www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

multam. cred ca s-ar putea imbunatati f mult sampleurile alea cu incercari repetate de reglaje diferite pe amp si pozitonari de mic pina gasesti locul acela ideal, asta 1 si 2) in mix conteaza cum sta tonu,asha de unul singur poate suna bine(adika sa placa) si sa nu fie ok pt mix sau invers, sa fie un ton care sa nu-ti placa delok singur si sa sune f bine cu totul...sunt f multe variabile, oricum multumim pt sampleuri.acu ca sa fiu in ton cu topiku un exemplu de ton 5150 puteti gasi aici :

http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=695461

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

omu asta e nebun...

are in casa un plexi full stack...

 

cred ca are ceva curaj daca tine monstrul ala in casa....

Link to comment
Share on other sites

cam mult :) .

nushtu cum de n-ai observat tu diferentza intre diode si 5u4 rectifier tube ca io unu am observat-o si e destul de importanta, mi se pare ca skimba flavourul tonului.

 

well... pe musik produktive tot cam pe acolo era, plus transport, alea alea... ce mai conteaza... but thanks for consolation :)

 

stai ca mai incerc, poate n-am bagat eu de seama, dar chiar nu am sesizat mare lucru :)) or maybe... cos' the beer?

Link to comment
Share on other sites

well... pe musik produktive tot cam pe acolo era, plus transport, alea alea... ce mai conteaza... but thanks for consolation :)

 

stai ca mai incerc, poate n-am bagat eu de seama, dar chiar nu am sesizat mare lucru :)) or maybe... cos' the beer?

 

da, este o diferenta, nu senzationala, la volume cam mari :)

Link to comment
Share on other sites

e firesc cu cat cresti volumu sa se simta mai mult(sau altfel :) ). daca cantzi intre 0 si 1 sa nu sperii vecini se explica :) , mie imi place sa stea butonu de level undeva peste half! :) spre UP cum ar zice nenea EVH

 

vecinii i-am speriat deja in prealabil - acu' o sa-i invat si cu diferentele de ton :()

Link to comment
Share on other sites

eq-ul este cu multe medii, ampul are o gramada de setari pt frecvente joase, inalte, 6 pozitii pt medii...acu cred ca era pe a 6-a, in conditiile in care prima e scooped al the way, iar a 2-a/3-a e ceva gen metallica, a 4-a vh etc... de aceea nu suna chiar percutant la "riiffaraie". o sa mai fac eventual nistre sample-uri cu alte setari, mai concludente in acest sens.

watcha think?

by the way, volumul nu era foarte tare...ceva de genu un televizor "normal" la 3/4 din volum.

adica poti vorbi, in niciun caz nu trebuie sa strigi ca sa te auzi. volumul la amp era la aproximativ 1/2, insa de aici in sus volumul creste destul de mult. gainul la maxim. chitara direct in amp.

de fapt intr-un cry baby, dar am uitat sa-l folosesc :)

suna super combinat cu ampul asta

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

 

este ampul meu facut dintr-un radio :) . copie soldano slo100

scuzati cantatul. abia ce am ajuns acasa de la lucru. vroiam sa fac video-ul asta neaparat acum, pt ca doar azi am avut ceva timp. so gimme a break :)

super tare omule :)

Link to comment
Share on other sites

 

este ampul meu facut dintr-un radio :) . copie soldano slo100

scuzati cantatul. abia ce am ajuns acasa de la lucru. vroiam sa fac video-ul asta neaparat acum, pt ca doar azi am avut ceva timp. so gimme a break :)

 

 

off:/ :)

 

doresc sa cumpar un radio identic cu cel prezentat de barbarossa. Caut de foarte mult timp acest model (care de altfel nu stiu cum se numeste). Cine are asa ceva pe acasa si nu are ce face cu el sa imi dea un PM. Nu are legatura cu muzica, are valoare pur emotionala.

Link to comment
Share on other sites

acesta pe care il am eu se numeste Capri, and it's about to ge "marshallized" cu un logo si un nou panou :)

 

schimbarile de ton s-au facut numai din pot-ul de volum al chitarii, singurul de altfel. sunetul se curata destul de bine avand in vedere ca dozele de pe chitara sunt hot si nu prea versatile. se preteaza numai la hard 'n' heavy :)

am uitat sa zic, ampliful e stereo are 2 boxe de 10/6"

de asemenea presence-ul e pe la jumatate

 

radu_i incearca pe okazii.ro acolo am vazut ca sunt de vanzare astfel de radio-uri. insa sunt destul de scumpe...undeva la 150-200 ron

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

O intrebare care mi s-a parut pertinenta. Spre exemplu la un amp pe lampi:

Power Req. 120VAC 50Hz / 240VAC 50Hz

Cum merge asta la noi in Romanica unde frecventa este de 60 hz?

Link to comment
Share on other sites

O intrebare care mi s-a parut pertinenta. Spre exemplu la un amp pe lampi:

 

Cum merge asta la noi in Romanica unde frecventa este de 60 hz?

NU E DE 60 ci de 50 de Hz

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.