www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest spyked88

michel, o sa refac Midnight impreuna cu Day At The Beach (tot a lui Satriani), a inceput sa imi placa tapping-ul. de fapt primul chitarist care m-a impresionat in sensul asta a fost Stanley Jordan, inca mai am o inregistrare cu Stairway To Heaven cantat de el, se vede si aude foarte bine (si marimea fisierului pe masura), singura inregistrare cu el pe care am pus mana.

bones, frumoase melodii, keep it going.

 

postez inca o compozitie proprie, trasa cam pe fuga, dar eu cred ca merge. se numeste "missing words".

missing_words_take2.mp3

Link to comment
Share on other sites

michel, o sa refac Midnight impreuna cu Day At The Beach (tot a lui Satriani), a inceput sa imi placa tapping-ul. de fapt primul chitarist care m-a impresionat in sensul asta a fost Stanley Jordan, inca mai am o inregistrare cu Stairway To Heaven cantat de el, se vede si aude foarte bine (si marimea fisierului pe masura), singura inregistrare cu el pe care am pus mana.

bones, frumoase melodii, keep it going.

 

postez inca o compozitie proprie, trasa cam pe fuga, dar eu cred ca merge. se numeste "missing words".

16811[/snapback]

Foarte frumoasa piesa ... eu as lasa inceputul asa fasait si tras prost la inceput ca un intro (efect de radio) dupa care as intra cu un sunet curat de chitara. Mi se pare un pic cam lunga partea de chitara armonie (asta daca nu ai de gand sa suprapui ceva gen voce sau clapa ... etc) Partea cu trupa suna beton ca si compozitie. Lucreaz-o ca e o piesa buna!

 

bones nu am ascultat inca ... cat de curand o sa ascult ... merge netul cam in hopuri!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

multam fain people. ma bucur ca v-a placut :) . fasaitul e de la inregistrarea propriu-zisa, cred ca mi-ar trebui ceva preamplificare analogica ca sa o pot rezolva. ceea ce din pacate n-am, si o sa ma rezum la a da backing track-ul mai tare (tot ce am facut a fost sa bag un midi convertit in wav ca backing track si sa ii aplic un reverb. nu stiu cat de bine m-am descurcat). oricum, multumesc mult :) .

Link to comment
Share on other sites

Bre Michele... dar tie chiar iti plac toate cantecele postate pe forum ?  :)

Pana acum nu ai zis nik rau de vreo piesa... Nu ma refer la a lui Skyped ci asa in general...  :)

16840[/snapback]

Da mi-au placut majoritatea pieselor ascultate pana acum ... apoi nici pe mine nu m-a criticat nimeni asa mai dur. Ma supara si pe mine gherlele si falseurile. Dar nu ascult piesele asa ca un produs final ... ascult o progresie armonica reusita sau ma gandesc mereu ca o orchestratie inspirata poate sa rezolve multe probleme. Ascult ideea in sine ... asa am facut mereu. Multi de aici de pe forum canta inca de tineri (15-16 ani) cum nici nu visam eu cand m-am apucat de muzica ... si incerc sa respect asta. Apoi nu sunt exigent nici cu piesele mele, dar cu ale altora. Apoi daca mie mi-a lipsit ceva intradevar cand m-am apucat de cantat, si imi lipseste si acum, este incurajarea ... care uneori tine loc de aplauze. Si mai este un lucru ... un artist cu multa experienta, batran sau cu multi ani in spate de cantat nu isi doreste altceva decat sa compuna asa cum compunea la inceput cand s-a apucat de cantat ... adica simplu si curat, fara complicatii armonice, fara floricele, fara sa fie nevoit sa arate celorlalti ca a evoluat, ca e tare, ca are viteza ... e ca o competitie in care alergi singur si devine plictisitor. Nu stiu daca m-am facut inteles ... mie unu imi este dor sa cant simplu ... batraneste din Do.

Link to comment
Share on other sites

hai sa mai pun una. la asta se aude un fashait din cauza efectului de la chitara armonie, pe care o s-o trag din nou la un moment dat.

16752[/snapback]

 

Scuze pentru intarziere ... Piesa John Passing imi place cel mai mult ... vocea mixata ceva mai in fata (adica mai tare ... nu prea disting cuvintele) nu stiu daca compar bine dar ma duce un pic cu gandul la Doors ... inspira-te un pic din starea data de piesele lor ... Piesa Innocence este interesanta ... mai multa grija la bass-ul melodic si solo-ul de chitara ... toba are o chestie acolo (scrath) care daca nu o dai un pic mai tare (toata toba) murdareste ... armonia de chitara (2 chitari) panorameaza-o stanga dreapta) ... e o piesa de atmosfera (putintel cam monotona) ... baga niste liniste pe la mijloc sau doar bass o masura sau doua. Vezi tu .... :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, a doua piesa pe care o voi posta, de aceasta data sub titulatura Conflict, este un demo acustic al unei piese ce va fi, genul abordat este grunge/hardcore, lipsesc tobele, lipseste bass`ul si vocea, cand vor fi gata voi pune melodia completa. Inca nu sunt finisate toate bucatile de chitara, calitatea inregistrarii este foarte proasta, si procesorul virtual de chitara nu da rezultate prea bune, se vrea a fi o combinatie de delay cu wah wah dar suna urat de tot :) recunosc, am falsat si m`am grabit, nu am respectat tempoul pe toata durata piesei si melodia este un pic banala, dar, este hardcore, fara voce, bass si un ritm de baterie nu poate fi decat banala :)

Incerc sa`mi schimb chitara acum si setup`ul audio care pur si simplu e ingrozitor, chitara e bagata in mixer (behringer) apoi in PC, host vst, slayer2fx dupa care intra intr`o combina panasonic, deci, rau, nu pot monitoriza cum trebuie calitatea audio si nu pot controla calitatea inregistrarii.

Conflict___Piesa_1__Acoustic_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Ok, a doua piesa pe care o voi posta, de aceasta data sub titulatura Conflict, este un demo acustic al unei piese ce va fi, genul abordat este grunge/hardcore, ...

16991[/snapback]

 

Suna interesant ... nu prea ma pricep la stilul respectiv ... si oricum ti-ai adus singur atatea critici ca nu mai am ce sa zic decat sa o termini si sa o postezi cu tot cu tobe si alte alea ... de problema cu sunetul ma lovesc si eu asa ca te inteleg ... fara boxe liniare nu poti face mare lucru ... Mangalia? Frumos loc ... ee nu chiar la periferie ... dar ... nu ratez nici-un an sa nu trec pe la Fronea pe la magazin sa mai iau un jack ceva ... are el acolo cate o aiureala de nu se gaseste in alta parte. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Catalin n-au disparut nicaieri insa erau prea offtopic. Sunt p-undeva pe forum :)

 

Incerc sa`mi schimb chitara acum si setup`ul audio care pur si simplu e ingrozitor, chitara e bagata in mixer (behringer) apoi in PC, host vst, slayer2fx dupa care intra intr`o combina panasonic, deci, rau, nu pot monitoriza cum trebuie calitatea audio si nu pot controla calitatea inregistrarii.

16991[/snapback]

slayer 2 mi s-a parut destul de modest. vezi ca mai sunt si alte solutii pentru procesarea sunetului de chitara. Unele pluginuri free sunt chiar peste cele pe $$$.

Link to comment
Share on other sites

Michel... videoclipul...

N-ai zis nimic de el pana acu, pishicherule!

Frumos, nu am ce zice. Pare mai mult un tablou decat un videoclip, dar cred ca asta vrea sa fie. Tu l-ai facut?

Pare neterminat... sau hmm... sa ma mai uit odata.

17113[/snapback]

Ce naiba sa termin ... a fost o incercare, am filmat prin casa cu web-cam-ul ... pe geam (Dr.Taberei), neveste chestii ... pasari. Efectele sunt proaste iar sincronizarea sunetului cu miscarea mainilor nu am prea avut rabdare sa o fac ... sunetul este prost motiv pentru care am atasat si mp3-ul aferent. Sper macar cantecul sa placa cuiva.

 

Jaymz ca tot esti aici ... zi-mi si mie ... periferia orasului Mangalia este pe plaja sau dincolo de mare ... cred ca este orasul cu cele mai scumpe case in periferie ... :)

Link to comment
Share on other sites

Michel sa stii ca mi-a placut incercarea de clip. Mult.

 

OK. Daca nu m-ati injurat pana acuma, acuma aveti ocazia...

Batranul Bach...

17356[/snapback]

Multumesc Muky ... si tie George ca te-ai chinuit cu avi-ul meu. Din pacate nu pot sa vad fisierul... banuiesc ca-mi lipseste un codec ceva ... da o rezolv eu.

Catalin ... eu cred ca zboara pe undeva .. toti ai nostri. Nu vreau, si nu pot sa ma gandesc unde sunt de fapt ...

 

Muky (frumos l-ai (in)cantat pe taticu' Bach ... hai luati-o si voi ca e faina) mi-ai adus aminte de niste partituri mai vechi de la bunica de prin anii 30 parca. Am gasit printre ele cu mult timp in urma o piesa care mi-am dorit tare mult sa o reorchestrez ... stiu doar ca se cheama CARAVANA si nu-mi aduc aminte compozitorul. Poate o stie cineva aici pe forum care are cunostinte mai vaste in domeniul muzicii clasice. Tare sunt curios ca nu mai gasesc partitura.

 

Si in loc de noapte buna mai pun un mic cantecel cu pianul ...

 

P.S. scuze pentru s-ul din improvizatie

Michel_Improvisatie_de_somn_usor.mp3

michel2233_La_Caravane_reorchestration.mp3

Link to comment
Share on other sites

Salutare oameni. Dupa cum am spus mai demult, am revenit cu o mica piesa (creata de mine) care desi nu se ridica la inaltime, ca celelalte piese de pe forum, mie imi place si momentan atat pot. (din pct de vedere compozitional :) )

Eu cu compozitia, michel2233 cu editarea , daca pot sa spun asa , el a tras midi-ul prin clapa (sau asa ceva) Astept parerile voastre.

 

Ar merita sa incerc sa duc spre final aceasta mica compozitie? :)

 

Sper ca nu o sa va plictiseasca...

 

Peace

stefan___ceva.mp3

Link to comment
Share on other sites

Foarte misto, Stefane!Se simte ca e editata ca lumea, cel putin mie asa mi se pare.Eu zic ca ar fi pacat sa nu te tii de ea. :)

17441[/snapback]

Nu am editat nimic ... am trecut fisierul midi prin clapa si am suprapus trei instrumente diferite ... panoramate ... apoi am trecut printr-un compresor/Eq final. E un inceput de piesa foarte frumos si merita dezvoltat. Bafta Stefan, ai cam lipsit de pe aici asa ca bine ai revenit ...

Link to comment
Share on other sites

Mersi Baumwolle si tie michel2233... am fost mai mult in umbra (am stat si privit ce se petrece pe aici) si probabil acum voi fi si mai mult, pt ca incepe scoala... piesa aceea , daca se poate numi piesa, voi incerca sa ma ocup cand prind o farama de timp, pt ca-s prins cu o gramada de tampenii :) ... in rest bafta si voua , si la mai mare !!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Iata un fel de continuare, sequel, remake(ce vreti voi) al bucatii de armonie postate odinioara.Astept criticile de rigoare.Imi cer scuze, din nou, pentru calitatea execrabila a inregistrarii si a efectelor(este rezultatul unui microfon de birou+audition+plugin guitar rig).Solistica este improvizata pe loc.

...

 

Intentionez ca pe viitor sa mai schimb ceva la ea, sa mai adaug, sa scot, nu stiu...Va urma "take2". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.