www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Vs. Gibson ( Or Other Brands)


EmilianAlexandru
 Share

Recommended Posts

12 hours ago, karpi said:

 .

 

 

Cu tot respectul intreb si eu, tot timpul scrieti postari din astea kilometrice? E obositor de citit mai ales cand chestiile se repeta. Nu de alta dar eu sar peste postarile de genul si vad ca totusi aveti cateva idei despre chitara si e pacat sa se piarda din cauza lipsei de abilitati de comunicare.

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot da "pareri " doar cu DA si NU   , tip grila ..

Cine nu are rabdare sa citeasxa si sa inteleaga din pacate o sa invete doar "pe piela lui " .

Aceste observatii le-am mai scris de cateva ori  si sunt undeva  prin Forum  exact cum spui , pierdute .Mi=am propus de cateva ori sa nu mai repet nu stiu a cata oara lucruri pe aceiasi tema .

Cum se spune "un banc  vechi este nou pentru un nou nascut "  si iaca un forum incontinu se innoieste si apar 'noi nascutii " care nu citesc  nu au rabdare sau citesc tot mai putin ", nici macar nu se documenteaza cu "GOOGLE " etc vor totul sa inteleaga din doua vorbe .

Nu prea functioneaza .Pentru intelegerea unor fenomene ,probleme trebuie sa te instruiesti sa te documentezi sa inveti si sa tot inveti .altfel nu prea merge .Din auzite iesi doar  cu un fel  de "varza mitologica " ..

Deci in doua vorbe .

Ibanez inca nu se afla pe piedestalul Fender si Gibson ( din toate motivele posibile ) , nu o sa intre Ibanez pe #1 din cauza ca lumea o sa uite de Fender si Gibson  ...si asa mai departe .

Plus ca nu se lasa nici Fender si Gibson  sa fie surclasate in  promovare  ( a fost o perioada "DISCO"  dar a trecut )

Iaca o colectie de chitare :..ia sa vedem asa din privirii cam cate Ibanez sunt pe acolo ..

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lucrurile de fapt stau altfel. E vorba despre traditie. Si traditia e o chestie in genul:

Fiica o intreaba pe mama de ce taie tot timpul pestele atat de scurt cand il pune in tava. La care mama raspunde ca bunica avea o tava mica si doar asa incapea pestele in tava.

Concluzia e ca timpul a trecut, lucrurile s-au schimbat si acum avem tavi mai mari, mai multe optiuni. Daca un chitarist mare a cantat pe un anumit brand nu inseamna ca ala e cel mai bun.
Acel brand a fost cel mai bun pentru artistul respectiv la momentul respectiv.

Rasismul asta al chitarelor nu aduce nimic bun. Cel mai important e sa ai un mesaj in muzica ta si sa reusesti sa il transmiti in asa fel incat sa fie perceput cat mai clar de audienta.
Si poti sa faci asta cu orice chitara. Daca depinzi de modelul de chitara inseamna ca nu ai nici mesaj si nici nu stii sa il transmiti. In cel mai bun caz esti un presitidigitator cu pretentii.

Fender si Gibson sunt chitari foarte bune dar deja brandurile astea contin prea multa mitologie religioasa si prea putina substanta. Multa lume crede ca astea canta singure sau ca
muzica lor va suna mai bine cu chitarele astea sau alte superstitii care nu au nici un fel de adevar in ele. Acuma avem o gramada de optiuni: amplificatoare, interfete, softuri de inregistrare, procesoare.
Daca stii sa canti si ai un mesaj poti sa o faci cu bani putini si nu ai nevoie neaparat de Fender sau Gibson. Mai avem si internetul ca sa te promovezi.

Concluzia concluziilor:

Muzica nu e despre Fender si Gibson. Muzica e altundeva decat intr-o scandura cu sarme.

Fuck Fender! Fuck Gibson! Make music!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nici o ironie , am vazut si eu acest video si am  vazut cam ce colectioneaza S.Segal .

Altii probabil colectioneaza si alte branduri   necunoscute ," exotice " in   cum explica unii in video o chitara de colectie are valoarea sa mai ridicata daca  a fost  in posesia si cantata de o  vedeta . ,

Segal spune la sfarsitul  videoului ca cel mai mult conteaza playabilitatea si soundul  indiferent de provenienta ..

Discutia nu este despre ce  doresc eu sa utilizez numai Fender sau numai Gibson  ci despre ce se observa in lumea chitaristilor .in legatura cu Ibanez vs Fender ..

Mie-mi place Power Strat-ul ( am unul noname  , ieftin si foarte OK ) cu acesta am cantat cel mai mult  deoarece trat-ul necesita  o amplificare mult mai buna , powerStrat-ul (  ceva copie de model  Ibanez )  cu dozele hunbucker

suna cam pe orice  mai ales ca oricum trebuie sa "formez tonul "   asa ca poate fi orice scandura cu corzi si doza humbucker .

Personal  zic case poate canta pe orice instrument care are o "actiune ' rezonabila , chiar si in extreme  doar trebuie sa adaptez tehnica de interpretare  unele tehnici  necesita o anumita "setare " cam atat , tonul pe scena este altceva decat tonul in studio .Cum am mai scris este greu sa obtii tonul unui Strat , dinamica pe "clean " in concert  dar depinde de genul muzical , de amplificarea pe scena si de sonorizator ..

Adica eu sustin ca ptr scena primordiala este o chitara "stabila ' ce "tine " acordajul  indiferent de cat costa .Unele chitare " noname " sunt OK altele nu poti sa le scoti pe scena dar sunt OK ptr acasa sau un "ton " aparte ptr o  inregistrare .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karpi said:

Nu-i nici o ironie , am vazut si eu acest video si am  vazut cam ce colectioneaza S.Segal .

 

Problema cu Steven Seagal este ca omul e idiot. Nu se pricepe nici la actorie si nici la altceva. Apoi nu e un muzician renumit sau un cunoscator al instrumentului sa ajungem sa il luam in considerare.

Ultimul argument cu care ar putea veni vreodata cineva ar fi Steven Seagal.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, red said:

Ca Hendrix. Din "Hendrix on Hendrix":

"Q: What kind of equipment, guitars and amps do you use?

Hendrix: I use a Fender Stratocaster. Everyone's talking about the 7yr old Telecaster, the 13yr old Gibson, and the 92yr old Les Paul. They've gone into an age bag right now, but it's nothing but a fad. Y'know the salesman is always telling you that Chuck Berry took this one to the bathroom and he didn't have no toilet paper, so watch out for the pickguard. The Stratocaster is the best all around guitar for the stuff we're doing. You can get the very bright trebles and the deep bass sound. I tried the Telecaster and it only has two sounds, good and bad, and a very weak tone variation. A Guild guitar is very delicate but it has one of the best sounds. I tried one of the new Gibsons but I literally couldn't play it at all, so I'll stick with Fender. I really like my old Marshall tube amps, because when they're working properly there's nothing can beat it, nothing in the whole world. It looks like two refrigerators hooked together."

Daca tu crezi ca secretul muzicii lui Hendrix a fost stratul lui Leo Fender, buy your son a Fender strat, he'll be the next Hendrix. Good luck!

You misunderstood the man slightly. :)

Freddie Mercury credea ca dintii aia strambi din fatza sunt secretul vocii lui fenomenale. Asta era si motivul pentru care nu i-a reparat niciodata.
Daca lucrurile ar sta asa mi-as stramba si io vreo 4 dinti din fata sa am 4 octave la voce si un control nemaipomenit.

Edited by Neuromantul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Confuzii de prioritati ?

Pai , pare-se ca aprox  trei chitaristi au "facut " firma fender si mai ales Strat-ul  o firma "mare ' / vestita etc

primul ar fi Buddy Holly , inca mai mult doar ca si "purtator de Strat "  important erau cantecele nu era inca o mare scofala soloul de chitara in "rock "

Apoi Hank Marvin   care practic a "faurit" soundul de Strat  ca la el sau pana la el nu suna la nimeni in acest fel fantastic .si doar cu un VX un Echo Machine si un Strat .

Si ultima  lovtura mondiala cea mai mare revolutionarul Jimmy Hendrix  care aa aratat la toti cam ce s-ar putea face cu o chitara  mai ales cu un Strat ..

 

Daca era doar  " moda " de a "purta ' un Strat agatzat de gat  ca sa fii vedeta   se uita pana acum ( "54 )

dar  soundul nu ar cum sa iasa din moda ...

Orice canta un chitarist ( electric ) dupa  trecerea  primilor ani de "viteza' si i-si intorc fata si catre altfel de muzica mai toti i-si cumpara un Strat sau macar o copie daca nu au fonduri ..

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, StratMan said:

Si tu te pricepi, nu?

 

Nu cred ca am fost dat ca exemplu sau m-am considerat ca fiind un exemplu de urmat. So, with all due respect, you totally missed the point.

Ca sa explic mai exact, putem lua in considerare parerea cuiva care e un bun chitarist sau un bun lutier. Steven Seagal nu e nici una nici alta.
Daca sunteti fan Steven Seagal imi cer scuze daca am jignit.

No offence intended hope none taken.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Neuromantul said:

Nu cred ca am fost dat ca exemplu sau m-am considerat ca fiind un exemplu de urmat. So, with all due respect, you totally missed the point.

Ca sa explic mai exact, putem lua in considerare parerea cuiva care e un bun chitarist sau un bun lutier. Steven Seagal nu e nici una nici alta.
Daca sunteti fan Steven Seagal imi cer scuze daca am jignit.

No offence intended hope none taken.

Fan Steven Seagal poate o fi ruda aia a ta apropiata "cu un ochi de sticla". Steven Seagal are calitatea de a incerca sa cante blues, lucru care este notabil si care ii si reuseste iar in aceasta lume este binevenit oricine. Nu incerc sa-ti explic ce-i cu "blues"-ul, pentru ca eu consider ca ar fi inutil.

Reluand problema, atat timp cat iti permiti sa califici pe cineva, inseamna ca te pricepi, nu? Si atunci, dupa propria ta declaratie, tu esti un bun chitarist sau un bun lutier, ca sa fiu interesat de parerea ta?

Daca nu, ceea ce constat eu, dupa umila mea parere, este ca ar fi bine sa-ti vezi de treaba ta si sa mai inveti, pana vei apuca sa emiti judecati de valoare.

Nu uita care-i titlul topicului, asa ca nu stiu cine a "totally missed the point", mai ales ca parerea cuiva care conteaza cu adevarat este aceea a unuia care AUDE BINE si nimeni dintre cei care fac muzica si au o asemenea calitate nu si-ar permite sa atace fara acoperire, dand dovada de asa numita "prostie agresiva". 

Pe de alta parte, nu cred ca e cazul, daca vrei sa faci muzica (lucru de care eu ma indoiesc ca esti in stare, la momentul actual), sa dai cu "fuck Fender and Gibson", pentru ca nu prea ai tu treaba (ca si altii ca tine) cu ce se "mananca" instrumentele fabricate de aceste doua brand-uri, de vreme ce iti permiti sa faci asemenea declaratii gratuite. Parerea mea sincera este ca cei care adopta o asemenea atitudine, trec automat in faza de "fuck themselves".

Ultimul meu sfat este sa te pui, mai intai, la punct cu limba romana (de muzica si instrumentele aferente, eu am mai putine sperante, in ceea ce te priveste) si sa nu mai incerci sa faci polemica paguboasa pe aici, pentru ca nu prea ai sanse. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Joe Bonamassa is a talented guitarist, a blues aficionado, an advocate for the continuation of music education. But at his core, Joe Bonamassa is a collector. Our exclusive short film, “Welcome to Nerdville: Inside Joe Bonamassa’s Museum and Guitar Collection,” gives gearheads the world over a never-before-seen view of Bonamassa’s labyrinth of vintage gear.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, StratMan said:

Fan Steven Seagal poate o fi ruda aia a ta apropiata "cu un ochi de sticla". Steven Seagal are calitatea de a incerca sa cante blues, lucru care este notabil si care ii si reuseste iar in aceasta lume este binevenit oricine. Nu incerc sa-ti explic ce-i cu "blues"-ul, pentru ca eu consider ca ar fi inutil.

Reluand problema, atat timp cat iti permiti sa califici pe cineva, inseamna ca te pricepi, nu? Si atunci, dupa propria ta declaratie, tu esti un bun chitarist sau un bun lutier, ca sa fiu interesat de parerea ta?

Daca nu, ceea ce constat eu, dupa umila mea parere, este ca ar fi bine sa-ti vezi de treaba ta si sa mai inveti, pana vei apuca sa emiti judecati de valoare.

Nu uita care-i titlul topicului, asa ca nu stiu cine a "totally missed the point", mai ales ca parerea cuiva care conteaza cu adevarat este aceea a unuia care AUDE BINE si nimeni dintre cei care fac muzica si au o asemenea calitate nu si-ar permite sa atace fara acoperire, dand dovada de asa numita "prostie agresiva". 

Pe de alta parte, nu cred ca e cazul, daca vrei sa faci muzica (lucru de care eu ma indoiesc ca esti in stare, la momentul actual), sa dai cu "fuck Fender and Gibson", pentru ca nu prea ai tu treaba (ca si altii ca tine) cu ce se "mananca" instrumentele fabricate de aceste doua brand-uri, de vreme ce iti permiti sa faci asemenea declaratii gratuite. Parerea mea sincera este ca cei care adopta o asemenea atitudine, trec automat in faza de "fuck themselves".

Ultimul meu sfat este sa te pui, mai intai, la punct cu limba romana (de muzica si instrumentele aferente, eu am mai putine sperante, in ceea ce te priveste) si sa nu mai incerci sa faci polemica paguboasa pe aici, pentru ca nu prea ai sanse. 

Deci avand in vedere ca suntem perosanele care discutam, opiniile noastre sunt mandatory.
Third party opinion is optional si trebuie selectata. Daca oricine e interesat de blues devine Dumnezeu al treilea, acesta este un lucru extraordinar. Va felicit.

In plus ma indoiesc ca stiti cine sunt si care este experienta mea cu blues-ul si cu brand-urile de chitare.

Credeam ca sunteti un muzician "down to earth" si un om cu o anumita experienta. My mistake. Intr-adevar varsta e doar un numar iar statusurile de sub avatar sunt acolo la misto.

Avand in vedere aceasta experienta, am constatat ca exista optiunea de a va trece la lista de ignor. Ceea ce voi si face.
In plus nu cred ca are rost sa imi pierd vremea pe forumuri unde cei care canta nu activeaza. O sa raman la forumurile de bass, unde dicutiile sunt civilizate, oamenii sunt open minded si in plus se canta.

Sa aveti o zi placuta in continuare, spor la blues si la Fender si Gibson.

3 hours ago, FiveseveN said:

Știu și eu un moș cu o chitară:

 

Din pacate cam asta e reactia lor la orice e open minded si orientat spre evolutie si progres. Sa ramanem cu lampa si Fenderul. Sa nu care cumva sa progresam ca e pacat de Dumnezeu, maica.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg ?? Toate lucrurile discutate aici sunt strict opinii personale ce tin de gusturile propii (ca mie imi place x brand sau cred ca y chitara are tonul mai placut e o chestie ce tine de urechea mea si de cum aud ) Eu consider ca un obiectiv principal al topicului era o discutie civilizata in care nimeni indiferent de varsta sau "experienta" sa nu fie ofensat . Asta indiferent ca ii place ibanezul sau gibsonul si sa analizam plusurile si minusurile fiecarui brand . Deci o concluzie ar fi urmatoarea 1. Nu judeca un chitarist dupa gusturile la brand-uri . ( Consider ca toate brandurile trebuie sa aiba o "sansa" e normal ca la un moment dat z brand sa iti ofere un instrument care sa iti placa foarte mult , dar nu cred ca e o gandire sanatoasa ca din acel moment sa spune acel brand e cel mai bun , cel mai cel , restul sunt duar copii de acum toata viata duar de la ei cumpar . Personal pot spune ca nu am un brand favorit . Sigur ravnesc la un Gibson/Fender din 75 (imi plac ambele ) dar nu poti sa le compari pentru ca un humbucker nu poate avea acelasi ton cu un singel coil etc., iar aici cred ca firme ca Ibanez sau Jackson fac o treaba foarte buna cu modelele (HSH si HSS care sunt combinatiile mele preferate de doze strict parerea mea). Ca tot vorbim de Brandu-uri , eu tind in ultimul timp sa incerc cat mai multe din "brandurile"(daca fi numite asa ) noi aparute. Multe dintre modelele lor fiind muuult mai bune si ca Ibanez, Fender etc . . Si acum sper sa nu sara lumea cu hate-u l si sa zica (da , dar unde e traditia cu care ne-am obisnuit ) . Nu e traditie , dar clar mai mult suflet. Iar asta face un instrument mult mai bun .(Pentru curiosi daca aveti chef de o chitara noua incercati Hapas , cred ca a mai fost mentionat pe topicul asta , dar fac niste chitare chiar dragute , parerea mea , nu zic ca sunt cele mai bune , perfecte etc. duar ca mie imi plac si poate au sa placa si altora).

Sent from my Xylo X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Stimate @Neuromatul

Ai parera ta despre si nu ai ce sa critici parerea altora , daca vii cu argumente mai inteleg , dar pare-se ca singurul tau argument ar fi " demodarea ' ( dupa parerea ta ) al acestor "brand"-uri .

Este un pic comica treaba sa zici ca cele mai vestite si tari branduri din lume si care sunt copiate de toti  , sunt demodate /invechite ...e tare !

Pe de alta parte  nu suntem siguri ca esti chitarist , pana nu ne arati ce si cum canti ce sunduri obtii cu ce scule esti doar un comentator de pe margine ..".textier " . Daca nu esti chitarist si mai ales solist la chitara nu prea ai cum sa apreciezi o chitara .

Pplus trebuie sa fi cum zici " cu mintea deschisa " sa studiezi de la folclor la chitara classica tot ce poti sa canti ptr fiecare gen/stil cu chitara adecvata  numaii dupa o perioada de astfe de experiente ajungi sa apreciezi un instrument .

Dar poate esti doar un  comerciant  si ai de vanzare tot felul de chitare si vrei sa le faci "loc" pe piata   facand demodate firmele cele mai renumite.

O fi  o tehnica de marketing ? Si pentru un marketing bun trebuie sa ai o pregatire sa cunosyi piata sa cunosti valrile , cerintele etc etc

In legatura cu blues , lampa si altele  pare-se ca mai ai multe de studiat .ca sa poti sa aduci argumente mai solide decat "Brand prea vechi " ..(invechit ...?) .ceva mmai "tare ' nu am mai citit pe rgc.ro .

Vezi   cei care doresc un Stradivarius , o vioara veche si invechita , depasita etc , cum pot fi atat de  limitati sunt ? .

Il inteleg pe @Stratman  unii tineri nu pot sa invete , numai din propria experienta ajung la o concluzie ( buna sau gresita ) acest lucru inseamna pierdere de timp pretios si un fel de "batut pasul pe loc ".Cand vezi atata ignoranta i-ti pierzi speranta si rabdarea .

Totusi de-a lungul anilor am cunoscut si tineri extrem de inteligenti si cu mintea deschisa , acestia au ajuns mai toti in locuri bune in muzica pana ce altii foarte talentati

dar  mai "cunoscatori " ....bat pasul pe loc de ani de zile ..si este mare pacat ..

Cea ce scriu este ptr cei 1% care pot sa se foloseasca de o parere  de o indicatie sau un sfat bun .

Nu-i nici o suparare daca nu sunt toti de aceiasi parere ..o singura treaba pot sa spun ..in zeci de ani cu zeci de tineri se adevereste cea ce am scris ., aprox 1% din foarte talentati pot sa "avanseze ' sa se dezvolte , probabil ca pe langa talent muzical si dexteritate ptr a canta la un instrument au inteligenta nativa de a primi sfaturile .Pare-se ca este si o treaba de educatie de acasa .si sprijin din partea parintilor  pentru acest "hobby" cu chitara /cu muzica .

 

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu știu ce să zic, în materie de habarnist, cu excepția modelelor mai câș (cum e JEM), nu pot să zic că-mi vine să iau din rack vreun Ibanez care nu e o copie cât de cât recognoscibilă a altceva, în schimb încep să salivez cum văd Strat și Tele... pur vizual.

Adică, ești varză, ca mine. Te duci într-un magazin unde să zicem că au și Ibanez și Gibson și Fender. Te joci cu LP care ți se pare mișto și cool (arată foarte bine, de aia îl vezi într-o tonă de reclame și segmente vizuale), dar îți rupe umărul, iei un JEM - de mâner, care e interesant și pe care se cântă ușor dar parcă totuși ceva acolo nu e ok, lipsește, poate ridici un SG și-l dai cu gâtul de podea când îl lași jos, sperând că n-a observat nimeni. Bagi un Tele, apoi un Strat într-un amplificator decent pe lămpi și te minunezi, oftezi, toate alea... le încerci în amp-ul solid state pe care țil permiți și faci o față lungă.... după care pleci acasă fără să iei nimic și cumperi o copie second de [...] ce ți-a plăcut mai mult, însă neapărat cu humbuckere, fiindcă ți-ai dat seama că SC-urile sună ca dracu pe amp-urile din bugetul tău de habarnist / hobby-ist și oricum ai atâtea de învățat încât chiar nu are importanță ce chitară folosești atâta timp cât te simți bine cu ea și poți obține un sunet decent, care să te motiveze s-o zgândări. Simțitul bine poate fi confort, plăcerea de a te uita la ea (să-ți vină să o ridici și să mai prestezi), chiar orice.

Cumva fazele astea cu X versus Y mi se par mai relevante când începi sa te pricepi mai bine și ești în căutări. La  început nu e foarte relevant și după ce ai deja un nume oricum știi ce vrei și nu mai faci atâta caz. Oricum multe chestii sunt ambivalente, cum ar fi un efect care-ți face o mizerie de chitară să sune chiar OK și același efect care-ți gâtuie o chitară de excepție și o face să sune mediocru, precum cealaltă...

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

A, cât despre  Steven Seagal - nu cred că ajungi la un relativ succes în branșă chiar idiot fiind. Ai putea trage aceeași concluzie despre Dolph L. (antagonistul din Soldatul Universal), doar că tipul este extrem de inteligent și cultivat în viața reală. Hei, dacă-i face plăcere să joace în filme B/C, care-i problema? Banii ies, se distrează... Ca să nu mai zic că nici eu n-aș colecționa Ibanez - la colecție trebuie topoare în primul rând frumoase așa că... Ibanez pică din start :)))

Un lucru e sigur, îmi place mai mult blues-ul vocal al lui Bruce Willis decât cel din chitară al lui Steve. Ca feeling - care mai ales la blues eu zic că întrece abilitatea ca importanță.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, karpi said:

Stimate @Neuromatul

 

Initial am crezut ca ati gresit persoana careia va adresati dar am vazut ca mai aveti postari in care raspundeti pe langa subiect si fara legatura cu persoana sau replicile persoanei cu care vorbiti.

Recomandarea mea e sa cititi cu atentie ce si cum inainte sa dati o replica. Si nu ma refer aici doar la mine. O sa va ajute pe termen lung. Eu stiu ca sunteti de etnie maghiara dar totusi cu putin efort se poate.

Have a nice day.

Link to comment
Share on other sites

Stimate @Neuromantul (ca să punctez și eu de la început :P ), mă îndoiesc că ( virgulă) contribuția matale pe forumul ăsta e la un așa nivel la care să-ți permiți să tragi lumea de urechi pentru că nu-ți împărtășește părerea, pe care, te asigur, am priceput-o din prima cu toții, sunt sigur de asta (fak aia, fak ailaltă).

Fiecare are preferințele lui, din motive care sunt tot ale lui, părerea mea!

 

Dă-i 'nainte la chitară !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ramurel said:

Stimate @Neuromantul (ca să punctez și eu de la început :P ), mă îndoiesc că ( virgulă) contribuția matale pe forumul ăsta e la un așa nivel la care să-ți permiți să tragi lumea de urechi pentru că nu-ți împărtășește părerea, pe care, te asigur, am priceput-o din prima cu toții, sunt sigur de asta (fak aia, fak ailaltă).

Fiecare are preferințele lui, din motive care sunt tot ale lui, părerea mea!

 

Dă-i 'nainte la chitară !

Nu cred ca am tras pe nimeni de urechi pentru ca nu imi impartaseste opinia daca citesti cu atentie.

Ideea e pur si simplu ca ne certam ca surdo-mutii. Unul zice ceva si celalalt raspunde altceva. Fix asa cum face si domnia ta.

Chiar trebuie sa imi citez propriile topice ca sa pricepeti ce am spus? Am spus clar ca Gibson si Fender sunt chitari bune.

Cand am facut infamul indemn la cantare puteam sa pun orice brand acolo. Nu urasc nici un brand si nici nu iubesc nici un brand ca nu imi da nici unul de mancare.

Long story made short. Read, understand, answer.

Parerea mea pe care ati priceput-o cu totii? Ma indoiesc serios. Sunteti atasati prea emotional de niste scanduri cu sarme pentru ca asta e o chitara si nimic mai mult. Ati vazut un cuvant anume langa brandul idolatrizat, v-a crescut tensiunea si ati luat-o razna. Hula si blasfemie. "Trebuie sa moara"

Si mie imi place Shakespeare dar nu fac ca trenul daca zice cineva "Fuck Shakespeare".

So much ado about nothing.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Neuromantul said:

Initial am crezut ca ati gresit persoana careia va adresati dar am vazut ca mai aveti postari in care raspundeti pe langa subiect si fara legatura cu persoana sau replicile persoanei cu care vorbiti.

Recomandarea mea e sa cititi cu atentie ce si cum inainte sa dati o replica. Si nu ma refer aici doar la mine. O sa va ajute pe termen lung. Eu stiu ca sunteti de etnie maghiara dar totusi cu putin efort se poate.

Have a nice day.

Parca plecai si ne lasai. Nu ca mi-ar pasa mie in vreun fel, dar @karpi:respect:, spre deosebire de tine, a facut intotdeauna toate eforturile in a se exprima cat mai corect si in a se face inteles si culmea este ca si reuseste! Si, dupa parerea mea, a avut intotdeauna ceva pertinent de spus. Ca si mine, si el ti-a cerut argumente iar tu bati campii. Daca nu ai rabdare sa-i citesti posturile, n-o face, probabil ca iti este greu sa pricepi si te plictisesti repede, dar asta ma face sa capat certitudinea ca apartii si categoriei "analfabetilor functionali".  Argumente nu ai, dar singura ta scapare este sa jignesti, pentru a-ti declasa adversarii. Ocolesti cu buna stiinta tot ce nu-ti convine. Ti-am atras atentia ca este bine sa te pui la punct cu limba romana, dar se pare ca nu vrei sau nu poti pricepe despre ce-i vorba. Un coleg de aici a avut bunavointa sa-ti atraga atentia asupra folosirii sintagnei pleonastice "enorm de mult". Ai trecut peste asta, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Iti atrag si eu atentia, acum, asupra folosirii unei alte sintagme pleonastice: "dar totusi". Pentru unul ca mine si nu numai, acest mod de exprimare este rusinos! Analizand modul tau de comportament, inclusiv cel verbal, se pare ca inserezi toate acele "englezisme" doar cu scopul de a epata si a-ti acoperi astfel racilele evidente de exprimare in limba romana. Pe fiecare dintre cei care au incercat sa-ti atraga atentia asupra insemnatatii unor brand-uri, i-ai luat la un misto de prost gust total nejustificat, unul dintre exemple fiind raspunsul adresat lui @red:respect:, pe care eu il consider o obraznicie. Nici unul dintre ei, ca si mine, nu suntem FANATICII acelor brand-uri. Sunt niste PREFERINTE JUSTIFICATE DE GUSTURI si atata tot, pe care le putem explica si sustine, daca este nevoie. Brand-uri moderne, precum "Parker Fly", "Vigier", "Collings", "Pensa", "Suhr", "Valley Arts Guitars" si altele sunt deosebit de apreciate, chiar daca reprezinta latura "boutique", alaturi  de elita noilor brand-uri de serie ca "PRS" si "Ibanez" sau "Music Man".  Este absurd ca cineva sa sustina ca vreunul dintre aceste brand-uri este prost si sa-i dai cu "fuck", considerand ca doar traditionalele "Fender" si Gibson" reprezinta adevarul! 

In privinta a ceea ce intelegem unii dintre noi, daca nu-ti ajunge, las-o balta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, StratMan said:

apartii si categoriei "analfabetilor functionali".  Argumente nu ai, dar singura ta scapare este sa jignesti, pentru a-ti declasa adversarii.

Te contrazici literally de la o propoziție la alta, ca s-o dau și eu pe "englezisme".
Iar "argumentul" tău a fost "gura mică, că nu te pricepi". Deci tot din categoria "jignire". De două ori. Și apoi tot matale te plângi...

PS: Gusturile nu sunt o justificare. Preferințele sunt doar atât, indiferent că țin de sunet, ergonomie, aspect sau de convingerea că Stratocasterul a fost inventat de Zamolxe și construit de Cristos. Discuții gratuite de genul ăsta apar când confundăm preferințele estetice cu alegeri raționale și facem tot felul de gimnastici logice pentru a le justifica. Adică treaba despre care mă plâng pe aici de 11 ani.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Cosu locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.