www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai noroc la toata lumea ... Shreder nu cred ca am apucat sa-ti urez bun venit pe forum si la cat mai multe piese bune postate aici ... sper sa mai afle de la tine ceva lume din Galati de forumul acesta ... dupa cum vezi se pot lega multe prietenii sau colaborari aici pe forum. Cosu are dreptate cu ... "surprize, surprize" dar pentru mine cea mai mare surpriza ar fi sa posteze si el ceva aici ca ne ameninta cam de multisor cu chestia asta.

Symbolic sa ma scuzi ca nu am vorbit si despre piesa ta Redeemer in ultimul meu post ... este foarte ... sensibila si chiar merita amintita de mine. Imi plac piesele de genul asta, de atmosfera, care pregatesc ceva "furtunos" sau nu stiu ... poate "Collossal" ... imi place tare mult la piesa aceasta a 2-a interventia bass-ului fretless. Ceva ma face sa-mi aduc aminte de ceva "romanesc" in piesele tale, in sensul bun al cuvantului. Piesele sunt frumos (fin) organizate lasand loc fiecarui instrument sa iasa in evidenta. Bravo omule!

Un_Om a inceput din nou sa-si faca aparitia pe forum ... bine ai revenit ... asa cum am spus si eu, si altii, tonul chitarii este un pic cam sarmos ... ideile in schimb sunt foarte bune ... nu le lasa sa se piarda ... si organizeaza-le in piese. Si fii mai personal ... ca doar esti "un om"

George sa ma ierti ca am uitat de "incercare_de_jazz" piesa postata mai demult de tine ... stilul asta de "jazz" modern care se cheama de fapt "Smoothjazz" este destul de la moda ... nu ar fi rau sa dai tu un semnal aici ca se poate canta si asa in Romania. Referitor la piesa ... hmmm .... ar trebui sa dezvolti un pic tema si ca sa fiu mai clar o sa spun cam ce inseamna asta ... tema ... Tema unei piese este data de o constructie asemanatoare in muzica vocala cu strofa-strofa-refren-strofa. In jazz si in alte stiluri instrumentale se face la fel ... afirmi o tema, de exemplu 16 sau 32 de masuri tema un refren de 16 masuri apoi pe armonia de la strofa se face improvizatia pe strofa si eventual refren cu un instrument sau doua ... apoi se readuce in atentie partea de inceput, eventual altfel interpretat dar aceeasi melodie ... cam asta inseamna ca un cantec are o tema ... La tine incepi foarte bine pentru un intro, dar nu afirmi o tema, ceva fix din care la un moment dat sa intri in improvizatie ... adica ... Atentie! iote ce mai stiu eu sa fac pe armoniile de la inceput ... iote cum imi merg degetelele si din tema aia simpla ce pot sa fac ... este un contrast care de obicei scoate in evidenta personalitatea unui improvizator. Cauta niste smooth jazz si asculta. Improvizatia ta este destul de reusita dar mai trebuie sa inveti un pic ce inseamna balans in jazz. Eu unul cand ascult jazz nu bat masura strict 4/4 ci imi imaginez un cerc care prinde cei 4 timpi iar apoi incetinesc un pic, trag de timp ... miscarea corpului este importanta ca in orice stil de muzica ... de acolo vine ritmul ... Partea de chitara batuta pe armonie merge ca un bridge intre improvizatie si tema care se repeta la sfarsit. Nu-ti pierde ideile ... fiindca asa cum spune si citatul dat de mine mai jos ... "Ideea este o melodie moarta" .. merita sa mergi mai departe si sa combini utilul cu placutul .. eu nu cred ca asta iti va altera dragostea pentru rock ci dimpotriva iti va deschide orizonturi noi. Bafta multa si tie si celorlalti si mie! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cortez77

Sal'tare evribadi, yo, bha, yo...

 

Uite aici atasata o piesa in duet ghitaristic dintre mine si Yogi, chitaristul trupei Verde'n fata (poate ati auzit de ei, canta prin Jukebox in Bukale...) Piesa se numeste "Buscando el tangos" si a fost una dintre cele trei care au facut parte din repertoriul nostru la Festivalul de Jazz de la Sibiu din 2004. ENJOY!

 

Suerte, amigos!

BUSCANDO_EL_TANGOS.MP3

Link to comment
Share on other sites

Domnilor, imi dau seama ca nu suna prea bine chitara, dar ce sa fac, e o rabla de instrument iar de restul se ocupa calculatorul (GuitarFX Box, CoolEdit), e destul de greu sa gasesc combinatia buna de efect de chitara...

Anyway, tks pentru aprecieri.

Link to comment
Share on other sites

Cataline, n-am facut nimic. nici nu m-a interesat macar. de cand is pe forumu asta am postt 3 piese atat (asta in ultimele 2 sapt). nu prea ma incanta sa fac asa ceva pt ca nu am nimic de demonstrat si de dovedit. cortez, Yogi si el e un chitarist f bun tot de pe malurile Dunarii. hehehe, io-s mai mic da cand eram incepator ma mai uitam si io ca vaca la Yogi, la Cristi. Acu tot ei sunt mai buni dar macar nu ma mai simt mic si prost

Link to comment
Share on other sites

Man, termina cu chestiile astea, ca o sa creada lumea ca suntem niste guitar gods sau altceva....(ceea ce e f departe de adevar :))

Eu personal nu judec oamenii:(ala e mai prost sau ala e mai bun). Fiecare poate avea idei interesante. In timp evoluam.

Si la urma urmei, muzica e o arta, deci o problema de gusturi la urma urmei.

Gusturile nu se discuta.

Iata un sfat pe care l-am primit ceva timp in urma:

"Cristi, daca vrei sa fii chitarist bun, canta mereu. Canta pe bune. Canta!" Nicu Patoi :)

Va transmit si voua vorbele astea. Pe mine m-au inspirat

Link to comment
Share on other sites

si ai spus de un alt galatean ce a reusit sa demonstreze ceva cu muzica, hehehe... poate o fi galatiu asta cu mai multa inspiratie. mah, nu incerc sa va flatez sau ceva de genu dar ti-am mai spus, cand eu eram incepator si mergeam pe la concerte va vedeam pe voi cantand.. erati cei mai aproape, deh. cu timpu sa nu crezi ca nu s-au schimbat sistemele de valori insa cand ai 13-14 ani si esti intr-un oras ca Galatiul unde nu se intampla f multe e destul de misto sa vezi oameni cantand bine

Link to comment
Share on other sites

Man, imi pare bine ca eu si altii ca mine din orasul asta te-au inspirat.Iti urez succes. Mai ales ca aum te-ai mutat in Bucuresti dupa cum vad.Ai oricum mai multe sanse decat mine....Eu sunt batran de acum.Am devenit inginer, m-am angajat, timpul de studiu mi-e mancat de serviciu. Banii care-i castig se duc in casa, normal.Nu prea pot sa ii investesc in scule. De ex chitara pe care cant este aceiasi pe care cantam si la 15 ani.

(Colegii mei de trupa au o gluma:

"-Stii chitara aia a lu Vasoi?

-Da! Ce e cu ea?

-Si acum o mai are!"

:):):):

Dar cine stie....poate nu e draq chiar asa de negru.....

Mai multa bafta tie, man.

Si hai sa nu mai continuam discutia, ca e offtopic.

Sa nu ne trezim ca ne muta Cosu la un topic nou:

Surprize Surprize

:):):(:

Link to comment
Share on other sites

Bravos amigos cortez77 doamne ce ma bucur cand mai ascult si alte stiluri abordate pe aici pe forum. Super piesa si interpretarea. Sper ca o sa canti si la festivalul de jazz din luna octombrie 2005 ... eu mi-am facut deja incalzirea la palme (pentru aplauze) pe nevasta-mea ...

Dementhor de data asta a reusit sa zica Cosu deja ce vroiam sa spun si eu .. esti pe drumul cel bun omule! Si cu sunetul si cu atentia ... Bravo!

 

Incerc sa postez si eu ceva cantat de mine la Festivalul Meu de Jazz :) din anul ... la drak' ca nu mai stiu ... oricum l-am tinut in baie ca sa para duet (la oglinda) ... Spun incerc, ca am mai incercat sa postez si nu am reusit spre bucuria voastra si ghinionul meu!

 

IOTE CA A MERS +++ ... v-ati luat-o fratilor! Haaa

Michel_EXERCISE_FOR_2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am de cat o tabulatura si aia scrisa de mine pe vremea cand abia pusesem mana pe chitara.

 

salut! cam tarziu, e drept, dar pentru tine (si pentru toata lumea, de fapt) postez eu o partitura pe care am gasit-o intr-o colectie de piese de Carcassi. m-as bucura sa o aud cantata complet de tine, Muky, imi plac foarte mult piesele cantate si postate de tine pana acum... Bafta multa!

Carcassi___schweizerlied.pdf

Link to comment
Share on other sites

michel2233, remarcabila piesa. Promit sa postez si eu o piesa de jazz, dar o am pe caseta audio. Am sa o fac mp3. Imi cer scuze, nu am palca de sunet la compul de la servici, asa ca a trebuit sa imi iau piesele voastre acasa. Pe cortez il stiu, dar nu am ascultat nici o data atent nici una din piesele facute in colaborare cu Yogul. Man, sa nu incetati colaborarea. Tineti-va bine, ca am vazut potential acolo.

Symbolic man, piesa m-a impresionat. Cu ce baieti ai tras-o?

Pt ceilalti scuze, dar doar atat am ascultat pana acum.

Voi reveni.

Link to comment
Share on other sites

a fost trasa cu cei de la mine din trupa. medie de varsta de 18 ani. si nu las death metalu ca ala e C.O.I.ul coborat pe pamant.

Bun asa, man.

I-am pus piesa si lu Biscu si i-a placut si lui. :)

Totul suna ca la carte, chitarile armonizate misto, nici o nota sa sune fals.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea!

Marfa forumul asta al vostru, drept pentru care m-am inscris si eu.

N-am apucat sa ascult inca piesele puse de voi dar promit ca o voi face.

Ma bucur sa reintilnesc aici fosti prieteni de scena cum este Felix de la Sahara....

Trupa in care cant pe postul de vocal, se cheama 4x4 (Bucuresti), si sper ca la primul concert care va fi in curand, sa facem cunostinta "live".

Va solicit si eu "scaritza" si "nicovala" cu o piesa a noastra, sper sa va placa, asa ca ......astept pareri.

 

Multam

4x4_Ielele.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

noi4x4, sunt un mare fan. V-am vazut la zona libera si am cautat mult piesele voastre sau album de la voi. Ce pot sa fac sa intru si eu in posesia unui disc sau a pieselor in format digital?

Link to comment
Share on other sites

fluffyone

 

Multam frumos pentru parerea ta.

 

La zona libera eram in varianta restransa de 3 din 5 si am canta acolo doar acustic, stilul nostru este de fapt rock si avem in muzica noastra influente din folclorul romanesc.

Din nefericire, nu avem inca un album scos, dar ne straduim crancen, :) cred ca la anul totusi va aparea.

Avem in lucru si site-ul, pe care vom putea sa punem piesele spre auditie, asa ca stai pe-aproape.

 

Mi-a spus un prieten Michel ca ati avut concert aseara si ca a fost super reusit, felicitari, tine-o tot asa,

Bafta multaaaaa!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.