www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

De ce nu iei un atenuator de putere ? Poti sa canti cu tot cabinetul si cu ampul dat in spume la volum decent. Sigur ca timbrul nu o sa fie fix ala pentru ca atenuatorul are si el influenta lui dar pentru acasa e un compromis relativ ok. Chiar era un THD Hot Plate de vanzare pe aici cu vreo 300-350eu.

Link to comment
Share on other sites

Salutari ...

 

Am un Peavey 5150 ...si de regula daca am optiunea prin concerte... optez cabinetele care au difuzoare celestion .. imi place cum suna... rotund .. inchegat ...

 

anyway .. acasa.. am un cabinet Peavey 412e * (difuzoare Sheffield® 1230 .. de 12`)... care este foarte sensibil la tensiunea de la prize... :-? cateodata mai fluctueaza .. sau ... vine mai putin de 220 pe tzeava.... lucru f nasol ... dar nu am ce sa fac inafara de ups`uri .. si power conditionere ...

 

ce vroiam eu sa intreb.. poate stie cineva...

 

Ca sa scot ton bun trebe sa ard lampile la maxim.. ceea ce inseamna volum ... muuult prea mare :) nepractic... so m`am hotarat sa il las sa mearga intr`un singur difuzor... so ... 4 difuzoare... 16 ohmi ... / 2 difuzoare ( daca pun cabinetu in stereo )... 8 ohmi per channel.. soo.. intrebarea mea e... daca las intr`un difuzor... trebuie sa ii dau doar 4 ohmi nu ?... anyway did it.. si seems to work ok ... consuma si mai putin curent..:)... lucru care ajuta... si volumu e mai mic... cu lampa la maxim... e ok chestia asta? ...

 

anyway problema cu cabinetul asta... care eu zic totusi ca e de la curent ( un .. marshal 1960a nu mi face asta... nici alte cabinete pe care am cantat in concerte ) este ca cand rifuiesc... ramane o coada de bas in urma... murdareste sunetul ... cum ar veni... nu se opreste la timp .... a mai patit cineva asta?

 

thanks... regards

 

In primul rind cabinetul nu are ce legatura sa aiba cu curentul de la priza. Pur si simplu probabil e un cabinet mai prost, sau care nu se preteaza la sunetul pe care il faci tu.

In al doilea rind cred ca difuzoarele din cabinet au 16 Ohmi, nu 4. Ele sint legate in serie/paralel. Deci nu e o idee f buna sa il folosesti cu un difuzor pe iesirea de 4 Ohmi. Ca sa fii sigur desfa-l si uita-te.

Link to comment
Share on other sites

- .. well am alte cheltuieli momentan ... si un power blocker e destul de scump ... si decat sa dau o gaska de bani sa iau un powerblocker

care sa il folosesc cu un cabinet de care nu s multumit.. mai bine imi iau alt cabinet .. first.. :) ...

- .. in trecut am incercat alte variante de atenuare .. una a fost sa .. dau scad din volum ... in efect loop ...

... era ok .. doar ca ... aveam prea mult distors... care nu prea imi placea...

- .. sunetul statiei are legura cu tensiunea... probabil... nu raspunde semnalului bine.. statia se comporta ciudat.. nu stiu ce sa zic... dar in unele zile in functie de curent... merge bine.. in altele nu ...

- .. in legatura cu Ohmii.. daia m`am adresat aici .. :-? ...

.... cand sunt in serie 4 difuzoare ... cabinetu cere 16 ohmi ...

.... cand sunt in serie 2 difuzoare .. cabinetu cere 8 ohmi .. ( scrie pe el asta )

so daca las 1 singura boxa... logic nu ar fi sa aiba nevioe de 4 ? ... :) ..

Link to comment
Share on other sites

paii . bun ..si daca cand merge cu 4 difuzoare .. in serie ii dai 16 ohmi

si cand mergi cu 2 difuzoare in serie ... 8 ohmi ...

 

deci daca las un singur difuzor .. 4 ohmi .. ? :) ) aici incerc sa ajung...

nu ma elucidat nimeni pana acum...

 

 

e mai simplu decat crezi, dar cu un dif lasi atat cat scrie mare pe cooru difuzorului (16ohmi probabil).

Link to comment
Share on other sites

e prima data cand aud ca zdrangane lampile :)

 

ce sa-i faci ,vei mai auzi daca intra iarasi tuburile in viata muzicala.

 

se cheama efect de " microfonie" si unele si au un sunet specific de clinchet sau chiar " bazaie"/zdrangane componentele ce au rezonanta mecanice in tub , cred ca este efect capacitiv.

Link to comment
Share on other sites

Exista 2 chestii esentiale pe care autorul articolului nu le mentioneaza, si datorita carora ampurile cu lampi sint inca mult inaintea celor modelling.

1. Senzatia pe care o are cel care cinta. Chiar daca pot sa cred ca pentru un ascultator, chiar si competent, diferentele sint insesizabile, pentru cel care cinta ele exista. Interactiunea este cu totul alta atunci cind ai de-a face cu ampurile pe lampi.

2. Personalitatea ampurilor cu lampi. Modellerele doar imita, unele foarte bine, niste sunete "fixe", ele nu reusesc sa transmita interactiunea dintre componente. Exista foarte multe firma care fac ampuri cu lampi, si care sint in general foarte mici variatii ale unor sounduri de baza (clean, crunch, high gain) Tocmai aceste variatii fac placerea in a cinta pe un asemenea amp, ai posibilitatea sa iti gasesti exact vocea, nu sa cinti pe un "snapshot" de sunet, asa cum sint ampurile modelling.

In rest, in ceea ce priveste calitatea sunetului, sau daca pe o inregistrare se aude diferenta... Sint si eu convins ca de multe ori nu se aude. Dar noi, ca si chitaristi, nu cintam pentru ce se aude pe disc, ci pentru placerea de a cinta si de a transmite ceva prin pana, corzi, doze, amp.

 

oameni buni este vorba de DINAMICA de RASPUNS al statiei.

 

ambele tipuri , semiconductor cat si pe tub pot fi foarte proaste !!!!

 

Deocamdata mai pe toate statiile cu tuburi p ecare am cantat erau PROASTE ...nereglate ....negativarile aiurea , toate se comporta ca un fel de "GATE" .

 

La fel poate sa fie si statiile pe tranzistoare .

 

Am mai scris si mai repet ptre cei interesati de problema .

 

daca nu ai statie cu dinamica buna si la semnale MICI !!! axea statie nu-i buna de nimic.

 

Statiile pe care poti sa interpretezi "usor "!!! pasaje de mare virtuozitate cu definitie ridicata NUMAI la volum maxim nu-i o statie buna!!!

 

Acest lucru este valabil si in cazul tuburilor si in cazul tranzistiorelor !!

 

Nu intereseaza TIMBRUL , potui sa ai timbrul cel mai ideal dar ca si dinamica nu se poate folosi ptr ce vrei.

 

Ca sa dau un exemplu , un ton "Crunchy" ptr arpegii lente este OK ptr shred si sweep si taping nu prea mai corespunde de loc !

 

Iei chitara la "rece" (adica fara amplificare electrica doar "acustic" )intr-o camera unde-i liniste si canti ...arpegii sweep, taping, shred , pull & hammer o sa vezi ca suna toate bine si canti usoar abea atingi corzile abea lovesti cu pana ....\

 

Amplifici chitara dwe ex in "line-in" al unei placi de sunet .SI ,....nu mai suna nimic PE ACEIASI CHITARA !!!

 

Acelasi lucru se intampla si cu statiile proaste , unele nu-s bune de nimic.Indiferent ca sunt pe tub sau tranzistoare .

 

Ce am observat puterile IC sunt foarte calitative din toate punctele de vedere .

 

Ma cuplam acasa ape magnetofonul TESLA pe dou aboxe Meloman , raspundea fantastic fata de multe statii de chitara .

 

DEGEABA ai TONUL ( ca si timbru ) daca nu ai si dinamica adecvata .

 

Cat cu chitara pe procesor ascult cu casca , raspunde perfect la orice dinamica de cantat , acelasi procesoor il cuplez la o statie SI a murit , nnu mai raspunde l animic, rebuie sa ridic gain=ul , sa cresc rata de comopresie m sa cresc gain-ul la distors ca sa pot canta 60% din tehnica de interpretare !!! si cum zic am patit-o cu tot felu de statii .

 

Un incepator n_o sa observe acesta problema de dinamica pana nu ajunge la un nivel cu interpretarea , pana atunci se chinuie si pierde timpul cu mitologii si cauta raspunsuri pe forumuri , si nu intelege nimic.

 

ca sa trec la ce a scris colegul nostru @dass

 

este corect cea ce spune .

 

Un modeling este o imitatie partiala ( sumara) al unui fenomen complex , si se simuleaza doar cativa parametri din zeci , probabil se poate simula la perfectie DAR ! ar trebui un PC Dual Core numai ptr simulare ca sa functioneze in timp real .

 

Fenomenele sunt cunoscute sunt modele PSPICE perfecte ce simuleaza multe circuite si fenomene electronice .Tuburile nu-s descoperite de ieri ca sa nu se stie nimic despre ele si sa se ameteasca poporul cu "mitologii" .Problema este ca simularea in timp real cere putere mare de prelucrare .

 

Programele Plugin audio t ptr PC ( chiar si cele mai performante ) din motive de "economie" de CPU power sunt simplificate sui nu iau in seama numai cateva din parametri principali , din aceasta cauza ele nu simuleaza doar in mica masura efectele propuse.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

bun. deci sunt lampile nu? ce pot face ca sa nu mai aud zdranganitul. evident ma refer la volumul de camera.

 

se aude ca si cum ai lovi niste borcane de iaurt cu o tenta metalica evident. nu e f deranjant dar se aude. mai ales cand esti langa statie.

Edited by andrei009
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cand se arde becul ce faci... il schimbi, nu? Asa si cu lampile astea, dupa o perioada se uzeaza si trebuie inlocuite, dar pot fi cu probleme si de noi.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat si eu un amp nou pe lampi, destul de apreciat de cei care au venit pe la sala sa-l probeze. Mai putin un prieten, chitarist de week-end, care mai cinta pe acasa cu Guitar Rig 2. Dupa 2 minute a declarat ampul cea mai proasta scula pe care a cintat vreodata. Pentru ca nu suna asa bine cum ii suna lui presetul de Slayer. Si prea amesteca corzile, de se aud toate notele din acord pe distors :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt cam incepator in domeniul asta si am un singur amp. Un Stagg 20 GA DSP (va rog frumos sa nu ma injurati...prea mult :) ). Dar am decis sa incerc sa fac un amp cu tuburi pe care le pot gasi in radiourile romanesti (pe care sper sa le gasesc prin zona). Am gasit o schema destul de buna ,zic io, de 4 watt. Am gasit si ceva lampi si un difuzor destul de bun, cred. Imi mai trebuiesc vreo 2 lampi si gata. Dar vreau sa va intreb daca nu aveti ceva schema pt un preamplificator sa-l pot folosi la chitara sau alta schema?

Si lampi se mai gasec, unde si cam cat costa?

 

Multumesc anticipat pt ajutor si sper sa iasa ceva din el. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Sunt cam incepator in domeniul asta si am un singur amp. Un Stagg 20 GA DSP (va rog frumos sa nu ma injurati...prea mult :) ). Dar am decis sa incerc sa fac un amp cu tuburi pe care le pot gasi in radiourile romanesti (pe care sper sa le gasesc prin zona). Am gasit o schema destul de buna ,zic io, de 4 watt. Am gasit si ceva lampi si un difuzor destul de bun, cred. Imi mai trebuiesc vreo 2 lampi si gata. Dar vreau sa va intreb daca nu aveti ceva schema pt un preamplificator sa-l pot folosi la chitara sau alta schema?

Si lampi se mai gasec, unde si cam cat costa?

 

Multumesc anticipat pt ajutor si sper sa iasa ceva din el. :)

 

cred ca iti lipseste cea mai importanta piesa: transformatorul de iesire... ala e mai scump, restu' sunt ok la pret.

daca vrei scheme, sfaturi sau ajutor in domeniul asta contacteaza-ma...

succes.

Link to comment
Share on other sites

Transformatorul de isire il am. De fapt am toate piesela in afara de 2 lampi si cutia, pe care o fac io. Am vrut sa fac un amp nu prea rau si aproape din nimic. din pacate se pare ca nu pot gasi acele 2 lampi. Mutumesc oricum de ajutor.

 

Apropo stie cineva unde pot gasi schema electrica da la Blackheart-ul ala de 5 watt? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Transformatorul de isire il am. De fapt am toate piesela in afara de 2 lampi si cutia, pe care o fac io. Am vrut sa fac un amp nu prea rau si aproape din nimic. din pacate se pare ca nu pot gasi acele 2 lampi. Mutumesc oricum de ajutor.

 

Apropo stie cineva unde pot gasi schema electrica da la Blackheart-ul ala de 5 watt? Multumesc.

 

ce lampi iti trebuie de nu gasesti?

Link to comment
Share on other sites

pai un EL 84 si un ECC 81. A gasit un donator dar exact astea doua erau arse (daca asta-i termenul). Tuburile de azi is la fel ca cele vechi? Deci gasesc lampile aste noi?

 

Astept acuma sa vad daca NU ARE CINEVA SCHEMA ELECTRICA DE LA BLACKHEART-UL ALA DE 5 WATT. Ar fi mai bun decat ce am eu. :) Asta pe care incerc sa o fac i o schema mai nasoala :) da am zis ca ar fi un inceput.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.