www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma apucasem sa mai sterg praful de pe niste chestii si am dat peste bucata asta...

Muky, m-ar interesa o opinie de-a ta vis-a-vis de piesulitza, apreciez foarte mult ceea ce canti.

Link to comment
Share on other sites

un om- melodia curge bine, dar ma face sa ma gandesc la un studiu, (coborarea aia constanta). Baiul ii ca nu inteleg chiar foarte bine ce se intampla acolo. Cred ca de vina e soundul de electrica. Ai grija la masura, din cand in cand mai sari din masura (de fapt ramai putin in urma), nu flagrant. Daca faci o varianta si pe chitara rece, m-ar ajuta mai mult :).

 

Bafta pe mai departe!

Link to comment
Share on other sites

un om- melodia curge bine, dar ma face sa ma gandesc la un studiu, (coborarea aia constanta). Baiul ii ca nu inteleg chiar foarte bine ce se intampla acolo. Cred ca de vina e soundul de electrica. Ai grija la masura, din cand in cand mai sari din masura (de fapt ramai putin in urma), nu flagrant. Daca faci o varianta si pe chitara rece, m-ar ajuta mai mult :).

 

Bafta pe mai departe!

 

OK, am sa fac tabulatura (gp4) si postez ca sa vezi cam cum ar veni treaba...

Link to comment
Share on other sites

Mishto New Horizons... Pe bune ! :)

 

Apreciem si multumim, sa-ti traiasca baiatul ala frumos...

Btw, dupa ultima echografie, nu voi avea fata ci un baiat!

Link to comment
Share on other sites

Apreciem si multumim, sa-ti traiasca baiatul ala frumos...

Btw, dupa ultima echografie, nu voi avea fata ci un baiat!

 

Bucura-te de ultimele clipe de libertate :(.

Nu mai pupi tu repede chitara dupa ce vezi maestrul la fata ;).

 

Hehe! ma bucur si io de necazul altuia B). Ai sa ajungi ca mine :):)

 

Glumeam. Sa fii fericit! :)

Link to comment
Share on other sites

Bucura-te de ultimele clipe de libertate B).

Nu mai pupi tu repede chitara dupa ce vezi maestrul la fata :o.

 

Hehe! ma bucur si io de necazul altuia ;). Ai sa ajungi ca mine :):)

 

Glumeam. Sa fii fericit! :)

 

Muky, un_om .... va asteptam cu interes la thread-ul celor mici (pana una alta se cheama "cumpar chitara rece - mica - pentru copii")

 

sa ne spuneti si voi cand dreaq va mai atingeti de chitare :(

Link to comment
Share on other sites

.... am mai taiat o bucatica dintr-o piesa (:) nu am voie sa le postez intregi) ... mi-ar placea sa aud o parere ...sau doua .. sau mai multe ..

:)

Imi place piesa ... si solo-ul de chitara, vocile ... o piesa gata de dat pe post sa zic asa ... ciudat mi se pare totusi efectul prin care este trecuta piesa ... un exciter, sau ceva in genul asta ... in rest este frumos panoramata. Efectul cu pricina deschide parca prea mult sectia ritmica (toba/bass) ... nu percep in mod obisnuit cinelele de exemplu si fussul ... eu as fi preferat toba si bassul cat mai pe centru cu panoramarile standard ale fuss-ului, premierului, tumurilor ... in varianta voastra de mixaj parca vin de undeva de sus toate ... la toba mare se simte prea mult efectul acela ... am pe clapa mea un efect asemanator care se cheama "ENHANCER" ... e posibil sa ma pacaleasca si castile cu toate ca sunt bunicele. Bafta .. sper sa ajung la urmatorul vostru concert.

Link to comment
Share on other sites

Ref. la cum se aude piesa... cu toate ca mp3-ul este facut la 192 kbs, acel "efect" de care aminteai mai sus este intentionat aplicat tocmai pt a nu fi "luata" si mai apoi difuzata fara voia lor. Ma rog... sau a celor care se ocupa de ei, a casei de discuri. Se merge pe ideea ca in cazul in care vrei sa asculti varianta buna trebuie sa cumperi albumul... E o varianta, nu sunt sigur de asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Oricum esti de acord cu mine Catalin ca este o piesa care are tot ce-i trebuie ... mesaj, voci lucrate, solo .. refren .. m-am gandit si eu ca este din compresie sau ptr. protectie .. dar asta e mai putin important .. piesa este buna. George a scos-o putin in fata .. cred ca a folosit un compresor .. nu conteaza .. daca sunetul a fost intentionat facut asa ... cine stie .. poate ca suna bine asa pe un sistem de boxe mai tapan ... sau pe radio.

Link to comment
Share on other sites

Oricum esti de acord cu mine Catalin ca este o piesa care are tot ce-i trebuie ... mesaj, voci lucrate, solo .. refren .. m-am gandit si eu ca este din compresie sau ptr. protectie .. dar asta e mai putin important .. piesa este buna. George a scos-o putin in fata .. cred ca a folosit un compresor .. nu conteaza .. daca sunetul a fost intentionat facut asa ... cine stie .. poate ca suna bine asa pe un sistem de boxe mai tapan ... sau pe radio.

Da man, n-am nik impotriva, piesa este ok... dar mai bine ne spune el care -i buba...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

tribute to jimi (cine ştie, poate următorul pas o să fie chiar All Along The Watchtower). trasă din prima, nu a ieşit extraordinar de bine, dar nici extraordinar de rău (părerea mea. acum să o aud şi pe cea a celor care ascultă).

spyked_red_house.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Yogi The Bear

apai, clar, asta nu e varianta de pe album ...si , da ...nu am voie sa le postez intregi si in varianta finala ...

 

efectul final este de fapt un stereo enhancer aplicat peste o compresie care in mod voit amplifica o frecventa de banda inalta...

asa cum suna acum ...:( nu suna bine pe nici un sistem ...ca sa nu mai vb de radio ...suna indeajuns de "bine" cat sa poata fi inteleasa structura, sa se poata face distinctia intre insrumente ....

pe scurt ...E UN DEMO!

 

Va multumesc pentru aprecieri si ma bucur daca v-a placut ...

 

Bineinteles va astept pe toti la concertele Verde'n Fata

( miercuri si joi in JUKEBOX - Vineri si sambata in The Myth)

 

 

reclama e sufletul comertului :)

:)

 

 

Uite, un pic modificata, dar n-am putut sa scot tot efectul ca pierdeam din prezenta. Sper ca autorii sa fie ok cu interventia mea. Daca nu, scuze si rog adminii sa stearga.

 

verde.mp3

 

 

e ok ...chiar nu ma supar ...

 

explicatia mai sus ..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Yogi The Bear

Catalin .... vroiam sa te intreb de In Extenso ... Nu am inteles exact legatura dintre piesa postata de mine saptamana trecuta si piesa lor - Zidul..

Link to comment
Share on other sites

Dap, ca uitasem sa-ti raspund, am crezut ca cineva de la voi a facut parte din acea trupa din Carei sau de undeva din Ardeal nu mai tin minte exact. Stilul era p-acolo si deh, m-am gandit la oarece influente.

Acum s-a destramat trupa. Ma rog, e vorba de ani buni. Motivul nu-l cunosc dar il stiu pe chitaristul lor. O sa-l intreb cand ma vad cu el la o bere. :)

Link to comment
Share on other sites

hello ppl..sunt si io nou pe aci`..doar ce am descoperit forumu B). Asa ca postez o varianta proprie a "fade to black", inregistrarea e cam naspa facuta, din prima,..cu un mic` de casti pus intre combina si cub..in spate se aude gp :), solou` l`am facut cam varza..se paote mai bine..doar ca..mi`e lene momentan :). Astept comentarii si injuraturi

 

hello ppl..sunt si io nou pe aci`..doar ce am descoperit forumu ;). Asa ca postez o varianta proprie a "fade to black", inregistrarea e cam naspa facuta, din prima,..cu un mic` de casti pus intre combina si cub..in spate se aude gp :), solou` l`am facut cam varza..se paote mai bine..doar ca..mi`e lene momentan :(. Astept comentarii si injuraturi

fade.mp3

fade.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sa stii ca nu e chiar atat de rau.Totusi, intrarea in strofa pe mine unul ma zgarie rau pe timpan, nu vine bine deloc.Incearca sa eviti shred-ul fara rost(cum este si cand faci versurile pe chitara, unde e bine 10 sec si pac! pocnesti cu un shred aiurea).Efectul este bine ales.E un inceput bun!

Link to comment
Share on other sites

Iaca am mai gasit cate ceva prin sertar...

Scuze pt soundul nu tocmai cizelat.

Let's hear the audience.

Edited by nico
Link to comment
Share on other sites

Guest ionita_din_clejani

helo la toti evribazii din za sala!

chiar de la debut, uite ca pun si eu aci o piesa scurta, cu dedicatie pentru tot rgc-u', ca tot a implinit un an. cred ca pentru unii e chiar home sweet home.

La multi ani! :)

home_sweet_home.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.