www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Sunt tot plecat la mare (deja am luat culoarea tricoului, adica negru ...) si am reusit sa gasesc un net cafe unde pot face download la piese dar merge foarte, foarte greu. Am reusit sa ascult piesa pusa de felix, asta fiindca imi era dor de felix ca nu mai postase de mult (si ma bucur ca am facut asa) si apoi si glass fiindca am fost curios ce canta ... si iarasi nu mi-a parut rau. Funk-ul (murdar cum sunt eu acum) este unul din stilurile care a inceput sa-mi atraga atentia de ceva vreme ... frumoasa constructia piesei, (suflatorii cel putin sunt de-acolo) chitara batuta bine, pacat ca este doar o secventa din piesa ... scuze dar asa imi place mie sa aud piese intregi (e ca si cum lasi o fraza neterminata ...) Glass ... mai abordezi si alte stiluri? Rock, Blues, Jazz .... din pura curiozitate.

Hai ca dau o fuga la "Duel" poate reusesc sa iau ceva si de acolo ... Promit sa ascult tot cand vin acasa! BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

salutare tuturor! a venit vremea sa-mi iau inima in dinti si sa postez si eu o piesa... sper sa nu se creeze confuzie cu mai vechiul membru al forumului (felix de la Sahara)... dar si eu tin destul de mult la numele meu... si apoi kinda lack of inspiration in getting a nickname right now.... :)

sper sa va placa piesa...

 

pe curand!

Felixanu____Something_in_my_mind.mp3

Link to comment
Share on other sites

Welcome tizule! Oare ne cunoastem???... stiam un felix la radio21 pe vremuri... cand ascultam Voltaj cu Arma ta :))... ce vremuri...

16256[/snapback]

 

salutare tizule.... nu sunt eu acela... dar l-am auzit si eu pe vremuri... si poti sa stai linistit, eu sunt dreptaci... :)

a... te-as ruga sa imi spui si mie unde gasesc backing track-ul ala de la balada 80s... pls

 

salve!

Link to comment
Share on other sites

BIne ai venit Felixanule....

Mijto ideea de a schimba efectul, e ca un fel de dialog asa... intre doua chitari.. Cel putin eu asa imi imaginam cand ascultam piesa... Doi chitaristi fata in fata, prieteni buni, amici vechi... care au pus-o de-un jam sesion. :)

Pacat insa ca la un moment dat ramai in urma. Pardon, unul din chitaristi ramane in urma... :)

 

P.S. Intr-adevar, Felix e nume rar. Pana in nov. amicul nostru comun (pt cine a apucat sa-l cunoasca personal) a functionat la RadioFun, preluase topul romamesc de la Kirk, care si ala plecase la CityFm. Oricumm Felix avea state vechi in acest "domeniu"... Acum nu mai stiu unde este pentru ca pe frecventa postului de mai sus emite RadioGuerrilla. :)

Link to comment
Share on other sites

Pacat insa ca la un moment dat ramai in urma. Pardon, unul din chitaristi ramane in urma...  :)

 

16324[/snapback]

 

salut! eh, ce sa faci... nu toata lumea cinta bine... dar pe unde ramin "in urma" (min:sec, pls?) :( macar am cintat in gama, nu ca altii... :)

ce-i drept, nici nu cint asa de bine satriani ca tine (heavy metal dream)... si nici altceva ca abdul jazzix (excelenta have a funky day!!!), lukeblue (f bun bluz-ul), evilpath (balada aia 80s...).... sau "bietul" malmsteen (Alex) care are perspective bune... lasati-l in pace sa exerseze si sa apara cu ceva foarte bun...

eu, chiar daca nu am un talent deosebit, cint din pasiune pt chitara si pentru muzica in general...

cind o sa mai prind curaj, poate mai atasez o piesa... :)

 

numai bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Salve, crede-ma ca tu canti mai bine decat mine... Io am cam pus chitara-n cui si se simte la mana... De fapt daca am ajuns sa-mi dau si eu seama de asta, e jale ! :) Piesele postate pe forum sunt mai vechiutze asa... In fine, multa bafta in continuare. Evilpath e seful nostru ! :)

Link to comment
Share on other sites

M-am intors acasica! Ghinionul vostru! Mai intai vreau sa salut pe felixanu' si pe toti userii noi veniti aici pe forum! Nu o sa va para rau! Am ascultat in cele din urma toate piesele puse cat am lipsit ... frumos. Cat de curand o sa mai comentez si eu ca de obicei cate ceva. E duminica astazi si o sa iau si eu o pauza.

 

Ma lipesc si eu cu o piesa, ca de obicei offtopic, sa zic asa ... trebuia sa fie ceva pentru chitara acustica dar un prieten din Grecia mi-a dat un telefon si a inceput sa-mi povesteasca cum e marea, nisipul pe acolo ... si cat de greu se descurca cu muzica in Grecia. Tipul asta (grec de origine) a facut conservatorul la Bucuresti si este un mare pasionat de jazz si de muzica romaneasca ... pe vremuri am invatat multe lucruri de la el, inclusiv despre muzica greceasca "adevarata" ... vreau sa-i dedic cantecul asta. Interpretarea este cam crispata ... poate o sa refac candva cantecul asta. Hai ... auditie placuta!

Michel_Greek_River_for_Paul.mp3

Link to comment
Share on other sites

Imi place Michel.Are parca influente din alte culturi ....

16417[/snapback]

Baumwolle ... Armonie ... Tren .... Vama Veche ... Marea ... Fara bani ... frumos! Da' unde's cuvintele?

 

deadusa am ascultat si improvizatiile tale ... interesant ai atacat piese foarte frumoase (Hendrix :) )... pacat ca ai un bazait pe fundal

Dementhor hai! hai! hai! termina melodia! da-i un nume (sau nu) si incanta-ne cu ea ...

Muky ... mai imi toci mult timpul? Frumos lucrata toccata ...

spyked88 ... piesa de la Zep chiar are influente in sectia ritmica de reggae destul de evidente ... de, era si perioada Marley ... Led Zep au fost geniali cum s-au inspirat din alte stiluri ... iar tobarica ala al lor cam rupea orice stil ... eu il consider cel mai mare tobosar de rock din perioada aia. Piesa "midnight" merita refacuta ... este interesanta foc.

Ca si "Planet Caravan" ...

Moisoiu esti mincinos ca ai zis ca nu sti sa tragi cu bass-ul ... uite ca se poate! Bunicica varianta dar imi place mai mult aia postata de tine pe la inceputul topicului.

Mr.Fritz ... "el_fritzzzzzooo" frumoasa armonie ... termina piesa si tu ca-i pacat! Aud ca ai lasat niste masuri goale de improvizat la "Black_Magic_Woman" ... thx!

Un Om ... dragute piesele ... pacat ca mai lasi greseli pe alocuri ... controlezi bine chitara si banuiesc ca ai putea sa eviti greselile.

felixanu' ... am mintit ... nu e doar frumos ..

Bine PA!

Ba nu .... Felix super! toate piesele postate in lipsa mea!

Ca si Malex cu improvizatia pe backtrack-ul rock ballad ...

 

BAFTA LA DUEL ... (Moisoiu chiar te-ai grabit cu postatul ... banuiesc ca ai imprumutat o chitara pana iti iei tu corzi la chitara ta ... dar chiar si asa)

Link to comment
Share on other sites

ce sa insemne ca m-am grabit?

e doar o improvizatie.de ce sa zabovesc?

16658[/snapback]

Nu stiu daca fac bine sa-ti raspund ... tinand cont de conditiile concursului ... pur si simplu asta a fost primul gand .. ca te-ai grabit cand ai postat la duel. O sa comentez la sfarsitul duelului poate de ce am gandit asa. Si nu am fost singurul ...

 

Nu e doar improvizatie ... e muzica!

Link to comment
Share on other sites

moisoiu, ai o viziune absolut puerila. o improvizatie de genul asta e fara valoare. hai sa zicem ca esti live, aia e altceva, mai ales cand esti profesionist si stii sa "improvizezi" in sensul de "a face solo". da asa, sa canti ce iti vine pe chelie instantaneu e vax. backing trackul e foarte inspirat si inspirant (eu nu am ascultat piesa originala de satriani), pe scheletul asta poti incropi o piesa originala, da pt asta trebuie sa extinzi putin armonia, sa gasesti o tema melodica, si sa construiesti si pasaje de solo ceva mai elaborate si mai muncite. asta cere oleaca de timp tata! daca ma intelegi pe undeva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Michel, multumesc pentru aprecieri.Eh, mai greu cu versurile, in primul rand n-am voce si in al doilea rand n-am avut inspiratie pentru a le compune...Scuza clasica! :) Poate revin cu o varianta de piesa bazata pe tema deja postata...You never know :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.