www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest sebi-zis-sebi

Buna, am inceput de putin timp sa cant la chitara acustica, iar una din melodiile mele preferate ( :rulez:Traiasca berea-spitalul de urgenta :rulez:) nu o pot canta pentru ca nu-mi iese tehnica de mana dreapta.

 

Va rog sa imi "dezvaluiti acest mare mister al omenirii" :P

 

:respect:Multumesc anticipat :respect:.

Link to comment
Share on other sites

Buna, am inceput de putin timp sa cant la chitara acustica, iar una din melodiile mele preferate ( :rulez:Traiasca berea-spitalul de urgenta :rulez:) nu o pot canta pentru ca nu-mi iese tehnica de mana dreapta.

 

Va rog sa imi "dezvaluiti acest mare mister al omenirii" :P

 

:respect:Multumesc anticipat :respect:.

 

Ca la nunta sarba .. "estam" ...2/4 .

http://www.muzica123.org/143815/Un+colaj+de+petrecere+++hore+si+sirbe.html

 

Timp 1 bas ..timp 2 acord .

 

/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/1 2/..............................>>>>>>>>>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

O mica intrebare. Poate sa imi spuna cineva ce ar trebuie sa contina o sedinta de exersat la chitara? Ma refer la una serioasa de ore. Ce repet eu acuma sunt exercitii pentru dexteritate care imi iau cam o ora jumate, doua solouri (master of puppets si symphony of destruction) care ma tin ocupat o ora, dupa aia reoet cantece pe care le stiu pana cand nu mai fac nici o greseala. La capitolul game singurul lucru pe care il fac este sa iau un backingtrack si sa improvizez, asta ma tine ocupat un sfert de ora, in rest nu mai am ce sa fac. Ma tot uit la chitaristi care zic ca exerseaza toata ziua si ma tot intreb ce naiba fac sa fac si eu. Help please.

Link to comment
Share on other sites

O mica intrebare. Poate sa imi spuna cineva ce ar trebuie sa contina o sedinta de exersat la chitara? Ma refer la una serioasa de ore. Ce repet eu acuma sunt exercitii pentru dexteritate care imi iau cam o ora jumate, doua solouri (master of puppets si symphony of destruction) care ma tin ocupat o ora, dupa aia reoet cantece pe care le stiu pana cand nu mai fac nici o greseala. La capitolul game singurul lucru pe care il fac este sa iau un backingtrack si sa improvizez, asta ma tine ocupat un sfert de ora, in rest nu mai am ce sa fac. Ma tot uit la chitaristi care zic ca exerseaza toata ziua si ma tot intreb ce naiba fac sa fac si eu. Help please.

 

Aveam și eu o problemã asemãnãtoare, tot exersam aceleași chestii și mã plictiseam și nu-mi lua ședința de exersat mai mult de 1h, dupã care nu aveam chef toatã ziua sã o mai fac iar..aceeași chestie :)

 

Dar, uite ce fac acum și cum mi-aș putea ocupa (și de fapt îmi ocup uneori) mai mult de 3-4 ore zilnic.

În afarã de piesele pe care le tot repet mãcar de 2 ori. Nu neapãrat pînã nu mai fac vreo greșealã. Dacã repet de 2-3 ori zilnic același cîntec, e de ajuns. O sã ajung sã nu mai greșesc dupã cîteva zile. Nici n-aș putea, la o adicã, sã cînt aceeași piesã de mai mult de 4-5 ori.

 

Așadar, pe lîngã piese (care constat cã devin din ce în ce mai multe, momentan am un setlist de vreo 7 piese, dar nu le repet zilnic pe toate, deoarece sînt în acordaje diferite și mi-e lene :) ), exersez tehnici și game. Mi se pare foarte important și esențial sã repet așa ceva, în diverse combinații, dupã cum voi detalia.

 

Ca tehnici, acum lucrez la ritm (mulți spun cã un ritm bun = cîntat, compus bine și înțeles bine deschide calea pentru un solo bun, chiar invitã la așa ceva, dacã înțelegi ce se întîmplã în ritm). Tehnicile pe care le repet de vreo sãptãmînã sînt triplets, mai exact o grupare de 2 șaisprezecimi și o optime, de pildã, pentru un ritm galopant, de-ãla gen Maiden, un fel de ta-da-dam----tam-----tam-----tam-----tam-----tam-----tam (2 șaisprezecimi și apoi optimi în 4/4). Și pun șaisprezecimile pe timpul 1, apoi pe 2, apoi pe 3, apoi pe 4, apoi pe 1 și 2, 1 și 3, etc etc etc, apoi pe toate. Cînd îmi iese, cresc viteza pînã nu mai pot și încerc sã cînt cît mai mult, ca sã îmi mãresc rezistența.

 

Apoi combin, dupã chestiile astea, mai bag cîte un acord pe un timp, sau un mini-riff etc.

 

Altã tehnicã pe care o repet, pedaltone. Adicã un riff simplu și între note bag un 0 pe coarda E sau B. Mã rog, cred cã știi tehnica. La fel, exersez crescînd viteza pînã nu mai pot.

 

Apoi exersez game și notele pe grif. Sînt la început, deci mã rezum la Do major și notele naturale. Exersez în diverse poziții, în box, în diagonalã, cu 2-3-4-5 note pe o coardã etc.

 

Apoi combin, bag ritm și pe o bãtaie bag un mini-riff cu 2-3 note din Do major.

 

Asta îmi dã și idei de mini-compoziții uneori.

 

Mai exersez și acorduri pe clean, de pildã, tot în Do major, schimb în ordine și dezordine între C, Dm, Em, F, G, Am, Bdim, le arpegiez etc etc.

 

Ocazional încep și sã învãț piese noi.

 

Dupã ce termin cu tehnicile și gama asta, încerc altã tehnicã, altã gamã etc.

 

Cum zicea John Tickle de la Brainiac: Thanks, nurse! That will keep me busy for hours! :)

Serios, cu un așa program (dacã-l respect), nu pot termina în mai puțin de 2-3 ore. Și dacã fac și 2-3 ședințe pe zi...Vai scrie pe mine! :)) Glumesc, nu-s chiar atît de harnic, mai dau și gãuri.

P.S. Dacã vrei sã încerci ca mine, recomand http://www.licklibrary.com/store/andy-james/26531/andy-james-learn-metal-rhythm-guitar-in-6-weeks-week-16-6-dvd-set și http://www.licklibrary.com/store/andy-james/15687/metal-edge-metal-rhythm-techniques-dvd și http://www.licklibrary.com/store/danny-gill/11083/rock-rhythm-techniques-dvd

Sau cele din seria Practice Routines: http://www.licklibrary.com/Search.aspx?SearchQuery=practice%20routines (primele 4)

Succes!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aveam și eu o problemã asemãnãtoare, tot exersam aceleași chestii și mã plictiseam și nu-mi lua ședința de exersat mai mult de 1h, dupã care nu aveam chef toatã ziua sã o mai fac iar..aceeași chestie :)

 

Dar, uite ce fac acum și cum mi-aș putea ocupa (și de fapt îmi ocup uneori) mai mult de 3-4 ore zilnic.

În afarã de piesele pe care le tot repet mãcar de 2 ori. Nu neapãrat pînã nu mai fac vreo greșealã. Dacã repet de 2-3 ori zilnic același cîntec, e de ajuns. O sã ajung sã nu mai greșesc dupã cîteva zile. Nici n-aș putea, la o adicã, sã cînt aceeași piesã de mai mult de 4-5 ori.

 

Așadar, pe lîngã piese (care constat cã devin din ce în ce mai multe, momentan am un setlist de vreo 7 piese, dar nu le repet zilnic pe toate, deoarece sînt în acordaje diferite și mi-e lene :) ), exersez tehnici și game. Mi se pare foarte important și esențial sã repet așa ceva, în diverse combinații, dupã cum voi detalia.

 

Ca tehnici, acum lucrez la ritm (mulți spun cã un ritm bun = cîntat, compus bine și înțeles bine deschide calea pentru un solo bun, chiar invitã la așa ceva, dacã înțelegi ce se întîmplã în ritm). Tehnicile pe care le repet de vreo sãptãmînã sînt triplets, mai exact o grupare de 2 șaisprezecimi și o optime, de pildã, pentru un ritm galopant, de-ãla gen Maiden, un fel de ta-da-dam----tam-----tam-----tam-----tam-----tam-----tam (2 șaisprezecimi și apoi optimi în 4/4). Și pun șaisprezecimile pe timpul 1, apoi pe 2, apoi pe 3, apoi pe 4, apoi pe 1 și 2, 1 și 3, etc etc etc, apoi pe toate. Cînd îmi iese, cresc viteza pînã nu mai pot și încerc sã cînt cît mai mult, ca sã îmi mãresc rezistența.

 

Apoi combin, dupã chestiile astea, mai bag cîte un acord pe un timp, sau un mini-riff etc.

 

Altã tehnicã pe care o repet, pedaltone. Adicã un riff simplu și între note bag un 0 pe coarda E sau B. Mã rog, cred cã știi tehnica. La fel, exersez crescînd viteza pînã nu mai pot.

 

Apoi exersez game și notele pe grif. Sînt la început, deci mã rezum la Do major și notele naturale. Exersez în diverse poziții, în box, în diagonalã, cu 2-3-4-5 note pe o coardã etc.

 

Apoi combin, bag ritm și pe o bãtaie bag un mini-riff cu 2-3 note din Do major.

 

Asta îmi dã și idei de mini-compoziții uneori.

 

Mai exersez și acorduri pe clean, de pildã, tot în Do major, schimb în ordine și dezordine între C, Dm, Em, F, G, Am, Bdim, le arpegiez etc etc.

 

Ocazional încep și sã învãț piese noi.

 

Dupã ce termin cu tehnicile și gama asta, încerc altã tehnicã, altã gamã etc.

 

Cum zicea John Tickle de la Brainiac: Thanks, nurse! That will keep me busy for hours! :)

Serios, cu un așa program (dacã-l respect), nu pot termina în mai puțin de 2-3 ore. Și dacã fac și 2-3 ședințe pe zi...Vai scrie pe mine! :)) Glumesc, nu-s chiar atît de harnic, mai dau și gãuri.

P.S. Dacã vrei sã încerci ca mine, recomand http://www.licklibra...ek-16-6-dvd-set și http://www.licklibra...-techniques-dvd și http://www.licklibra...-techniques-dvd

Sau cele din seria Practice Routines: http://www.licklibra...tice%20routines (primele 4)

Succes!

 

 

 

Mersi de sfat, eu pentru ritm si rezistenta am o solutie, Master of Puppets tot down picking :lol:. In legatura cu gamele am invatat tot de la Lick Library din dvd-ul The Path to Fretboard Mastery cum sa cant toate gamele, modurile, acordurile majore si minore folosindu-ma de niste forme care se repeta. Alea de mai jos . In legatura cu harnicia eu stau cam 7 ore pe zi la chitara. Am un program, Guitar Speed, care are exercitii pentru digitatie si o metoda interesanta de te face sa progresezi, si in rest exersez solouri si cantece care mai apuc, mai invat altele noi si le repet cu formatia cand ma mai intalnesc dar tot simt ca nu fac nici un progres si ca ma invart in gol.

Scale Patterns.pdf

Link to comment
Share on other sites

Poi domnu' @srbnmircea, cu 7 h / zi + trupa stati bine! Nu stiu daca intrebarea merita pusa la incepatori. :)

 

Serios, nu ma intelege gresit, nu sint deloc ironic, chiar te felicit daca ai reusit sa parcurgi si sa ai in degete si minte tot ce ai listat! Eu mai am destul pina atunci si s-a vazut si din postul meu anterior ca am dat sfaturi cam pt incepatori.

 

Atunci daca tot detii un 'vocabular', un bagaj tehnic si teoretic atit de bogat, cred ca cea mai buna idee in continuare ar fi sa incerci compozitii proprii. Ori ad hoc, adica menite sa-ti lucreze o anumita tehnica si/sau gama, ori deja ceva complex.

 

Cred ca asta ar fi urmatorul pas. Eu asa as face, cel putin. Si mai recomand invatarea de piese de muzica clasica. Pe chitara electrica, multe cer tehnici foarte interesante, diverse si poate 'neobisnuite', adica mai rar intilnite.

 

Era tot de la Lick Library Capriciul 24 Paganini cu Danny Gill. Super lectie pentru super piesa!

Link to comment
Share on other sites

Poi domnu' @srbnmircea, cu 7 h / zi + trupa stati bine! Nu stiu daca intrebarea merita pusa la incepatori. :)

 

Serios, nu ma intelege gresit, nu sint deloc ironic, chiar te felicit daca ai reusit sa parcurgi si sa ai in degete si minte tot ce ai listat! Eu mai am destul pina atunci si s-a vazut si din postul meu anterior ca am dat sfaturi cam pt incepatori.

 

Atunci daca tot detii un 'vocabular', un bagaj tehnic si teoretic atit de bogat, cred ca cea mai buna idee in continuare ar fi sa incerci compozitii proprii. Ori ad hoc, adica menite sa-ti lucreze o anumita tehnica si/sau gama, ori deja ceva complex.

 

Cred ca asta ar fi urmatorul pas. Eu asa as face, cel putin. Si mai recomand invatarea de piese de muzica clasica. Pe chitara electrica, multe cer tehnici foarte interesante, diverse si poate 'neobisnuite', adica mai rar intilnite.

 

Era tot de la Lick Library Capriciul 24 Paganini cu Danny Gill. Super lectie pentru super piesa!

 

Oricat de "neincepator" ar suna 7 ore de exersat pe zi + trupa nu te lasa pacalit :lol:. Bagajul meu de cunostinte muzicale este foarte limitat, le-am invatat tot de la Lick Library, au trei dvd-uri, Essential Guitar Harmony and Theory. Simt ca pentru a-mi imbunatati cantatul trebuie sa ma leg de ele dar habarn-am cum. Acordurile stiu sa le formez dar doar atat, le fac si ma uit la ele, gamele le repet pana la ultima tasta, dar cred ca pot sa fac ceva mai mult decat sa la cant ca un robotel, problema este ca nu stiu ce. Am invatat cum sa fac acorduri, cum sa formez game, etc dar nu stiu ce sa fac cu informatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Oricat de "neincepator" ar suna 7 ore de exersat pe zi + trupa nu te lasa pacalit :lol:. Bagajul meu de cunostinte muzicale este foarte limitat, le-am invatat tot de la Lick Library, au trei dvd-uri, Essential Guitar Harmony and Theory. Simt ca pentru a-mi imbunatati cantatul trebuie sa ma leg de ele dar habarn-am cum. Acordurile stiu sa le formez dar doar atat, le fac si ma uit la ele, gamele le repet pana la ultima tasta, dar cred ca pot sa fac ceva mai mult decat sa la cant ca un robotel, problema este ca nu stiu ce. Am invatat cum sa fac acorduri, cum sa formez game, etc dar nu stiu ce sa fac cu informatia asta.

Acum este timpul sa inveti cateva stadard-uri de progresii armonice.

 

Pe aceste standard-uri se bazeaza diferite genuri muzicale .

 

Progresie de 12 bar blues , Rock'n roll , R&B ,country... /Tonica /subdominanta/ dominanta/ cu imparteala specifica subgenului .

La country se diversifica progresiile fata de blues/bluesrock ..

 

Apoi progresiile de muzica inspirata din sudamerica /spaniola

 

Din care se "inspira" si multe progresii de muzica usoara ..cu dansurile la moda ..Tango ,rumba,Salsa,Cha cha ,Bosa .....

 

Totodata cauti si melodile ce au fost la moda cu "dansul" respectiv si inveti /studiezi ca forma ca melodie si ritm.

 

Apoi mai tarziu treci mai dearte la muzica prog rock, jazz ..

 

Intre timp exersezi sa canti arpegiile in orice pozitie posibila ..

 

Aprox asta ar trebui sa studiezi .

 

Precis gasesti si melodii/piese care-ti plac ..le inveti astfel exersezi cea ce doresti..

 

Muzica instrumentala la chitara simpla dar buna Ventures,Shadows , apoi mai studiezi sa gasesti si pe altii

 

IUTUB ===guitar intrumental music ....si gasesti piese apoi dai si de link-uri,

Link to comment
Share on other sites

Uite, ca sa folosesti informatia pe care o ai, iti dau niste idei pe care eu le-as aplica si de fapt, le si aplic. Chiar daca sint inferior pregatit, adica stiu ceva teorie, ce ar trebui sa contina anumite game/acorduri/moduri, dar nu le-am invatat prea bine pe chitara, inca.

 

Asadar, in primul si cel mai important rind iti sugerez sa asculti ce cinti. Adica sa desprinzi 'personalitatea', stilul, ce si cum zice fiecare acord sau gama pe care o cinti. La un nivel mai profund decit celebrele afirmatii 'Acordurile minore suna trist, cele majore, vesel'. Asa e, dar si veselia si tristetea astea nu sint uniforme. De pilda, mie cel mai 'vesel' mi se pare G, urmat de D, iar cele mai disonante, triste si enigmatice mi se par cele bazate pe B, Bdim, B7 etc. Dar si asta e relativ. O data ca poate urechea ta nu zice la fel, apoi ca diversele G-uri si D-uri difera. Mult.

 

De-asta zic, sa asculti si sa intelegi ce cinti si ce-ti spune chitara, chiar si cind faci un strumming aleator, cum faceam eu armonizind gama CM. Astfel vei putea - cel putin teoretic -sa construiesti o progresie in functie de ce vrei sa spui. Ca in vorbire, unele cuvinte le pronunti mai sus, intonatia poate urca etc.

 

La fel si la game si moduri. Sa incerci sa intelegi de ce locrianul se zice ca e cel mai enigmatic si 'foarte minor'. Apoi exista game egiptene, tiganesti, japoneze. Cauta-le si extrage caracteristica lor principala. Prin asta vreau sa spun, de exemplu, succesiunea tonurilor si semitonurilor. De pilda, mie succesiunea B - C - E (sau Eb) - F imi suna orientala, din cauza intervalelor.

 

Asculta cu atentie ce cinti, ca sa auzi ce si cum are de spus.

 

Apoi incearca sa intelegi piesele celorlalti. Desigur ca nu poti sti ce a avut compozitorul in minte, dar poti extrage o idee principala dintr-o progresie. Poti sa zici ca a ales asa ceva ori fiindca asta-i cerea gama (de ex, Cm n-are ce cauta pe linga Am, Cmaj, Gmaj), ori sa sune intr-un fel - melancolic, patetic, saltaret etc.

 

Sa stapinesti progresiile si sa spui ceva cu ele poti invata relativ usor din muzica folk. Mai ales daca urmaresti si ce spune artistul (din gura) peste un anumit acord.

 

Cam asta ar fi, in mare, despre intelegerea acordurilor.

 

Dupa asta, treci la melodie - solo - peste acord.

 

De cele mai multe ori, cum am mai zis, acordurile te invita la solo, adica daca ai o progresie buna si mai ales bine inteleasa, va fi usor sa faci solo peste ea.

 

Un exemplu care mie imi place foarte mult si care este o realizare componistica medie, adica s-au folosit putine iesiri din linia pe care o descrie progresia, facind, astfel, ca solo-ul sa fie oarecum previzibil este Repentance de la Dream Theater. Urmareste atent progresia, intra in atmosfera ei si apoi priveste si asculta cum Petrucci face solo din lick-uri care incep mereu pe tonica acoordurilor.

 

Asta ar fi un exercitiu bun, sa faci o progresie, apoi melodie peste formata doar din tonica, apoi tonica si inca o nota (tertam cvinta, septima, octava, secunda, depinde de acord).

 

Apoi, daca stii cam ce gama merge peste ce acord si cunosti expreivitatea gamei, poti face lick-uri adevarate, unite intr-un solo adevarat.

 

In incheiere, recomand iar produse de la LL, pentruu ca au exemple muzicale, adica iti arata cum sa folosesti tehnica aceea intr-o fraza muzicala.

- Rock Rhythm Techniques cu Danny Gill. Foarte cuprinzatoare, cu ritm de rock, metal, blues, jazz si sectiunea finala despre Grooves iti arata exact cum sa faci o progresie pt un anumit gen.

- Metal Rhythm in 6 Weeks cu Andy James - cu multe exemple explicate foarte bine, cu tehnici variate.

- Metal Edge Metal Rhythm tot cu AJ. Are 3 piese, improvizate, pe care le explica si diseca pe inteles.

- cele din seria Rock sau Shred in 6 Weeks - uita-te direct la Licks in the style of, la sf fiecarei sapt, daca vrei. Iti explica cum construieste solo-ul.

Mai sint si cele gen Learn to write your own sau ceva de genul asta, pt rock, blues, metal, country.

 

Mai e si seria Learn and Master cu Steve Krentz, bazata pe jazz si blues, dar foarte bine facuta.

 

Mai e si Chords and Scales that fit them cu Stuart Bull, tot de la LL, ca sa intelegi ce gama merge peste ce acord.

 

Dar, mai presus de toate, asculta si intelege ceea ce cinti, fie ca exersezi tehnici si acorduri, fie ca e vorba despre piesa cuiva. Ca tot ziceai de MoP, ia afla in ce game e scrisa, de ce suna bine solo-ul, adica cum se raporteaza la ritm etc.

 

Sper ca am fost clar, oarecum, si scuze ca am scris atit si dezordonat, am postat de pe mobil.

 

Putem dialoga si pe privat, daca vrei, ia-mi adresa din profil si da-mi mail, daca vrei. Oricine crede ca am scris ceva interesant o poate face, nu doar tu. Facem schimburi de experienta, imi iese si mie ceva din asta, deci dialogam in interesul amindurora, daca vrei.

 

Succesuri!

Link to comment
Share on other sites

Ma simt dator sa fac o precizare.

 

Cind am scris ca ma poti contacta in particular, pe privat, n-am vrut sa sune ca si cum: daca mai vrei lectii, cere la mosu'. Nu! Nu ma erijez in 'cunoscator', ideile pe care ti le-am dat le-am cules de ici si colo, le-am mai creat si sint indicatii pe care eu insumi le-as urma. Deci a fost totul sub semnul 'iata ce as face eu'.

 

Invitatia de a discuta in privat este in primul rind sa nu incarc forumul inutil - poate unii considera ca postez aiurea sau ce-ti trebuie tie nu mai trebuie si altora, si poate au sau n-au dreptate. Plus ca mi-ar placea sa mai fac schimburi de pareri si experienta, nu neaparat in forma topic-urilor cu zeci de reply-uri pe forumuri, ci si sub forma unor DIaloguri, mai usor de intretinut, cu tine (@srbnmircea) sau cu oricine vrea.

 

Deci nu am vrut sa sune ca si 'vino la baeatu', ca te-nvata el'! Pur si simplu pentru sporovaiala, 'chat'. Nici nu stiu daca am ce sa te invat, nu stiu daca poti folosi (sau vrei) ce ti-am indicat aici.

 

Sper ca am fost (mai) clar acum.

Link to comment
Share on other sites

Da, merge drop B, dar aia e cam limita. Adica, clean in drop B n-ai cum sa canti. Presupun ca depinde si de scara chitarei. Probabil ca pe 24 de fret-uri bazaie chiar si cu gain. Dar sunt si Heaviest Core, de 12-54. Ia-ti de-alea.

 

Ok , tot astept sa le bage la Mc ca nu le are inca.Dar cu astea heaviest o sa pot canta in Drop B clean :-s sau sa incerc unele si mai heavy ? Scara chitarii este de 22 fret-uri

Link to comment
Share on other sites

Parca ieri intrebam pe forum ce chitari imi recomandati,dupa a urmat amplificatorul si multe alte intrebari.Acum pot spune ca am avansat un pic in minunatele taine ale chitarei(am 10 luni in domeniu).Creadeati ca ati scapat?Nu...acum sa pun si intrebarea:am incercat sa invat diferite melodii,teorie muzicala..bineinteles toate de pe internet,dar acum vreau sa aprofundez si mai mult cunostiintele pe care le am capatat si pe care le voi capata de acum in colo,lucru pe care evident nu stiu cum sa il fac.Voi ce imi recomadati sa invat?de unde?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat nut-ul chitarii , am adancit putin sloturile la primele 3 corzi(groase) , dar la celelalte 3 nu reusesc :-s...am incercat cu corzile respective (nu merge) , iar cu o pila cea mai subtire pe care o am este de .027 . Idei cum as putea sa adancesc sloturile si acolo putin ?Cele trei sunt : .019 , .015 , .011

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.