www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cantatul stand in picioare


Guest lehel
 Share

Recommended Posts

De mai bine de un an m-am obisnuit sa cant la chitara asezat si de curand am inceput sa cant stand in picioare. Am si io o dilema :) . In timp ce cant, am tendinta sa-mi indoi incheietura intr-un mod foarte incomod si dupa un timp ma cam doare. Daca incerc sa-mi tin incheietura cat de cat dreapta, nu mai pot sa prind ultimele corzi destul de ferm, de exemplu la un powerchord sau la un acord. Cu corzile mai subtiri n-am problema asta. Am incercat sa ma uit si la alti chitaristi, da' ceva tot nu merge. Nu stiu cam cum ar trebui sa fie griful fata de corpul meu si la ce inaltime sa tin chitara, cum sa-mi tin degetele, mai ales degetul mare pe spatele grifului, cu care am tendinta sa apas prea tare, etc... Stiu ca e o chestie de obisnuinta, da' totusi :) . Va rog sa ma lamuriti si pe mine ca io-s un picut mai greu de cap de felu' meu :)

Merci

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Pe langa asta fii atent la statura. Sa nu stai cumva cocosat. Strapul trebuie sa fie lat, preferabil de bas daca repeti vreo ora - doua sau pe scena.

Problema ta tine si de balansul chitarii. Daca dai drumul grifului si ea se dezechilibreaza (headstockul se indreapta amenintator inspre podea :) ) atunci e greu sa ai o pozitie f corecta a mainii stangi. In cazul aplica o fasie de material abraziv pe int curelei asfel incat chitara sa stea dreapta. Daca nu asta e problema atunci ai putea tine chitara a. i. headstockul sa fie pe undeva la nivelul umarului sa vezi daca iti vine mai usor sa prinzi ultimele corzi( nu e pozitie standard ). Iar degetul mare nu tre'sa se vada.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista secrete pt. asa ceva ... evident tu o tii prea jos ... incearca sa o ridici pana unde poti sa canti fara nici o problema ...

Chestia e ca nu o tin prea jos. Am scurtat cureaua pana la capat. Nu inaltimea e problema, ci io :)

De asemenea, tin palma stanga prea incordata si ma doare muschiul de la baza degetului mare. Cum tre' sa-l tin (degetul mare)? Indreptat in sus sau inspre headstock?

Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca nu o tin prea jos. Am scurtat cureaua pana la capat. Nu inaltimea e problema, ci io :)

De asemenea, tin palma stanga prea incordata si ma doare muschiul de la baza degetului mare. Cum tre' sa-l tin (degetul mare)? Indreptat in sus sau inspre headstock?

mai exerseaza sa nu fii crispat , relexeaza-te ,

Link to comment
Share on other sites

grifl nu tre sa stea in nici un caz orizontal ci putin in sus sa zicem 20 de grade

 

fa un cromatism sa vezi daca te simti bine pe toate corzile. durerea din muschi se rezolva prin antrenarea lui @ rock discipline - maseaza-l inainte de a cinta si nu te crispa atunci cind cinti, te si doare , iese si prost

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Mie imi zvacneste o vena de-a lungul bratului cand incerc sa cant chestii mai suparate stand in picioare. O vad cum se ufla si ma gandesc "acush o sa faca poc si o sa fiu foarte trv :)"

 

Um, probabil e tot fiindca stau cam crispat uneori.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Guest norby77

si eu am fost in aceiasi dilema acum un an, inceraca sa ti chitara cum e tie mai comod, la incepu cam orice pozitie ti se va parea incomod dar cu timpul te vei obisnui si vei gasit cum sa ti chitara intr-o pozitie comoda

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 years later...

Am si eu probleme cu cantatul in picioare.  (cam vechi topicul asta, dar am nedumeriri pe tema asta si in loc sa deschid alt topic l-am gasit pe asta)

 

1. cand cant asezat, am o vedere clara asupra tuturor corzilor, si daca cant in picioare vad numai coarda Mi gros , si ca sa le vad si pe restul trebuie sa ma cocosez sau sa ridic piciorul drept, si uneori nu vad nici freturile.

 

2. cand fac un bend ciupesc accidental sau lovesc alte corzi si nu stiu exact cum sa nu fac asta.

 

3. imi este greu sa fac palm-muting pe coarda Mi gros, fiindca mi se indoaie foarte mult ci ciudat incheietura mainii drepte.

Edited by andruºcaiepuraº
Link to comment
Share on other sites

Am si io o dilema . am tendinta sa-mi indoi incheietura intr-un mod foarte incomod si dupa un timp ma cam doare.

Stiu ca e o chestie de obisnuinta, da' totusi ... Va rog sa ma lamuriti si pe mine ca io-s un picut mai greu de cap de felu' meu

Merci

 

 

Nu cred ca exista secrete pt. asa ceva ... evident tu o tii prea jos ... incearca sa o ridici pana unde poti

 

 

 sa fie pozitionata (tu fiind in picioare) exact la nivelul la care iti sta cand esti asezat.

 

 

Pe langa asta fii atent la statura. Sa nu stai cumva cocosat.

 

 

Chestia e ca nu o tin prea jos.

De asemenea, tin palma stanga prea incordata

 

 

mai exerseaza sa nu fii crispat , relexeaza-te ,

 

 

nu tre sa stea in nici un caz orizontal ci putin in sus sa zicem 20 de grade

maseaza-l inainte

 

 

 sa fie la nivelul umerilor

 

 

Mie imi zvacneste o vena, probabil e tot fiindca stau cam crispat uneori.

 

 

WomanWatchingTV.jpg

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu probleme cu cantatul in picioare.  (cam vechi topicul asta, dar am nedumeriri pe tema asta si in loc sa deschid alt topic l-am gasit pe asta)

 

1. cand cant asezat, am o vedere clara asupra tuturor corzilor, si daca cant in picioare vad numai coarda Mi gros , si ca sa le vad si pe restul trebuie sa ma cocosez sau sa ridic piciorul drept, si uneori nu vad nici freturile.

 

2. cand fac un bend ciupesc accidental sau lovesc alte corzi si nu stiu exact cum sa nu fac asta.

 

3. imi este greu sa fac palm-muting pe coarda Mi gros, fiindca mi se indoaie foarte mult ci ciudat incheietura mainii drepte.

 

1. Bravo, asta inseamna ca esti normal. Toata lumea vede doar coarda Mi cind priveste chitara de sus.

 

2. Nu le mai lovi.

 

3. Doar atit?

 

De cit timp cinti?

Link to comment
Share on other sites

De cit timp cinti?

 

In picioare, de alaltaieri. :lol: Banuiesc ca mai trebuie sa exersez 

1. Bravo, asta inseamna ca esti normal. Toata lumea vede doar coarda Mi cind priveste chitara de sus.

 

2. Nu le mai lovi.

 

3. Doar atit?

La inceput cand am vazut ca ai raspuns pe topicul asta m-am gandit sa ma impusc :death:   Dar am meditat ceva timp la raspunsurile tale si le-am gasit pana la urma utile si ajutatoare :yay:

Nu m-am prins la 3 totusi

Link to comment
Share on other sites

Tu ai niste probleme la care ti-ai fi putut raspunde singur/singura. Serios, nu e atit de greu. Daca privesti instrumentul de sus, e normal sa nu vezi decit coarda Mi. Ceea ce inseamna tre' sa te ghidezi dupa punctele de pe marginea grifului si dupa memoria musculara, sa nu trebuiasca sa tii in permanenta ochiul pe grif, ca te-mpiedici de cabluri. Ce zicea StratMan sau cine a zis mai sus, cu orbetele care cinta de cadea varu' de pe pereti... Pai, e un exercitiu excelent sa cinti fara sa te uiti la instrument. Ghici de ce.

 

3. Aici ar trebui sa intre in functiune discernamintul. Cum bine stii, daca bagi mina in foc, te arzi. Ca sa nu te arzi, nu bagi mina in foc. E, pe acelasi principiu ar trebui sa mergi si cu PM-ul. Daca ti-e incomod inseamna ca faci ceva ce nu trebuie si ar trebui sa incetezi sa mai faci ce nu trebuie, aka sa nu mai tii incheietura indoita precum semnul de intrebare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu sunt chitarist, dar stiu de la alti chitaristi un lucru EXTREM DE SERIOS, CARE POATE SA DEVINA EXTREM DE GRAV !!!

 

Daca nu lucrezi cu pozitii corecte si cat mai comode cand canti la chitara, risti sa dezvolti tot felul de probleme grave la nivelul incheieturilor degetelor si la incheietura mainii. Uneori pot aparea probleme si la nivelul cotului. Una dintre afectiuni, extrem de grava(!!!), se numeste TUNELUL CARPIAN !

 

incearca sa-ti reglezi pozitia mainilor si modul in care iti ti chitara... altfel... nu stiu ce sa spun... pe termen lung...

 

daca crezi ca este o gluma... citeste ce s-a mai scris pe acest forum !

 

bafta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu cu o idee/constatare

 

Inteleg ca poate pare cool sa canti cu ea jos, bla bla, ok. 

 

Sa presupunem ca ai vrea sa faci niste string skipuri la tasta 15-24 foarte mari ca spread a degetelor, cu toate cele 4 degete sau 3 , dar cum poti face asta , daca nu e chitara pusa mai sus? Eu fizic nu pot ajunge, sunt deci fortat sa o tin la nivel gen ca si cand stau jos si o sprijin pe picior, atunci cand sunt in picioare

 

Chiar as vrea sa vad pe cineva facand dinalea insane avand chitarele ca baietii de la slayer(sau mai jos), poate exista, eu n-am vazut, dar fizic nu ai cum...poate doar daca, canti cu mana invers pe grif de sus ca la clapa :lol:

 

Inteleg ca poate majoritatea nici nu ajung acolo/stilul de cantat nu cere asa ceva...dar daca vrei sa o faci? That's my point. Nu mai bine iti lasi optiunile deschise?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.