www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distors. Pe Lampi Sau Pedala Boss Mt-2?


Recommended Posts

Înainte să se trezească înaltpreasfințiții lămpari să ne plictisească cu liturghia Calității Sunetului, hai să-ți zic niște lucruri utile în viață:

  1. Există mai multe "distors-uri" care folosesc lămpi în diverse feluri. N-ar trebui să te surprindă faptul că nu toate sună la fel.
  2. Există mai multe "distors-uri" care nu folosesc lămpi deloc, pe lângă MT-2. Multe. Mii de modele. Nici în cazul lor n-ar trebui să te surprindă faptul că nu toate sună la fel.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Distors. pe lampi sau pedala Boss MT-2?

 

Teoretic eu iti inteleg dilemele in sensul ca si eu am avut o gramada si e nasol sa nu aiba cine te lumina, sa gasesti pe net o gramada de tampenii si sa nu poti deosebi continutul de calitate de ineptii. Insa pana nu vei pune tu manuta sa testezi comparativ si sa tragi propriile concluzii, tot ce spun altii e degeaba. Explicatia e simpla, foarte multe lucruri se rezuma la gusturi si cum cica nu te poti caca in gustul omului fiecare are preferintele lui. Daca existau adevaruri absolute, ar fi ramas pe piata cel mult 2 pedale, 2 chitare si 2 amp-uri. Din fericire au ramas toate :)

 

Iar intrebarea ta e ceva de genul "motor diesel sau Dacia Logan?" Macar fa un efort si reformuleaz-o...

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am inteles asa: Ciuc Radler sau bere fara alcool?

 

Nu stiu de cand a devenit MT2 referinta pentru o pedala pe tranzistor de distors, dar in fine, gusturile nu se discuta. A nu se intelege ca am ceva cu pedala, am cu cei care vor sa afle ceva si nici macar nu fac un efort sa se exprime clar ce vor.

 

Asa ca la asa intrebare asa raspunsuri, sa nu ne fie cu suparare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza cum poti sa scoti un distors de metale grele (daca ai adus in discutie MT-2) dintr-un amp sau din pedale, din punctul meu de vedere situatia este urmatoarea:

1. exista amplificatoare care au suficient gain sa scoti tonuri grele (Mesa, Engl, Diezel, Peavey, etc)

2. exista pedale cu care poti sa impingi un amp sa scoti tonuri de metal (BOSS MT-2, MXR Fullbore Metal, etc)

 

din experienta proprie am incercat diverse pedale in fata unui amp pe lampi (copie Marshall JCM800) si dupa cca 20 pedale am gasit una care este pe placul meu. deci un raspuns absolut nu o sa gasesti, doar impresiile si parerile altora, in functie de preferintele lor.

 

deci bafta !

Link to comment
Share on other sites

Da, sa ma exprim mai bine. Mi-a recomandat cineva sa stau pe distors pe lampi, cele de la cabinet + head ( Laney LX120R Head ). Si asta era problema, sa ma duc pe distorsul de la head, sau raman pe pedala?

 

Eu am inteles asa: Ciuc Radler sau bere fara alcool?

 

Nu stiu de cand a devenit MT2 referinta pentru o pedala pe tranzistor de distors, dar in fine, gusturile nu se discuta. A nu se intelege ca am ceva cu pedala, am cu cei care vor sa afle ceva si nici macar nu fac un efort sa se exprime clar ce vor.

 

Asa ca la asa intrebare asa raspunsuri, sa nu ne fie cu suparare.

 

Timisoreana.

 

 

 

Nu.

 

Da.

 

 

 

Fratilor, dar de ce va pierdeti timpul raspunzand la astfel de intrebari?

 

Esti cel mai " pregatit " pentru a raspunde :D.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.