www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest abdul_jazzix

Si eu vreau sa-l rog pe abdul_jazzix sa-mi spuna o parere despre niste pasaje postate acum ceva vreme de mine ... inteleg ca a studiat mult muzica clasica ... asa ca daca are timp poate arunca o ureche critica si peste postul meu http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=947

14154[/snapback]

 

Inca mai studiez muzica clasica. MAi am un an, si nu o sa scap asa repede de ea... :) .

PIesa:...hm...misto...hm...da....fain pianul ala....

Premierul ala de orchestra suna cam ciudat. Cred ca are chorus pe el....

Misto suprapunerea temelor...Foarte bine suna...Cum ai facut suprapunerile alea?

Se vede ca stii armonie...SI in final Bb...Si de fapt ai inceput in C.

Sa mai ascult o data...

E un pasaj la pian care e putin fortat. L-ai tras mai rar si l-ai dat cam repede...A7, A7b9...C...F..Dm....F...iara A7b9..Faina partea asta...cu oboiul...pizzicato la corzi...

Iarsi suprapunere...Accelerando....Bbm...misto....Eb...si ...pianul in F?..misto..

Fain.

Foarte bine suna...desi nu e foarte clara ca forma...

Si suna bine si clapa, desi e destul de veche..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inca mai studiez muzica clasica. MAi am un an, si nu o sa scap asa repede de ea... :) .

PIesa:...hm...misto...hm...da....fain pianul ala....

Premierul ala de orchestra suna cam ciudat. Cred ca are chorus pe el....

Misto suprapunerea temelor...Foarte bine suna...Cum ai facut suprapunerile alea?

Se vede ca stii armonie...SI in final Bb...Si de fapt ai inceput in C.

Sa mai ascult o data...

E un pasaj la pian care e putin fortat. L-ai tras mai rar si l-ai dat cam repede...A7, A7b9...C...F..Dm....F...iara A7b9..Faina partea asta...cu oboiul...pizzicato la corzi...

Iarsi suprapunere...Accelerando....Bbm...misto....Eb...si ...pianul in F?..misto..

Fain.

Foarte bine suna...desi nu e foarte clara ca forma...

Si suna bine si clapa, desi e destul de veche..

14192[/snapback]

 

Multumesc frumos pentru rabdare ... probabil te-a derutat piesa fiindca este formata din cateva secvente din 3 piese ceva mai lungi ... tot niste experimente. Spun asta fiindca nu ma pricep la orchestratie si nici pianist virtuoz nu sunt ... imi place mult sa compun chiar daca de multe ori nu-mi iese prea grozav. Din pacate in romania nu prea se face diferenta dintre un interpret, un compozitor sau un orchestrator ... ci diferenta dintre muzician si muzicant iar asta mi se pare gresit. Folosesc mult tonurile clapei dar ma foloses si de calculator unde mixez toate track-urile. Maine plec la mare ptr. o saptamana, asa ca-ti las ceva de rumegat ... de data asta apelez la cultura ta muzicala ... ma urmareste gandul ala rau ca piesa asta seamana cu altceva... cu atatea valsuri fredonate de mama prin casa ... La pian este unu' cu trei maini.

Michel_DIRTY_VALS_w_Orchestra.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Multumesc frumos pentru rabdare ... probabil te-a derutat piesa fiindca este formata din cateva secvente din 3 piese ceva mai lungi ... tot niste experimente. Spun asta fiindca nu ma pricep la orchestratie si nici pianist virtuoz nu sunt ... imi place mult sa compun chiar daca de multe ori nu-mi iese prea grozav. Din pacate in romania nu prea se face diferenta dintre un interpret, un compozitor sau un orchestrator ... ci diferenta dintre muzician si muzicant iar asta mi se pare gresit. Folosesc mult tonurile clapei dar ma foloses si de calculator unde mixez toate track-urile. Maine plec la mare ptr. o saptamana, asa ca-ti las ceva de rumegat ... de data asta apelez la cultura ta muzicala ... ma urmareste gandul ala rau ca piesa asta seamana cu altceva... cu atatea valsuri fredonate de mama prin casa ...  La pian este unu' cu trei maini.

14222[/snapback]

pleci maine la mare?O sa plec si eu luni. Eu sunt in Mamaia...

Link to comment
Share on other sites

pleci maine la mare?O sa plec si eu luni. Eu sunt in Mamaia...

14227[/snapback]

 

Ti-am dat un PM dar nu stiu daca te-ai uitat ... da, plec maine dupa amiaza, incerc sa ajung in vama veche poate mai prind si eu ceva rock (berea cred ca e deja terminata) ... daca ai drum prin statiuni (sau poate vreo cantare) ...Neptun ... Vama .... 0724167835 ... Call me!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

de data asta schimb putin nota si pun o piesa mai usor de digerat, poate vrea cineva sa bage o voce peste (doar chitara e facuta de mine, restul is midi, as usual). led zeppelin m-au influentat mult la ritmica, deci e mai mult armonie decat solo ce e acolo. have fun :)

d_yer_mak_er.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

multam... nu cunosc vreo legatura intre Bob Marley si D'Yer Mak'Er (daca e vreuna inseamna ca nu-s eu informat cum trebuie). oricum, n-am cantat Bob Marley in viata mea pe chitara, doar ca imi place stilul ala al lui.

 

inca doua melodii ca sa nu ma plictisesc. una din ele e o improvizatie pe negativul de la Planet Caravan (inspirata, bineinteles, de cantatul lui Tony Iommi.. chitarist de heavy metal, desi in melodia asta nu se vede deloc), poate ca nu am eu feelingul ala de jazz dezvoltat prea bine, dar se mai poate lucra, bineinteles. cat despre midnight, e doar o inregistrare facuta in graba, ca sa ma aud la ce nivel am ajuns cu repetatul melodiei (mai am destul de lucru ca sa cant curat la fel ca Satriani).

 

si apropo de chitara clasica.. chiar sunt curios daca e cineva pe aici care poate sa cante Air de la Jason Becker, ma refer la partea inspirata din muzica clasica, bineinteles. ah, nu luati in seama partea asta, e doar una din obsesiile mele :) .

planet_caravan.mp3

midnight_reh2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Eh, n-am mai postat de multicel p-acilea. Iaca am inregistrat si eu o chestie peste backing track-ul lui Felix (80's ballad, reusit track, btw, felicitari felix :) ). Nu e cine stie ce, e a doua incercare si are cateva gherle (deh, lipsa de egzperienta...)

80_s_ballad__solo_V2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Sheriff FAIN DAR INCEARCA SI TU SA MAI CANTI SI PE DOZA DE ATAC :)

 

Orcum fain :)

 

+Si uite un cantec foarte cunoscut pentru cei care se joaca mult la calculator imi cer scuze ca o mai dau in bara dar eu o cant pe clasica nu am microfon si am pus-o pe chitara electrica cantata cu pana(unele pasaje sunt cam greoaie cu pana )

 

Sper sa o recunoasteti

Link to comment
Share on other sites

+Si uite un cantec foarte cunoscut pentru cei care se joaca mult la calculator imi cer scuze ca o mai dau in bara dar eu o cant pe clasica nu am microfon si am pus-o pe chitara electrica cantata cu pana(unele pasaje sunt cam greoaie cu pana )

 

Sper sa o recunoasteti

14651[/snapback]

Mr Fritz esti un meserias ! BRAVO!!!

Ia baga si tabul dupa care ai lucrat sa incerce si mana mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

@Mr Fritz: thenkz :)

Prin doza de atac presupun ca intelegi doza din bridge. Nu prea merge sa cant pe bridge la faza asta, nu de alta dar am un Screamin Demon, care nu se preteaza la sunetul pe care am vrut sa-l obtin (un fel de malmsteen). Anywayz, pt tonul cat mai apropiat de malmsteen folosesc doza din neck (un HotRails) cu tonul jos, dar atunci se pierde oarecum din precizia sunetului pe ultima coarda, inca nu mi-am dat seama de ce...

Mijto melodia postata de tine, dar nu-mi dau seama din ce joc e...

Link to comment
Share on other sites

Eh, n-am mai postat de multicel p-acilea. Iaca am inregistrat si eu o chestie peste backing track-ul lui Felix (80's ballad, reusit track, btw, felicitari felix :) ). Nu e cine stie ce, e a doua incercare si are cateva gherle (deh, lipsa de egzperienta...)

14640[/snapback]

 

sheriff, pune piesa in threadul cu duel chitaristic te rog... si nu e backing-ul meu insa varianta mea o poti auzi aici: http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=906

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Uite, mai pun o varianta pt trackul lui Felix, poate asta e mai reusita (last one pe tema asta, I promise :) ) De data asta si cu oleak de pentatonice si, parca, un pic mai putine greseli. :) . Astept rosiile si ouale stricate de rigoare...

80_s_ballad__solo_V3.mp3

Link to comment
Share on other sites

eu votez cu felix. cateva pasaje mi-au placut de behaiam. mult mai fluid si melodic si mai ales MUZICAL. se vede ca pt el progresia de acorduri pe care canta nu e pusa acolo ca sa umple niste frecvente in mix.

 

ps. varianta 3 a lui sheriff nu e rea deloc. sunt niste sunete ciudate pe acolo, dar oricum, e treaba buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Se intampla niste chestii interesante pe la Moisoiu p-acolo :). Incearca sa mai "cureti" putin tonul si mi s-a parut mie ca la unele benduri n-ai ajuns la intonatia corecta (adica ai ramas undeva intre semitonuri), dar poate mi s-a parut. Compozitia in sine e faina.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.