www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

In nici un caz nu am avut Pathfinder in gand cand am facut recomandarea. N-ai gain, n-ai efecte, iar iesirea de casti nu are cabism.

Este foarte bun cat timp mai dai banii pe niste pedale.

 

In cazul de fata sunt de avut in vedere cele digiate. Vox DA, Vox VT, Fender Mustang, Fender G-Dec si mai sunt si de la alti producatori, Peavey, Behringer, etc. Sau procesor, unde iar, ai o gramada din care sa alegi.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

puteti sa imi spuneti niste modele de electro-acustice intre 850-1100 lei care le-ati incercat si vau placut ?

puteti sa imi spuneti niste modele de electro-acustice intre 850-1100 lei care le-ati incercat si vau placut ?

 

Am Takamine Eg220c si Fender CD-140sce. Iti recomand Takamine , isi merita din plin banii( nici feder-ul nu e de lepadat) .

Link to comment
Share on other sites

Guest atitutu
In nici un caz nu am avut Pathfinder in gand cand am facut recomandarea. N-ai gain, n-ai efecte, iar iesirea de casti nu are cabism.

Este foarte bun cat timp mai dai banii pe niste pedale.

 

 

In cazul de fata sunt de avut in vedere cele digiate. Vox DA, Vox VT, Fender Mustang, Fender G-Dec si mai sunt si de la alti producatori, Peavey, Behringer, etc. Sau procesor, unde iar, ai o gramada din care sa alegi.

 

Nu e problema ca n-are gain, ca am pedala Boss DS-1 si pathfinder are tremolo si reverb... pentru mine e suficient...cred...

Dar totusi, Gojira, daca ai putea sa-mi arati si niste linkuri, asa sa ma orientez... si nu as vrea sa depasesc suma de 400 RON pt amp... :)

Link to comment
Share on other sites

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1324

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1397

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=101&BrandProductID=1312

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=3&BrandCategsID=80&BrandProductID=2638

http://www.senia.ro/gm108-amplificator-chitara-electrica-behringer-15907-3

 

Ceva de genul. Ca idee generala, cu cat are difuzorul mai mare, cu atat mai bine. Gandeste putin problema dinainte. Daca nu iti vine greu sa mai dai bani pe cateva pedale, poti sa mergi pe Pathfinder. Sau poti sa-ti iei Pathfinderul si un procesor ieftin, ceva in genul Zoom G1, macar sa iti faci o idee despre celelalte efecte si sa ai un distors acceptabil. De asemenea, gandeste-te daca ai de gand sa faci si unele inregistrari. Cu cele digitale ai rezultate superioare daca le folosesti direct in line-in-ul computerului. Majoritatea au iesire cu cabism pentru treaba asta. De asemenea, orice procesor il poti lega la calculator. Majoritatea au si cabism, poti sa inregistrezi direct cu procesorul in line in.

Depinde si ce gen ai de gand sa canti. Poate o sa simti nevoia de un flanger, un wah, un delay, un chorus. Asta-i bine la astea digitale, le ai pe toate acolo. Cel mai probabil o sa sune mai bine efectele respective din pedale, insa sunt bani destul de multi de aruncat pe efecte...

Link to comment
Share on other sites

Guest atitutu

Imi iau un amp, nu procesor, pentru ca nu cred ca o sa am nevoie... Behringerul e dragut... are multe efecte si e si ieftin... la pathfinder imi place ca are reverb... nush inca... o sa ma mai gandesc umpic...

 

Multumesc foarte mult pt pareri si linkuri!

 

Daca mai sunt si alte pareri... :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm..adevarat pathfinder merge cu pedale..sau procesor..Eu ma gandeam ca o combinatie Pathfinder15R+ZoomG1Xn ar fi ok..pentru ce am nevoie..adica cantat acasa....si altele...dar si cele digitale au o multime de efecte..cu toate ca pathfinder +Zoomg1Xn depasesc bugetu scriis de colegu....eu le-as recomanda daca se paote..peantru ca zoom are cateva efecte bunicele...si pedala de Wah Wah...sau daca ams cirs gareasit accept orice corectie :D

Link to comment
Share on other sites

Guest atitutu

ma gandeam sa imi iau pana la urma un squier bullet si un vox pathfinder, asa de inceput, si dupa cum am scris mai sus, pt distorsiune am un Boss DS-1, si apoi o sa mai imi strang ceva banutzi sa mai imi cumpar niste efecte...

 

Totusi astept si alte pareri, daca mai sunt, inainte sa imi cumpar toate astea, pentru ca odata ce le cumpar va fi prea tarziu... :) Multumesc pentru sfaturile de pana acummm :)

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa imi iau pana la urma un squier bullet si un vox pathfinder, asa de inceput, si dupa cum am scris mai sus, pt distorsiune am un Boss DS-1, si apoi o sa mai imi strang ceva banutzi sa mai imi cumpar niste efecte...

 

Totusi astept si alte pareri, daca mai sunt, inainte sa imi cumpar toate astea, pentru ca odata ce le cumpar va fi prea tarziu... :) Multumesc pentru sfaturile de pana acummm :)

La banii aia axeaza-te pe un Cort (poate nu ai auzit de asa ceva...dar sunt chitare foarte bune pt gama respectiva de pret) gen G110, clona strat HSS..e cu 20 de lei mai scump decat un bullet...dar calitatea e incomparabila

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut .. am un buget de 20 de milioane si as vrea sami recomandati si mie o combinatie chitara ( preferabil model les paul ) - amp mai buna :D ... io ma gandeam la un vintage v100 si un fender mustang 1 :-?

 

Vintage V100 e ok, amplificator ia macar Mustang 2 ca are difuzor de 12". O sa vezi ca suna mult mai bine decat M1 care are difuzor de 8".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vintage V100 e ok, amplificator ia macar Mustang 2 ca are difuzor de 12". O sa vezi ca suna mult mai bine decat M1 care are difuzor de 8".

Ai mare dreptate cu diful, eu cred ca dormeam aseara de nu am specificat asta.

Alternativa mai buna in jur de 2000Ron nu cred ca o sa gaseasca in cazul in care vrea un LP clasic.

Totusi, uite ceva ce merita atentie: http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1976 Sunt extraordinare chitarele astea si nu mai gasesti nicaieri asa ceva la un pret atat de mic. Neck-ul ala se simte foarte bine la mana, dozele sunt foarte bune, lucratura si finisajele de nota 10. E chitara perfecta pentru metalistii care vor un LP. Zi-ne si tu ce vrei canti.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Daca ai cum, probeaza atat Vintage V100 cat si Charvel DS2ST.

Diferentele cele mai semnificative sunt:

-Charvel are electronica activa, Vintage pasiva

-gatul la Charvel e asa-zis "compound radius" (pentru explicatii, vezi ca sunt desene, grafice si tabele aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Fingerboard )

-Charvel are locking tuners

Link to comment
Share on other sites

Daca ai cum, probeaza atat Vintage V100 cat si Charvel DS2ST.

Diferentele cele mai semnificative sunt:

-Charvel are electronica activa, Vintage pasiva

-gatul la Charvel e asa-zis "compound radius" (pentru explicatii, vezi ca sunt desene, grafice si tabele aici: http://en.wikipedia....iki/Fingerboard )

-Charvel are locking tuners

care e diferenta dintre electronica activa si pasiva ??

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca la dozele active primesti si coaie la pachet , slap = )) cu ghilimelele de rigoare, invatati sa folositi functia search , o sa va ajute pe viitor, nu doar pe forumuri ci si in viata, in fond asta te invata la facultate sa inveti sa cauti, si sa gasesti solutii la probleme si intrebari. A fost ora 21:52!

 

 

Ontopic , strict intre cele doua modele , as merge la magazin le-as inspecta, as canta ceva pe ele la magazin sa aud exact cum suna (preferabil pe ampu ce il am si eu acasa ) dupa as cere parerea cuiva priceput , si as face alegerea , repet strict intre cele doua. De ce am precizat de ampul de acasa? pentru ca o chitara scumpa va suna prost orice i-ai face daca o canti printr-un amplificator ieftin.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca la dozele active primesti si coaie la pachet , slap = )) cu ghilimelele de rigoare, invatati sa folositi functia search , o sa va ajute pe viitor, nu doar pe forumuri ci si in viata, in fond asta te invata la facultate sa inveti sa cauti, si sa gasesti solutii la probleme si intrebari. A fost ora 21:52!

 

 

Ontopic , strict intre cele doua modele , as merge la magazin le-as inspecta, as canta ceva pe ele la magazin sa aud exact cum suna (preferabil pe ampu ce il am si eu acasa ) dupa as cere parerea cuiva priceput , si as face alegerea , repet strict intre cele doua. De ce am precizat de ampul de acasa? pentru ca o chitara scumpa va suna prost orice i-ai face daca o canti printr-un amplificator ieftin.

 

Chitara electrica suna bine pe statie cat mai proasta ! O schema cat mai de rahat care sa limiteze si distorsioneze sa comprime cu banda de trecere ca si in cazul radio AM 100-5000Hz ,,ca si la un radio poartativ MAMAIA pe AM. ( adica bun ptr ascultat stiri si nu muzica ..ptr ascultat muzica trebuie minim FM stereo )

 

Dozele activesi poat avea semnal mare cu un magnet slab ( deci nu reduc din sustain ) .Dezavantaj ca au nevoie de sursa de curent .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

Doresc sa imi cumpar o electro-acustica . Tin sa precizez ca prima mea chitara a fost un stagg sw-206 de care am fost multumit la vremea respectiva. Am vreo 2 ani de chitara. Am aruncat o privire pe net si am gasit asta: http://www.allegromusic.ro/chitare-electro-acustice/1218-flame-mjg-201-ce-n.html. Stiti ceva de Flame. Sunt ok ? Sau ce imi puteti recomanda in pretul de 450 Ron. As dori totusi ceva nou. O alternativa la care m-am mai gandit ar fi Ibanez V72ECE.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Toti o sa-ti recomande takamine g320 , putin peste bugetul tau , momentan e best buy, insa dupa cum o sa recomande colegii ar trebui sa probezi intai si sa vezi care-ti place. Acesta e modelul de takamine : http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=2579 . O alta varianta care si intra in buget ar fi o chitara de la mica publicitate, sunt sigur ca gasesti ceva din lemn solid la preturi decente. Succes.

Link to comment
Share on other sites

Toti o sa-ti recomande takamine g320 , putin peste bugetul tau , momentan e best buy, insa dupa cum o sa recomande colegii ar trebui sa probezi intai si sa vezi care-ti place. Acesta e modelul de takamine : http://mcmusic.ro/pr...dProductID=2579 . O alta varianta care si intra in buget ar fi o chitara de la mica publicitate, sunt sigur ca gasesti ceva din lemn solid la preturi decente. Succes.

Multumesc pentru raspuns. Dar trebuie sa fie electro-acustica pentru a putea fi conectata la amp. Ce am uitat sa precizez, foarte important sa aiba cutaway.

Edited by alzayr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.