www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Slash guitar
Salut! Mai am o intrebare: pot conecta chitara electroacustica la amplificator pt electrica????

 

Imi rasp shi mie cineva va rog??

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Slash guitar

 

Salut,

 

Da,se poate conecta electroacustica la amp de electrica doar da va suna a electrica:)

 

 

mai degraba daca ai niste boxe decente la calculator...o poti conecta la Mic:D

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare...ash vrea sa shtiu care dintre aceste doua chitare e mai buna ca si calitate: Lone Star Stratocaster sau Deluxe Players Strat (amndoua sunt Fender)

 

NU exista chitara "mai buna dintre cele 2, exista una care sa corespunda mai mult sau mai putin nevoilor tale. Una este in configuratie HSS cealalta SSS. HSS este ceva mai versatil, pe bridge doza dubla suna ceva mai gras si mai puternic. Chitarile sunt destul de diferite una de cealalta, daca Lonestarul are corpul din alder si tastiera din rosewood, radius de 9.5 si doze Pearly Gates si Texas Special foarte bune, o reteta destul de clasica la Fender, Deluxe Playerul vine cu corp din ash, specific mai ales Telecasterului, tastiera maple sau rosewood la alegere, radius modern de 12, doze Vintage Noiseless si un pot push pull pentru activarea dozei de fata in orice pozitie. Mie personal cred ca mi-ar surade mai degraba Deluxe Playerul cu tastiera maple, dupa parerea mea este o chitara cu mai multe posibilitati de ton.

Link to comment
Share on other sites

m-am razgandit cred ca imi iau un Hohner HC06

cn imi poate spune si mie daca ii buna pt incepatori?

 

Întrebarea e greºitã, dar nu eºti singurul care o pune !

 

Nu existã chitara pentru începãtori, aºa cum nu existã note muzicale pentru începãtori. Sunt 7 pentru toata lumea.

Progresia ton-ton-semiton-.... e la fel pentru noi toți.

 

Întrebarea corectã pe care ar trebui pusã este :

 

<<Sunt fan Guns'n'Pistols, sau AeroJack sau AFC/DMC sau Antonio Banderas. Mi s-ar potrivi chitara asta? Sau ce chitarã mi s-ar potrivi, dintre "Echitone" ºi Ghizbon" ? >>

 

Baftã !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Metallaru
Salutare!

 

Am vazut ca la MCMusic au ceva reduceri de pret, si chiar la modelul pe care mi-l doream acum ceva vreme, si anume:

Ibanez RG350DX la 1360 lei (reducere de la 1700 lei).

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=5

 

Totusi, ajuns la magazin, am mai incercat cateva modele in segmentul asta de pret, si ce mi s-a parut interesant a fost

modelul Vintage V100, la 1300

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2397

 

Pana acuma am cantat doar pe o chitara Reghin, model Iris de prin '98.

Tinand cont ca prefer sa cant Metallica, Megadeth, Maiden, imi place mai mult partea de lead decat cea de riff, ce parere aveti?

 

 

Pana la urma am mers ieri si am luat Ibanez-ul

A contat mult ca avea 24 de freturi, o actiune super, gatul care parca te imbie la solo-uri si vibrato bridge -pe care mi-l doream de mult, si care sper sa nu ma faca sa-l injur :)

 

Ce am remarcat e ca merg bend-urile mult mai usor ca si pe cea veche. O fi din cauza corzilor? (Pe cea noua am Elixir 0.09, pe Iris am D'addario 0.09, dar de acu cativa ani :lol: )

Pt Vintage V100 ca plus as fi notat tonul mai penetrant, iar ca minus accesul destul de greut la tastele 21-22

 

Daca mi-as fi dorit o chitara de ritm, sigur as fi mers pe Vintage, tastele mai mici te lasa sa faci mai usor slide-uri, si parca se preteaza mai bine la riff-uit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
... Întrebarea corectã pe care ar trebui pusã este :

 

<<Sunt fan Guns'n'Pistols, sau AeroJack sau AFC/DMC sau Antonio Banderas. Mi s-ar potrivi chitara asta? Sau ce chitarã mi s-ar potrivi, dintre "Echitone" ºi Ghizbon" ? >> ...

 

Sunt fan Metallica, Nirvana, Rafaga (neesential) dar si Tatiana Stepa.

Ce chitara mi s-ar potrivi ?

 

Clasica sau acustica ?

 

Diferentele, mie ca incepator, mi se par foaarte subtile ! E vorba numai de ultimele 3 corzi ?

 

Daca schimb plasticul cu metalul deja o transform dintr-una-ntr-alta ?

 

Electroacusticele (electroclasicele), in afara de faptul ca sunt mai comod de amplificat, au si alte caracteristici ?

 

Am motor Yamaha asa ca mi s-ar parea interesant sa iau si chitara tot Yamaha :) Cei mai experimentati dintre voi poate aveti alta parere despre marci si raportul calitate/pret: sfatuiti-ma !

 

Multumesc,

Vane

Edited by Vane
Link to comment
Share on other sites

...Ce chitara mi s-ar potrivi?

La întrebarea asta veți rãspunde singur, dupã un timp.

La origine, acele "muzici" se potrivesc mai bine cu o chitarã acusticã (western/folk) decât cu una clasicã. Însã - dacã nu identitatea sonoritãților conteazã cel mai mult - lucruri deosebite se pot face ºi cu chitara clasicã. (Vedeți

)

 

Diferentele, mie ca incepator, mi se par foaarte subtile ! E vorba numai de ultimele 3 corzi ?

Nu, sunt multe diferențe. Corzile sunt (toate) din plastic, deci mai uºor de apãsat ºi cu sunet mai moale.

 

Daca schimb plasticul cu metalul deja o transform dintr-una-ntr-alta ?

Nu. Tensiunea (întinderea) corzilor de plastic este mult mai slabã decât cele de oțel. Aºa încât chitara clasicã nu-i proiectatã sã suporte solicitãri atât de mari (precum chitara folk/western). Punând corzi de oțel se obține sunet mai bun (puternic, bogat), însã chitara se va deforma (pe loc, sau în timp).

 

Electroacusticele (electroclasicele), in afara de faptul ca sunt mai comod de amplificat, au si alte caracteristici ?

Chitara electroacusticã este doar o chitarã acusticã cu traductor sunet-electricitate. Utilitatea este evidentã (doar) în caz de concerte. Electroacustica va fi un pic mai scumpã decât aceeaºi chitarã acusticã neelectrificatã. (Mulți pasionați de chitarã preferã sã dea acea diferențã de bani pe o chitarã acusticã cu lemn mai bun.)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Scrie mare pe prima paginã cã în septembrie ai reducere de 20% la anumite modele Ibanez, printre care și cel indicat de tine. Era așa de greu sã dai 2 click-uri?

Link to comment
Share on other sites

Frate, voi ce-aveti ? asta-i "comunitate" ? unde fiecare-ti scoate ochii numai la intrebare nu-ti raspunde. Pe prima pagina este un slide de oferte printre care treaba aia n-am vazut-o. Nu ma deranjeaza faptu' ca mi-ai atras atentia ci sictirul cu care ai tratat situatia. Scuze ca ma basesc cuvinte dar in mare parte vad ca sunteti niste nemaipomeniti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mie mi se pare lipsã de respect sã pui o întrebare la care puteai ușor sã gãsești singur rãspunsul, dacã te-ar fi interesat cu adevãrat, ți-ai fi dat silința. Eu înțeleg cã e mai simplu sã primești murã în gurã decât sã miști falangele arãtãtorului, însã nu te poți aștepta ca toatã lumea sã facã asta cu zâmbetul pe buze!

Link to comment
Share on other sites

Intrebam deoarece pe pagina unei chitare era specificat in dreptul pretului si data expirarii ofertei. Am luat ca atare si daca n-am vazut la fel si la celelalte chitare am crezut ca este o eroare de actualizare. Un raspuns fara nicio corelatie cu ce intrebasem tot de la tine am primit pe http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=491420 de dragu' de a nu sta degeaba. Stiai foarte bine la ce ma refeream doar ca ai vrut tu sa fi nazdravan

Edited by oLlama
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, Mircea, pentru raspuns. Voi lua o (electro ?) acustica !

Evident ca mai e mult pana la concerte, foarte probabil nu voi concerta niciodata, dar la un teambuilding, ceva, poate ma bag si eu in seama.

Ma gandeam ca o electroacustica ar fi mai usor de conectat la instalatia de sonorizare, altfel nu te poti face auzit intre 100 de oameni "bine dispusi" si galagiosi !

In plus, cred ca traductorul are si o preamplificare-corectoare specifica, asa este ?

 

[@ ceilalti : Nu va certati pe topicul de incepatori ca faceti impresie proasta :) In plus replicile sunt usor off-topic]

Link to comment
Share on other sites

...In plus, cred ca traductorul are si o preamplificare-corectoare specifica, asa este ?

 

Da, de obicei chitara electroacusticã are un preamplificator cu corecții de ton (ºi chiar un acordor integrat).

Însã, oricât de evoluat/scump ar fi traductorul, sunetul captat astfel va fi inferior celui captabil cu microfon exterior.

Totuºi, dacã prețul nu-i o problemã aprigã, atunci se meritã achiziționatã varianta electrificatã (pentru eventualele situații "live", ºi pentru uºurința în acordare).

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Da, de obicei chitara electroacusticã are un preamplificator cu corecții de ton (ºi chiar un acordor integrat).

Însã, oricât de evoluat/scump ar fi traductorul, sunetul captat astfel va fi inferior celui captabil cu microfon exterior.

 

Asta chiar nu stiam ! Microfonul exterior e mai bun ? pe o scara de la 1(deloc) la 10(foarte) cat de sigur esti de acest fapt ?

(multumesc pentru ajutorul in forma continuata :) )

Link to comment
Share on other sites

Microfonul exterior e mai bun ?

Apples and oranges.

Existã evident și microfoane bune și proaste la fel cum existã și doze piezo bune și proaste (sau montate nefericit).

Doza îți oferã un sunet, microfonul alt sunet. În funcție de circumstanțe și gusturi poți prefera unul sau celãlalt sau se pot la fel de bine "completa".

Link to comment
Share on other sites

Asta chiar nu stiam ! Microfonul exterior e mai bun ? pe o scara de la 1(deloc) la 10(foarte) cat de sigur esti de acest fapt ?

(multumesc pentru ajutorul in forma continuata :) )

La inregistrari de albume, de multe ori se foloseste un microfon foarte bun (sau 2) pozitionat cu atentie de un inginer de sunet cu x ani de experienta, pentru a capta cel mai bine sunetul natural de chitara acustica.

Pentru situatii live e mult mai simplu si mai eficient sa folosesti electronicele montate pe chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salut,

 

 

Imi puteti spune si mie ce parere aveti de corzile Martin,de 10-47?:):D

 

Sunt rezistente(rezista macar 3 luni)??

Au un sound placut??

 

 

 

Astept raspuns cat mai repede:D:D

 

 

 

 

V-am salutat!

 

 

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Salutare .

 

Stie cineva ceva despre LTD EC-100 QM ?

 

Niciodata nu am stiut multe despre esp/ltd.

 

As vrea sa stiu in mare despre el si daca stiti/se poate o comparatie cu ale chitari(adica e ca Ibanez X sau Jackson Y)

 

Multumesc :)

 

Nu stiu ce ai vrea sa stii, dar in mare e o copie de Les Paul cu corpul din baswood mai subtire decat cel standard Gibson, dozele nu sunt grozave, dar nici foarte proaste, are griful comod cu taste jumbo, arata bine si costa destul de mult pentru ce stie sa faca. Mult mai reusita la acelasi pret (de fapt mai ieftin) este Vintage V100. ALte modele comparabile care se gasesc pe piata noastra ar fi Epiphoen Les Paul Standard si Studio, Dean Evo Noir si Special, Hamer Archtop, seria Artist (ART) de la Ibanez, Ibanez SZR520, PRS SE Tremonti (e ceva mai scump, dar e o chitara foarte reusita), Peavey HP Signature EX si altele. Din punctul meu de vedere, majoritatea celor enumerate de mine sunt mai bune decat LTD EC-100, nu stiu exact ce doresti sa canti sau cum vrei sa arate ca sa iti pot recomanda ceva care sa fie cat mai aproape de ce iti doresti tu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.