www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

Ce liniste in seara asta aici ... a plecat oare toata lumea la nunta lui Felix?

Baumwolle ... ma bucur ca nu ai uitat de piesa facuta in tren in drum spre Vama. Inainte de a continua sa mai faci ceva la ea ... asculta armonia care ai compus-o, constientizeaz-o si apoi fa un solo adevarat. Ai iesit destul de mult din gama asa ca baga un Take2,3,4,5,6 ... pana iese bine.

Maine plec iara ... si cum asa fac de obicei cand plec ... las voua cosmarurile mele. Mai intai o bucatica, partea de final, de la o piesa pentru voce ... astept pareri despre solo-ul de "chitara" ...

Apoi ceva piese mai ... de seara asa. A 2-a o dedic lui Miles Davis (numai putin sa inchid geamu' sa nu ma trezesc cu vreo trompeta in cap de pe unde mai este Miles acum) ... a 3-a nu mai stiu cui sa o dedic ... capului meu de lemn poate.

Daca pot revin de la internet cafe-ul ala din Mangalia sa votez pe cei de la duel .. nu inainte de a scrie CD-ul RGC Nr. aproape 2 (... cam lenesi de ceva vreme incoace) si sa-l ascult pe plaja. Sub soarele torid care .... ma tampeste.

Michel_HOW_MUCH_I_LOVE_secventa_solo_chitara.mp3

Michel_Like_a_Light_Touch.mp3

Michel_Woodland_Exist.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle

Stiu ca nu sunt in masura sa spun asta...dar...Spyked, suna bine, foarte bine as zice, numai ca parca lipseste ceva...Nu stiu cum sa-i spun.Poate suflet.Oricum...esti pe drumul cel bun."take6" va fi tare de tot presimt :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

pai eu as zice altfel (autocritica asta...). suna ca si cum ar fi cantata de cineva care abea s-a apucat de chitara. motivul cred ca e evident :) . mai am ceva de lucru. take6 probabil nu va fi cine stie ce, dar take7 cu siguranta va fi mai bun :) .

Link to comment
Share on other sites

Azi imi fac si eu debutul cu o bucata ultra-agresiva de shred. Nu am mai avut rabdare sa imi mai iau alte scule de inregistrat si am scos line-out-ul rack-ului meu direct in placa audio de la computer. destul de surprinzator, caracteristicile sunetului se pastreaza intr-o masura foarte multumitoare. deocamdata :) .

 

PS. Vreau sa imi cer scuze fara de lukeblue, care mi-a cerut de mult timp un sample cu preampul meu (engl 530). Sper ca te lamureste ce am pus eu aici, daca nu e prea tarziu :) .

 

PS'. Uite mai Evilpath cum se face shred :(:)

Link to comment
Share on other sites

mersi mersi. adevarul e ca azi-dimineata cand am terminat de inregistrat, nici cu prajina nu imi ajungea nimeni la nas :) . imi cam place si mie ce a iesit, nu e inca o versiune finala, dar trebuia musai sa inregistrez solo-ul asta, ca sa nu il uit.

Link to comment
Share on other sites

hahah ... hai k sunte-ti tari :)

omule tu habar n-ai ce faci acolo... tu acolo canti dupa cum iti suna... dovada sunt falseurile :)))

cand am citit fara sa ascult ..kiar am crezut k e ceva de tine..

dar m0am inselat :))

daca te intreb ce gama ai folosit ..habar n-ai ..pun pariu k o sa cauti pe net

Link to comment
Share on other sites

hahah ... hai k sunte-ti tari :)

omule tu habar n-ai ce faci acolo... tu acolo canti dupa cum iti suna... dovada sunt falseurile :)))

cand am citit fara sa ascult ..kiar am crezut k e ceva de tine..

dar m0am inselat :))

daca te intreb ce gama ai folosit ..habar n-ai ..pun pariu k o sa cauti pe net

 

vorbim cand o sa cresti mai mare :( . ok? B)

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu ma asteptam. sincer. am preampu asta de aproape juma de an si nu am avut pana aseara curiozitatea de a inregistra direct prin placa de sunet. presupun ca sunt norocos :)

Link to comment
Share on other sites

de ce nu incerci o interfata usb, combinata eventual cu un cab simulator (palmer, H&K red box). in felul asta mergi direct in computer fara microfon. eu asta vreau sa fac. e o solutie iefina, super-comoda si sunt convins ca da rezultate bune.

Link to comment
Share on other sites

Finally man.

Am facut comanda de altceva,am lasat-o cu preampurile deocamdata

ca sa nu fiu dezamagit de banii pe care ii dau.

Scula suna decent direct,dar din pacate nu e pe gustul meu deoarece direct eu tot aud scule

pe toate site-urile si se pierde o groaza din sunet si din raspunsul viu al unui amp.

Gain vad ca are destul dar e prea bazait (e direct) si stiu ca e din cauza ca lipseste magia

de la power-tubes :)

Cat despre cantat,bravos,e ca lumea,e fain ca stii sa folosesti wah-ul expresiv,si suna.

Sper ca nu spun vreo prostie,dar ramasesem cu ideea ca le canti de un an si ceva :) iar

daca e asa e super-bine.

Salut.

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Hai sa dezvalui si eu secretul meu personal: urmatoarea achizitie planificata este un preamp de rack... DA TOT DIGITAL ca stiu ca va place :) un Rocktron Prophesy, si incerc sa salvez cat mai mult la fiecare salariu dar jucarioara costa ceva.Cine stie poate pana la anul strang suficient.Lukeblue, crede-ma jucarioara aia poate face orice cu sunetul.. si din cate am auzit face si cartofi prajiti si o cafea pe cinste :)

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

:) M!*&er F&*#er :)

Eu am tanjit o gramada dupa o scula de la rocktron.

Cand o iei sa ma chemi sa (va) aud :)

No shit face ce vrei cu sunetul are eq parametric+distors+eq parametric incorporat.

Doar carvin tone navigator se apropie ca feature cat de cat dar e ss.

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

mersi luke. nu am implinit inca un an de cand mi-am luat prima electrica, asta era prin octombrie anul trecut. am fost destul de convins ca engl nu e pe gustul tau. mie imi place de mor. pt riff-uri in drop D e destul de brutal, iar la solo are un ton destul de crud, ceea ce iar imi place. nu suna fluid (si nu raspunde la tapping prea grozav), dar nici nu astept asta. eu m-am obisnuit cu el si pana o sa am sansa sa incerc altceva, engl 530 ramane copilul meu :) .

 

rocktron prohesy zici... :) nu auzisem de preampul asta. se pare ca lampile au zile numarate... :)

Link to comment
Share on other sites

Dmc,sa stii ca are lampa rocktronul,dar am auzit ca o frige la voltaj mai mic si

asta pune niste semne de intrebare.Ce e e digital,dar am auzit ca e super-ok.

Niciodata ss nu va inlocui feel-ul lampii,hai poooate la mai multi biti de conversie,dar ma indoiesc.

Scula aia a ta tine-te strans de ea una-alta.

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Printre utlizatorii celebrii ai aparatului se numara Dave Mustaine. Din cate am aflat (cearny e sursa mea) merge pe ampuri de putere marshall si ca preamp Rocktron.

nu va speriati o sa mut posturile despre preamp la sectiunea "despre chitara". Nu de alta dar poate mai sunt si altii interesati si poate nu dau cu nasul de pagina asta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

iata ceva din sipetul cu amintiri... am reusit azi sa salvez ceva de pe o caseta veche de tot, scuze de pe acum pentru calitatea sunetului, nu prea am avut ce-i mai face...

Oda deznadejdii e o bucata cantata impreuna cu vechiul meu preten si coleg de trupa, cam prin 1996-97, si ma pot mandri cu faptul ca 75-80% din partea de chitara si cel putin juma' din "versuri" sunt inventate de mine... Ma astept sa-i placa mai ales lui Dementhor... cred ca e chiar pe gustul lui... :)

Cealalta e un fel de jam session tot cam de prin 1997, cu prietenul mai sus mentionat si cu inca unul, care ne si intrecea pe amandoi, de-aia e acuma ajuns prin Canada... :) (mai canta cite un pic, dar bine) el face solo-ul... Cat despre mine, eu sunt la... bass!!! Nici acum nu stiu cum de mi-a iesit "floricica" aia de la final... :)

cam asta pe moment...

bafta multa tuturor!

New_Comers___Oda_deznadejdii__DaDa_music_.mp3

trei_prieteni___jam_session.mp3

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...cu riscul de a-mi lua injuraturi de la diversi useri o sa-mi spun parerea.

Shred sucks.I hate fckin shred.

Evilpath,nu trebuia sa te demonstrezi.

Gaseste si tu niste teme.Sextoletii pe arpegii nu fac teme.

Mai asculta si tu altceva.Niste miles,coltrane,aretha(da,da!) ca sa afli formule diverse

de frazare,chiar de la vocalisti,nu numai chitara si petrucci exista

pe lumea asta.Eu de pilda respect genul de muzician de studio,care poate sa o friga si

pe country daca vrea.

Eu nu am nimic cu tine,da e plictisitor ce faci acolo.Tehnica ai,daca asta vroiai sa auzi.

Nici dmc nu m-a impresionat cu shred dar stiu ca le canta de putin timp si vad conceptii si directie buna.

C ya.

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.