos si long tenon, potentiometrii CTS, jack switchcraft, doze Gibson (Burstbucker pe 1959, Classic 57 si 57 Plus pe Tribute), chei Grover sau Kluson, asta ca sa fac doar scurta trecere prin lista de optiuni. Ambele sunt foarte reusite pe hartie, ca specificatii. Din experienta mea cu chitarile Epiphone cred ca aceste modele sunt foarte reusite, pe langa reteta Gibson corecta benficiaza si de niste dotari premium, mai ales Tribute, care vin si cu posibilitate de splitare a dozelor, grif subtire asimetric si strap lock-uri. Ca idee Standardul 59 este un Les Paul model mai vintage, Tribute-ul este i interpretare mai moderna a retetei clasice, fara sa se abata mult de la reteta Gibson.

Link to comment
Share on other sites

Din simplul motiv cã discuția despre cheițe este OFFTOPIC aici, ți-am dat un punct de plecare. Oricum, ai ales cea mai nefericitã cale de a obține rãspunsul la întrebarea ta alegând acest topic. Pentru discuții despre pãrțile componente ale instrumentului existã subforumul "Despre chitarã" . Oricum, dacã fãceai un efort de maxim juma de orã gãseai exact ce-ți trebuie folosind motoare de cãutare.

 

 

Sã-ți rãspund, totuși, cât mai scurt posibil.

Din câte știu eu, existã 3 tipuri de cheițe:

- "open back" (unde mecanismul roatã dințatã-melc este expus; folosite la marea majoritate a chitarelor clasice);

- "closed back" (unde mecanismul este acoperit cu un capac prevãzut cu un orificiu prin care se efectueazã lubrifierea, atunci când este cazul);

- "sealed" sau așa-numitele "chei în baie de ulei" (tot "closed back", dar în care mecanismul este capsulat etanș și permanent lubrifiat, astfel încât nu necesitã întreținere).

Marea majoritate a chitarelor acustice (inclusiv chitara ta) și electrice este dotatã cu cheițe de ultimul tip, din motive evidente. Cele "closed back" sunt folosite destul de rar în prezent, la modele vintage (vezi chei Kluson) sau la modele ieftine.

 

Ok. Mersi mult, au fost folositoare spusele tale si scz de offtopic. O sa ma uit cand am timp si in "Despre chitara".

 

nu sunt chiar incepator, cant de aproape un an

http://www.soundstudio.ro/produs/1508/

Chitara Hora W12204. Merita?

 

 

da

Link to comment
Share on other sites

Epiphone.

Sper ca glumesti. Nu dau un ban care sa mearga spre Gibson.

De Vintage V100 ce parere aveti? Ma intereseaza comentarii critice, puncte forte, puncte slabe, diferente fata de "Les Paul", calitatea lemnului, a componentelor hardware: bridge, cheite, potentiometre, capacitoare, a dozelor mai putin. Parca am citit un post in care slash93 zicea ca la chitara asta firul de masa nu se leaga la nimic.

Link to comment
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu, dar nu stiu daca am loc destul ca sa bag 2 humbuckere, unul in bridge si unul in neck :)

 

 

...sau daca ai posibilitatea indreapta-te catre un Squier Standard FAT Stratocaster sau Affinity FAT Strat, care au deja un humbucker la bridge.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

...sau daca ai posibilitatea indreapta-te catre un Squier Standard FAT Stratocaster sau Affinity FAT Strat, care au deja un humbucker la bridge.

 

Poi momentan ramand la Squier affinity, doze humbucker voi cumpara, prefer sa iau un Affinity normal :)

 

Multumesc de sfaturi, acum sa imi vand drujba si sa iau alta :)

Link to comment
Share on other sites

Vrei configuratia HH sau HSH? Daca vrei HH, sa ma anunti si pe mine de unde iti faci rost de pickguard (si eventual de rame de doze).

 

H-s-h va fi configuratia :)

 

Uite un magazin cu detoate pentru chitara [pe bune] -> http://www.magazinuldemuzica.ro/

 

Si pickguarduri uite aici -> http://www.magazinuldemuzica.ro/categorii....c&number=43

 

Sunt cam scumpe dar eh ce sa ii faci.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi cumpar chitara asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1822

ce parere aveti? e buna ca si prima chitara?

 

 

Iti recomand sa te duci la Music E-Store sau la Senia si sa te interesezi de Hohner HW220. E o chitara mult mai reusita decat Aria din toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Squier Affinity sau Squier Bullet [ma reprofilez unpic]

Ma intereseaza care are lemnul mai bun ca dozele am sa le schimb.

Astept pareri !

Multumesc in avans.

 

LE: la Affinity nu prea imi place headstock-ul.

 

Am avut si Bullet si Affinity. Stii chitarele squier erau considerate o gluma inainte. Acum nu mai e asa. Amandoua sunt ok. Mai putin tremolo-ul care sucks rau de tot

 

Iti recomand sa te duci la Music E-Store sau la Senia si sa te interesezi de Hohner HW220. E o chitara mult mai reusita decat Aria din toate punctele de vedere.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

fratilor am un buget de 430 ron pentru un amplificator bun... spuneti-mi si mie de care sa-mi iau si de unde... mi s-a recomandat un roland 15x ca ar fi ideal... am luat de curand un jackson kelly.. si nu am amp please help ^ ^

Link to comment
Share on other sites

Am avut si Bullet si Affinity. Stii chitarele squier erau considerate o gluma inainte. Acum nu mai e asa. Amandoua sunt ok. Mai putin tremolo-ul care sucks rau de tot

 

 

 

+1

 

Eu oricum nu o sa am nevoie de tremolo ca nu folosesc [o sa il fac fix].

Multumesc de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

buna as vrea si eu niste niste pareri, sfaturi.... care ar fi cea mai buna alegere dintre:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1623

sau

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1903

 

sau daca ar fi sa imi iau o electrica pana in 800 ron ce sfaturi miati da?

 

Multumesc anticipat pt orice replay

Edited by AnotherOne
Link to comment
Share on other sites

Guest danny2oo932

As dori si eu sa imi cumpar o chitara, dar nu sunt foarte hotarat.. Vreau o chitara care:

- sa aiba un sunet catifelat *

- sa se poata apasa usor pe corzi *

- sa aiba un pret sub 1000 ron *

- sa aiba gaura pentru picior *

- sa aiba culoare neagra

- sa fie subtire.. ca si chitarile electro-acustice *

- sa fie acoustica sau electro-acustica *

Acestea sunt cateva aspecte care trebuie sa le aiba chitara dorita de mine. Unde vedeti stelute la capatul randului.. chitara trebuie neaparat sa contina acel aspect. Iata un model pentru chitara dorita de mine.. Stagg SW206CETU-BK.. spuneti-mi si cateva lucruri despre aceasta chitara daca considerati ca este buna. Va rog sa nu vorbiti despre alte lucruri pe acest topic.. daca vreti sa ii reprosati ceva altui user.. folositi PM. Multumesc si bafta la cantat! :)

Edited by danny2oo932
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.